'Bazı iş adamı grupları garip garip açıklamalar yapıyor, herkes haddini bilecek'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimine dair açıklamalarda bulundu. YSK kararına tepki gösteren kişileri eleştiren Erdoğan, "Bazı iş adamı grupları, dün açıklanan bu karardan sonra baktım ki garip garip açıklamalar yapıyor" dedi.

SİYASET, 07 Mayıs 2019 Salı, 12:07
'Bazı iş adamı grupları garip garip açıklamalar yapıyor, herkes haddini bilecek'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin Meclis grup toplantısında partililere seslendi. Erdoğan, YSK'nın İstanbul'da seçim yenileme kararı için, "YSK kararını ortaya koymuştur. İBB seçimleri 23 Haziran Pazar günü yenilenecektir. Kararın ülkemize ve İstanbulumuza hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kararı hakemliği milli iradeye bırakacak en doğru adım olarak görüyoruz" dedi.

"HERKES HADDİNİ BİLECEK"

Erdoğan ayrıca, "Bazı iş adamı grupları garip garip açıklamalar yapıyor. Bundan sonra da tabii ki bizden bu tavırlarınızla, ülkenizin geleceğine yönelik bir normalleşmeyi konuştuğumuz dönemde sizler seçim hukukunun işletildiği bir yerde böyle bir açıklamayı yaparsanız bunlar normalleşmeyi getirmez. Yanlış yapıyorsunuz, önce herkes haddini bilecek" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın açıklamaları:

Suriye'de, ülkemizde kurulan tuzakları hala göremeyen gözlerinin önündeki perdeyi kaldırsın diyorum. Şu mübarek günlerde herkesin milletimizin hayırlı geleceği için dua etmeye davet ediyorum. Bu kutlu dava yolunda bizimle olan her bir kardeşime tekrar tekrar şükranlarımı sunuyorum.

31 MART SEÇİMLERİ

Türkiye önemli bir seçimi daha geride bıraktı. Seçimlerin sonuçlarının bir kez daha ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. İstanbul'un 28 Ankara'nın 11 ilçesinde mitingler gerçekleştirdik. Emeğimizin karşılığını da aldık. Toplam oylarda yüzde 51.7, belediye başkanlığı sayısına göre de 54.2 düzeyinde başarı yakaladık.

Başarısızlığa yol açan sebepleri teker teker tespit edecek ve gereğini yerine getireceğiz. Bu işler aceleye gelmez. Tespiti ne kadar sağlıklı yaparsak çözümü o derece güçlü hayata geçiririz.

İSTANBUL'DA SEÇİM TEKRARI

Yapılan itirazlar sebebiyle 3 ilçede seçimlerin 2 Haziran'da yenilenmesi kararı daha önce verildi. En tartışmalı konu İBB seçimi olmuştur. Önce yaklaşık 25-28 bin arasında farkla AK Parti'nin kaybettiği ilan edildi. Biz bu durumu saygı ile karşılamaya hazırdık. İlerleyen saatlerde ve günlerde arkadaşlarımızın yaptığı birleştirme tutanakları ile itirazlar netleştikçe karşımıza bambaşka bir manzara çıktı. Bu süreçte gördük ki yaklaşık 15 bin seçmenin iradesi gasp edilmiştir. Bu hataların bir kısmı sehven olsa da önemli bir bölümünde kasıt olduğu ortadadır. Sunduğumuz belgeler sağlamlı, itirazımızda somut deliller vardı. Aradaki fark yarı yarıya azalmamış olsaydı mesele buralara gelmezdi. Hukuksuzluğu, daha vahimi bir irade gaspını görmezden gelemeyiz. Bugüne kadar yaşanan sürecin sebebi işte budur. Biz bu yapılanların hesabını milli irade hırsızlarından sormazsak milletimiz bizden hesap sorar.

Sadece iptal oylarının sayımı ile ve birleştirme tutanaklarının düzeltilmesi ile büyük bir sayının ortaya çıkması dahi içimize kurt düşürmeye yetmiştir. İstanbul'daki yaklaşık 62 bin sandık görevlisinden neredeyse 20 bine yakınının açık emre rağmen kamu görevlileri arasından değil de banka ve özel okul çalışanlarından seçilmesi şüphelerimizi daha da artırdı. Bir takım kirli ellerin işin içine girdiği anlaşılıyor. Tek tek yanlışlar, eksikler, kusurlar mazur görülebilir ama sandık kurulu üyelerinin neredeyse üçte 1'inin kanuna aykırı atanmış olmasını kimse masum bir hata olarak izah edemez. Bu inançla hukuk mücadelemizi seçim kanunumuz çerçevesinde dün akşama kadar sürdürdük.

"YSK KARARINI ORTAYA KOYMUŞTUR"

Biz sadece gasp edilen haklarımızın, yanlışların düzeltmenin peşindeyiz. Böyle bir durumda bize söylemedikleri, etmedikleri bırakmayacak olanların hukuki haklarımızı kullandığımız için aynısını yapıyor olmalarındaki iki yüzlülüğü milletimizin takdirine bırakıyorum. YSK kararını ortaya koymuştur. İBB seçimleri 23 Haziran Pazar günü yenilenecektir. Kararın ülkemize ve İstanbulumuza hayırlı olmasını diliyoruz. Bu kararın hakemliği milli iradeye bırakacak en doğru adım olarak görüyoruz. İstanbul'daki tüm hemşehrilerimizin gönlüne girerek seçimleri kazanmaya çalışacağız. Türkiye bir demokrasi ve hukuk devletidir. YSK tam tersi yönde karar vermiş olsaydı, biz yine buna uyacaktık. Biz sadece milli iradeye saygının gereğini yerine getirdik.

Sandığa gölge düşürmeye çalışanlara meydanı bırakmamakta kararlıyız. Perde arkasından operasyon yürütenlerin de sahada kendine yer açmaya çalışanların da hepsini biliyoruz.

"BAZI İŞ ADAMI GRUPLARI GARİP GARİP AÇIKLAMALAR YAPIYOR"

Bazı iş adamı grupları garip garip açıklamalar yapıyor. Bundan sonra da tabii ki bizden bu tavırlarınızla, ülkenizin geleceğine yönelik bir normalleşmeyi konuştuğumuz dönemde sizler seçim hukukunun işletildiği bir yerde böyle bir açıklamayı yaparsanız bunlar normalleşmeyi getirmez. Yanlış yapıyorsunuz, önce herkes haddini bilecek. Ekonomi ile mi uğraşıyorsun, işini yap. Kalkıp da seçim yargısının bu noktada vermiş olduğu karara müdahale mahiyetinde açıklamalar yaparsanız sizin de nerede olduğunuzu, nereye oturduğunuzu ortaya koyuyor. Müsaade edin de bizim de size ona göre bakışımız değişecektir.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER

Karanlık odaklara bekledikleri fırsatı asla vermeyeceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi ekonomimize hep birlikte sıkı sıkıya sahip çıkacağız. Ülkemizi adım adım hedeflerine yaklaştıracağız. İş adamlarımız çok çalışacak, ülkemizi büyütecekler. Üretim kıpırdıyor, ihracatımız artmaya devam ediyor. Turizmde rekorlar kırıyoruz.

TEŞKİLATA UYARI

Hala millete tepeden bakan, milletle arasına duvar ören varsa başını ellerinin arasına alsın, derin derin muhasebe yapsın. Bu arkadaşlarımız kendileri yapmazsa, biz onlar için gereğini yapacağız. AK Parti hareketi her şeyden önce insan kazanma hareketidir. 10.5 milyon üye ile Türkiye'nin en geniş tabanlı partisi haline geldik. 

SORULARI YANITLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Erdoğan, çözüm süreciyle ilgili bir şeyin sözkonusu olmadığını söyledi.

İSTANBUL VALİSİ VEKALET EDECEK

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"İstanbul Valimiz Ali Yerlikaya bu sürece o götürecek, konu ile ilgili zaten açıklama yapıldı.

"BAHÇELİ'YLE GÖRÜŞTÜM"

Bahçeli'yle az önce bir telefon görüşmesi yaptım. Hem Ramazan'ı kutladım hem de bu verilen kararın ülkemiz için hayırlı olması temennisinde bulundum. Ortak miting şu anda onları görüşmüş değiliz. Bu arada bir araya gelip bu sürece değerlendirmemiz inanıyorum ki İstanbul için faydalı olacaktır.

"ADAYIMIZ BİNALİ YILDIRIM"

Şu anda bizim adayımız da Binali Yıldırım Bey'dir.

24 Haziran iptal edilsin... Onun değerlendirmelerini bizim değerlendirmelerimizin dışında. Biz şu anda tek değerlendirme yapıyoruz, o da İstanbul'da yapılacak olan büyükşehir belediye başkanlığı seçimidir.

TRUMP'IN ZİYARETİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın gelişiyle ilgili henüz netleşen bir tarih yok."

TEKNOLOJİ
SpaceX uzaya tek seferde 143 uydu fırlattı
SpaceX, Transporter-1 görevi kapsamında tek seferde 143 uyduyu uzaya taşıyacak Falcon 9 roketini ...
SPOR
Bursaspor'da Altınordu maçı hazırlıkları başladı
TFF 1. Lig'in 19. haftasında sahasında Altınordu'yla karşılaşacak olan Bursaspor, bu maçın h...
GÜNCEL
MHP Yıldırım teklif etmişti! Yeni binalarda yağmur suyu toplama zorunlu oldu...
MHP Yıldırım Belediye Meclis Grup Başkanvekili İhsan Bilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ...
DÜNYA
İlk değil! Pakistan'da TikTok videosu çeken gence tren çarptı!
Pakistan'ın Rawalpindi kentinde TikTok videosu çektiren bir gence, tren raylarında yürüdüğü sırad...
GÜNCEL
Umut veren rakamlar! İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24 saatte 5 bin 277 kişiye koronavirüs tanısı k...
TEKNOLOJİ
Ford'dan diğer araçları da tehlikelere karşı uyaracak yeni teknoloji!
Otomobiller akıllandıkça önümüze yeni teknolojik fikirler çıkıyor. Ford'un şimdiki çalışmasında d...
Trump'ı 4 günde iyileştiren Kovid-19 tedavisi Almanya'da başlıyor!
Yargıtay'dan 'kabadayılık yapma' kararı!
Sık sık gördüğümüz mitolojik yaratıklar ve gerçek hikayeleri!
Vertigo sorunu olanlar bunlara dikkat!

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Dizi oyuncusu Bursa'da sahte içkiden hayatın...

Arka Sokaklar, Payitaht, Eve Dönüş, Vatanım Sensin g...

Dikkat! Meteoroloji Bursa'yı turuncuya boyad...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da 3 gün boyunca...

Bursa'da cinayet! Kardeş kardeşi öldürdü...

Bursa'nın İznik ilçesinde ağabeyi tarafından bıçakla...

Sokağa çıkma yasağı saatleri de değişecek! İ...

Koronavirüs vakalarının gerilemesi ve aşı çalışmalar...

TOKİ'den Bursa'ya 150 konut! Yeri belli oldu...

Toplu Konut İdaresi'nin yurt genelinde başlattığı 10...

Survivor yarışmacılarının haftalık ücreti or...

Yeni platformu Exxen ile çok konuşulan ünlü televizy...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa Valiliği'nden kritik uyarı! Kuvvetli e...

Bursa Valiliği, yarın şehirde kuvvetli rüzgar beklen...

Bursa'ya dev sevkiyat! Bazı yerlerden döneme...

İzmir'den Bursa'ya tırlar üzerinde taşınan dev ...

Bursa'da 2 katlı evde yangın! Alevler geceyi...

Bursa'da 2 katlı bir evde çıkan yangın, itfaiye ekip...

Bursa'da donmuş süs havuzu üzerinde 'yürürüm...

Bursa'da donmuş havuzun üzerinde yürüyebileceğini id...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Bursa'da koronavirüsü 1 dakikada öldüren bur...

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs, birçok ...