Belediye Başkanı yine uyardı: 'Kapasite aşıldı, facia yaşanabilir'

Trabzon ve Rize illerinin çöp sorununu çözmek için 12 yıl önce Trabzon'un Sürmene ilçesinde faaliyete başlayan çöp depolama tesisinin kapasitesinin aştığı iddiası tedirginliğe neden oluyor. Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, "Çok fazla yüklenme olduğu için herhangi bir hareketlenme anında önüne yapılan duvarların bu yükü taşımayacağını düşünüyoruz" dedi.

TÜRKİYE, 14 Kasım 2020 Cumartesi, 14:19
Belediye Başkanı yine uyardı: 'Kapasite aşıldı, facia yaşanabilir'

Trabzon ve Rize illerinin çöp sorununu çözmek için oluşturulan Trabzon Rize Katı Atık Birliği (TRAB-Rİ-KAP) kapsamında Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu-Kutlular mevkiinde faaliyet gösteren çöp depolama tesisi mahalle halkını korkutuyor.

Belediye Başkanı

2019 yılına kadar 2 milyon 500 bin ton katı atığın depolandığı Kutlular-Çamburnu Düzenli Depolama Sahası'ndaki kapasite aşımının ardından duvarın yükü kaldırmamasından endişe duyuluyor.

Belediye Başkanı

Kapasitesini aşan depolama sahasının yanında ek lot yapılmasının ardından çöpler bu alanda depolanırken, yıl sonunda faaliyete başlaması hedeflenen Araklı ilçesindeki Taşönü Katı Atık Entegre ve Bertaraf Tesisi ile Çamburnu'nda artık çöp depolanmayacak.

Belediye Başkanı

Son aylarda kapasite aşımı iddiaları nedeniyle tedirginlik yaşayan Sürmene Belediyesi durumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığına iletti. Talebin bakanlığa iletilmesinin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi ekipleri de harekete geçti.

Belediye Başkanı

Depolama sahasında belediye ekipleri tarafından inceleme yapılmaya başlandı. Çöp depolama tesisinde yaşanabilecek bir hareketliliğin ardından duvarların o yükü taşımayacağını düşündüklerini dile getiren Başkan Üstün, "Daha önceki açıklamalarımızda facia yaşanabilir uyarısında bulunmuştuk. Duvarların bu yükü taşımayacağı kanaatindeydim. Bu konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanımıza ilettim. Bu konuda bir çalışma yapılacağı söylenmişti. Çok fazla yüklenme olduğu için herhangi bir hareketlenme anında önüne yapılan duvarların bu yükü taşımayacağını düşünüyoruz"

Belediye Başkanı

"Bu konuda Büyükşehir Belediye başkanı ile de görüştüm. O teknik elemanları gönderdi. İncelemeleri yaptılar. Eğer öyle bir hareketlilik olursa o yükü oradaki duvarlar tutmaz. Dolayısıyla bir facia yaşanmadan bir kalıcı tedbir çözüm bulunması gerekiyor. Araklı'da tesiste deneme yapıldı. Aralık ayı içerisinde artık çöpler oraya taşınmaya başlanacak. Çamburnu'da sonlandırılacak" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı

12 yıl önce faaliyete başlayan çöp depolama tesisinde vahşi depolama yapıldığını savunan Başkan Üstün, "Araklı'da gayet güzel bir tesis yapıldı. Çevreye en az zarar verecek şekilde bir tesis oldu. Bizim ki gibi vahşi depolama yapılmayacak. Tesis içerisinde ayrıştırma yapılacak. Yakmak suretiyle enerji üretilecek. Kalan atıklar yol altlarında malzeme olarak kullanılacak. Aralık ayında bu işin sonlandırılacağı söyleniyor. İnşallah o tarihten sonra Çamburnu'na çöp dökülmeyecek. En kısa zamanda Çamburnu'ndaki tesiste güçlendirme için istinat duvarlarının yapılmasını bekliyoruz. Bu konuda bakanlıktan bir çalışma yapılmasını talep ettik. İnşallah yapılır bizde bu korkuyu atlatırız" ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı

KTÜ Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Turna ise, dünyada sarıçam ormanlarının deniz seviyesine inebildiği nadir alanlardan olan Trabzon'un Sürmene ilçesi Çamburnu Tabiat Parkı'nda bulunan çöp depoma tesisinden ağaçların etkilendiğini belirterek, "Çöp istemediğimiz bir nesne ağaçların etkilenmemesi mümkün değil. Yapacağınız başka bir şey yok. Çöpleri insanların içine koyamayacağımıza göre orada en çok etkilediği alan çöp tesislerinin insan sağlığını etkiler. Bir şekilde bunu kullanmak zorundasınız. Ya tesisleri yararlı hale getireceksiniz ya da daha uygun bir yer bulacaksınız" dedi.

Belediye Başkanı

Çamburnu-Kutlular mevkiinde faaliyet gösteren çöp depolama tesisinin ömrünü tamamladıktan sonra bölgeye ağaç dikimi yapılmasıyla ormanlık alana dönüştürülebileceğini dile getiren Turna, şunları söyledi:

"Ağaç dikimi yapılsa eski haline dönüşür. Bununla ilgili mesela moloz yığınları maden sahaları çöp tesislerinin ağaçlandırılması kısmında orman mühendisleri bu konuda yetkili. Ona uygun türler seçeceksiniz. Çak rahat yapılabilir. Rahat derken şunu söylemiyoruz; doğal ortamı siz zaten bozuyorsunuz. Yani organik madde bakımından ancak eksikleri analizler sonucu ortaya koyarsanız bu eksiklikleri de yapay yollarla giderirseniz hiçbir sorun olmaz. Nedir bunlar; organik madde, gübre vereceksiniz. Uygun türleri seçeceksiniz"

Belediye Başkanı

"Örneğin sarıçam çok kanaatkar bir tür. Kanaatkardan kastım çok fazla bitki besin maddesi zengin toprak istemeyen bir ağaç türümüz. Zaten orada oluşum gerekçesi de o. Oranın toprağı da çok zengin, organik maddece zengin bir toprak değil. Kırmızı, posselli bir yapıya sahip olan toprak. Ona uygun bir türde sarıçam. Sarıçam'ın yanında kestane, meşe gibi yapraklı tür dediğimiz türlerde karışıma giriyor. Burada güzel olan tarafı şu; yarın bir daha yangın olduğu zaman dayanıklı olmasını sağlar. Bizim için ideal olan saf değil karışık ormanların olmasıdır. Burada her ne kadar sadece sarı çam dikilmişse de doğal olarak bu aralara kızılağaç gelecek, geliyor zaten kestane, meşe gibi türlerin gelmesiyle karışım kısmen de olsa sağlanmış olacak."

Belediye Başkanı

GÜNCEL
Prof. Dr. Ercan'dan uyarı: Marmara Bölgesi'nde üç farklı deprem olacak
Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenen İstanbul depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Marmara B...
GÜNCEL
Koronavirüs aşısı için flaş açıklama! Tarih verdi
ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftini...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kritik görüşme
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi...
SPOR
Bursaspor tur atladı!
Ziraat Türkiye Kupası 4. tur maçında Bursaspor sahasında 1922 Konyaspor'u konuk etti. Karşılaşmay...
SİYASET
Bakan Çavuşoğlu'ndan skandal aramaya yanıt: Cevabımızı sahada da vereceğiz!
Çavuşoğlu'ndan, Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramayla ilgili yaptığı açıklamada, "Cevabımızı ...
SİYASET
MSB'den Akdeniz'de yapılan skandal arama hakkında açıklama
MSB, Doğu Akdeniz'de Türk ticaret gemisinin uluslararası hukuka aykırı şekilde durdurularak aranm...
Dizi rekor kırdı, 'Nasıl Satranç Oynanır' aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı!
Berdan Mardini 'Noel' isyanı: Bırakın bu yobazlıkları...!
2020 Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Erkek Oyuncu'yu Haluk Bilginer anons etti
Bülent Ersoy'un 6 saatlik alışverişi... Taksiye sığmadı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da otobüs ve metro seferleri için saat...

BURULAŞ'tan yapılan açıklamaya göre hafta sonu saat ...

Bursa'da parayı sayarken fark etti! 'Fotoğra...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kafe işletmecisi, 100 lir...

Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü! Benzin ...

Bursa'da kısıtlamanın başlamasıyla farklı noktalarda...

Bursa'da 40 yaşındaki hemşire koronaya yenik...

Bursa Mustafakemalpaşa Devlet Hastanesi'nde görev ya...

Bursa'da duruşma salonunda avukata saldırı!

Bursa'da bir velayet davasının duruşması sırasında, ...

Valilik duyurdu! İşte Bursa'daki yeni yasaklar

Bursa'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı için tarih ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs aşısına il...

Bursa'da acı olay! Evinin penceresinden düşe...

 Bursa'nın Orhangazi ilçesinde dördüncü kattaki...

Bursa'dan Türkiye'ye örnek olacak proje: 1+1+1

Bursalı bir firma, koronavirüs tedbirlerine 1+1+1 ko...

Bursa'da hırsıza esnaftan meydan dayağı!

Bursa'da bir iş yeri önünden motosikleti çalıp kaçma...

Koronavirüse karşı kademeli plan: Sokağa çık...

Devreye giren yeni tedbir kararlarının etkileri 2 ha...

Bursa'da koronalı olduğu tespit edilmişti! S...

Bursa'da ehliyeti kontrol edilen sürücünün koronavir...

Bursa'da 10 kadın çarşıyı karıştırdı! Ortalı...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde, tırnakçılık yöneti...

Bursa'da art arda kaza! Otomobil bariyerlere...

Bursa'da 10 dakika içerisinde iki yaralamalı kaza me...

Bursa'da nefes kesen kovalamaca... 10 dakika...

Bursa'da, sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasıyla o...