Belli aralıklarla koronavirüs aşısı mı olacağız? Gündem yaratan açıklama

Prof. Dr. Tayfun Uzbay, aşıların Kovid-19'a karşı ne kadar süre koruyuculuk sağlayacağının zamanla görülebileceğine işaret ederek "Uzun süreli bağışıklık sağlayan bir aşı Kovid-19'un kökünü kazıyabilir. Kabul edilebilir ölçüde kısa süreli bağışıklık sağlaması da iyidir, ancak virüs fikir değiştirip kendiliğinden hayatımızdan çıkmadığı sürece belli aralıklarla aşı uygulamayı gerektirebilir." dedi.

SAĞLIK, 20 Aralık 2020 Pazar, 11:41
Belli aralıklarla koronavirüs aşısı mı olacağız? Gündem yaratan açıklama

Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Tıp Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında Faz-3 çalışmaları tamamlanan aşılara, salgının ciddiyetine bağlı olarak "acil onay" verilebileceğini belirtti.

Uzbay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kovid-19'un tedavisine yönelik şu an için etkinliği kanıtlanmış herhangi bir ilacın bulunmadığını ve umudun aşı çalışmalarında yoğunlaştığını vurguladı.

Bu durumun aşıların önemini daha da artırdığının altını çizen Uzbay, dünyada yaklaşık 200 çalışmanın yürütüldüğünü anımsattı.

Prof. Dr. Uzbay, bunlardan Çin, Güney Kore, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avustralya, Almanya, İngiltere ve İsveç'te yürütülen yaklaşık on aşı adayının insanlar üzerinde denemelerinin son aşamasına (Faz-3) ulaştığını ifade etti.

Rusya'nın Sputnik V adını verdiği viral vektör teknolojisiyle üretilen aşıyı onaylayarak, kendi ülkesinde kullanıma sunduğunu anlatan Uzbay, şu bilgileri verdi:

"Almanya'nın Biontech ve Amerika'nın Pfizer laboratuvarlarının ortak üretimi olan mRNA teknolojisiyle üretilen aşı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinden (FDA) 'acil onay' almayı başaran ilk aşı oldu. Aşıya İngiltere de onay verdi ve yaygın kullanıma başladı. Çin'in Sinovac laboratuvarlarında üretilen inaktif aşı da faz-3'ün sonuna yaklaştı. Türkiye hem Biontech-Pfizer hem de Sinovac aşısının insan denemesi süreçlerine gönüllülerle aktif olarak katıldı. Ayrıca bu aşılar için sipariş verdi.

Bu aşıların dışında Amerikan Moderna laboratuvarlarında üretilen başka bir mRNA aşısı, Oxford Üniversitesi ve Astra Zeneca iş birliği ile üretilen viral vektör aşısı ve Güney Kore-Amerika ortaklığıyla yürütülen DNA tekniğine dayanan bir aşı da Faz-3 çalışmalarının sonunda. Moderna aşısı onay için FDA'ya başvurdu ve onay aldı. Türkiye'de de Ege, Selçuk, Erciyes, Acıbadem, Ankara, Boğaziçi, Bezmialem Üniversiteleri, İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi ve ODTÜ'de virüs izole edildi ve aşı çalışmaları sürdürülüyor. TÜBİTAK, bu çalışmaları 'Kovid-19 Türkiye Platformu' başlığı altında birleştirdi ve destekliyor. Bu çalışmalardan da iki tanesinin insanda deneme aşamasına ulaştığı haberleri alındı. Çalışmalar sürse de yerli aşıların onay için 6 aydan az olmamak koşuluyla zamana ihtiyacı var."

YETERLİ KORUYUCULUĞA SAHİP Mİ?

Herhangi bir aşı "acil onay" ile kullanıma girerken iki riskin göze alınmak zorunda olduğunu belirten Uzbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlardan birincisi, salgının ciddiyetine bağlı olarak aşı geliştirmenin bazı kademeleri daha hızlı geçilebilir. Örneğin, daha az sayıda deneme ve izleme sonrası aşı 'acil onay' alabilir. Bu nedenle, geniş topluluklarda uygulama esnasında ortaya çıkabilecek bazı yan etkiler can sıkıcı olabilir veya aşıyı kullanmamayı gerektirebilir.

İkincisi de aşı yeterli sürede yüksek oranda bir koruma sağlamayabilir, ancak an itibarıyla paylaşılan verilere göre, gündemde olan aşıların yeterli koruyucu özelliğe sahip oldukları anlaşılıyor. Şu anda salgının neden olduğu ölümler ve ekonomik zarar ile insan çalışmalarının sonuçlarında gözlenen yan tesirler birlikte değerlendirildiğinde 'acil onay' ile kullanım göze alınabilir bir risk gibi görünüyor. Aşıların uygulamasındaki gecikme veya tereddüt daha fazla can kaybı ve giderek derinleşen ekonomik hasar anlamına da geliyor. Bu nedenle, Kovid-19 ile mücadele kapsamında Faz-3 çalışmaları tamamlanan aşılara, salgının ciddiyetine bağlı olarak 'acil onay' verilebilir."

BELLİ ARALIKLARLA AŞI OLABİLİRİZ

Uzbay, aşıların Kovid-19'a karşı ne kadar süre koruyuculuk sağlayacağının zamanla görülebileceğine işaret ederek, "Dileğimiz bir yıldan fazla, mümkünse ömür boyu bağışıklık sağlaması. Uzun süreli bağışıklık sağlayan bir aşı Kovid-19'un kökünü kazıyabilir. Kabul edilebilir ölçüde kısa süreli bağışıklık sağlaması da iyidir, ancak virüs fikir değiştirip kendiliğinden hayatımızdan çıkmadığı sürece belli aralıklarla aşı uygulamayı gerektirebilir." diye konuştu.

'GEÇİCİ BİR İZİN BELGESİ'

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete'de yayımlanan ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun Acil Kullanım Onayı verebilmesine imkan sağlayan "Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" hakkında Twitter hesabından açıklamada bulunmuştu.

Acil kullanım onayının, "ruhsat" anlamına gelmediğini vurgulayan Koca, bunun sadece, aşının ruhsatlandırılması için gerekli veriler sağlanıncaya kadar verilen, süresi belli olan geçici bir izin olduğuna işaret etmişti.

Koca, "Acil kullanım onayı, ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere dünya genelinde uzun süredir kullanılmaktadır. Halihazırda dünyada öne çıkan Kovid-19 aşılarına verilen onay, bu kapsamdadır. Acil kullanım onayı, yurt dışından getirilme veya yerli üretim olmasına bakılmaksızın bütün aşılar için aynı şartlara bağlı olarak verilecektir." ifadelerine yer vermişti.

SİYASET
AK Parti'den Akşener'e jet yanıt!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, "Çalışmadan tamamlanmadan yapılan açıklamalar bilgi kirl...
GÜNCEL
Düşüş sürüyor! İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24 saatte 6 bin 289 kişiye koronavirüs tanısı k...
DÜNYA
Ülke şokta! Bakan Kovid-19'dan öldü
Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Bakanı Jackson Mthembu'nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeni...
TÜRKİYE
Türkiye boyut atlayacak! 700 proje birden geliyor!
Türkiye'nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 60 milyar dolarlık hacme sa...
DÜNYA
Hindistan, ejderha meyvesinin adını Çin'i anımsattığı için değiştirdi!
Hindistan ve Çin arasında uzun zamandır yaşanan gerginlikten sonra Hindistan Gucerat Eyaleti Başb...
MAGAZİN
İbo Show'un yeni bölüm konukları belli oldu! 15 yıllık küslük bitti
Ekrana döndüğü gündem beri gündem olan İbo Show'un yeni bölüm konukları belli oldu. Ebru Yaşar, S...
Türkiye'den büyük başarı! Suya indirildi!
Jason Statham'ın Antalya'daki film çekimi başladı!
Ozan Güven hakim karşısında!
Daha eskisi bulunamadı! 480 milyon yıllık

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa'da baraj buz tuttu!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde tarımsal sulama için kull...

Çoğumuzun hayali! Bursa'da şehir hayatından ...

Bursa'da şehir yaşamından bıkan Tekin çifti her şeyi...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Bakan Soylu paylaştı! 'Anneme küfretti, serb...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabı ü...

Bursa için kritik uyarı! 2 güne dikkat...

Bursa Valiliği, dondurucu soğuk havanın bugün ve yar...

Bursa Orhangazi'de 9 arsa satışa çıkarıldı

Basın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de ...

Koronaya iyi geldiği söylenmişti! Bursa'dan ...

Koronavirüs salgınından korunmak için çeşitli çözüml...

Bakanlıktan satılık kum ocağı!

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesi'nde Ulaştırma ve Altyapı B...

Tacizcisini televizyonda gördü! Program sonr...

Türkiye'nin konuştuğu, evlilik vaadiyle insanları do...

TÜBİTAK 90 personel alımı yapıyor!

TÜBİTAK, Resmi Gazete'de yayımladığı ilanda Bilişim ...

Bursa'da şok baskın! Polisi görünce şaşkına ...

Bursa'da kısıtlamanın olduğu saatlerde alkol alınan ...

Bursa'da hareketli anlar! 'Dur' ihtarına uym...

Bursa'da kısıtlama saati polis kontrol noktasında ça...