BGC ödülleri sahiplerini buldu! YeniDönem'in büyük gururu...

'BGC Gazetecilik Başarı Ödülleri Yarışması'nda kazananlar muhteşem bir törenle ödüllerine kavuştu. Gazetemiz YeniDönem, 4 dalda ödül alarak, başarısını bir kez daha ispatladı.

GÜNCEL, 16 Nisan 2019 Salı, 21:18
BGC ödülleri sahiplerini buldu! YeniDönem'in büyük gururu...

Bursa Gazeteciler Cemiyeti (BGC) tarafından geleneksel olarak düzenlenen yarışmada dereceye girenler ödüllerini düzenlenen törenle aldı.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti tarafından geleneksel olarak organize edilen "BGC 2018 Başarı Ödülleri Yarışması" geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden iki gazeteci Oktay Kayalar ve Mehmet İnceoğlu adına düzenlendi.

Yarışmaya 163 eser katılırken, 7 kişilik juri toplam 15 başarı ve 14 mansiyon ödülü verdi.

YeniDönem Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Turgay Akbulut 'Ölüm Kabinleri' haberiyle, yazılarıyla büyük ses getiren usta yazarımız Lale Akasoy, 'Hekim Biyonik Gezegen Mars' adlı köşe yazısıyla, Görsel Yönetmen Ali Şahin ise, 'Altyapılar İçin Ne Var?'  köşe yazıyla başarı ödülüne layık görüldü. Şahin ayrıca, 'Gazete Mizanpaj' dalında Mansiyon Ödülü'nün de sahibi oldu.

Törenden önce açılışı yapılan Nilüfer Sahnesi'nde yapılan ödül törenine, Bursa Vali Yardımcısı Abidin Ünsal, Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Mudanya Belediye Başkan Hayri Türkyılmaz, Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Bursa İl Müdürü Ali Fuad Gölbaşı'nın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı, sivil toplum örgütlüğünün gönüllülük esasına dayandığına dikkat çekerek, "Bu yaptıklarımız ekip işidir. Yönetimdeki arkadaşlarımızla birlikte tartışıp bu kararları birlikte oy birliği ile alıyoruz. Ben yönetimdeki arkadaşlarımı alkışlıyorum" diyerek konuşmasına başladı.

Her yıl geleneksel olarak bu yarışmayı düzenlediklerini ifade eden Kolaylı, "Demokrasi kültürünün gelişmesi ve genç meslaktaşların desteklenmesi amacıyla düzenlediğimiz yarışmamıza bu yıl 102 meslektaşımız 163 eserle başvuru yaptı. 2018 yılında yayınlanan eserlerin değerlendirildiği yarışmamızda jürimizin yaptığı temiz çalışmada başarı ve mansiyon ödülleri belirlendi. Yarışmamıza katılanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Geçen yıl vefat eden Oktay Kayalar ve Mehmet İnceoğlu'nu da anan Nuri Kolaylı, "Bu meslektaşlarımızı unutmayacağız. Onların yakınlarına sabırlar diliyorum" diye konuştu.

Sektörde yaşanan sorunlara ve çözüm önerilerine de değinen Kolaylı, "Sektörümüzde yaşadığımız en önemli sorunumuz, darbe dönemlerinden bu yana değişmeyen ve bazı kanun ile yönetmeliklerde yer alan basın özgürlüğünü kısıtlayıcı maddelerdir. Demokratikleşme ve temel hak ve özgürlüklerin gelişmesi bakımından, bu güne kadar yapılan iyileştirmelere rağmen; basın özgürlüğü konusunda mevzuattan ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar yaşanmaktadır. Unutulmamalıdır ki; ifade ve basın özgürlüğü demokrasinin olmazsa olmazıdır. Halkın haber alma hürriyetinin işlerliği için, basın ve ifade özgürlüğü temel gerekliliktir" ifadelerini kullandı.

"GAZETECİLİK YASASI GÜNÜMÜZ KOŞULLARINA UYGUN ÇIKARTILMALIDIR"

"Gazetecilik mesleği ne yazık ki, eğitimine ve birikimine bakılmaksızın herkesin kuralsızca yapabildiği bir meslek konumundadır" diyen Kolaylı, şunları kaydetti:

"Bu sorunun çözümü için beklentimiz, dünyadaki uygulamalar ve ülkemizdeki diğer meslek odalarının yasaları örnek alınarak, gazetecilik mesleğini ve bu mesleği kimlerin yapabileceğini düzenleyen "Gazetecilik Yasası'nın" teknolojik gelişmeler de göz önüne alınarak günümüz koşullarına uygun olarak çıkarılmasıdır. Böyle bir yasal düzenleme yapılmadan, gerçek anlamda habercilikten ve etik gazetecilikten söz edebilmemiz ne yazık ki mümkün değil. Eline her fotoğraf makinesi alanın, her internet sayfası oluşturanın "haberciyim" diye boy göstermesini mutlaka yasal zeminde önlemeliyiz. Teknolojinin hızla ilerlemesi ve internet ağının hemen hemen her noktaya ulaşması ile birlikte, internet haberciliği büyük bir gelişim göstermiştir.

Sektörde istihdam sağlayan ve gazete ile televizyonlarla eşdeğer habercilik yapan kurumsal internet haber sitelerinin yanında, internet deyimiyle "kopyala yapıştır" kolaycılığından öteye gitmeyen haber siteleri yer almaktadır. Yasal boşluktan kaynaklanan sorunlar, her geçen gün daha da artmaktadır. İnternet medyasının gerek yayıncılık, gerekse Basın İlan Kurumu yardımları konusunda düzenlemeye ihtiyacı vardır. İstihdam sağlayan, gerçek anlamda habercilik yapan ve kurumsallaşan internet haber siteleri, Basın İlan Kurumu'ndan ek kaynak bulunarak desteklenmelidir.

Bu kurumlarda habercilik yapan meslektaşlarımız da yeni düzenleme yapılarak gazeteci sayılmalıdır. Değerli meslektaşlarımın çok iyi bildiği gibi; 5953 Sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun halen yürürlüktedir. Basın işkolunda "gazeteci" olarak çalışan kişiler ve işverenleri arasındaki ilişkiler ve çalışma koşulları bu kanunla düzenlenmiştir.

Bu yasanın günümüz koşullarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi sadece biz gazetecilerin değil, toplumumuzun bir ihtiyacıdır. Bu nedenle söz konusu kanunun yeniden ele alınarak, elektronik medyayı da kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Sorunlarımızı özetleyecek olursak; ülkemiz, basın/medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğundan basını ilgilendiren kurumların yeniden yapılanmasına kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Bu yenilenme ihtiyacı gün geçtikçe kaçınılmaz hale gelmektedir."

Ödül töreni hatıra fotoğrafının çekilmesinin ardından sona erdi.

YENİDÖNEM'İN GURURU OLDULAR

(Turgay AKBULUT)

(Lale AKASOY)

(Ali ŞAHİN)

GÜNCEL
Artış sürüyor! İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son durumu açıkladı. Buna göre, son 24 saatte 29 bin ...
GÜNCEL
81 il valiliğine yeni koronavirüs genelgesi! 3 ay yasak...
Koronavirüs salgınında yaşanan artış nedeniyle, derneklerin genel kurulları, sivil toplum kuruluş...
TÜRKİYE
Tunceli'de EYP infilak etti! Yaralı askerler var
Tunceli'nin Ovacık ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik sürdürülen operasyonda teröristlere ait ...
GÜNCEL
Meclis'teki 4 partiden Fransa'ya kınama
AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti Meclis grupları ortak bildiri yayımlayarak, Fransa Senatosu'nun Y...
GÜNCEL
Bursa'da toplu ulaşıma korona düzenlemesi
Bursa Büyükşehir Belediyesi, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması kararı nedeniyle kent...
SPOR
Bursaspor'da Dusan Alimpijevic imzayı attı
ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Bursaspor'un yeni başantrenörü Dusan Alimpijevic için ...
Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar
Bursa'da hummalı çalışma! Önlemler arttırıldı
Bursa'da mobilya fabrikasında yangın!
Limak Enerji Balıkesir Bölge Müdürlüğü yeni binasının açılışı yapıldı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da bir hekim daha koronaya kurban gitti!

Bursa'da görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Öm...

Bursa'da köyün yarısı koronaya yakalandı, öl...

Bursa'da aylar önce korona virüsten dolayı karantina...

Bursa Cezaevi önünde dehşet... Kurşunlanarak...

Bursa'da tutuklu oğlunu ziyaret eden kişi, cezaevind...

Bursa'da vur patlasın çal oynasın... Peş peş...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 3 riskli şehir aras...

Yılmaz Vural'dan kötü haber! Yoğun bakıma al...

Türk futbolunun önemli teknik adamları arasında yer ...

Bursa'da akılalmaz olay! Kapalı olması gerek...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde korona virüs tedbirleri k...

Bursa'dan pes dedirten görüntüler! Birazcık ...

Korona virüs rakamlarının tavan yaptığı Bursa'n...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yeni tedbirler almay...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronav...

Malatya ve çevresinde şiddetli deprem

Malatya saat 11.27'de meydana gelen 4.7'lik depremle...

Bursa'da hareketli dakikalar... Polise silah...

Bursa'da 9 ayrı suç kaydı bulunan şüpheli kendisini ...

Bursa'da hırsız ile polis arasında nefes kes...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde park halindeki aracı çala...

Bursa'da ambulansla otomobil çarpıştı! Yaral...

Bursa'da içerisinde 3 yaşındaki çocuğun bulunduğu am...

CHP, 20 kentin 'bulaşıcı hastalık' tanımlı v...

CHP Kovid-19 Danışma Kurulu, salgınla ilgili acil ey...

Berat Albayrak Varlık Fonu'ndan da ayrıldı

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden sağlık sorunla...

Tartışılan şarkısı hakkında konuştu: Bence m...

1990'lı yılların pop müziğinin önemli isimlerinden b...