BİK temsilcilerinden 1200 gazete sahibine mektup!

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket Erzen, Türkiye genelindeki yaklaşık 1200 gazete sahibine mektup yazarak, "Basın ilân fiyat tarifesi artışına" ilişkin bilgi verdi.

GÜNCEL, 11 Aralık 2018 Salı, 13:48
BİK temsilcilerinden 1200 gazete sahibine mektup!

Basın ilân fiyat tarifesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak bugünkü Resmî gazetede yayımlandığını bildiren BİK Genel Kurulu Anadolu GazeteSahipleri Temsilcileri, tarife artışının zor durumda olan mahallî gazetelere nefes aldıracağını ifade ettiler. BİK Temsilcileri Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket Erzen tarafından yazılan mektupta şu bilgilere yer verildi: 

"Basın ilân fiyat tarifesinde bu yıl ikinci defa artış yapılması için verdiğimiz mücadelenin gururunu yaşadığımızın da altını çizmek istiyoruz. Hatırlayacağınız gibi 2018 yılı Haziran ayında Türkiye Gazeteciler Konfederasyonumuzun çabasıyla resmî ilan fiyat tarifesinin arttırılmasını sağlanmıştı. Bu gelişmenin hemen ardından, enflasyon ve döviz fiyatlarındaki beklenmedik artışlar, basınımızı çok zor durumda bırakmıştı. Ekonomideki olumsuz gelişmelerin, zaten sıkıntı içinde olan Anadolu basınını daha da büyük kriz ortamına sokmaması maksadıyla kasım ayında yapılan BİK Genel Kurulu'nda resmi ilan fiyat tarifesinde yeni bir artış yapılması için (Ankara) Gazeteciler Cemiyeti temsilcisi Başkan Nazmi Bilgin ve Prodüktörlerin temsilcisi Şevket Karahan'ın da destekleriyle var gücümüzle çalıştık. Ne mutlu ki artış teklifimiz BİK Genel Kurulunda kabul edilerek Cumhurbaşkanlığı onayına sunuldu. Sayın Cumhurbaşkanının onayıyla, resmî ilânların 1 santimetresinin tek sütundaki yayın ücreti KDV hariç 15 Türk Lirası olarak belirlendi. Resmi ilan fiyat tarifesine ilişkin karar, Resmî gazetenin 11 Aralık 2018 tarihli nüshasında yayımlandı. Son kararla birlikte, 2019 yılı için resmi ilân fiyat tarifesinde, günlük fiili satış ortalaması yerel gazeteler için yüzde 20, yaygın gazeteler için ise yüzde 12,50 artış sağlanmış oldu. Yeni fiyat tarifesi 1 Ocak 2019'dan itibaren yürürlüğe girecek." 
Basın İlan Kurumu Genel Kurulu Anadolu Gazete Sahipleri Temsilcileri Nuri Kolaylı, Mustafa Arslan ve Şevket Erzen'in mektubunda, personel düzenlemesine ilişkin yapılan değişikliklere de yer verildi. Mektupta bu konuda şu bilgiler yer aldı: 

"Hatırlayacağınız gibi 2017 yılı basında yürürlüğe giren resmi ilan yönetmeliği ile vasıfsız (alt vasıflı) gazeteler ile vasıflı gazetelerin personel sayıları da düzenlenmişti. Alt vasıflı gazetelerin personel sayıları 3'te kalırken, 3. kategori vasıflı gazetelerin asgari kadroları 3'ten 4'e çıkmış, 2. kategori 4'te kalmış ve 1. kategori ise 5'ten 4'e düşmüştü. Ağustos Genel Kurulu'nda ise kurum şubesi bulunan yerlerdeki gazetelerin asgari kadrolarında düşüşe gidilmişti. Bu durumda asgari kadrosu 3'ten 4'e yükselen gazetelerimiz için bir mağduriyet söz konusu olmuştu. Bu mağduriyeti gidermek amacı ile alt vasıflı gazetelerin 12 ay olan bekleme sürelerini 18 aya çıkarmış bulunuyoruz. Böylece kadrosu 3'ten 4'e yükselen gazetelerimiz vasıflılıktan alt vasıflılığa geçebilecekler. Bu gazetelerimiz dilerlerse günlük yayınlanmaya devam edebileceklerdir. 18 aylık bekleme süresinin, sisteme dahil olacak yeni gazeteler için caydırıcı olmasını bekliyoruz. Örneğin bir gazetenin sisteme girmek istemesi hâlinde, hâlen yayınını sürdüren gazetelerimiz vasıflılık için müracaat etmek sureti ile ilân almaya devam edecek ve 18 ay içinde tekrar vasılı olacaklardır. Sisteme girmek isteyen gazete ise, ya bekleme süresini sonlandıracak ya da vasıflılık için müracaat ederek 24 ay beklemek zorunda kalacaktır. Her durumda hâlen yayınlanmakta olan gazetelerimiz için avantaj söz konusu olacaktır." 

Basın İlan uygulaması konusunda detaylı bilgilerin yer aldığı mektupta son olarak şöyle denildi: 
"Öte yandan, Nisan 2019'dan itibaren günlük ve aylık işlenen bilgiler tek seferde elektronik ortama yüklenecek, personel, satış, yüzölçümü gibi konulardaki aksamalar anlık tespit edilebilecek ve giderilebilecektir. Böylece bir denetim dönemine kadar bekleme sorunu da ortadan kalkacak, aksaklıklar zamanında giderilecektir. Anadolu basını için sürdürdüğümüz mücadelede siz değerli meslektaşlarımıza katkıda bulunmuş olmaktan duyduğumuz büyük mutluluğu tekrar paylaşıyor, önümüzdeki dönemde de dayanışma içinde çalışacağımıza olan inancımızı arz ediyoruz. Resmi İlan Fiyat Tarifesi'ni kısa sürede onaylayan Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, bu süreçte çabasını esirgemeyen BİK Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan Ertem'e, BİK Genel Kurul Üyelerine teşekkür ederken sizlere en içten sevgi, saygı ve selamlarımızı iletiyor, ekip arkadaşlarınızla birlikte 2019'da başarılı bir yayın hayatı diliyoruz." 
 

SPOR
Bursaspor tur atladı!
Bursaspor, Türkiye Kupası'nda Timsah Arena'da 2. Lig ekibi 1922 Konyaspor'la karşı karşıya geldi....
SİYASET
Bakan Çavuşoğlu'ndan skandal aramaya yanıt: Cevabımızı sahada da vereceğiz!
Çavuşoğlu'ndan, Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramayla ilgili yaptığı açıklamada, "Cevabımızı ...
SİYASET
MSB'den Akdeniz'de yapılan skandal arama hakkında açıklama
MSB, Doğu Akdeniz'de Türk ticaret gemisinin uluslararası hukuka aykırı şekilde durdurularak aranm...
GÜNCEL
Eski Diyarbakır milletvekili İhsan Arslan disipline sevk edildi
AK Parti Merkez Yürütme Kurulu, 22 ve 23'üncü Dönem Diyarbakır Milletvekili İhsan Arslan'ın oy bi...
GÜNCEL
Türkiye'de korkutan tablo! Vaka ve ölü sayısı düşmüyor
Türkiye'de koronavirüs kaynaklı can kaybı ve hasta sayıları artmaya devam ediyor. 24 Kasım tarihi...
SİYASET
AK Parti'den Bülent Arınç'ın istifasına ilk yorum!
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, partisinin MYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik, ...
Dizi rekor kırdı, 'Nasıl Satranç Oynanır' aramaları 9 yılın zirvesine ulaştı!
Berdan Mardini 'Noel' isyanı: Bırakın bu yobazlıkları...!
Bülent Ersoy'un 6 saatlik alışverişi... Taksiye sığmadı
Korona testi pozitif çıkana 645 dolar verilecek

En Çok Okunan Haberler

Bursa'dan Türkiye'ye örnek olacak proje: 1+1+1

Bursalı bir firma, koronavirüs tedbirlerine 1+1+1 ko...

Bursa'da zincirleme kaza! Ortalık savaş alan...

Bursa'da meydana gelen kazada otomobil, önce çöp kon...

Bursa'da patlama! Ortalık savaş alanına dönd...

Bursa'da bir evde yaşanan şiddetli patlama polis eki...

Bülent Arınç istifa etti!

Bülent Arınç, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurul...

Bursa'da kahreden olay! Engelli şahıs yanara...

Bursa'da yalnız yaşayan engelli bir kişi, küle dönen...

Acı son... Bursa'da kimsesiz adam dere kenar...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde kimsesiz bir ad...

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucu...

Bursa'da 1500 yıllık tarihi keşif! Üzerindek...

Unesco'nun geçici miras listesinde bulunan İznik'te ...

Bilim Kurulu Üyesi kötü haberi verdi: '2021'...

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik...

Bursa'nın komşu ilinde korona alarmı! Bölgen...

Kütahya'nın Emet ilçesindeki koronavirüs vakalarında...

Karantinaya alınanların yüzde 60'ı cep telef...

Sağlık Bakanlığı filyasyon ekiplerinin yaptıkları ça...

135 bin çocuk incelendi! Çocukların koronaya...

ABD'de yapılan yapılan yeni bir araştırmada, çocukla...

Kargocu rezaleti! Kıra döke teslimat...

İstanbul Esenyurt'ta kargo görevlisinin üz...

MHP lideri Bahçeli esip gürledi! İmamoğlu ve...

Corona virüsle mücadeleye dikkat çeken MHP lideri Ba...

Düşüş kalıcı olmadı! Dolar 8 lirayı aştı...

Dolar, yeni güne 7.90, Euro ise 9.37 liradan başladı...