Bilal Erdoğan: Türkiye'nin İmam Hatipleri dünyanın model okullarıdır

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, "İmam Hatipler, dünyanın model okulları oldu. Bütün İslam alemi için değil bütün dünya için model okullardır." dedi.

GÜNCEL, 03 Temmuz 2021 Cumartesi, 19:45
Bilal Erdoğan: Türkiye'nin İmam Hatipleri dünyanın model okullarıdır

İlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan, İmam Hatip okullarının dünya için model haline geldiğini belirterek, "Bütün İslam alemi için değil bütün dünya için model okullardır. Bizler İmam Hatipliler olarak bunun farkında değiliz ki Türkiye'nin geri kalanı bunun farkında olsun. İmam Hatiplerin gerçek anlamda ne olduğunu biz çok iyi bilelim ki çevremize de doğru anlatabilelim. Onun için İmam Hatiplerimizin tanıtımında ÖNDER'e çok önemli vazife düşüyor." dedi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin, Büyük Çamlıca Camii 1071 Konferans Salonu'nda düzenlenen 58. Genel Kurulunda konuşan Erdoğan, İlim Yayma Vakfı olarak ÖNDER ile çok yakın çalışma ve dayanışma içinde olduklarını, bu çalışmaların sonucunda ortaokul ve liselerde 8 öğrenciden birinin İmam Hatip öğrencisi olduğunu anlattı.

Erdoğan, İmam Hatip Liselerinde kodlama, robotik, film stüdyoları, spor salonları, kütüphaneler ve araştırma merkezleri gibi bir çok imkanın olduğunu, bu ortamı mevcut ekosistemin sağladığını dile getirdi.

İmam Hatip mezunlarının ve ÖNDER'e gönül verenlerin okullarına da sahip çıktığına işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gönül ister ki Türkiye'de daha fazla okul böyle sahiplenilsin, mezunu sahiplensin, anneler birliği sahiplensin. İşte bu konuda İmam Hatiplerin bir avantajı var. Zaman zaman İmam Hatip'teki öğrenci İmam Hatip'te olduğunu söylemekten imtina ediyor. Neden? Arkadaşlarının arasında yadırganacak, mahalle baskısına maruz kalacak diye. Bir gün İmam Hatip mezunlarının başına yine eski şeyler gelecek çekincesinden dolayı. İşte biz onun için İmam Hatip'teki bu arkadaşlarımızın hissiyatını olması gerektiği hale getirmek için İmam Hatip camiası olarak okullarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız. Çocuklarımızı okula göndermekle kalmayacak, okul aile birliklerinde de yer alacağız. Çocuklarımızın okullarında görev almamız lazım, İmam Hatip olsa da olmasa da. Neden? 'Çocuğumun okuluna ne katkı sağlayabilirim?' diye orada olursan, o okuldaki tüm çocukların eğitimine katkı sağlarsın. Velinin eğitime pozitif katkısı eğitimin kalitesini en kısa yoldan artıran etkenlerden biridir. "

"Her yıl bu başarı artıyor ama yeter mi? Yetmez"

Okula yardımın sadece maddi yardım olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Bilal Erdoğan, "Yeri gelir çocuklara mesleğini anlatırsın, yeri gelir okulun bir yerini boyar veya tamir edersin. Yapılabilecek o kadar çok şey var ki. İnşallah Milli Eğitim Bakanlığımız okul aile birliklerinden çok yönlü istifade edebilecek bu projeleri geliştirir." dedi.

Erdoğan, İmam Hatiplerin en büyük şansının çok değerli bir genel müdüre sahip olmaktan geçtiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Nazif Hocamızdan Allah razı olsun, Anadolu'yu karış karış gezip, bütün hocalarımızı motive ediyor. Bizim de onu örnek almamız lazım. Biz şu anda İmam Hatip okullarında 'İstediğimiz gibi öğretmen, müdür yok' ile uğraşmaktansa mevcut öğretmen ve müdürlerimizi motive etmeye odaklansak, inanın İmam Hatiplerdeki havayı daha da iyi noktaya getiririz. Şu an İmam Hatipler Türkiye'de örnek noktaya geldi. İmam Hatiplerde 9 yabancı dilde hazırlık sınıfı var, başka hiçbir okulda yok. Japonca hazırlık sınıfı ilk defa ve sadece İmam Hatip lisesinde var. Yüzde 5'ten öğrenci aldı. Güzel sanatlar, teknoloji, spor programları var. İmam Hatipler gerçekten bu ekosistemin, bu imam hatip camiasının sahip çıkışıyla başarılarına başarı eklemeye devam ediyor. Sınava başarıların yansıdığını bugün de gördük, seneye de göreceğiz. Her yıl bu başarı artıyor ama yeter mi? Yetmez. Bu yıl 80 küsur birinci çıkmış bu sınavda. Bunlardan 3'ü İmam Hatipli. Ne kadar olması lazım? 10 tane olması lazım. Çünkü 8 öğrenciden biri İmam Hatipli ise 80 birincinden 10'unun İmam Hatipli olması lazım. Hedeflerimizi hep böyle koyacağız."

"Kayıt dönemlerinde İmam Hatiplerimizin tercih edilmesi için çalışmamız lazım"

Erdoğan, bugün Türkiye'nin İmam Hatiplerinin dünyanın model okulları olduğunun altını çizerek, "Bütün İslam alemi için değil bütün dünya için model okullardır. Bizler İmam Hatipliler olarak bunun farkında değiliz ki Türkiye'nin geri kalanı bunun farkında olsun. İmam Hatiplerin gerçek anlamda ne olduğunu biz çok iyi bilelim ki çevremize de doğru anlatabilelim. Bugün hakikaten İmam Hatiplerde neler olduğunu bilmeyenler, ÖNDER ve İlim Yayma Vakfı'nın içinde de var. Onun için İmam Hatiplerimizin tanıtımında ÖNDER'e çok önemli vazife düşüyor. İmam Hatip mezunlarımızın İmam Hatiplilere sahip çıkışını organize etmede çok büyük görev düşüyor. Milyonun üzerinde mezunumuz varsa, ne kadarının ÖNDER'e sahip çıkmasını sağlayabiliyoruz?" değerlendirmesini yaptı.

İmam Hatip okullarına mezunların sahip çıkmasının daha etkin bir şekilde organize edilmesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kayıt dönemlerinde özellikle İmam Hatiplerimizin tercih edilmesi için çalışmamız lazım. Özellikle annelere çocuklarının neden İmam Hatip ortaokullarında olması gerektiğinin anlatılması lazım. Çocuklar ergenlik zamanında bu okullarda olsun, namazını, abdestini, dinini, Kur'an'ını, peygamberini öğrensin. Ondan sonra namaz kılmaya davet edersin 'Nasıl kılınıyordu?' der. Bu topraklarda niye böyle olalım? Namaz kılmak gösteriş unsuru olamaz. Bu ülkede namazı bilmeyen kalmamalı. Bu ülkede cumayı kılmak gösteriş olamaz. Cuma namazı bizim dertlerimizi paylaşma ortamımız. İşte bunların oluşması için İmam Hatip Ortaokulları olmazsa olmaz. Bu kayıt döneminde bu noktada çalışmamız lazım. Okul sahiplenmelerinin önümüzdeki süreçte hem Türkiye'deki hizmet noktasında hem İmam Hatiplerin güçlenmesi anlamında çok önemli olacağını düşünüyorum."

İmam Hatiplere destek olanlara teşekkür eden Erdoğan, sözlerini, "Bizim davamız henüz bitmedi. Bu dava ucuz, kolay, vazgeçilecek bir dava değil. Bizim varoluş nedenimiz. O zaman bu salgından çıktığımız şu günlerde, davamıza yeni bir enerji ile sarılmalıyız. Bu genel kurul bunu hatırlamamıza vesile olsun." diye tamamladı.

GÜNCEL
KPSS soru kitapçıkları ve cevap anahtarları erişime açıldı!
2021-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik (Genel Yetenek-Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri) oturumlarının T...
DÜNYA
Taliban'dan havalimanına roket saldırısı: Uçuşlar durduruldu
Afganistan'ın en büyük şehri Kandahar'da havalimanına roketli saldırı düzenlendi.
DÜNYA
Özbekistan'da Latin alfabesi dönemi başlıyor!
Özbekistan'da bugünden itibaren kurumlar arasındaki resmi yazışmalar ve sokak tabelalarında Latin...
EKONOMİ
TÜİK açıkladı: Bursa 58. sırada
Yılın ilk yarısında Türkiye genelinde satılan 553 bin konutun yüzde 20'si (108 bin 51 adet) İstan...
GÜNCEL
MSB: Denizden tahliyeye destek için 2 gemi sevk edildi
Milli Savunma Bakanlığı, Aksaz Deniz Üs Komutanlığındaki 2 çıkarma gemisinin Marmaris'teki yangın...
SİYASET
Bakan Soylu: Sosyal medyada zehir saçıyorlar
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Twitter hesabından orman yangınlarıyla ilgili açıklamada bulundu. ...
'Yangınların faillerini de azmettirenleri de biliyoruz'
MSB: Denizden tahliyeye destek için 2 gemi sevk edildi
Koronavirüs aşılarına zam
İstifa ettiği iddia edilen Ziya Selçuk'tan yeni paylaşım

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da çatısını tamir ederken dehşeti yaşadı!

Bursa'da akan çatısını tamir eden vatandaş yemek mol...

Bursa'daki rehabilitasyon merkezinde yangın!...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir özel rehabilitasyon m...

Bursa'da dehşet! Boşanma aşamasındaki eşini ...

Bursa'da Hayrettin M., kıskançlık nedeniyle boşanma ...

Meteoroloji'den Marmara için sıcak hava uyar...

Hava sıcaklığı hafta boyunca Marmara Bölgesi'nde sür...

İngiltere'den bu defa da 'süper varyant' uya...

İngiltere'de hükümete danışmanlık yapan bilim kurulu...

Türkiye'deki orman yangınlarını terör örgütü...

Türkiye son günlerde yurdun birçok noktasında çıkan ...

TESK Başkanı Palandöken duyurdu! Kovid-19 aş...

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) ...

Rıza Kayaalp final şansını kaybetti!

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda güreşte erkekler 1...

İsmet Büyükataman: Yangınlar yüreğimizi kavu...

MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, "Türkiye'nin ...

81 ile talimat gitti! Bakanlık 'gizli zam'la...

Ticaret Bakanlığı, ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık...

Flaş iddia... Ziya Selçuk istifa etti, Erdoğ...

Gazeteci Candaş Tolga Işık, Milli Eğitim Bakanı Ziya...

Bursa'da BUSKİ yerleşkesindeki riskli yapı y...

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin en büyük iştira...

İstasyonlarda açıktan akaryakıt satmak yasak...

Bartın'da orman yangınları göz önüne alınarak akarya...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yangın açıklaması:...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Antalya'nın Manavgat ilçesind...

Bursa'da hafif ticari araç takla attı: Yaral...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde meydana gelen kazada takl...