Bilim Kurulu Üyesi'nden flaş aşı açıklaması: İnsanlar birbirleriyle yarışacak

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "İnsanlarımız belirlenen aşamalar doğrultusunda sıra kendilerine geldiğinde, benim şahsi kanaatimce aşılarını olmalıdır. Ben de sağlık çalışanı olarak birinci grupta yer alıyorum. Ben de aşılar ülkemize gelir gelmez bu aşıları olacağım" dedi.

GÜNCEL, 05 Aralık 2020 Cumartesi, 10:10
Bilim Kurulu Üyesi'nden flaş aşı açıklaması: İnsanlar birbirleriyle yarışacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca inaktive Covid-19 aşısından 50 milyon doz sipariş edildiğini açıkladı. Aşılar Aralık, Ocak ve Şubat aylarında peyderpey ülkeye getirilecek. Aşılar Covid-19 ile birebir temas halinde oldukları için risk grubunda yer alan sağlık çalışanlarından başlamak üzere diğer risk grupları da dahil edilerek ücretsiz yapılacak. Risk grupları 4 basamak olarak belirlendi. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Covid-19 gibi büyük pandemilerde salgının zincirini kırmak için aşının çok değerli olduğunu belirtti. Kayıpmaz, aşıların farklı yöntemlerle geliştirildiği için kendine göre avantaj ve dezavantajları olduğunu ancak şuana kadar büyük bir yan etki tespit edilmediğini söyledi."Aşı toplumun bağışıklanması için en etkin araçtır"

Covid-19 gibi salgınlardan kurulmanın yolunun toplum bağışıklığını sağlamak olduğunu ve bunun da aşı ile mümkün olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "Aşı toplumun bağışıklanması için en etkin araçtır. Siz bir toplumda bütün önlemleri bırakıp toplumun tamamının veya büyük bir kesiminin hastalanmasını beklerseniz binlerce insanın ölümüne sebep olursunuz. Toplum bağışıklığını sağlayabilmenin en kolay yolu aşıdır. Siz bir toplumun yüzde 60'ından fazlasını aşılayabilirseniz bu hastalığa karşı toplumda kitlesel bir bağışıklık elde etmiş olursunuz. Aşının buradaki önemi kesinlikle yadsınamaz" ifadelerini kullandı.

"İnaktif virüs aşıları uzun yıllardır aşı üretiminde kullanılan güvenli bir yöntemdir"

Aşıların temelde 3 yöntemle üretildiğini hatırlatan Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Kayıpmaz, "Aşılar günümüzde 3 ana yöntemle üretilmekte. Covid-19 aşılarında da bu 3 ana yönteme dayalı olarak çalışmalar yürütülüyor. Bunlardan ilki messenger RNA (mRNA) denen aşı tipidir. Bu yöntemle virüse ait bir genetik materyal özel koşullarda insan vücuduna enjekte edilir, insan vücudunda virüse ait bir proteinin yapılması sağlanır ve oluşan bu proteine de; vücudun bağışıklık sistemi yanıt olarak antikor üretir. Vektör temelli aşılarda yine virüse ait bir genetik materyal, başka bir virüsün içerisine konularak vücuda enjekte edilir ve vücudun buna karşı antikor üretmesi sağlanır. İnaktive virüs aşılarında ise hastalık yapıcı etkisini yitirmiş virüs aşı içerisinde vücuda verilir ve vücudun bu verilen virüse karşı antikor oluşturması hedeflenir. İnaktif virüs aşıları uzun yıllardır aşı üretiminde kullanılan güvenli bir yöntemdir. mRNA aşıları da daha modern bir aşı teknolojisidir. Bu her 3 aşının kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Önemli olan etkinliği, güvenilirliği yapılan ortaya konmuş ve ulaşılabilir her aşının bizler için değerli olduğunun bilinmesi gereklidir" şeklinde konuştu.

"Bizim aşıda dışa bağımlılığımızı bundan sonraki süreçte en aza indirmemiz gerekiyor"

Covid-19 aşı çalışmalarının çok kıymetli olduğunu ve yerli aşıların çok daha önemli olduğunu vurgulayan Bilim Kurulu Üyesi Kayıpmaz, "Bizim aşıda dışa bağımlılığımızı bundan sonraki süreçte en aza indirmemiz gerekiyor. Bu aşılardan temin ediliyor ve bu aşılardan ülkemize gelecek. Ama bizim artık kendi yerli aşı çalışmalarımıza ağırlık vermemiz lazım. Yerli aşı çalışmalarımızda da şuan da ön plana çıkan; Kayseri Erciyes Üniversitesi'nden Prof. Dr. Aykut Özdarendeli hoca ve ekibinin yaptığı çalışma bir inaktive virüs aşısıdır. Yine bunun yanında ülkemizde yürütülen diğer yerli aşı çalışmalarında bu mRNA temelli olanlar da vardır. Burada önemli olan ülkemize en erken dönemde, dünya ile aynı anda hangi aşının en yüksek dozda getirilebildiğidir. Şuan da inaktive aşılardan birisi ile ilgili olarak 50 milyon dozluk bir anlaşma yapıldı. mRNa aşılardan biri ile ilgili olarak görüşmeler devam etmekte. Ayrıca sadece bu aşılar değil diğer ülkelerle de, bizim yerli aşılarımız devreye girinceye kadar mümkün olan en yüksek dozun sağlanması konusunda zaten Türkiye Cumhuriyeti Devleti görüşmelerini sürdürmekte" diye konuştu.

"Aşılar ülkemize gelir gelmez bu aşıları olacağım"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 50 milyon doz sipariş ettik dediği aşıların ülkemizde de belirli testlerden geçeceğini ve güvenilirlik onayı alması halinde aşılamanın başlayacağını belirten Kayıpmaz, "Aşılar ülkemize geldikten sonra Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun (TİTCK) yapacağı incelemelerin ardından eğer aşılar ülkemiz standartlarına uygun bulunur ve yapılmaya başlanırsa insanlarımız bu aşıyı olmak için birbirleri ile yarışacak. Bu konuda ben insanlarımızın aşıya karşı bir ön yargısının olduğunu düşünmüyorum. Hangi aşı olursa olsun etkin ve güvenilir her aşı bizim için değerlidir. İnsanlarımız belirlenen aşamalar doğrultusunda sıra kendilerine geldiğinde, benim şahsi kanaatimce aşılarını olmalıdır. Ben de sağlık çalışanı olarak birinci grupta yer alıyorum. Ben de aşılar ülkemize gelir gelmez bu aşıları olacağım. Bugün Sağlık Bakanımız, Cumhurbaşkanımız aşı olacaklarını açıkladılar. İnsan sağlığını düşündükleri için, sağlık odaklı düşündükleri için aşı olacaklarını ifade ettiler. Ben de insan sağlığını düşünerek aşı olacağım. Çünkü ben riskli bir gruptayım ve acil serviste çalışan bir hekim olarak bu virüsle karşılaşma riskim var" açıklamalarında bulundu.
 

EKONOMİ
Bursa için tasarruf yöntemleri! Elektrik faturaları nasıl düşürülür?
Limak Enerji, salgın süreci ve soğuk havaların da etkisiyle beraber evlerde artan enerji kullanım...
ASAYİŞ
Bursa'da yüreklerin ağza geldiği anlar... Tır petrol istasyonuna daldı!
Bursa'nın İznik ilçesinde kontrolünü kaybeden bir tır petrol istasyonuna daldı. Büyük facia son a...
TEKNOLOJİ
Yerli uygulamalarda güç birliği!
Turkcell, Türk Telekom ve Vodafone yerli uygulamalar için güçlerini birleştirdi. Türk Telekom müş...
KÜLTÜR-SANAT
Usta besteci ve eğitmen 'Muammer Sun' hayata veda etti!
Türk müziğinin önemli bestecisi ve eğitmeni Muammer Sun bu sabah Ankara'da vefat etti.
SAĞLIK
Göz kuruluğu hakkında tüm bilinmeyenler!
Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göz Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Sezer Hacıağaoğlu son zamanlarda...
GÜNCEL
BAL-GÖÇ 36 yılı geride bıraktı!
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) 36'ıncı kuruluş yılını kutluyor.
Uluslararası matematik yarışması birincisi Hakkari'den
Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır
Linkedin Türkiye'ye temsilci atayacak
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne öğrenci alınacak

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Göz göre göre... Bursa'daki lüks rezidansta ...

Bursa'da kendi yaptıkları ev yapımı alkolü içince fe...

Mide bulandıran görüntüler! Bursa'da Suriyel...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kiraladıkları ofisler...

Bursa'da korkunç anlar... 3 gencin bulunduğu...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada, 3 g...

Güvenlik zafiyeti yok! Bursa Ülkü Ocakl...

Bursa Ülkü Ocakları Başkanı Cahit Özdemir, içer...

Bursa ulaşımı için önemli uyarı! Geç kalmada...

Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

Mahkeme kararı bozdu! Kadir Şeker davası yen...

Konya'da, sevgilisi Ayşe Dırla'yı dövdüğü öne sürüle...

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu! 50...

İçişleri Bakanlığı, "SİLİCİ" kod adıyla İstanbul mer...

Yavuz Bingöl, Bursa'da polislere jest yaptı!

Müzisyen ve oyuncu Yavuz Bingöl, Bursa'da kısıtlama ...

Bursa'da ölümden döndü, gökten başına servet...

Bursa'da evinde otururken gece ışık gören vatandaşın...

Bursa'da iki kişiyi canından etti: Ölüm kork...

Bursa'da daha önce kavga edip husumetli olduğu iki a...

Bursa Valiliği'nden kısıtlama açıklaması! Ha...

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Bursalı muhtarın en acı günü!

Bursa'da dün gece aynı otomobilin içerisinde pompalı...

'Kız bile vermeyeceğiz' demişti! Prof. Dr. B...

Geçtiğimiz günlerde "Ben aşı yaptırmam diyenler bire...

Otomobil sahipleri dikkat! 1 Şubat'ta sona e...

Motorlu taşıtlar vergisinin (MTV) bu yıla ilişkin il...