BOSİAD'ın Z Planı Projesi'ne Burkay'dan destek

BOSİAD'ın Z Planı Projesi'ne BTSO Başkanı İbrahim Burkay'dan da destek geldi. Burkay, Z Meclisi'nin çalışmaları için Z Planı Yürütme Kurulu'nda BTSO'dan da bir temsilci bulunmasını istedi.

EKONOMİ, 08 Ekim 2021 Cuma, 16:45
BOSİAD'ın Z Planı Projesi'ne Burkay'dan destek

Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BOSİAD), Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) ve Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde oluşan Z Planı Yürütme Kurulu, 'Z Planı Projesi' kapsamında çalışmalarına devam ediyor. Yürütme Kurulu, Z Meclisi Yönergesi'nin oluşturulmasında sona yaklaşırken, projeye Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay'dan da destek geldi. Projenin Yürütücüsü BOSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Şahin ile birlikte Burkay'ı ziyaret eden Başkan Rasim Çağan, Z Planı hakkında bilgi verdi.

İşverenlerin 'Z kuşağını' anlamalarına katkı sunmak, işletmelere yeni nesil katılımı artırmak ve onların işyerlerindeki rollerini anlamaları ve benimsemeleri için geleceğe hazırlanmalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen "Z Planı" projesinin önemine değinen Başkan Burkay da Z Planı Yürütme Kurulu'nda BTSO'dan da bir temsilcinin yer almasını istedi. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, şunları söyledi:

"Sanayicimiz yeni kuşağı daha iyi anlayarak planlamalarını ona göre yapacak. Genç kuşak da sanayinin işleyişini doğru anlayacak ve gelişimlerine katkı olacak. Çok önemli bir çalışma. Z Meclisi'nin işleyişini merakla bekliyorum. Bu iş birliğiyle; doğru adımlar atarak kuşak farkını anlamayı ve karşılıklı anlayış geliştirerek ortak bir yol haritası çerçevesinde geleceğe birlikte hazırlanmak çok önemli. BTSO olarak projeye destek vermekten mutluluk duyarız."

ÇAĞAN: Z KUŞAĞI ÖNCE MUTLU OLMAK İSTİYOR

BOSİAD'ın misyonunun sanayiciye fayda sağlamak olduğunu vurgulayan BOSİAD Başkanı Rasim Çağan da, "Bu projemiz de sanayicinin gündeminde olacak bir konu. Z kuşağı iş hayatına gelmeye başladı. Bizim hayata bakışımız ile onların hayata bakışı farklı. Biz çok çalışıp, çok para kazanıp mutlu olmak istiyorduk. Z kuşağı önce mutlu olmak istiyor. Bizim onlara o iş koşullarını sunmamız lazım. Gelecekte yaşanabilecek sorunu gündeme getiriyoruz. Yeni jenerasyonun endüstriye nasıl adapte olacağının çalışmasını yapmak istiyoruz. Bunun için de bir meclis kurup işverenlerin ve çalışanların veya genç yöneticilerin üstleriyle astlarıyla nasıl bir iletişim kuracakları yönünde çalışma yapmak istiyoruz. BTSO olarak projenin içerisinde yer alıp katkı vermeniz bizim için de çok değerli" diye konuştu.

Z MECLİSİ'NİN KURULUŞU

Öte yandan iş dünyasına "Hazır veya değil, geliyoruz" mesajı vermek üzere kurulacak 'Z Meclisi'nde BUÜ ve BTÜ'de makine, tekstil, kimya, çevre, elektronik, bilgisayar mühendislik fakülteleri ile rehberlik ve psikoloji bölümlerinden toplam 24 kişi, Milli Eğitim Müdürlüğü'nün belirleyeceği mesleki ve düz liselerin 10. ve 11. sınıf öğrencilerinden 16 kişi,  Bursa OSB'de faaliyet gösteren otomotiv, tekstil, makine, gıda sektörlerinden seçilmiş üçer firmanın çalışanlarından davet edilmiş 25 yaş altı 12 beyaz, 12 de mavi yaka çalışan olmak üzere toplam 64 kişi Meclis Üyesi olarak yer alacak.

Z Meclisi ilk kuruluş toplantısını yapmak üzere Proje Yürütme Kurulu'nun daveti ile bir araya gelecek. Z Meclisi Genel Kurul Toplantısı'nı idare etmek üzere üyeleri arasından üç kişiden oluşan Seçim Kurulu'nu belirleyecek. Seçim Kurulu'nun oluşturulmasından sonra Meclis Başkanı ve Vekili'ni seçecek.

Z MECLİSİ'NİN GÖREVLERİ

Doğru politikalar üretebilmek, kuşak farkını anlayıp, karşılıklı anlayış geliştirip, ortak bir yol haritasıyla geleceğe birlikte hazırlanmak amacıyla başlatılan BOSİAD Z Planı'nın sonuçlarının alınabilmesi için en az 2 yıl sürdürülecek olan Z Meclisi'nin görevleri şöyle;

"Bursa OSB'de faaliyet gösteren firmalarda çalışan veya eğitimini tamamladıktan sonra iş hayatına katılacak olan gençlerin sorunlarını, beklentilerini, endişeleri ile ilgili kurumların işveren ve yöneticilerinin gündemine getirmek ve ortak çözümlerin aranacağı platformları oluşturmak. Geliştirilen öneri ve projeleri proje yürütme kuruluna bildirmek. Yapılan etkinlikler sonunda çalışma grupları tarafından hazırlanmış sonuç raporlarını değerlendirerek yıl sonunda Z Raporu hazırlamak ve proje yürütme kurulu onayı ile www.gelecekbenim.com platformu üzerinden kamuoyu ile paylaşmak. Z kuşağının geleceği için ihtiyaç duyulan her alanda, örneğin kariyer, sağlık, etik, yeni teknolojiler, yeni yaşam alanları, yapay zekâ ve bilişim alanları ile ilgili ihtiyaç analizleri yaparak bu yönde projeler önermek, ele alınan sorunları kentin ortak gündemine taşımak, proje çıktılarına ilişkin paydaşlara çeşitli bilgilendirme çalışmalarının yapılmasını sağlamak. Z kuşağına yönelik problemleri saptanmak ve bu konuları gençlerin tartışabileceği ortamlar yaratmak. Gençlerin, kendilerini ifade edebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri alanlar oluşturulması konusunda etkili çalışmalar yürütmek.

ASAYİŞ
Düğünde akraba kavgası: 1 ölü, damat dahil 5 yaralı
İzmir'in Bornova ilçesinde aralarında arazi anlaşmazlığı nedeniyle husumet bulunan akraba iki ail...
GÜNCEL
TÜGVA'dan iddialara yanıt: Sistemli bir şekilde servis edildi!
TÜGVA tarafından 81 ilde düzenlenen "Sabah namazında gençlerle buluşuyoruz" etkinliği sonrası, va...
MAGAZİN
Semiha Yankı cinsel saldırıya uğradığı o anları anlattı
Yıllar önce bir inşaat işçisi tarafından evinin terasında cinsel saldırıya uğradığını itiraf eden...
KÜLTÜR-SANAT
Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan sinemaya 65 milyon 450 bin liralık destek
Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu yıl 356 proje için sinema sektörüne 65 milyon 450 bin lira destek ...
TÜRKİYE
Gri listedeki terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı, Eren Operasyonları kapsamında Şırnak'ta, arananlar listesinde gri kategoride ...
GÜNCEL
İkinci el otomobil alırken bu 3 yalana sakın kanmayın!
İkinci el otomobil piyasasında, bazı satıcıların kazalı araçlarını değerinden yüksek fiyatlara sa...
MİT ve Emniyet'ten flaş operasyon! 2'si İran ajanı 8 kişi yakalandı
Su yerine oda parfümü içen kadın hayatını kaybetti
TÜGVA'dan iddialara yanıt: Sistemli bir şekilde servis edildi!
'Dünyada cennet' vaadiyle kandırıldılar! 5 kişi adalet talep etti

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki patlamada hayatını kaybeden işçin...

Bursa'da kimyasal plastik ham madde fabrikasında yaş...

Bursa'da araç sahiplerini büyük masraftan ku...

Bursalı oto tamircisi, geliştirdiği sistemle, arızal...

Amasya Valisi Masatlı isyan etti: 4 bin lira...

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, başta mermer olmak üz...

Bursa'da balkondan mahalleliye küfreden şahı...

 BURSA'da alkollü olduğu öne sürülen Murat Taş ...

Bursa'daki fabrikada patlama! Ölü ve yaralıl...

Bursa'da kimyasal plastik fabrikasında yaşanan patla...

Bursa'da korkunç kaza! Tomrukla kamyon arası...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda, düş...

Vali, "4 bin TL'ye eleman bulamıyorlar" demi...

Amasya Valisi Mustafa Masatlı'nın gündem olan "4 bin...

Türk-İş'ten kritik 2022 asgari ücret mesajı:...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aralık ayı itibarı...

Bursa'da yatağındayken 13 yerinden bıçakladı...

Bursa'da yatağında uyuyan çocukluk arkadaşı Emrah Ar...

Araç sahipleri dikkat: Yansıtılırsa yüzde 50...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendika...

Büyük kolaylık sağlayacak! Her şehirde aynı ...

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten, Türkiye Kart'ın, f...

Tüm Türkiye'de tek acil numaraya geçildi!

İçişleri Bakanlığı tüm Türkiye'de tek acil numaraya ...

Girit Adası'nda 6.3 büyüklüğünde deprem! Tür...

Yunanistan'ın Girit Adası'da Lasithi şehrinde 6.3 bü...

Bursa'da doktor ilanı tartışma yarattı

Bursa'da billboardlarda yer alan, "Uzman Doktor Şükr...

Bursa Valiliği'nden vatandaşlara önemli uyarı!

Bursa Valiliği, Bursa'nın 5 iiçesi için kuvvetli rüz...