BTSO Başkanı Burkay: Temel dayanağımız güçlü bir hukuk sistemidir!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (BTSO TAM) koordinasyonunda gerçekleştirilen "Hukuk ve İş Dünyası Buluşmaları"nda konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, küresel ekonominin pandemi koşullarıyla yeniden şekillendiği bir dönemde iş dünyasının yeni hedeflere odaklandığını belirterek, "Bu noktada en önemli dayanağımız, hukuksal alanda yürütülen reformlardır. Çünkü güçlü bir hukuk sistemi, ekonomik kalkınmanın temelini oluşturur" dedi.

EKONOMİ, 17 Ekim 2021 Pazar, 11:49
BTSO Başkanı Burkay: Temel dayanağımız güçlü bir hukuk sistemidir!

BTSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin koordinasyonunda sekizincisi düzenlenen 'Hukuk ve İş Dünyası Buluşmaları Paneli, Oda Hizmet Binası'nda gerçekleştirildi. 'Yargıtay Kararları Işığında Cezai ve İdari Sorumluluk' ile 'Covid - 19 Süreci ve İş Hukuku Uyuşmazlıkları' konularının ele alındığı toplantının açılışında konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, salgın nedeniyle tüm dünyanın başta toplumsal yaşam ve ekonomi olmak üzere her alanda önemli bir dönüşüm içinde olduğunu ifade etti. Uluslararası yatırımcıların değişime açık, güvenilir ve dinamik ortaklara ihtiyaç duyduklarına dikkati çeken Başkan Burkay, "Türk özel sektörü olarak temel beklentimiz, sürdürülebilir büyüme ve katma değerli üretim hedeflerimizin yolunu açacak düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesidir. Küresel tedarik zincirinde yaşanan dönüşüm ve Yeşil Mutabakat kapsamında atılan adımlarla fırsatların ve tehditlerin bir arada sunulduğu bir dönemde Türkiye'mizin ortak gelecek hedeflerimiz doğrultusunda güçlü istişare kültürü ve kamu - özel sektör işbirliğiyle tüm zorlukların üstesinden geleceğine inanıyoruz." diye konuştu.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, kurumsal yapıların daha güçlü bir yapıya kavuşması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin dış denge ve büyüme gibi ekonomik parametrelerde de sürdürülebilir başarılara ulaşmasının önemine işaret eden İbrahim Burkay, "Ülkemizin tüm kurum ve kuruluşlarıyla hedeflerine doğru sağlam bir zeminde hareket etmesi kritik önem arz etmektedir. Bu noktada en önemli dayanağımız ise hukuksal alanda yürütülen reformlardır. Çünkü hukuk sistemi ne kadar güçlü olursa insanların birbirlerine, kurumlara ve sisteme duyduğu güven de artar. Adalet ve güven duygusu güçlü olan bir ülkenin ekonomisi de güçlü olur. Bu kapsamda toplumumuzun ve iş dünyamızın ihtiyacına cevap veren düzenlemeler büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

"Alışık olmadığımız sorunlara çözüm aramaya başladık"

İbrahim Burkay, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın hayata geçirdiği Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin yargıdaki iş yükünü hafifletirken, kurumları ve demokrasiyi güçlendiren; öngörülebilir yatırımlara ve yeni iş olanaklarına zemin hazırlayan, bununla birlikte firmalara uluslararası ticarette zaman ve itibar kazandıran önemli bir ekosistemin parçası olduğunu vurguladı. BTSO TAM'ın işçi ve işveren uyuşmazlıklarının çözüme kavuşturulmasında da önemli bir boşluğu doldurduğunu dile getiren Burkay, şunları kaydetti: "Çalışma hayatının aktörleri olarak pandemi sürecinde hiç alışık olmadığımız sorunlara çözüm aramaya başladık. Ülkemiz sanayiinin dünya rekabeti içinde yerini alması için işçinin de işverenin de eşit şartlar ve eşit haklar altında, amaç birliği içinde çalışması ülke ekonomimiz açısından büyük önem taşımaktadır. İşbirliği kanallarının açık tutulmasıyla birlikte güçlü bir dayanışma ve diyalog ortamı, bizleri kalkınma hedeflerimize çok daha kolay bir şekilde ulaştıracaktır. BTSO olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam edeceğiz."

İş dünyası ve hukuk camiasından yoğun katılım

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Ali Uğur, BTSO TAM Divan Başkanı ve BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Irmak Aslan, Oda Yönetim Kurulu Üyeleri Haşim Kılıç ve Yüksel Taşdemir'in ev sahipliği yaptığı toplantıya, İyi Parti Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu ile iş dünyası temsilcileri ve hukuk camiasından önemli isimler katıldı. 8. Hukuk ve İş Dünyası Buluşmaları'nın 'Yargıtay Kararları Işığında Cezai ve İdari Sorumluluk' başlıklı ilk oturumunu Yargıtay 12. Ceza Daire Başkanı Ahmet Er yönetirken, Yargıtay Ceza Genel Kurulu Üyesi Sinan Sezer, Yargıtay 12. Ceza Dairesi Tetkik Hâkimi Serap Kaygusuz ile İş Sağlığı Güvenliği Genel Müdür Yardımcısı Burhanettin Kurt konuşmacı olarak yer aldı.

Panelin 'Covid - 19 Süreci ve İş Hukuku Uyuşmazlıkları' başlığıyla gerçekleştirilen ikinci oturumunun moderatörlüğünü ise BTSO TAM Divan Başkanı Irmak Aslan yaptı. İkinci oturumun konuşmacıları ise Bursa Bölge Adliye Mahkemesi 3. Hukuk Dairesi Başkanı Yahya Coşgunoğlu, 9. Hukuk Dairesi Başkanı İsmail Cevher, 11. Hukuk Dairesi Başkanı Tamer Demirel, 12. Hukuk Dairesi Başkanı Süreyya Armutçu ile Bursa Adli Yargı İlk Derece Komisyon Başkanı Ömer Gülmüş oldu. Panelin son bölümünde ise iş dünyası temsilcileri, konuşmacılara sorularını yönlendirdi.

 

GÜNCEL
6 Aralık koronavirüs rakamları açıklandı
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 6 Aralık 2021 Pazartesi gününün koronavirüs tablosuna göre son 24...
ASAYİŞ
Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada mütalaa açıklandı
Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020'de meydana gelen havai fişek fabrikasındaki patlamaya ...
ASAYİŞ
Ölümden döndü! Sürücüden şaşkına çeviren sözler...
Aksaray'da alkollü kamyonet kullanırken geçirdiği kazada adeta ölümden dönen yaralı sürücü, yaras...
TÜRKİYE
Turuncu uyarı geldi: Hızı saatte 90 kilometreye ulaşacak
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya'da 7 Aralık Salı günü beklenen kuvvetli sağanak yağmura ve f...
ASAYİŞ
Otomobil ile çarpışan ambulans devrildi: Yaralılar var
Osmaniye'de, hafif ticari araç ile çarpışan, içinde yaralının olduğu ambulans devrildi. Kazada 3'...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar'da
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'ın başkenti Doha'ya resmi ziyaret kapsamında geldi. Erd...
Fuat Oktay'dan 'kur' açıklaması: Uygun değil!
3600 ek gösterge için kritik açıklama! Tarih belli oldu
Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada mütalaa açıklandı
MHP'li Semih Yalçın'dan iddialı açıklama: Ters köşeye yatıracak

En Çok Okunan Haberler

Bursa'nın acı kaybı! Celal Cumurcul vefat etti

Bursa'nın tanınmış isimlerinden Celal Cumurcul 77 ya...

Tekel Bayileri Platformu Başkanı sigaraya ge...

Dolar/TL kurundaki makasın açılmasıyla sigaraya zam ...

10 bin lira maaş teklif ediyor, çalışacak iş...

Siirt'te hayvanları yaylalara götürüp otlatacak çoba...

Hamile kadına iğrenç taciz! Kendi eşi de ham...

İstanbul Başakşehir'de metrodan çıkan hamile bir kad...

Memur ve memur emeklisinin zam oranı belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile...

Eğlence bu olmamalı! Bursa'da gelin ve damat...

Bursa'da düğün konvoyu yolu kapattı. Araçtan inen ge...

Bursa'da kamyonunu ararken başka mağdurlar b...

İstanbul'da vinç kiralama işiyle uğraşan Osman Özkul...

Bursa'da film sahnelerini aratmayan uyuşturu...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda 55 kilo se...

Uludağ'da mahsur kalan dağcılar konuştu: Bu ...

Uludağ'ın zirvesine çıkmak isterken kaza geçirip mah...

Asgari ücrette 2022 zam oranı şekillenmeye b...

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret...

Kavcıoğlu'ndan 'faiz indirimi' açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şah...

Sigaralara 5 TL zam mı geldi? TTB Başkanı Ay...

6 Aralık Salı günü sigaraya zam iddiası sosyal medya...

200 bin TL'nin altında otomobil bulmak zor! ...

Aralık ayının gelmesiyle birlikte Türkiye'de hizmet ...

Bir zamanlar çam sakızı, çoban armağanıydı, ...

Kilosu 3500 liraya satılan damla sakızının sağlığa f...

Uludağ'da 14 saat sonra yeniden hayata dönüş...

Kış turizminin en önemli merkezlerinden Uludağ'ın zi...