Bu belirtiler panik atak habercisi

Koronavirüsün ve yaşanan depremlerin vatandaşta panik atak ve kaygı bozukluğunu tetiklediğini söyleyen, Psikiyatri Uzmanı Dr. Özcan Kılıç Kafalı, bu sorunla karşılaşanlara önerilerde bulundu.

SAĞLIK, 12 Aralık 2020 Cumartesi, 17:00
Bu belirtiler panik atak habercisi

Panik atağın nasıl ortaya çıktığını ve panik atak geçiren kişilerin bu durumu fark etmesini sağlayacak belirtileri anlatan Uzm. Dr. Kafalı, şunları söyledi: "Panik atak, mantıklı bir nedenden bağımsız olarak birkaç dakika içinde kendi gösteren kaygı ve korku ataklarıdır. Atak süresince kişide çeşitli fiziksel değişimler meydana gelir ve kişi kontrolünü kaybedebilir. Kişilerde hayat boyu birkaç kez; stresli, tehlikeli, travmatik olaylardan sonra panik atak görülmesi normal kabul edilebilir. Stresli durumun ortadan kalkmasıyla bu kişiler eski hallerine geri döner. Ancak panik atakların sık sık ve beklenmedik bir şekilde görülmesi, kişinin korku ve endişe içerisinde uzun zaman geçirmesi gibi durumlar; panik bozukluğun bir işaretidir. Panik atak, çoğu zaman kendi başına yaşamı tehdit edecek ölçüde ciddi bir durum olmasa da yaşam kalitesini olumsuz etkiler" dedi.

BU BELİRTİLER PANİK ATAĞIN HABERCİSİ OLABİLİR

Panik atağın hiçbir işaret vermeden herhangi bir zamanda meydana gelebileceğini söyleyen Kafalı, atak sona erdiğinde kişi kendini yıpranmış ve yorgun hissedebileceğini söyleyerek, "Panik atak sırasında, ölüm korkusu, kendini tehlikede hissetme, kontrolü kaybetme, terleme, nabızda hızlanma, titreme, nefes darlığı, kişinin boğazı sıkılıyormuş gibi hissetmesi, karın krampları, sıcak basması, baş dönmesi, sersemlik, baş ağrısı gibi belirtiler görülebilir. Panik atak ile ilgili en sıkıntılı durumlardan birisi atak geçiren bir kişinin tekrar atak geçireceğine dair yoğun bir korku duymasıdır. Kişi, tekrar panik atak geçirmemek için atağı tetikleyebilecek durumlardan kaçınır" diye konuştu.

PSİKOLOJİK VE SOSYAL BİRÇOK ETKEN BULUNUYOR

Panik atağın riskini artıracak pek çok psikolojik, sosyal, ekonomik, çevresel etken sayılabileceğini söyleyen Dr. Kafalı, "Sevilen bir yakının ciddi bir hastalık geçirmesi veya hayatını kaybetmesi.Cinsel saldırı, trafik kazası gibi travmatik bir olay yaşanması. Bebek sahibi olmak, boşanmak, üniversiteden mezun olmak gibi yaşamı büyük ölçüde değiştirecek durumların ortaya çıkması. Çocukluk döneminde psikolojik ve fiziksel istismara maruz kalmak. Deprem, yangın, sel gibi doğal afetleri yaşamak, afetlerden zarar görmek. Pandemi sürecinde olduğu gibi sürekli hastalık kapma veya ölme korkusu taşımak gibi olaylar, panik atak gelişimini tetikleyebilir" dedi.

Kafalı, koronavirüs korkusunun yanına deprem gibi bir doğal afetin eklenmesinin kaygı seviyesini iyice artıracağına dikkat çekerek, "Panik bozukluk gelişimde etkili olan çeşitli genetik, sosyal ve fiziksel farklılıklar vardır. Bazı kişiler, olaylar karşısında daha endişeli ve karamsar duygular besleyebilir. Bu kişiler, panik atak geçirmeye daha eğilimlidir. Bahsi geçen kişiler, stresle karşı karşıya kaldığında olayın üstesinden gelemeyeceğini düşünerek paniğe kapılır. Bu sebeple görece basit ve çözümü kolay bir olay karşısında bile aşırı tepki gösterebilir" ifadelerini kullandı.

"PANDEMİ VE DEPREMLER KAYGIYI ARTIRDI"

Özellikle 2020 yılında kaygı bozukluğunun insanlar arasında yaygınlaştığını söyleyen Uzm. Dr. Kafalı, "Panik atak, ortada belirgin bir neden yokken ani başlangıçlı yoğun korku ve kaygı hissidir. Bu durum genellikle tetikleyici bir olaydan sonra meydana gelir. Tetikleyici olaylara örnek vermek gerekirse son dönemlerde yaşanan İzmir depremi ve hala içerisinde bulunduğumuz pandemi süreci bu olaylar arasında. Şiddetli bir deprem sonrası korkmak ve kaygılanmak oldukça doğaldır. Ancak olay üzerinden belirli bir süre geçtikten sonra hala panik halinin devam etmesi, kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu gösterir" dedi.

PANİK ATAĞIN ÜSTESİNDEN NASIL GELİNİR?

Panik atak hastalarına psikoterapiyi öneren Uzm. Dr. Kafalı, sözlerini şöyle tamamladı: "Panik atak sürecinin yönetilmesinde temel adım kişinin durumu fark etmesidir. Kaygı ve korkularını belirleyen kişi, bu hislerin üzerine giderek durumla yüzleşebilir. Ayrıca stres yönetimini kolaylaştıracak yoga, nefes egzersizleri gibi uygulamalar da kaygı düzeyini azaltabilir. Kendi başına panik atak problemini aşamayan kişinin profesyonel bir yardım alması faydalı olur. Panik bozukluk tedavisi, atak sıklığının ve şiddetinin azaltılmasını sağlar. Tedavide en sık başvurulan yöntem psikoterapidir. Psikoterapi, atakların hangi durumlar sonucu geliştiğini ve ataklarla nasıl başa çıkılabileceğini anlamaya yardımcı olur. Kişide panik atağa sebep olan tetikleyici olayların bir çeşit provası yapılarak, kişinin atak yönetme kabiliyeti kazanması sağlanır. Psikoterapinin yeterli olmadığı ya da psikoterapiye ek bir tedavi alması gereken kişilerde çeşitli ilaçlar kullanılabilir."

ASAYİŞ
Bursa'da iki araç kafa kafaya çarpıştı! Yaralılar var...
Bursa'da iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazada 4 kişi yaralandı.
SPOR
Bursaspor, Adana'da şut rekoru kırdı!
Adana Demirspor'u deplasmanda 2-1 mağlup eden Bursaspor, zorlu karşılaşmada çektiği 19 şutla sezo...
GÜNCEL
Bursa'da bulutların dansı büyüledi!
Bursa'da havanın lodoslu olması sebebiyle bulutların şehrin üzerinde oluşturduğu görsel şölen gör...
GÜNCEL
Uyarılar peş peşe geliyor! Meteoroloji Bursa'yı sarıya boyadı...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da kuvvetli rüzgar beklendiğini belirterek ulaşımda aksamalar,...
DÜNYA
İspanya'da aşı krizi! Genelkurmay Başkanı istifa etti...
İspanya Genelkurmay Başkanı General Miguel Angel Villaroya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıla...
DÜNYA
İsrail'de Netanyahu karşıtı protestolar 7 aydır devam ediyor!
İsrail'de 7 aydır Başbakan Netanyahu aleyhinde düzenlenen haftalık protestolar ülkenin çeşitli ke...
Hırsız deve kuşu çıktı
Altın neden yükselmiyor? Uzmanı açıkladı!
Kilo verdirmede en etkili 10 diyet!
Çalışan anneler yarım mesai yapıp tam maaş alacak!

En Çok Okunan Haberler

Bilim Kurulu üyeleri açıkladı! İşte normalle...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kafe ve restoranların 'Batıyo...

Bursa'da tüm malzemeleri çalınan kardeşler ö...

Bursa'da dükkanları soyulan kuaför kardeşler önce üz...

3 yeni GDO'lu hayvan yemine onay

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca, Beyaz Et Sanayicileri ...

Bursalı arkadaşların iç üşüten geleneği! Don...

Uludağ'da sezonun geç açılması onları da etkiledi.&n...

Bursa'da kış ortasında yılan şoku!

Bursa'nın İznik ilçesinde tarlasını süren çiftçi, kı...

Bursa'da eksi 10 derecede zorlu mesai!

 Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da...

Sokak ortasında bıçaklanan Kıbrıs Gazisi hay...

Çorum'da çıkan kavgayı ayırmaya çalışırken göğsünden...

Bursa'da huzurun adresi buz tuttu!

Doğal güzellikleri ile her mevsim büyüleyen Karacabe...

Suudi Arabistan Krallığı'nın tespihleri Burs...

Bursa'nın İznik ilçesinde berberlik mesleğini bıraka...

HDP'nin Esenyurt İlçe Başkanlığı'na terör ba...

HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK ...

Türk gemisine korsan baskını! Dışişleri Baka...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türk gemisine korsan bas...

Uyarılar peş peşe geliyor! Meteoroloji Bursa...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da kuvvetli rüzga...

TFF'ye bağlı kurullar bağımsız oluyor

AK Parti'nin hazırladığı 'Spor Kulüpleri ve Federasy...

Mehmetçik için yeni 'kamuflaj'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Milli Savunma Ba...

Alman devinden Türkiye'de yatırım yapma planı!

Dünyanın önde gelen temizlik teknolojileri şirketi K...