Bu haber başka yerde yok! Bursa dibi gördü, kayıp ülke ortalamasının üzerinde...

Küresel ekonomiyi yerle bir eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisiyle Bursa'nın mayıs ayı ihracatı, yüzde 60,2 oranında kayıpla 575 milyon dolar seviyesine kadar geriledi.

EKONOMİ, 03 Haziran 2020 Çarşamba, 06:00
Bu haber başka yerde yok! Bursa dibi gördü, kayıp ülke ortalamasının üzerinde...

N. Nuri YAVUZ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan mayıs ayı verileri, salgının dış satıma etkisini tam anlamıyla ortaya koydu. Geçen yıl mayısta 16,8 milyar dolar seviyesine ulaşan ülke toplam ihracatı, bu yılın aynı ayında yüzde 40,9 düşüşle 9,9 milyar dolar düzeyinde kaldı.

KAYIP DAHA FAZLA

Bursa'daki kayıp ise ülke ortalamasının da üzerine çıkarak yüzde 60,2 olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayında 1 milyar 447 milyon dolarlık performans sergileyen Bursa, bu yıl aynı ayda Kovid-19 salgınının de etkisiyle 575 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirebildi. Bu rakamla Bursa, ülkede en fazla ihracat yapan iller sıralamasında 4'üncü olabildi. 3,8 milyar dolarla İstanbul'un ilk sırada yer aldığı listede 626 milyon dolar ile Kocaeli ikinci, 588 milyon dolarla da İzmir üçüncü sırada konumlandı.

BEŞ AYLIK TOPLAM

Türkiye'nin toplam ihracatı, Ocak-Mayıs aylarını içeren 5 aylık periyotta yüzde 19,7 gerileyerek 61,6 milyar dolar seviyesine kadar düştü. Geçen yıl ayı dönemde ülke toplam ihracatı, 76,7 milyar dolar seviyesindeydi. Salgının ülke ihracatına yaptığı negatif etkinin boyutu, 15 milyar doları aştı. Bursa'da ise 5 aylık toplamda da yüzde 28,7 ile ülke ortalamasının üstünde bir kayıp yaşandı. Geçen yıl aynı dönemde 6,4 milyar dolarlık dış satıma imza atan Bursa, bu yıl 4,5 milyar dolarlık satış yapabildi. Salgının Bursa ihracatına negatif etkisi, yaklaşık 2 milyar dolar olarak gözlendi.

LOKOMOTİFTE ŞOK!

Ülke ve Bursa ihracatının lokomotifi konumundaki otomotiv endüstrisi, salgından en büyük yarayı alan sektörlerin başında geldi. Ülke genelinde otomotiv ihracatı, mayıs ayında yüzde 56,3 oranında düşerken Bursa'daki kayıp daha da derinleşerek yüzde 67,4 olarak gerçekleşti. Geçen yıl 2,7 milyar dolar seviyesinde olan ülke toplam otomotiv ihracatı, bu yıl aynı ayda 1,2 milyar dolarda kaldı. Bursa'da ise endüstrinin Mayıs 2019'da 809 milyon dolar olan ihracatı, bu yıl 261 milyon dolara geriledi.

Ocak-Mayıs döneminde ise ülke geneli otomotiv ihracatı, yüzde 33,1 düştü. Bursa'daki düşüş yüzde 32,3 ile ülke ortalamasının altında gerçekleşti. Geçen yıl ilk 5 ayda 3,5 milyar dolar olan Bursa'nın otomotiv ihracatı bu yıl aynı dönemde 2,3 milyar dolar oldu.

UİB DE SARSILDI!

Bursa merkezli Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) de salgından payına düşeni aldı. UİB'in toplam ihracatı, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 57,9 oranında düşüşle 1,2 milyar dolar seviyesinde kaldı. 5 aylık toplamda ise UİB ihracatı, yüzde 32,8'lik kayıpla 9,1 milyar dolar olarak belirlendi.

EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, mayıs ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Türkiye'nin ihracatında en kötünün geride kaldığını ve toparlanmaya başlanıldığını ifade eden Pekcan, "Mayısta ihracatımız, Kovid-19 etkisiyle dış talebin azalması, resmi tatiller nedeniyle çalışma günü eksikliği ve 2019'daki yüksek baz etkisiyle yıllık bazda düşüş göstermesine rağmen nisana göre yüzde 10,84 arttı. İhracatın ithalatı karşılama oranı 8 puan artışla yüzde 66,3'ten yüzde 74,3'e yükseldi" dedi.

'TELAFİ EDECEĞİZ'

TİM Başkanı İsmail Gülle de söz konusu verilere ilişkin açıklama yaptı. Gülle, salgının sona ermesinin ardından ihracatçıların; yaşanan kaybı fazlasıyla telafi edeceğine inandıklarını vurguladı.

1117 YENİ İHRACATÇI

Gülle, "Mayısta ihracat ailemize bin 117 firmamız katıldı. İhracata yeni başlayan bu firmalarımız, mayısta 83 milyon 284 bin dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Firma özelinde bakıldığında, mayıs ayı içerisinde toplam 32 bin 651 firmamız ihracat gerçekleştirdi" dedi.

OTOMOTİV ÖNDE

Gülle, mayısta otomotiv sektörünün 1 milyar 203 milyon dolarlık ihracatla lider olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu: "Onu 1 milyar 177 milyon dolarla kimyevi maddeler, 840 milyon 203 bin dolarla hazır giyim izledi."

ALMANYA İLK SIRADA

İsmail Gülle, mayısta ihracatçıların ülke bayrağını 205 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını belirterek, en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 3 ülkenin 919 milyon dolarla Almanya, 881,6 milyon dolarla ABD ve 602,9 milyon dolarla Irak olduğunu bildirdi.

PARİTE DE ETKİLEDİ

Gülle, "Miktar bazında ihracat ise mayısta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,5 düşüşle 10,7 milyon ton olarak gerçekleşti. Son olarak, mayıs ayında Euro dolar paritesinin negatif etkisi 129 milyon 451 bin dolar oldu" dedi.

İTHALAT DA DÜŞTÜ!

Öte yandan Ticaret Bakanlığı, mayıs ayı geçici dış ticaret istatistiklerinden oluşan veri bülteni yayımlandı. Buna göre ithalat mayısta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 27,69 azalarak 13 milyar 406 milyon dolara düştü. Söz konusu dönemde dış ticaret açığı yüzde 104,18 artışla 3 milyar 442 milyon dolar seviyesine yükseldi. Dış ticaret hacmi bu dönemde yüzde 33,98 düşüşle 23 milyar 370 milyon dolar olarak belirlendi. Yılın 5 ayında ithalat yüzde 5,14 azalarak 82 milyar 612 milyon dolara geriledi. Ocak-mayıs döneminde dış ticaret hacmi yüzde 11,95 azalarak 144 milyar 238 milyon dolar seviyesine düştü.

GÜNCEL
İzmir'deki depremde can kaybı artıyor! AFAD açıkladı
İzmir'de 6,6 büyüklüğünde şiddeti bir deprem meydana geldi. Depremde meydana gelen can kaybı 17'y...
GÜNCEL
Bursa'dan İzmir'e arama kurtarma desteği
İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından Osmangazi Belediyesi Arama Kurtarma e...
GÜNCEL
Bakan Kurum açıkladı! 4 bina tamamen çökmüş durumda
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir'de 12 can kaybı, 522 yaralı olduğunu duyurdu. Bakan...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan İzmir depremiyle ilgili son durumu açıkladı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da 'Türk Konseyi Sağlık Bilim Kurulu Toplantısı'nda konuştu. Erdo...
GÜNCEL
Vakit geçirmeden hazırlayın! Deprem çantasında neler olmalı?
Olası bir deprem anında deprem çantası hayatınızı kurtarabilir. Deprem çantanızı hazırlamayı kesi...
GÜNCEL
Bakan Pakdemirli enkazdaki kişiyle konuştu: Aferin Buse, biraz sabret....
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, enkaz altında kalan yaralı vatandaşla telefonda konuşuyor.
Deprem Yunan adası Samos'u da yıktı!
Valilik açıkladı: Ayakta yolcu alınması yasaklandı
İbrahim Kalın'dan deprem açıklaması: Bu badireyi el birliğiyle atlatacağız
Bursa'da öğrencilerin ödülleri Bakan Varank'tan!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da koronavirüsten ölen gencin son sözl...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde mobilyacılık yapan 33 yaş...

Şoke eden anlar... Yüzüne tüküren kadını ite...

Kanada'nın Vancouver kentinde bir erkek yo...

Bursa sallandı!

İzmir'in Seferihisar ilçesinde 6,6 büyüklüğünde depr...

Bursa'da köylüler şaşkın ve çaresiz! Aniden ...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde bankadan çektikleri 10...

Bursa'da koronavirüsün uğramadığı köy! Kural...

Bursa'da çam ağaçlarıyla bezeli oksijen deposu olan ...

Bursa Valisi açıkladı...Sokağa çıkma yasağı ...

Korona virüs rakamlarının yüzde 84 artışı ile Türkiy...

Bursa'da liseli kızlar tekme tokat birbirine...

Bursa'da lise öğrencisi oldukları tahmin edilen iki ...

Bursa'da alacak verecek meselesi kanlı bitti!

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde aralarında alacak verec...

Koronayı atlatanlarda korkutan bulgu: 10 yıl...

İngiltere'de yapılan bir araştırma koronavirüs salgı...

Bursa'da ortalık savaş alanına döndü! Tekme ...

Bursa'da iki grup arasında çıkan ve ortalığın adeta ...

Bursa'da iki araç kafa kafaya çarpıştı! Ölü ...

Bursa'da iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazad...

Meteoroloji'den Bursa için son dakika uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı son dakika uyarı...

Bursa hastanelerinde alarm! Koronalı hastala...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın salgının başından b...

Bu kafayla çok zor! Bursa'da 'korona' eğlenc...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yüzde 84 artış açık...

Bursa'da toprakları için mücadele eden köylü...

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Kirazlıyayla kırs...