Bu sevgililer gününde ilişkinizi toparlayın

Uzm. Psk. Melda Yakupoğlu, ilişkinizde doğru gitmeyen durumları toparlamak için bu sevgililer gününün iyi bir fırsat olabileceğini belirtti.

YAŞAM, 11 Şubat 2021 Perşembe, 16:44
Bu sevgililer gününde ilişkinizi toparlayın

Tüketim çağı içerisindeyken artık ilişkiler de çabucak tükenmeye başladı. Dikkat ederseniz etrafınızdaki herkes ilişkilere dair bir söylenme, hoşnutsuzluk hali içerisinde. Çok duyarsınız etrafınızdan artık düzgün ilişkilerin kalmadığına dair yakınmaları. Uzun yıllardır evlilik ve çift terapileri yaptığımdan mıdır bilemiyorum ama artık çok nadir rastlar oldum "ben sevgilimle, eşimle mutluyum iyi ki birlikteyim" diyen birilerine. Evliler evlilikten şikayetçi, bekarlar bekar olmaktan, yalnızlıktan. Peki ama neden bu kadar hoşnutsuz insanlar? İlişkilerin hepsi mi kötü gidiyor, yanlış insanlarla birliktelik mi yaşıyorlar yoksa ilişki kurmayı mı bilmiyorlar? Evlilik ve çift terapisi tecrübelerimden gördüm ki ilişkilerin mutsuz olmasının sebebi insanların ilişki kurmayı bilmemesinden kaynaklanıyor. Aslında iyi bir ilişki nasıl olur bilemedikleri için ilişkilerinde mutlu mu, mutsuz mu olduklarını da bilemiyorlar.

DOĞRU İNSANI BULAMAMAK MI YOKSA İLİŞKİYE EMEK VERMEMEK Mİ?

İnsanların çoğu ilişkiye duygusal yatırım yapmaktan kaçtığı için yalnızlıkla boğuşuyor. Duygusal yatırım yapmaya hazırlanmış kişiler ise doğru insanı bulamadığı için sürmediğini iddia ediyor. Doğru insanı bulamamak mı yoksa ilişkiye emek vermemek mi? Ben bu sevgililer gününde çiftleri ilişkilerini güçlendirmeye davet ediyorum. Sürprizler, ince düşünülmüş jestler ilişkide monotonluğu kırsa da ilişkilerin uzun soluklu olması için çiftlerin birbirinin gözüne değil, kalbine hitap etmesi gerekiyor. Kalbe hitap edebilmek, bir hediyeden çok daha fazlasıdır. Koşulsuzca sevmek ve sevilmektir. İşte bu yüzden bu sevgililer gününde sevgilinize sevginizi hediye edin. Zaten seviyorum diyerek değil. Bu yazımdaki maddeleri ona yaşatarak sevgiyi vermekten söz ediyorum. Böylelikle sadece tüketim odaklı bir hediye vermek yerine sevgilinizin her gün yeniden gülümsemesini kazanabilirsiniz.

HER İLİŞKİ TOPARLANABİLİR Mİ?

Aslında çok basit bazı noktalar var. Bu kilit noktalar çözüldüğünde toparlanmayan ilişki olamaz. Bu kilit noktaların temeli tartışmayı bilmek, tartışmayı yönetebilmek ve saygı duyabilmek. İşte bunlar ilişkileri en çok yıpratan şeylerdendir. Eğer siz en baştan tartışmalarınızı yönetebilen bir çift olursanız zemininiz sağlam olur. Bunun için ikinizde tartışmanın nasıl olması gerektiğini öğrenmeniz gerekir. En çok dikkat etmeniz gereken davranış kalıplarınızı değiştirmekle işe başlayabilirsiniz. Bir tartışma anında karşınızdaki kişinin ne hissettiğini, ne düşündüğünü almaya çalışın, ortak ne gibi çözümleriniz olabilir konuşun, hedeflerinizle ilgili fikir yürütün. İstek söylemediğiniz tartışmadan uzak durun. Çözümsüz bırakmayın, hemen çözüm bulamıyorsanız bile zamanla bulacağınızı, ilgileneceğinizi, onu önemsediğinizi ve anladığınızı gösterin. Rahatsızlıklarına duyarlı olun. İnatlaşmayın, yargılamayın, suçlamayın, sözünü kesmeyin, değerini aşağıya çekmeyin, görmezden gelmeyin, restleşmeyin, elinizden hiç bir şey gelmiyorsa bile sadece dinleyin. Öfkenizi kontrol ederek tartışmayı öğrenin. Ona söyleyeceğiniz her şeyin incitebileceğini ve bu incinmişlikten sakinleşince en büyük zararı yine sizin göreceğinizi tartışma anında görebilin. Fikirler belirtilerek yapılan bir tartışma ilişkiyi güçlendirir. Aksi şekilde kimsenin birbirini dinlemediği, anlamadığı sadece suçladığı ve birbirine yüklendiği tartışma biçimleri yıkıcıdır. Hak savaşı yapmaktan itina ile kaçının. Daha çok dinlemeyi öğrenin. Birbirinizle ilgili dinleyebileceğiniz, hoş sohbetler yapabileceğiniz o kadar çok konunuz olur ki, içtence bakmaya çalışırsanız fark edersiniz.

GÜVEN VERİN

Kadınlar kendilerine çokça güven verilmesini isterler. En önce güvendikleri erkekle olmak isterler. Bu yüzden samimi olun. Yalan söylemeyin. Yalan ortaya çıktığında ilişkinin zemini çöker. En kızgınlık yaratabilecek konularda bile doğruyu söyleyin. Kızgınlık geçicidir ama yalan kalıcıdır.

ORTAKLIKLAR BELİRLEYİN

Keyif aldığınız ortak noktaları çoğaltın. Değişik aktiviteleri yapmaya açık olun. Birbirinizi tanırken detaylarınızla tanıyın. Konuları detaylandırarak konuşun. Paylaşımlar oldukça artarak devam eder. Gününüzün nasıl geçtiğini konuşun. Anlatmaya değer görmediğiniz detaylar karşınızdakinin sizi tanıması için önemli fikirler verecektir. Her yönünüzle kendinizi gösterin. Beklentilerinizi konuşun. İlişkiye, evliliğe, hayata dair beklentileri belirleyin. Monotonlaşmış cinselliği canlandırmak için de konuşun. Birbirinize her zaman duygularınızı ifade edin. Amaçlar oluşturun. Önemli konuları konuşmaktan çekinmeyin, çocuk, sorumluluklar, maddi kaynaklar, sorunlar gibi. Sadece pozitif değil, negatif yanları da konuşun. Anlaşmazlıklarda problemleri nasıl çözebileceğinize dair fikirler üretin.

Bütün bunların gerçekten önce kendini keşfetmekle, ne istediğini anlamakla ilgili olduğunu unutmayın. Eğer siz bir ilişkiden, kendinizden ve hayatınızdan neler beklediğinizi bilirseniz, yaşamın dertlerine, savurmalarına karşı koyabilirseniz ilişkinizde sağlam durur ve savrulmaz. Yoksa dengesini kaybeder ve dağılır. Bunları iyi organize edebilmek önce kendinizde başlar. Bu beceriyi öğrenip ilişkiye emek vermeli ve sevginizi bu şekilde hediye etmelisiniz. Bütün bunları ona verebilmeniz, dünyadaki en kıymetli hediyedir. Bu şekilde bir ilişki aramayın, bu şekilde bir ilişki yaratın. İlişkiniz üzerine çalışırsanız birbirinizi tamamlayan mutlu bir çift olursunuz.

Gerçek bir aşk yaşamak televizyondaki diziler, hikayeler ve masallar gibi değildir. İlişkilerin doğasında üzülmek, incinmek vardır. İncinebileceğinizi, kendinizden fedakarlık edebileceğinizi göze almadan ilişki yaşayamazsınız. Ancak eğer çabalarsanız yıllar sonraki evlilik dönümlerinizde bile hala bir sevgili gibi olmayı başarabilirsiniz.

Uzman Klinik Psikolog
Melda Yakupoğlu

GÜNCEL
Muharrem İnce'den flaş 'Beştepe'ye giden CHP'li' açıklaması
CHP'den ayrılarak Memleket Hareketi'ni başlatan Muharrem İnce, canlı yayında açıklamalarda bulund...
SİYASET
Ali Babacan: Hakkı ezip geçmektir bu
İnsan Hakları Eylem Planı'nı değerlendiren DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "İnsan Hakları...
GÜNCEL
Bakan Koca'dan 'normalleşme dönemi' açıklaması
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından sosyal medya hesab...
DÜNYA
İsveç'te terör saldırısı! Yaralılar var..
İsveç'te bıçaklı saldırı sonucu 8 kişi yaralandı. Polis saldırıyı terör eylemi olarak nitelendirdi.
EKONOMİ
Kamu bankaları mesai saatlerine düzenleme!
Kamu bankaları, kontrollü normalleşme kapsamında mesai saatlerini yarından itibaren yeniden düzen...
TEKNOLOJİ
Araştırmaya göre 'akıllı telefon bağımlılığı' uyku düzenini etkiliyor
Akıllı telefonlara bağımlılığın, uykuya dalmada güçlük çekme, uyku süresinin azalması ve gündüz y...
CHP Bursa Vekili Sarıbal: Büyüyen tarım değil çiftçinin borcu
Uzay oteli geliyor! 2027'de açılacak!
Sosyal medyaya gelirse kaos çıkartacak 10 özellik!
Dünyada eşi benzeri yok! 99 kubbeli camii görenleri mest ediyor!

En Çok Okunan Haberler

Kısıtlamaya saatler kala yeni genelge: Bu ha...

Genelgeye göre, vergi borçlarını ödemek/yapılandırma...

Bursa'da dünyaca ünlü kebapçıya büyük şok: H...

İskender Kebap'ın sahibi Yavuz İskenderoğlu, yıllard...

Bursa'da çileden çıkaran görüntü! Acemi şofö...

Bursa'da döneceği kavşağı kaçıran sürücü, 150 metre ...

Bursa'daki hurdalıkta büyük yangın! 10 itfai...

Bursa'da bir oto yedek parça dükkanında büyük çaplı ...

Bursa'nın turistlik mahallesinde şaşırtan so...

Bursa'nın tarihî semtinde bulunan sokakta iki ...

Dikkatsiz noter Bursalı esnafın 450 lirasına...

Özbekistan asıllı bir kişinin kimlik ve mal varlığı ...

İllere göre son durum! Bursa için haberler p...

Normalleşme süreci öncesinde gözler pazartesi günü y...

Bursa Valiliği duyurdu! İşte berber, kuaför ...

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Bursa Valiliği açıkladı: 2 Mart'ta başlıyor

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Bursa'nın ünlü kebapçısında 6 milyonluk vurg...

Bursa Kebabı denince ilk akla gelen İskender Ke...

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte Türkiye...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli normalleşmenin ele a...

Bakan Koca, vaka sayısı en çok azalan ve art...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftadan bu...

İnanılır gibi değil! Bursa'da genç kadın, ko...

Bursa'da bir kadın, gürültü sebebiyle tartıştığı ada...

Bursa'da 'yemek takımı' hırsızlığı... Koca A...

Bursa'da iş yerinde meydana gelen hırsızlık anı güve...

Bursa'da evini yaktı, itfaiye ekiplerine bıç...

Bursa'da evini ateşe veren engelli şahıs, yangını sö...