Bu sistemle bu iş yürümez!

MÜSİAD Bursa Şubesi 19. Genel Kurulu Pazar günü gerçekleştirildi. Tek adaylı genel kurulda mevcut şube başkanı Mustafa Gürses, yeniden seçilerek güven tazeledi. Genel kurula Bursa Valisi İzzettin Küçük'ün Anayasa değişiklik teklifine yönelik açıklamaları damga vurdu.

EKONOMİ, 17 Ocak 2017 Salı, 07:58
Bu sistemle bu iş yürümez!

N. Nuri Yavuz

Türkiye'nin orta gelir tuzağını aşamadığını vurgulayan Vali Küçük, "2013'ten beri patinaj halindeyiz. Bu ülkenin en büyük sorunu yavaşlıktır. Bürokrasi, devlet, siyaset ve iş adamları yavaş. Bu sene yüzde 2,5 büyüdük. Yüzde 8 oranında bir enflasyon var. Bu rakamlarla gelir tuzağını aşmamız mümkün değil. Döviz kuru kaynaklı olarak milli gelirde de düşüş var. Baktığınız zaman herkes birbirini suçluyor. Bu sistemde kimse kimseyi suçlamasın. Sistemin yapısı bu. Hızlı gitmeye engel. Herkes bürokrasiye kızıyor. Bürokrat bir iş yaptığı zaman 40 tane teftiş geçiriyor. Efendim risk alsın. Bürokrat niye risk alsın. Sonra 30 sene içerde yatsın. Kimin için risk alsın. Türkiye'deki sistemde güç parlamento, kabine, cumhurbaşkanlığında bölünmüş. Ben vali olarak 3 tane evrakı Ankara'dan çıkaramıyorum. Bir işin hazırlık süreci yapım sürecinin iki katı. Sistem böyle kurgulanmış. Yeni anayasa tartışmalarını bu çerçevede değerlendirmenizi rica ediyorum. Bizim bu sistemle 2023 hedeflerini yakalamamız zor" ifadelerini kullandı.

GENİŞ KATILIM

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen Genel Kurul'a Bursa Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık, Geçmiş Dönem AK Parti Bursa Milletvekilleri; Ali Kul, İsmet Su, Önder Matlı, MÜSİAD Bursa Şubesi üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Programa onur konuğu olarak katılan Genel Başkan Nail Olpak, yaptığı konuşmada, zor zamanların işadamları için ayrı bir sorumluluk taşıdığını ifade ederek, "Bu sorumluluk; her ne olursa olsun, direnmeye, üretmeye ve büyümeye devam etmektir. Gerçek başarılar, koşullar sayesinde değil, koşullara rağmen kazanılır. MÜSİAD olarak, daima bu çizgide hareket ettik. Her faaliyetimizde, bu söylemi eyleme dönüştürdük" şeklinde konuştu.

YATIRIM YILI

MÜSİAD'ın2017 yılı hedeflerinden de bahseden Başkan Olpak, "2017'de üyelerimizin yüzde 38'i yeni yatırım planlıyor, yüzde 31'i çalışan sayısını arttırmayı planlıyor, yüzde 33'ü 2017 yılında tasarruflarının artacağını düşünüyor ve yüzde 48'i 2017 yılının 2016'ya kıyasla daha iyi geçeceğini düşünüyor. Bu noktada, iş dünyasının da, Ar-Ge Kanununu, Patent Kanununu, alım garantisi ve fabrika inşaatı dâhil yenilikleriyle teşvikleri, taşınabilirlerinde teminat olarak kullanılabilmesi kanununu, ihracata yüzde 100 ve KOBİ'lere yüzde 90 hazine garantisi veren Kredi Garanti Fonu'nun yeni yapısını ve getirilen birçok yeniliği dikkatlice ve hızla takip etmesi gerekiyor. Bunlar çok önemli düzenlemeler. İnşallah 2017 emeklerimizin karşılığını aldığımız bir sene olur" dedi.

"BİZLER, ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYANLARIZ"

Yeni Anayasa ile ilgili görüşlerini Cumhurbaşkanlığı adaylarının henüz belli olmadığı dönemde ortaya koyduklarını söyleyen Nail Olpak, "Sistemin hem fiili ve yasal durumu tarif edecek şekilde tanımlanması hem de Türkiye'ye ayak bağı olan taraflarının düzenlenmesi gerekiyor. Bugün yapılan değişiklik de tam olarak bu. Elbette TBMM ve millet karar verecek. Meclis ve referandum süreçlerinin daha sakin bir üslupla, salimen tamamlanmasını ve hızla Türkiye'nin ilerlemesine engel teşkil eden sorunların çözümüne odaklanmayı bekliyoruz. Bir kere daha hatırlatmak istiyorum; biz oturduğu yerden şikâyet edip, işlerin düzelmesini bekleyenlerden değiliz. İşleri düzeltmek için ayağa kalkanlarız. Elini taşın altına koyanlarız. Ve ellerimiz birleştikçe, inşallah taşları daha kolay taşıyacağız" diye konuştu.

İş dünyasına bir tavsiyesi olduğunu da belirten Olpak, "Hangi para biriminden gelir elde ediyorsanız, o para biriminden borçlanın. Riskinizi en aza indirirsiniz" ifadelerini kullandı.

15 TEMMUZ'A ÜRETİM CEVABI

15 Temmuz hain darbe girişiminde başarısız olanların bugün başka yollara tevessül ettiklerini dile getiren MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses de, "Ekonomimiz üzerinde manipülasyonlar yapıyorlar. Bunların başında da sözde kredi derecelendirme kuruluşları geliyor. Darbe girişimi ile yapamadıklarını ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyorlar. Bu aziz Türk milleti, bu ülkenin değerli sanayicisi ile işadamları onlara da fırsat vermeyecektir.15 Temmuz'a en büyük cevabın daha fazla üretmek olduğunu biliyoruz. Bizim üretmeye devam etmemiz gerekiyor" şeklinde konuştu.

 "O GÜNLER GEÇMİŞTE KALDI"

Türkiye'nin kısa zamanda çok büyük ekonomik başarılar elde ettiğini belirten Gürses, "Bir iş adamı olarak hangi coğrafyada yaşarsak yaşayalım, üzerimizde MÜSİAD'ın o helal kazanç ilkeleriyle içinde bulunduğumuz topluluğa daha fazla fayda, daha fazla katma değer oluşturarak hayatımıza devam etmemiz gerekiyor. Vergilerimizle faiz borcumuzu ödeyemediğimiz 2001 yılından, gelirlerin büyük projelere dönüştüğü günlere geldik. Bunu çekemiyorlar. Onlar eski günlerdeki gibi kendilerine muhtaç olmamızı istiyorlar. O günler geçmişte kaldı, biz artık yeni Türkiye'deyiz" dedi.

"EKONOMİK MÜCADELEYE SIKI SARILMALIYIZ"

İş dünyası olarak her zaman istikrardan yana olduklarını kaydeden Mustafa Gürses, "Hükümetimiz tarafından açıklanan ekonomi destek paketi sektörlerimize büyük moral oldu. İç talebi artırmaya yönelik alınan tedbirler önümüzdeki dönemden itibaren ekonomik aktiviteye olumlu yansıyacak. Reform adımlarının da hayata geçirilmesi ile birlikte inşallah ihracat performansımızın ve yatırımlarımızın yeniden ivme kazanarak büyümemizi destekleyeceğine gönülden inanıyoruz. Yeni yatırımlara, üretime, istihdama, ihracata, büyümeye yönelmeliyiz. İş dünyası olarak ekonomik mücadeleye daha sıkı sarılmalıyız" diye konuştu.

"TÜRKİYE, KIRILGAN BİR YAPIYA SAHİP DEĞİL"

MÜSİAD Bursa Şubesi'nin 19. Genel Kurul Toplantısında konuşan ve MÜSİAD'ın kendi öz ve milli değerlerine sahip çıkan bir camia olduğunu belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, ülkemizin ekonomi üzerinden dize getirilmeye çalışıldığını belirterek, "Türkiye çok defa zorlu süreçlerden geçmiş bir ülke. Dolayısıyla bu tarz saldırılarla yorulacak kırılgan bir yapıya sahip değil" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin dünyaya insanlık dersi verdiğini belirten Başkan Altepe, "Türkiye dünya ekonomileri arasında 17. sırada ancak insanlıkta, merhamette ilk sırada. İşte bu yüzden bu ülkeden korkuyorlar. Çünkü bu milletin kökü sağlam. Biz, dünyaya medeniyeti ve insanlığı öğreten bir ülkeyiz" şeklinde konuştu.

"MAZLUMLARININ UMUDU OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Türkiye'nin önünün hiçbir zaman kesilemeyeceğini de ifade eden Recep Altepe, "İlimin de, bilimin de, insanlığın da merkezi bu topraklar. Dolayısıyla bu milletin gelişmesi ve büyümesi, bir takım kesimleri rahatsız ediyor. Onlar istedikleri kadar rahatsız olsunlar, bizim dostlarımız sevinecek, düşmanlarımız üzülecek. Biz, bayrağımızı her yerde dalgalandıracağız. Çalışacağız, üreteceğiz, dünya mazlumlarının umudu olmaya devam edeceğiz" dedi.

BURKAY: "ZAFERİN CEPHANESİ ÜRETİMDİR"

İş dünyası temsilcileri olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye'nin geleceğine yatırım yapacaklarını söyleyen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, "Zaferin cephanesi üretimdir anlayışıyla inadına üreteceğiz, inadına büyüyeceğiz. Önümüze konulan tüm engellere ve oluşturulmak istenen kaos ortamına rağmen hedeflerimizden asla vazgeçmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

"EKONOMİMİZ, 27 ÇEYREK BOYUNCA KESİNTİSİZ BÜYÜDÜ"

Türkiye'nin son 15 yılda çok önemli kazanımlar elde ettiğini ifade eden Burkay, "Özel sektörümüzün üstün gayreti ve siyasi istikrarın ekonomiye sağladığı katkılarla Türkiye daha büyük düşünen ve daha yüksekleri hedefleyen bir ülke haline geldi.  Dünya ekonomilerinin yerinde saymayı bile başarı saydığı bir dönemde, ülkemiz, tam 27 çeyrek boyunca kesintisiz büyüdü. İçinde bulunduğumuz tüm zorlu koşullara rağmen dünya ticaretinden aldığımız pay, cumhuriyet tarihimizin en yüksek seviyesine kadar yükseldi.  Tüm bu rakamlar hiçbir başarının tesadüflerle elde edilmediğinin birer kanıtıdır.İstikrarlı yönetimle birlikte özel sektöre güven veren ve yeni yatırımların yolunu açan bir anlayış, Türkiye'mizi en büyük 10 ekonomiyi hedefleyen güçlü konumuna taşımıştır" dedi.

YÜKSELİŞİN EN ÖNEMLİ ADIMI...

Yeni Anayasayı yeni Türkiye'nin vizyonu doğrultusunda kritik bir eşik olarak değerlendirdiklerini belirten BTSO Başkanı Burkay, "İş dünyası olarak uzun yıllardan bu yana beklediğimiz yeni bir anayasanın hayata geçirilmesi Türkiye için yeni bir yükselişin de en önemli adımıdır. Bizler artık, koalisyonlar ve ekonomik krizlerle mücadele etmek yerine sorunlarına hızlı ve etkin çözümler üreten bir Türkiye istiyoruz.  Milletimizin iradesine sunulacak yeni anayasa ile birlikte reformlar büyüme potansiyelimizi daha da geliştirecektir" diye konuştu.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Bursa'da kara dayanamadı, otomobillerin üzerine düştü!
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, yoğun kar yağışının ardından bir ağacın devrilmesiyle iki otomobil h...
GÜNCEL
Bursa'da kar şiddetini arttırdı... Hasta taşıyan ambulans yolda kaldı!
Bursa'da öğleden sonra başlayan kar yağışı, akşam saatlerinde etkisini artırdı. Kestel ilçesinde ...
ASAYİŞ
Bursa'da fabrikada yangın!
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bir fabrikada çıkan yangın kontrol altına alındı.
ASAYİŞ
Bursa'da 2 kişiyi öldürmüştü... Otomobildeki cinayetin nedeni belli oldu!
Bursa'da otomobilin içinde 2 kişiyi pompalı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan şahıs, ...
GÜNCEL
Türkiye'de son 24 saatte 7 bin 550 yeni vaka!
Sokağa çıkma yasağı ve tedbirler etkisini sürdürmeye devam ediyor. 30 bini aşan koronavirüs vaka ...
EKONOMİ
BTSO Başkanı Burkay: TOGG sektörleri dönüştürecek
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin Otomobili...
Mesut Özil Fenerbahçe'de!
Frutti Extra Bursaspor'da Malik Newman'la yollar ayrıldı
Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne öğrenci alınacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da silahlı saldırı!

Bursa'da 2 kişi henüz bilinmeyen sebepten dolayı ara...

Bursa'da korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü...

Bursa'da şehir merkezinde bir lastikçide başlayan ya...

Yok böyle bir olay... Yaşlı adam Yıldırım'da...

Bursa'da pazartesi günü kaybolan 67 yaşındaki Mustaf...

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Bursa'da öfkeli kadın ortalığı birbirine kat...

Bursa'da geçtiğimiz yıl evinin önündeki doğal gaz bo...

Bursa'da 65 yaş üstü için sevindiren haber!...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde ...

Bursa'da sular çekildi, 'kayıp şehir' ortaya...

Bursa'nın UNESCO'ya aday tarihi kenti İznik'te göl s...

Bir anda akın ettiler! Bursa'da uzun araç ku...

Çarşamba akşamından beri kar yağışının aralıklarla d...

Böylesi ne görüldü, ne duyuldu! Bursa'dan ot...

Bursa'dan Ankara'ya giden yolcu ile otobüs şoförü ar...

Korkutan açıklama! Koronanın mutasyona uğram...

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhan...

İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama açıklaması...

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamas...

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: M...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada moto...

Bursa'da dondurucu soğuklar kapıda! Kar geliyor

Hava durumu tahminlerine göre, Marmara, Orta ve Doğu...

Mide bulandıran görüntüler! Bursa'da Suriyel...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kiraladıkları ofisler...

Bursa'da beklenen kar yağışı başladı! Meteor...

Bursa'da beklenen kar yağışı, saat 12.30 itibariyle ...