BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu: Daha fazla donanım kadın istihdamını arttıracak

Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eroğlu çalışan kadınlara ve işverenlere çağrıda bulunarak, "Daha fazla donanım kadın istihdamını arttıracak" dedi.

EKONOMİ, 18 Ağustos 2021 Çarşamba, 15:21
BUİKAD Başkanı Oya Eroğlu: Daha fazla donanım kadın istihdamını arttıracak

BUİKAD Başkanı Av. Oya Eroğlu, Türkiye'nin kalkınma hedeflerine daha fazla kadın işgücü ile ulaşabileceğini belirtti. Eroğlu; Kalkınmanın temel amacının insanlara uzun, sağlıklı ve rahat bir yaşam sağlayabilmenin ve odağında 'insan' olduğunun altını çizdi. Toplumun tüm kesimlerinin hem üretim süreçlerine katılması hem de ortaya çıkan refah artışından yararlanması bunun yanı sıra yoksulluğun ve eşitsizliğin azaltılmasının sürdürülebilir kalkınma için elzem olduğunu belirtti.

"Kalkınmayı desteklemek için kadınların güçlenmesi gerekliliği, küresel ölçekte toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik çalışmaların son yıllarda giderek önem kazanmasını sağlamıştır. Mevcut veriler ve tecrübeler, kadınların güçlenmesinin, ekonomik büyümeye katkı sağlamalarının yanında gelecek nesilleri yetiştirmede ve aile sağlığı üzerinde de olumlu ve önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Son yıllarda, küresel ölçekte, kadınların istihdama erişimi, sağlık, eğitim, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması, erken yaşta-zorla evlilik konularında belirgin iyileşmeler sağlanmış olmasına rağmen cinsiyet eşitliği halen pek çok ülke için önemli bir müdahale alanı olmaya devam etmektedir." diyen ve Dernek olarak yıllardır kadınların iş hayatında daha fazla sorumluluk almaları adına çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Başkan Av. Oya Eroğlu, kadınların yerinin asla evleri olmaması gerektiğini vurguladı. Ürettikleri projeler ve çalışmalarla birlikte yavaş yavaş bu algıyı yıkmaya başladıklarına işaret etti.

"Örnek kadın istihdamına dikkat çekmek istedik"

Türkiye'nin halihazırda kadının iş gücüne katılım oranının düşük olduğu ülkeler arasında olduğunu belirten Eroğlu, "TÜİK'e göre kadın istihdamı son yıllarda artış gösterse de hâlâ yüzde 30 seviyesinde. Türkiye'de çalışan her 4 kadından biri, evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra işten ayrılıyor. Devlet, kadınları çalışmaya teşvik etmek için doğum izni, süt izni, emzirme odası, 150'den fazla kadının çalıştığı işyerlerine kreş şartı gibi bazı adımlar atsa da bu durum çoğu zaman pratikte uygulanmıyor. Kimi zaman işveren sorun çıkarıyor, kimi zamansa çalışanlar durumu suistimal ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Bursa'nın önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan aynı zamanda Kurumsal Üyemiz Yeşilova Holding'in farklı bir istihdam yöntemine imza attığını gördük. Holding Yönetimi, kurumsal iletişim süreçlerinin yönetimini doğumuna yaklaşık 2 ay bulunan Gamze Demirbaş Çelebi'ye emanet etti. Bu davranışın gerekçesini irdelediğimizde gördük ki donanımlı kadınlar hayatlarında hangi evrede olursa olsun mutlaka işgücü içerisinde kendisine yer bulabiliyor. İş dünyası içerisinde yer alan kadınlarımızın sayısının artmasını arzu ediyoruz ancak kadınlarımızın da kendilerini geliştirmeye devam etmeleri gerekiyor. Burada işverene düşen sorumluluk kadar kadın çalışanların donanımsal kazanımları, hamilelik süreçlerinde iş planlamalarını yapmaları, işverenin önlerine koyduğu gelişim planlamaları önem arz ediyor. Daha fazla eğitim ve daha fazla donanım ile ülke sanayisi içerisinde kadınlarımızın yerinin artacağına inanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Yeşilova'nın kadın çalışanlarıyla daha güçlü olduğunu söyleyen Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Yeşilova, kadın çalışanlarla birlikte sektörde fark oluşturduklarını ifade etti. Yeşilova'nın metal, turizm ve otomotiv alanında çözümler sunan şirketlerinde hem üretim hem de idari birimlerde çalışanlarının yarıya yakınının kadınlardan oluştuğunu belirten Yeşilova "Şirketlerimizde finans, üretim, satış, kalite, kurumsal iletişim, insan kaynakları gibi önemli prosesleri yürüttüğümüz alanlara kadın çalışanlarımız liderlik etmekte. Kadın çalışanlarımızın; hedefli ve planlı çalışmaları, ekip çalışmasına ve iş birliğine yatkınlıkları, olumlu ve hoşgörülü bakış açısına sahip olmaları sayesinde bu alanlardaki çalışmalarımızda sektörde fark oluşturan uygulamaları hayata geçirebiliyoruz. Bu kapsamda bizler kadınlarımıza iş hayatında fırsat eşitliği sağlayarak, onların sanayi kollarında görev almalarına destek veriyoruz. Doğası gereği 'doğum' gibi bazı özel durumlar kadınlar için hayatlarının önemli dönüm noktalarından biri oluyor. Bu süreçte doğum yapan kadın çalışanların iş hayatına dönüşünde net bir çalışma planının olması işverenin de istihdam sürecinde işini kolaylaştırıyor" dedi.

Çabalar sonuç veriyor

Kadınların da kendilerini geliştirmeye devam etmeleri gerektiğini açıklayan Eroğlu; "Kentimizin en önemli sanayi kuruluşları arasında yer alan ve BUİKAD Kurumsal Üyesi de olan Yeşilova Holding'in değerli yöneticilerini gönülden tebrik ediyorum. Kısa zaman sonra bebeğini kucağına alacak sevgili üyemiz Gamze Demirbaş Çelebi'ye ve onun birikimine güvendiler. Holdingin kurumsal iletişim yöneticisi olarak işe aldılar. Bu üyelerimiz için, derneğimiz için ve ülke sanayisi için son derece kıymetli bir örnek oldu. Başta Yeşilova Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Yeşilova, İcra Kurulu Başkanı A. Yalçın Yeşilova ve Yönetim Kurulu Üyesi Yasemin Yeşilova olmak üzere tüm Yeşilova Holding yöneticilerine teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
 

GÜNCEL
Trafikte motokurye savaşı: Ne kadar çok paket taşırsa, o kadar çok kazanıyor!
Sipariş yetiştirmeye çalışırken trafik kurallarını hiçe sayan motokuryeler her gün onlarca kazaya...
DÜNYA
Merkel dönemi bitiyor! Almanya sandık başında
Almanya, 16 yıllık Merkel dönemini sonlandıracak seçimler için sandık başına gitti. Genel seçimle...
EKONOMİ
TESK'ten 'gıdada gramaj hilesi' uyarısı: Uyanık olun!
TESK Başkanı Palandöken, gıda ürünlerindeki gramaj hilesi konusunda vatandaşları uyararak, "Piyas...
ASAYİŞ
Bursa'da seyir halindeki tır alev alev yandı
Bursa-Yenişehir yolunda seyir halindeki tır henüz bilinmeyen bir sebeple alev aldı. Olay sonucund...
DÜNYA
Norveç'te Covid-19 önlemleri kaldırıldı
Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, ülkedeki Covid-19 salgınının tamamen kontrol altına alındığını ve ...
ASAYİŞ
Eşi ve çocuklarının yaşadığı binayı ateşe verdi, mahalleli sokağa döküldü
Aydın Efeler ilçesinde gece yarısı bir şahıs ailesinin yaşadığı evi ateşe verdi. Kısa sürede tüm ...
Datça açıklarında 4 büyüklüğünde deprem
Balkanlar'daki Türk eserlerinin minyatürleri Bursa'da yapıldı
Bowling Turnuvası'nda YeniDönem'e kupa
Akıl alır gibi değil! 'Paralarını ver okuyup üfleyelim' teklifini kabul edince...

En Çok Okunan Haberler

Bursa Mudanya yolunda feci kaza! Ölü ve yara...

Mudanya yolunda direksiyon hakimiyetini kaybeden ara...

Tarhana sermek isterken korkunç ölüm! Saniye...

Manisa'nın Kula ilçesinde besihanenin teras katında ...

Kadınların saç saça kavgası: 'Kocamı elimden...

Bolu'da, Hatice D. (45) eşiyle ilişkisi olduğunu öne...

Bursa'da okul önünde arbede! Öğrenciyi döver...

Bursa'da okul önünde bir öğrencinin darp edilerek zo...

İstanbul'da dram şiddete dönüştü! Uyuşturucu...

İstanbul Bağcılar'da bir anne eline aldığı sopa ile ...

Bursa'da feci kaza! Yasağa rağmen 'U' dönüşü...

Bursa yolunda, 'U dönüşü yapılmaz' levhasına rağmen ...

Bursa'da taksici ile yolcu arasında çıkan ka...

Bursa'da taksi sürücüsü ile yolcu arasında yaşanan t...

Kepçeyle karaya çıkardı! Bursa'da amatör bal...

Bursa'da amatör balıkçının oltasına, nesli tükenme t...

Meteoroloji'den peş peşe uyarı! Sıcaklıklar ...

Meteoroloji'den 22 Eylül Çarşamba günü beklenen hava...

Bursa'da hastasından ameliyat parası isteyen...

Bursa'da ameliyat olacak bir hastasından 15 bin lira...

Aydın'dan Bursa'ya kaçan Tuana'nın annesi ko...

Aydın'ın Nazilli ilçesinde 20 Eylül'de ortadan kaybo...

Bursa'da Büyükşehir'den öğrencilere büyük de...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, üniv...

Grip aşısı eczanelere gelmeye başladı! İşte ...

Koronavirüs salgını nedeniyle önemi daha da artan gr...

Yer Bursa Fomara... 'Japonya ve Amerika'dan ...

Bursa'da bir kişi, "Hesabıma Amerika ve Japonya'dan ...

Meteoroloji'den Bursa açıklaması! Yağışlar g...

Meteoroloji'den yapılan açıklamada, son günlerde yur...