Bursa'da 18 işletmeye ceza! Belediye Başkanı vicdanlara seslendi

Bursa İnegöl Belediyesi, kış aylarıyla birlikte sınır değerlere ulaşan şehrimizdeki hava kirliliğini önlemek adına denetimleri sıklaştırdı. Konuya ilişkin açıklama yapan Belediye Başkanı Alper Taban, Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı ve Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonu ile yapılan denetimlerde 18 işletmeye ceza uygulandığını ifade ederek; "Bu konuda herkes sorumlu. Sadece denetleyenler değil. Bu havanın kirletilmesine sebep olan herkes, bu işten sorumludur. Ve herkesin ben bunu bir kez daha vicdanında tartmasını istiyorum" dedi.

GÜNCEL, 21 Aralık 2020 Pazartesi, 14:41
Bursa'da 18 işletmeye ceza! Belediye Başkanı vicdanlara seslendi

İnegöl'de kış aylarıyla birlikte hava kirliliği yeniden gün yüzüne çıktı. Özellikle kış aylarında hava kirliliğinin sınır değerleri üzerine çıkmasında önemli etkenler; sanayi kenti olan İnegöl'de tehlikeli atıkların ısınma amaçlı yakılarak kullanılması, oto sanayi sitesi ve başka alanlarda yanık yağların ısınma amaçlı kullanılması, koltuk imalatında sünger, kumaş vb. atıkların yakılması, niteliksiz ve kalori değeri düşük yaş meyve odunlarının yakılması, her türlü çöp ve üretim atıklarının temizlik amaçlı yakılması olarak tespit ediliyor.

18 İŞLETMEYE CEZA UYGULANDI

Bu doğrultuda, İnegöl Belediyesi şehri daha sağlıklı ve yaşanabilir bir kent haline getirmek adına Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerle söz konusu atıkların yakılmasına yönelik denetimler gerçekleştiriyor. Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanlığı ve Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonu ile Aralık ayında yapılan denetimlerde, 18 işletmenin tehlikeli atık sınıfına giren bu maddeleri yaktığı tespit edildi. Firmalara 88 bin 499 TL'den ve 368 bin 789 TL'den başlayıp 3 milyon 688 bin TL'ye varan cezalar uygulandı. Hava kirliliğinin en aza indirilmesi hedefiyle denetimlerin devam edeceği de ifade edildi.

"HERKESİN SORUMLULUĞU VAR"

Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki Başkan Yardımcıları Rıdvan Kocaağa, Fevzi Dülger, Zabıta Müdürü Bilal Aktürk ve Temizlik İşleri Müdürü Serdar Zorluer ile encümen salonunda hava kirliliği ve atıkların bilinçsizce yakılmasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Elindeki görsellerle tepkisini dile getiren Başkan Taban, "Bildiğiniz gibi şehrimiz, kış ayları geldiğinde hava kirliliğini konuştuğumuz, daha fazlaca dillendirdiğimiz ve bu niçin böyle oluyor diye sorduğumuz, belki pek çok esnafımızın, işletmecimizin, vatandaşımızın konuştuğu önemli gündem maddelerinden biri oluyor. Bugün de bu basın toplantısını yapıyor olmamızın öncelikli sebebi şudur; yaptığımız denetimler neticesinde kesmiş olduğumuz cezalar var. Bunları paylaşmak istiyoruz. Ancak bunun öncesinde de bu şehrin yerel yöneticileri olarak, bu şehrin sevk ve idaresindeki en önemli icra makamlarından biri olarak artık şehrimizde hava kirliliğinin konuşulmadığı bir döneme geçmek istiyoruz. Burada herkesin sorumluluklarının olduğunu hatırlatmak isterim. Tabi ki bizler sadece yasak koyan, yasaklayan ya da bunların denetimlerini yapan durumunda gibi gözüksek de işin bundan sonraki merhalesinde çok daha önemli adımlar atmak istiyoruz" dedi.

HAVA KİRLİLİĞİ HARİTALARI ÇIKARILIYOR

Her konuda sorunun köküne inmenin kendilerini daha doğru şekilde sonuca götüreceğini bildiklerini vurgulayan Taban, şöyle devam etti: "Burada da Temizlik İşleri Müdürlüğümüzün bünyesinde yürütmüş olduğumuz yaklaşık 1 buçuk yıldır özel sektör marifetiyle ölçümler yaptırarak şehrimizde nerelerde ne oranda kirlilikler olduğunu takip etmeye çalıştık. Partikül madde boyutunda, karbondioksit boyutunda ölçümler yaptırarak nerede ne tür kirlenmeler olduğunu izlemeye çalıştık. Tabi biliyorsunuz Çevre Şehircilik Müdürlüğümüzün de şehrimizde bir ölçüm istasyonu bulunmakta. Bu verilerle de kendi verilerimizi karşılaştırarak bu süreç içerisinde hava kirliliği haritalarının çıkarılması noktasında çalışmalar yürütüyoruz."

"Bundan sonraki aşamada aslında hava kirliliği sadece sonuçlardan bir tanesi. Bunu daha geniş kapsamlı düşünmek istiyoruz. Dünyanın küresel ölçekte, global ölçekte iklim problemi var. Biliyorsunuz artık hava değerlerinin daha fazla ısındığını, küresel ısınma probleminin olduğunu her ülke konuşuyor. Havanın 1 derece ısınması durumunda ne gibi sonuçlarla karşılaşabileceğimizi tüm stratejistler, tüm iklimciler değerlendiriyor. Dolayısıyla biz de şehrimizde bir iklim eylem planını da oluşturmak üzere çalışmalara başladık. Bu planın neler olduğunu da konunun muhatabı akademisyenlerimizle birlikte ayrıca kamuoyuna duyuracağız. Bence önemli olan bu planların makro ölçekte gerçekleşmesi. Çünkü havayı kirleten bugün baca gazı olabildiği gibi aynı zamanda egzozlardan çıkan emisyonlar da aynı şekilde havayı kirlettiğini görebiliyoruz. İnsan eliyle oluşan atıkların da aynı şekilde iklimi kirlettiğini ya da dönüştürdüğünü biliyoruz."

DENETİMLERDE 18 İŞLETMEYE CEZA UYGULANDI

"Arkadaşlarımızın yapmış olduğu çalışmalarda özellikle hava kirliliğine neden olan sebepler içerisinde yanık yağların ısınma amaçlı kullanılmasını görüyoruz. Yine mobilya atıklarının sobalarımızda ısınma amaçlı yakıldığını görüyoruz. İmalatlarda sünger, kumaş gibi atıkların yakıldığını görüyoruz. Burada her türlü çöp diyebileceğimiz atığın ısınma amaçlı yakıldığını görüyoruz. Arkadaşlarımız yapmış oldukları denetimler neticesinde de 18 işletmenin tehlikeli atık sınıfına giren bu maddeleri yaktıklarını tespit ettiler ve beraberinde işlemlerini yaparak cezalarını tesis etmiş oldular. Bu konuda sadece Zabıta Müdürlüğümüz değil beraberinde Çevre Kontrol Daire Başkanlığı da, beraberinde yine Bursa Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü de bu koordinasyon içerisinde. Çalışmalar birlikte yürütülüyor."

HERKES VİCDANINDA BİR KEZ DAHA TARTSIN

"Bu konuda herkes sorumlu. Sadece denetleyenler değil. Bu havanın kirletilmesine sebep olan herkes, bu işten sorumludur. Ve herkesin ben bunu bir kez daha vicdanında tartmasını istiyorum."

3 MİLYON 688 BİN TL'YE VARAN CEZA UYGULANIYOR

"Atıkların usulüne uygun olarak imha edilmesiyle ilgili süreçten de bahsetmek istiyorum. Atıklar normal şartlarda lisanslı firmalara verilmek durumunda. Atık yönetmeliğinde bu ifade ediliyor. Biz imha etmeye kalktığımızda çevre kirliliğine neden olduğumuz için ilgili madde gereğince kurumlara 88 bin 499 TL'den ve 368 bin 789 TL'den başlayıp 3 milyon 688 bin TL'ye varana kadar para cezaları uygulanıyor. Burada 88 bin ve 368 binden kasıt, tüzel kişiliği ya da şahıs firmalarına farklı cezalar uygulanıyor. Tabi burada amaç cezalandırmak olmamalı. Şehrimiz sanayi şehri. Üretim tabi ki olacak. Ama üretimlerimizi yaparken, bu şehirde hayatımızı idame ettirirken doğaya, havaya, suya ve toprağa saygılı üretimler yapmak durumundayız. Biz bunu yapmıyoruz demek, kendi bindiğimiz dalı kesmektir. Soluduğumuz havayı, ayak bastığımız toprağı, içtiğimiz suyu kirletmektir. Ben tüm işletmelerimize bu noktadaki sorumluluklarını hatırlatarak bundan sonraki süreçte daha dikkatli şekilde işlerini devam ettirmelerini istiyorum. Herkese bereketli kazançlar diliyorum."

GÜNCEL
Sağlık Bakanlığı'ndan aşı uygulama kuralları
Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının uygulanması ve sonrası oluşabilecek istenmeyen etkilerin taki...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan reform açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 5 ilde düzenlediği kongrelere canlı bağlantıyla katıldı. Bura...
KÜLTÜR-SANAT
Türk gençlerinin en çok izlediği 5 yerli ve yabancı dizi!
Pandemide dizi izleyenlerin sayısının bir hayli arttığına hepimiz şahit olduk. Sonuçta evde kaldı...
GÜNCEL
Mudanya Girit Mahallesi ve Mütareke Meydanı 2. etap projesi başlıyor!
Mudanya Belediyesi'nin "kimlikli kent" çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Girit Mahallesi ve Mü...
GÜNCEL
Nilüfer'de karla mücadele seferberliği!
Nilüfer Belediyesi ekipleri, karla mücadele çalışmalarına geçen haftadan bu yana aralıksız devam ...
GÜNCEL
Bursa basınının acı günü!
Bursa Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Aziz Bükey vefat etti.
İnanılır gibi değil... Bu araçtan sağ kurtuldu!
Koronavirüse yakalanma riskini yüzde 250 artıran etken!
Kar kabusu.... Mahalle sakinleri korkuyla kendilerini sokağa attı!
Frutti Extra Bursaspor'da Malik Newman'la yollar ayrıldı

En Çok Okunan Haberler

Sokağa çıkma yasağı saatleri de değişecek! İ...

Koronavirüs vakalarının gerilemesi ve aşı çalışmalar...

TOKİ'den Bursa'ya 150 konut! Yeri belli oldu...

Toplu Konut İdaresi'nin yurt genelinde başlattığı 10...

Bursa'da başkanların karla mücadele atışması...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Muda...

Normalleşmede ilk adım! Sağlıkçılara getiril...

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri k...

Bursa dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Bursa dahil 11 ilde yürütülen terör örgütü FETÖ soru...

NASA'dan Türkiye paylaşımı! Kuraklık uyarısı

NASA, Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren ...

Suriye'de Bursa mahallesine bir yılda 700 br...

Bursalı hayırseverlerin destekleriyle Suriye'nin İdl...

Bursa'da ilginç deney! Kardan adamı torpille...

Bursa'da yoğun kar yağışı, sokaklarda ilginç görüntü...

Parkta kanlı infaz!

Adana'da bir parkta tabancayla vurulmuş erkek cansız...

Aşılamada ikinci adım başladı!

Koronavirüs aşılama programının birinci aşamasının i...

250 yıllık dev marka satılıyor!

Kökleri 250 yıla dayanan ayakkabı ve terlik üreticis...

Bursa'daki 'Küçük Venedik'i bir de böyle gör...

Türkiye'nin Venedik'i olarak bilinen ve Japonların g...

Bursa'da tehlikeli yolculuk! Traktöre takıld...

Bursa'da bir grup patenli genç trafikte seyir halind...

Büyük FETÖ operasyonu! 218'i muvazzaf 238 gö...

İzmir merkezli 60 ilde ve KKTC'de Fetullahçı Terör Ö...

Bursa buz tuttu, sıcaklık eksi 18'i gördü!

Kar yağışı ve soğuk havanın etkili olduğu Bursa'da g...