Bursa'da böbrek nakli olan genç öğretmen bütün organlarını bağışladı

Böbrek nakliyle yeniden hayata bağlanan genç öğretmen, sağlığına kavuşur kavuşmaz bütün organlarını bağışladı. Hastalığını öğrencilerinden bile gizleyen genç öğretmen, yeniden okula dönecek olmanın mutluluğunu yaşıyor.

GÜNCEL, 05 Kasım 2021 Cuma, 15:03
Bursa'da böbrek nakli olan genç öğretmen bütün organlarını bağışladı

Bursa'da edebiyat öğretmeni olarak görev yapan 27 yaşındaki Selime Yazar, üç ay önce Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde böbrek nakli oldu. Altı yıl boyunca diyalize mahkum yaşayan Yazar, sağlığına kavuşur kavuşmaz, bütün organlarını bağışladı. Yazar, çok zor yıllar geçirdiğini, hastalığını öğrencilerinden bile gizlediğini ifade ederek,
"Diyaliz hastasıydım, 2015 yılında bu teşhis konulmuştu. Son dönemde ise böbrek yetmezliğimin olduğu söylendi. Bunun için Antalya'ya gidip, kaydımı yaptırdım. Bu benim için büyük bir travma oldu. Çünkü hayatım artık değişmişti. Solüsyon sularım geliyordu, bunlar benim için büyük bir yüktü. Diyaliz makinam vardı, geceleri ona bağlanıyordum. Planlarımı bu durumlara göre yapıyordum. Bir yerden bir yere gitmek veya başka bir evde kalmak benim için çok zordu. Her konuda önce medikal malzemelerimi düşünüp bunun planlarını yapıyordum. Arkadaşlarım bu durumu bilmiyordu, söylemek istemiyordum. Çünkü hastalığım özgüvenimi zedelemişti, kimseyle paylaşamıyordum. Zaten paylaşsam da anlayacaklarını düşünmüyordum. Daha sonra 2019 yılında öğretmen olarak Bursa'ya atandım. Öğretmenliğimi yaparken yine hastalığımı gizli tuttum. Öğrencilerime yansıtmak istemedim. Kendimi dinamik ve sağlıklı bir öğretmen olarak tanıttım. Nakil olmayı bekliyordum. Diyaliz benim için çok yıpratıcıydı. Maddî ve manevî olarak çöküntü içerisindeydim. Çok sevdiğim Peyami Safa'nın bir sözü var. (Ağaçların sıhhatine bile imrenerek yürürdüm) diyor. Kesinlikle bu duyguyu hissettim" dedi.Gece yarısı gelen telefonla hayata bağlandı
Yaşadıklarını anlatan Selime Yazar, "6 yıl boyunca çok yorulmuştum. Hemodiyalizi hiç istemiyordum. Çok yorucu olduğunu duymuştum. Ancak doktorlarım artık hemodiyaliz almam gerektiğini ve bunun için hazırlanmamı söylediler. Çok üzüldüm, ama o hafta öyle bir şey oldu ki, gece saat 02.00 sıralarında bu hastaneden arandım ve organ bağışı yapıldığı, acil olarak gelmem gerektiği söylendi. Beklediğim o güzel habere ulaşmıştım. Heyecanla hastaneye gittim. Orada bekleyen 9-10 kişi vardı. Heyete çıktım ve bana, (Senin de onayın varsa nakil olacaksın) dediler. Ben inanamadım, çünkü yıllardır beklemediğim bir durumdu. Sonra ne oldu bitti bilmiyorum, uyandığımda artık nakil olmuştum ve çok mutluydum. Nakil sonrası çok daha özgüvenli oldum. Normalde bu konuşmayı sizlerle yapamazdım. Şimdi kendimi o kadar sağlıklı hissediyorum ki, bunu rahatlıkla konuşabiliyorum. Çünkü ben artık hasta olduğumu düşünmüyorum. Bana bağış yapan kişiye minnettarım. İyi ki böyle bir karar vermiş. Keşke hepimiz bu şekilde olsak empati kurabilsek. Bence bu konuda daha fazla özen göstermeliyiz" diye konuştu.Bütün organlarına bağışladı
Organlarını bağışlayarak, kendisi gibi çaresizce bekleyenleri hayata bağlamaya karar verdiğini anlatan genç öğretmen, "Onların çektiği sıkıntıları çok iyi bildiğim için ben de bağış yapmak istiyorum ve bugün bunu yapacağım. Ülkemizde anladığım kadarıyla bağışında yetersizlik var. Halbuki hepimiz toprağa karışacağız. Keşke herkes hassas olup cana can katsa. Ben şu ân mutluysam ve bir şeyler başarabiliyorsam, bana bağış yapan kişi sayesindedir. O kişiye borçlu olduğumu düşünüyorum. Gereken bütün organlarımı ve bağışlamamda sakınca olmayan bütün organlarımı bağışlayacağım. Vücudumu kadavra olarak da bağışlayacağım. İnsanlarımızın bazı korkuları var, ancak doktorlarımıza güvenmeliyiz'' dedi.
Yüksek İhtisas Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Levent Özdemir, "Hastanemizde 8 yıldır kornea nakli, 4 yıldır böbrek nakli yapılıyor. Bunun için profesyonel bir ekip gerekiyor. Kornea naklimiz sayımız 270, böbrek nakli sayımız ise 69. Pandemi süreci sayılarımızı biraz etkiledi, ama sayılar kısa sürede bu duruma geldi. Bağış ve organların ulaştırılmasıyla ilgili ekibimiz büyük bir sorumluluk alıyor. Organ nakli çok önemli. Öğretmen hanım da yeni bir hayata tutundu. Organ nakli için bağışta bulunan vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum'' dedi.
Organ Nakli Merkezi Mesul Müdürü Nefroloji Uzmanı Serdar Kahvecioğlu, "4 yıldan beri hastanemizde böbrek nakli yapmaktayız. Ben Selime'den bahsedeceğim. Son dönemde böbrek yetmezliği geliştiği zaman böbrek nakli ve hemodiyalizden başka seçeneğimiz olmuyor ne yazık ki. Hemodiyalize giren hastalarımızın hem kendileri, hem de yakınları büyük sıkıntılar çekebiliyor. Ancak organ nakli yapıldıktan sonra gördüğünüz gibi, Selime çok güzel bir örnek. Hem kendisi için, hem de ailesi için, hem de toplum için pozitif bir değer olacak. Normal hayatına dönebildi, yakında inşallah öğrencileriyle buluşacak. Topluma pozitif katkı sağlayacak'' dedi.


Nakil Merkezi Üroloji Operatörü Prof. Dr. Murat Demirbaş, ''Böbrek nakli merkezinde çalışmaktayım. Türkiye'de kamu hastanelerinde kadavra vericiliği böbrek naklinde hem sayı hem de başarı olarak en üst sıralardayız. Yeni bir merkez olduğumuz için organ nakli bekleme listesindeki hastalarımızın organ bulma şansı bizde daha fazla oluyor'' dedi.
Organ naklini karikatürlerle anlattılar
Bu arada hastanede Organ Bağış Haftası dolayısıyla karikatür sergisi açıldı. Karikatür sergisine hastaneye gelen vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Sergideki böbrek ve organ karikatürleri vatandaşların dikkatini çekti.

GÜNCEL
Bilgi Teknolojileri Platformu Bursa'da toplandı
Daha önce İstanbul Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen Bilgi Teknolojileri Platform...
ASAYİŞ
Bursa'da husumetli iki grup, tekme ve yumruklarla saldırdı!
Bursa'da iki grup arasında çıkan tekme ve yumruklu kavga güvenlik kamerasına yansıdı.
SAĞLIK
ABD'li ilaç devinden korkutan varyant açıklaması
ABD'li ilaç devi Moderna'nın CEO'su Stéphane Bancel, şu anda mevcut olan tüm Covid-19 aşıl...
ASAYİŞ
Bursa'da kaza sonrası birbirlerine girdiler
Bursa'da araçların kaza yapması yüzünden kavga eden iki grup kameralara yansıdı.
ASAYİŞ
Bursa'da akılalmaz kaza! Tabelalara vura vura gitti, halk otobüsüne çarptı
Bursa'da, dorsesindeki yükle trafik tabelalarına vurarak ilerleyen tır, özel halk otobüsüne çarpt...
TEKNOLOJİ
SİHA'ların 'gözlerinde' milli değişim
Hava platformlarının hedefleme, keşif ve gözetleme ihtiyaçlarını karşılamak için ASELSAN tarafınd...
Nuri Kolaylı'dan korkutan açıklama: Medya kuruluşları kapanmanın eşiğinde!
Bursa Ticaret Borsası Başkanı Matlı, büyüme rakamlarını değerlendirdi
Bursaspor Divan Kurulu Başkanı Sakder yeni projelerini açıkladı
Üniversite adayları İnegöl Belediyesi denemesinde ter döktü

En Çok Okunan Haberler

Altın fiyatlarında yeni zirve!

1 Aralık Çarşamba haftanın üçüncü gününde altın fiya...

Bursa'nın Keles ilçesinde yoğun kar yağışı

Bursa'nın Keles ilçesinde akşam saatlerinde başlayan...

Üretici ile market arasındaki fiyat farkı 9 ...

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı ...

Bursa Vali Yardımcısı Şeref Aydın'ın acı günü

Bursa Vali Yardımcısı Şeref Aydın'ın babası Selahatt...

Asgari ücrette kritik gün! Milyonlarca kişin...

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asg...

Bursa'da akılalmaz kaza! Tabelalara vura vur...

Bursa'da, dorsesindeki yükle trafik tabelalarına vur...

Bir kötü haber daha! Yüzde 300 zam bekleniyor

Kurdaki artış tüketici kadar üreticiyi de zorlamaya ...

Her detayı içler acısı! Genç kızı yağmurun a...

Uşak'ta ehliyetine 2028 yılına kadar el konulan alko...

Kara kış kapıda! Sıcaklıklar 12 derece birde...

1 Aralık Çarşamba günü beklenen hava durumuyla ilgil...

Bursa'da talaş siloları alev topuna döndü

Bursa'nın İnegöl İlçesi Organize Sanayi bölgesinde f...

İstanbul'da korkunç görüntü! Dev dalgalar ar...

İstanbul Büyükçekmece'de fırtına sebebiyle meydana g...

"Bundan sonra Mansur Bey dikkat etsin" diyen...

Ankara'da, Alparslan Türkeş'i anma etkinliğinde çıka...

Bursa için 'acil' çağrı: Başkalarının hayatı...

1-7 Aralık tarihleri arasında kutlanan "112 Acil Sağ...

Bursa Ticaret Borsası Başkanı Matlı, büyüme ...

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başk...

İçişleri Bakanlığı duyurdu! İki ilde yeni op...

İçişleri Bakanlığı, Ağrı ve Iğdır'da 910 personelle ...