Bursa'da gazilerden SGK'ya büyük tepki: 6 yıl sonra mı uyandınız?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 2013'te çıkan yasayı yaklaşık 6 yıl sonra fark etti ve daha önce malulen emekli edip maaş bağladığı gazilere 'Pardon' diyerek emekli aylıklarını kesti. TÜMŞAD Bursa Şubesi Başkanı Metin Şenol, konuya tepki gösterdi: 'Kanun bilmez SGK!'

GÜNCEL, 20 Aralık 2019 Cuma, 18:20
Bursa'da gazilerden SGK'ya büyük tepki: 6 yıl sonra mı uyandınız?

N. Nuri Yavuz

Türkiye Harp Malulü Gaziler-Şehit Dul ve Yetimler Derneği (TÜMŞAD) Bursa Şubesi Başkanı Metin Şenol, dün Mihraplı Şehitler Anıtı'nın bulunduğu yerleşkede basın toplantısı düzenledi.

SGK'nın 17 Aralık 2019 tarihi itibariyle ülke genelinde 227 terörle mücadele gazisinin emekli maaşını kestiğini duyuran Başkan Metin Şenol, açıklamasına şöyle başladı: "Vatani görevini yapmakta iken terörle mücadelede yaralanarak tedavisi bittikten sonra devletin gazi maaşı bağladığı her gazi aynı zamanda özürlü bir vatandaş olmuştur. Tedavi sonucu özrün kalmazsa zaten gazi de olamazsın. Gazilerden çalışabilir durumda olanlara rehabilitasyon amaçlı devlet kurumlarında çalıştırmak üzere 1 istihdam hakkı verilmektedir. Ya da bu gaziler kamunun özürlü alım sınavlarına girerek veya özel sektörde özürlü kadrolarında her özürlü vatandaş gibi çalışmaktadır. 2013 yılı öncesi gazilerimiz özür oranlarına göre devletimizin özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik haklarından yararlanmakta idi. Ta ki 5510 sayılı kanunun 38. Maddesi ve 6495 sayılı torba kanunun 80. Maddesi çıkana kadar. Bu kanunlar çıktıktan sonra gazilerin özürlü haklarından yararlanarak emekli olmasının önü kesildi."

PRİMLER SİLİNDİ

Kanundaki düzenlemeyle birlikte gazilerin, askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerinin silindiğini vurgulayan Başkan Şenol, "Devletimizin 5510 sayılı kanunun 28. maddesi ile özürlü vatandaşlara sağladığı emeklilik hakları gazilerin elinden alınmıştır. Bu sebepten gazilerin emeklilik durumları ne kadar uzuv kaybı olursa olsun kolu bacağı olmasa da mecburi olarak 60'lı, 65'li yaşlara kalmıştır" dedi.

SEHVEN MAAŞ BAĞLAMIŞLAR

227 gazinin emekli maaşının kesilmesi hakkında Şenol, şu izahatı yaptı: "SGK, 2008 ve 2013 yıllarında çıkan kanun maddelerini bilmeyerek özürlülükten dolayı günü dolup müracaat eden gazilere emeklilik maaşı bağladı şimdi ise 'ben hata yaptım, hatamı yeni fark ettim ve maaşlarınızı kestim' diyor. Madem bu kişiler emekliliği hak etmiyordu SGK bu gazilere neden emekli maaşı bağladı? SGK kendini kurtarmak için 7 Aralık 2019 Tarihli 7194 Sayılı Kanunun 48. Maddesi ile 5510 sayılı kanuna eklenen geçici 79. Madde ile bu kişilere 6 yıldır ödenen maaşları geri istememek için bir kanun çıkardı. Kanun çıkar çıkarmaz 10 gün içinde 'Sehven emekli edildiler' bahanesiyle gazilerin maaşı kesildi. Bu gaziler, hem işlerinden oldu hem de bağlanan emekli maaşları kesilerek mağdur edildi."

SORUMLU TBMM VE SGK

Söz konusu olayın sorumlusu olarak TBMM ve SGK'yı işaret eden Başkan Şenol, "TBMM sorumludur çünkü kanun değişikliğiyle gazilerin özürlü bir vatandaş gibi emekli olmasının önünü kesmiş ve askerlik öncesi sigorta giriş ve prim günlerinin yanmasına neden olmuştur. İkinci sorumlu ise SGK. Kanun bilmez, çıkan kanunları takip etmez SGK, bu kanun yürürlüğe girdiği halde kanundan haberi olmadığından, gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdi de 'ben yeni fark ettim' diyerek maaşlarını kesmiştir."

"'PARDON'LA GEÇİŞTİRECEK MİSİNİZ?"

SGK'ya çağrı yapan Şenol, "SGK yetkilileri 2013'ten 2019 yılına kadar yüzde 40 üzeri raporlu olan ve 'engelli statüsünde emekli olabilirsiniz' denilip tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi ve bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız? 'Pardon!' deyip geçiştirecek misiniz? Yoksa sadece 227 gazinin değil 4 bin 500'e yakın ve emeklilik bekleyen gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız? Bu sorumlu iki kurumu göreve davet ediyoruz" dedi.

ANAYASAYA AYKIRI

Anayasa'nın 10'uncu maddesinin 'Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz' ifadelerini hatırlatan Şenol, "Yine Anayasamızın 61'inci maddesinde 'Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malûl ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar' hükmü bulunmaktadır. Bu kurumların yaptıkları işler anayasaya da aykırıdır" ifadelerini kullandı.

BAKANLIK ÖNÜNDE AÇIKLAMA

"Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz" diyen Başkan Metin Şenol, "Biz siyasetin ve belli bir gurubun değil 'Yüce Türk Milleti'nin gazileriyiz. Ayrıca 24.12.2019 Salı günü saat 13.00'te Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde Türkiye'nin bütün illerinden gelen gaziler toplanacak ve bir basın açıklaması yapacaktır" duyurusunda bulundu.

Başkan Metin Şenol'un basın açıklamasının ardından Bursa'da emekli maaşı kesilen 4 gazi; Abdurrahman Dağdelen, İsmail Erim, Ayhan Bal ve Nevzat Şahin kürsüye çıktı ve SGK'yı sert bir dille eleştirdi. Toplantıya TÜMŞAD Bursa Şubesi üyeleri de yoğun katılım gösterdi.

SAĞLIK
Aşı sırası hangi yaş grubunda?
'Aşı sırası kimde ve hangi yaş grubunda?' sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Aşı olmak...
GÜNCEL
Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt bayramlaşma için köyleri gezdi!
Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt bayramlaşmak için tek tek köyleri gezdi. Uzaktan da olsa hed...
SPOR
Bursaspor'da başkan adayları listelerini teslim etti!
Bursaspor'da 22-30 Mayıs'ta yapılacak kongre öncesi başkan adayları, Erkan Kamat, Serdar Acarhoro...
TÜRKİYE
Tam kapanma bitiyor! 17 Mayıs'tan sonra sokağa çıkma yasağı...
Tam kapanma 17 Mayıs Pazartesi günü 05.00'te bitiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Pazarte...
TÜRKİYE
Şehit İstihkam Uzman Onbaşı Özdamar son yolculuğuna uğurlandı!
Pençe-Şimşek Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca açılan taciz ateşi sonucu ...
DÜNYA
En çok milyarder Çin kentlerinde!
Uzun bir süre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kentler dünyada en çok milyardere ev sahipliği ya...
İstanbul'un tarihi 10 apartmanı ve hikayeleri!
İntihar şüphesi... Doktor baba ve kızı ölü bulundu
Dünya basını İsrail'i akladı Filistin'i suçladı!
Çernobil'de büyük tehlike: Nükleer reaksiyonlar yeniden başladı

En Çok Okunan Haberler

Kontrolü kaybetti! Bursa'da otomobil duvara ...

Bursa Kestel'de, kontrolden çıkan otomobil duvara ça...

Görüntüler Bursa'dan! Kısıtlamada mangal key...

Bursa'nın Kestel ilçesinde mangal ateşinden çıktığı ...

Milyonların beklediği kritik tarih belli old...

Geride kalan 24 saatte 203 bin 73 Kovid-19 testi yap...

Büyük değişim! Bursa'da hem kilolarından hem...

Uzun yıllar aldığı kilolar sebebiyle kontrolsüz şeke...

Sesleri duyup delikten baktı! Sonrası korkun...

Evde bilgisayar oyunu oynadığı sırada yatak odasında...

Bursa'da korku dolu anlar! 1 saat içinde ayn...

Bursa'da bir saat içerisinde aynı apartmanı iki kez ...

8 ay sürecek! Bursa çileğinde hasat zamanı!

Bursa'nın İnegöl ilçesinin çilek köyü diye nitelendi...

Kayıplara karıştı! 8 ay önce eşinden ayrılan...

Bursa'da geçtiğimiz Ekim ayında eşinden ayrılarak ka...

Büyüleyen kareler! Bursa'da leylekler beslen...

Baharın müjdecisi leyleklerin göçü Mayıs ayında da s...

Süre doldu! Whatsapp'tan sözleşme açıklaması...

Sosyal medya şirketi Facebook'un bünyesinde bulunan ...

Ağır yaralandı! Bursa'da aracıyla zeytinliğe...

Bursa'da aracıyla zeytinliğe uçan genç sürücü ağır y...

86 bin lira ceza! Bursa'da mühürlenmiş kafey...

Bursa'da polisi gelen ihbar üzerine bir kafeye yaptı...

Yeniden görülmeye başladı! Bursa Gemlik Körf...

Gemlik Belediyesi, bir süredir Marmara Denizi'nde et...

Maket bıçaklı tecavüz kabusu!

İki hafta kadar önce işe aldığı H. Ç.'yi (22) maket ...

Tam kapanma bitiyor! 17 Mayıs'tan sonra soka...

Tam kapanma 17 Mayıs Pazartesi günü 05.00'te bitiyor...