Bursa'da kriz kapıda! Önlem alınmazsa sıkıntı büyük...

İnşaat Müteahhitleri Sanayici ve İş Adamları Derneği (İMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Andıç, sektörde yaşanan hammadde tedarik kriziyle ilgili açıklama yaptı: Önlem alınmazsa inşaat malzemeleri yakın zamanda karaborsa olacak!..

EKONOMİ, 09 Nisan 2021 Cuma, 20:10
Bursa'da kriz kapıda! Önlem alınmazsa sıkıntı büyük...

N. Nuri YAVUZ

Türkiye ekonomisinde imalat sanayinin önemine vurgu yapan İMSİAD Başkanı Mustafa Andıç, "İmalat sanayisinde sürekliliği sağlayacak olan hammadde ve yarı mamul tedariki ve bunların fiyat istikrarıdır" derken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hem tedariki hem de fiyat istikrarını olumsuz etkilediğini savundu.

Hedef zarar gördü

Salgın süreciyle birlikte Çin'den mal tedarikinde yaşanan sıkıntılar ile Türkiye'nin tercih edilmesine ve ihracat olanaklarının artmasına imkân sağladığını vurgulayan Başkan Mustafa Andıç, "Bu süreçte ayrıca, dövizde yaşanan fiyat yükselişleri de, ihracat hevesini arttırdı. Ancak ülkemizde sanayi sektörünün, özellikle de imalat sanayiinin verimli, katma değeri ve rekabet gücü yüksek bir sektör olması hedefine zarar veren bir sürece girildi" dedi.

Zam yağmuru

Başkan Andıç, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: 2020 yılında malzeme fiyatlarında iç piyasada dövizdeki artışı aşan zamlar, imalat sektörünü kilitlemiş, sektörün ülkemizde sağladığı istihdam ve vergi gelirlerini önemli oranda kısıtladı. Sektör temsilcileri yoğun ekonomik sıkıntılar ve salgının getirdiği olumsuzluklarla uğraşırken, bir de döviz artışıyla gerekçelendirilen zam yağmuru ile de baş etmek durumunda kaldı.

Malzeme bulunmuyor

Andıç, "Son bir yılda dolar yüzde 35,29, avro yüzde 42,12 artmış olsa da, demir fiyatları ortalama yüzde 90 yükseldi. Yine benzer şekilde son altı ayda dolar sadece yüzde 4,54, avro sadece yüzde 4,75 artarken çimentoya yüzde 65, betona yüzde 50, suntaya yüzde 24, MDF'ye ise yüzde 27 zam geldi. Üstelik MDF ve suntada parasıyla bile bulunamayacak kadar malzeme yokluğu ile karşı karşıya kalındı. Ayrıca döviz artışı ile gerekçelendirilen bu malzeme fiyatlarındaki artışın, dövizin düşmesiyle geri alınmaması, bu zamların tartışılması gerektiğini, bu alanda bir düzenleme ihtiyacını ortaya çıkardı" değerlendirmesinde bulundu.

İflaslar kapıda

"Ülkemiz ekonomisinde üretim ve ihracat yapısını, özellikle de imalat sanayini, katma değer yaratma kriteri açısından incelersek, asıl katma değerin hammadde ve yarı mamul ihracıyla değil, mamul ürün ihracıyla sağlanabileceği aşikârdır" diyen Andıç, şu şekilde konuştu: "Böyleyken, çimento, demir-çelik, cam,  cam, sac, MDF/sunta gibi yarı mamullerde gördüğümüz ihracat, önemli bir boyut atlanırsa, şuan olduğu gibi aslında bir krizin işareti, hatta sebebidir. Bu atlanırsa sorun olacak olan husus, ülkemizin iç piyasa ihtiyacıdır. Sanayimizde de yoğun olarak kullanılan bu yarı mamullerde ülkemizin ihtiyacı yeterince karşılanmaksızın yapılacak her ihracat, en iyimser ihtimalle ithalata, daha gerçekçi bir değerlendirmeyle işleyecek yarı mamul bulamayacak olan iç piyasada yarı mamullerin karaborsaya düşmesine ve bunun sonucunda da imalat sanayinde iflaslara sebep olabilmektedir."

Üretim yapılamıyor

Andıç, "Şuan örneğin inşaat sektöründe müteahhitlere imalat yapan ve kendileri de yurtdışına ihracat yaparak ülkemize döviz getiren mobilya firmaları, işleyecek MDF/sunta bulamadıkları için ne yurtiçinde müteahhitlere imalat yapabiliyor, ne de yurtdışına ihracat yapabiliyor. Bu ise, kapı/mutfak ve dolaplar yapılamadığı için müteahhitlerin sattıkları evleri vatandaşa teslim edememelerine sebep olduğu gibi, bir bütün olarak mobilya sektörünü üretim yapamaz hale getirdi. İç piyasa taleplerini göz ardı eden hammadde ve yarı mamul ürünlerin kontrolsüz ihracatı durumu, iç piyasada ödemesi yapılmış malın ancak aylar sonrasında alınabilmesine, yani yurtiçi tedarik zincirinde sıkıntılar yaşanmasına, hammadde ve yarı mamul fiyatlarda aşırı artışa neden oldu" ifadelerini kullandı.

İhracat sınırlanmalı

Andıç, "İhracatın MDF/sunta gibi yarı mamul şeklinde yapılmasındansa, mamul mobilya şeklinde yapılması, ihracatımızın katma değerli şekilde, kilogram başına kazancımızı arttıracak yegâne yoldur. Benzer durum, çimento, demir-çelik, cam,  sac sektörlerinde de yaşanıyor. Bu anlamda, çimento, demir-çelik, cam,  sac, MDF/sunta gibi yarı mamullerde gördüğümüz iç piyasa ihtiyaçları karşılanmadan yapılan ihracat, ulusal kapasitemizin atıl kalmasına neden olabilecek stratejik bir yanlıştır. Bu nedenle, ülkemizin menfaatleri için, sağlık sektöründe kritik ürünlerin ihracına iç piyasanın ihtiyaçları tamamlandıktan sonra izin verilmesi gibi, ülkemizde çimento, demir-çelik, cam,  sac, MDF/sunta gibi yarı mamullerinin ihracatına da iç piyasanın ihtiyaçları tamamlandıktan sonra izin verilmesine dönük bir düzenleme yapılması, iç pazarımızı ve ulusal üretim gücümüzü koruyabilmemiz için elzemdir" diyerek açıklamasını tamamlandı.

TÜRKİYE
Bakan Koca'dan flaş normalleşme açıklaması!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından önemli bir paylaşımda bulundu. Bakan Koca m...
SAĞLIK
Sağlık çalışanlarının eşleri aşılanmaya başladı!
Ramazan Bayramı'nın birinci gününde aşı çalışmaları devam ediyor. Sistemde listeye eklenen sağlık...
TÜRKİYE
İBB'den kayıp atlarla ilgili açıklama: Sorumluluk bakanlıkta!
İBB'den kayıp atlarla ilgili yapılan açıklamada "Sevkiyatın gerçekleşmesinden sonra atlarla ilgil...
MAGAZİN
İneğe Kim Kardashian'ın adını verdiler!
Hayvan Hakları Örgütü PETA, reality şov yıldızı Kim Kardashian'a takipçilerine vegan besinleri tü...
SAĞLIK
1 haftada 7 kilo verdiren yumurta diyeti!
Yumurta diyeti düşük kalorili besleyici bir diyet programı olarak biliniyor. Ancak her diyette ol...
MAGAZİN
Enes Batur: Danla Bilic bana aşık!
Ünlü YouTuber Enes Batur, sokağa çıkma yasağının olduğu gün Bebek'te objektiflere yansıdı. Muhabi...
İntihar şüphesi... Doktor baba ve kızı ölü bulundu
İstanbul'un tarihi 10 apartmanı ve hikayeleri!
İki günü aynı anda yaşayan ülke Kiribati!
Dünya basını İsrail'i akladı Filistin'i suçladı!

En Çok Okunan Haberler

İşte 3 aşamalı normalleşme planı! Kabine'den...

Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla a...

Kamuda köklü değişiklik! Artık tek kapı...

kamuda personel rejiminde köklü değişikliklere gidil...

Bursa'da sıcak dakikalar... Kendilerini uyar...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde sokağa çıkma kısıtlamasın...

Bursa'da bayram heyecanı! 600 yıllık Emirsul...

Bursa'da 600 yıllık tarihi Emirsultan Camisi'nin res...

Aman dikkat! Evin anahtarını ailesine veren ...

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, verdiği bir kararla boşan...

Son anda kurtarıldı! Bursa'da üşüyen kediye ...

Bursa'nın İnegöl ilçesi Kültür park içerisinde bulun...

MEB duyurdu! Uzaktan eğitim ile ilgili flaş ...

Herkes tam kapanma döneminin sona ereceği 17 Mayıs't...

Saat 10:00'da! Bursa'da sincapla randevusuna...

Bursa'da doğa yürüyüşçüsü dost olduğu sincabı elleri...

Bayramın ilk ziyareti! Bursa'da şehit yakınl...

Bursa'da şehit yakınları, tam kapanma kısıtlamasında...

87 yıl sonra... Ayasofya'daki ilk Ramazan Ba...

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde 87 yıl sonra ilk ...

Bakan Koca'dan flaş normalleşme açıklaması!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabında...

Ayda 10 kilo verdiren yağ yakıcı kahve tarifi

Söz konusu kilo verme olunca birbirinden ilginç tari...

SEC, Bitcoin konusunda uyardı!

SEC, ABD'li yatırımcıları kripto para birimi Bitcoin...

Vicdan kalmamış! Bursa'da börekçinin ekmek t...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Habib Polat'ın ekmek tekn...

Mahkeme tescilli Dışişleri onaylı aşk!

Aile sınavından geçen ancak Dışişleri'ne takılan dam...