Bursa'da sağlık çalışanları eylemde

Sağlık çalışanları, ek ödemeleri protesto etmek için Bursa Dörtçelik Çocuk Hastanesi önünde eylem yaptı.

GÜNCEL, 18 Ağustos 2020 Salı, 16:46
Bursa'da sağlık çalışanları eylemde

Sağlık çalışanları adına açıklama yapan Sağlık-Sen Bursa Şubesi Başkanı Gökhan Yünkül, "Korona salgını bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ciddi sıkıntılara sebebiyet veriyor. Zorlu günler geçiriyoruz. Salgını atlatmak için gece gündüz ortaya konulan bir mücadele bir çaba var. Hayatımızda her şey değişiyor. Tüm eski alışkanlıklarımızın yerini yenileri alıyor. Evet toplum olarak değişiyoruz. İşte bu değişim ve dönüşümden etkilenmeyen, dünü de, bugünü de aynı olan ve yarını da aynı olacak olan sağlık çalışanlarımızın verdiği emek, aldığı risk, hastaları için verdiği mücadeledir. Sağlık çalışanları için bir şey değişmemiştir. Bugün yaşadığımız ağır iş yükü altında ezilme, bulaşıcı hastalık ile karşılaşma riski, ruhen ve bedenen yaşadığımız travmalar ve yıpranma dün ne ise, bugün de aynıdır.

Sağlık çalışanları açısından dünün ve bugünün tek değişmeyeni emeklerinin karşılığını alamaması, uğradığı hak kayıpları, sağlık bürokrasisinin bu sorunlara kör ve ilgisiz olmasıdır. Yıllardır sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan ek ödeme meselesinin adil bir çözüme kavuşması en temel çağrılarımızdan biri oldu. Bu sistemin artık yürümesinin, sağlık çalışanlarını tatmin etmesinin mümkün olmadığını söyledik, söylemeye de devam edeceğiz. Bu sistemin artık tamamen sonlandırılması, artık sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması Sağlık-Sen olarak olmazsa olmaz talebimizdir dedik, demeye de devam edeceğiz. Bunu her yaptığımız toplantıda, her yaptığımız programda, her yaptığımız eylemde dile getirmeye devam edeceğiz. Sağlık çalışanları olarak meselelerimizi her zeminde dile getiriyoruz. Hakkımız olanı istiyoruz. Emeğimizin karşılığını, alın terimizin karşılığı istiyoruz.

Buna hakkımız olduğunu biliyoruz. Zira ülkemizin diğer ülkelere göre pandemi sürecinde gösterdiği başarının mimarı sağlık çalışanlarıdır. 2002 yılından beri uygulanan sağlıkta dönüşüm programının başarıya ulaşması sağlık çalışanlarının fedakârca görevlerini yapması sayesindedir. Hasta memnuniyetinden bahsediyor isek, bu sağlık çalışanlarımızın gayreti ile olmuştur. Bu başarılar elde edilirken ne yazık ki sağlık çalışanlarımız emeklerinin karşılığını alamamışlardır. Buna rağmen bu başarılar elde edilmiştir. Ancak artık bu beden bu yükü, bu cep bu yokluğu kaldıramıyor" dedi.

Yünkül sözlerini şöyle sürdürdü:
"Meydanlara her çıktığımızda sağlık çalışanları için adım atılmasını beklediğimiz adımların bir lütuf olmadığını, tam tersi bunun bir hak teslimi olacağını ifade ettik. Yıllardır süregelen bir mağduriyet yaşıyoruz. Almamız gereken karşılık, ödenmesi gereken ek ödeme; ister yönetmelik kaynaklı deyin, ister başka bir gerekçe söyleyin ama ödenmiyor. Sağlık çalışanları olarak her platformda bu haksızlığı bağırıyoruz. Diyoruz ki; ey sağlığı yönetenler, ey Bakanlığımızın yöneticileri, bu hak kaybını engellemek için ne yapıyorsunuz? Döner sermaye denilen bu çürümüş sistem ile emeğimizi daha ne kadar sömüreceksiniz? Sizin adaletten anladığınız bu mu? Her ay 75 kuruş ek ödeme ödenmesine sebep olan bu köhne sisteme dur diyecek bir kişi yok mu? Bu haksızlığa, bu hukuksuzluğa, bu hak gasbına dur diyecek bir idarecimiz yok mu? Hatırlayın. Pandeminin başlaması ile tavandan ödenen ek ödemeler, 3 ay sonra eski haline döndü. Yani tekrar sıfırlandı.

Çocuklarımızın, ailemizin rızkına, alın terimizin karşılığına yine el konulmaya başlandı. Pandemi döneminde tavan ek ödeme uygulaması ile hakkımız yani almamız gereken ödendi. Bu rakam mesleklere göre farklılık gösterdi. Ancak bir meslek gurubundan örnek verip diğer örnekleri basın açıklamamız sonrasında ek ödeme bordrolarından tek tek göstereceğim. Bakınız tavan ek ödeme uygulaması yüzünden 3 ay 1100 lira alan bir hemşire arkadaşımız, geçen ay ve bu ay 0 ila 75 kuruş arasında ek ödeme aldı. Genel idari hizmetlerdeki arkadaşlarımız, sağlık hizmetlerinde görevli hemşiremiz, ebemiz, laborantlarımız, anestezi teknisyenlerimiz ve diğer arkadaşlarımız döner sermayeden hiç pay alamıyor, hekim arkadaşlarımız ise her ay binlerce liralık hak kaybına uğruyor. Bir kez de Dörtçelik Çocuk Hastanesi önünden soruyoruz: Ey Sağlık Bakanlığı! Sizin adaletiniz bu mu? Bu hak gasbına bu hukuksuzluğa dur diyecek vicdan ehli bir yöneticimiz yok mu? Sağlık çalışanları olarak bizler evimize alnımızın teri ile kazandığımız helal ekmeğin götürmenin derdindeyiz. Şüphesiz aldığımız maaşın karşılığını kat be kat veriyoruz.

Evimizden, çocuklarımızdan, sosyal hayatımızdan fedakârlık yaparak gece gündüz halkımızın sağlığı için çaba gösteriyoruz. Ancak bu kadar çaba ve emeğimizin karşılığında hak ettiğimiz ücreti alamıyoruz. Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet bu sistem çürümüştür. Bu sistemin sağlık çalışanlarını mutlu etmesi, bu sistemin hakkaniyet ve adalet üretmesi mümkün değildir. Yaklaşık dört ay önce yürürlükte olan yönetmelik değiştirildiğinde yeni sistemin adil olacağından dem vuruluyordu. Ancak daha ilk ayda yönetmeliğin yeni adaletsizlikler ürettiği ortaya çıktı. Daha ilk ayda tüm sağlık çalışanlarının hayal kırıklığına uğrattı. O yüzden diyoruz ki, ek ödeme sistemi bitmiş ve gitmiştir.

Hiç kimsenin memnun olmadığı bir sistemi yürütmeye çalışmak doğru değildir. Artık feryat ediyoruz. Üç günlük alkış sesleri bizim feryadımızı bastıramaz. Üç günlük alkış ile evdeki çocuğumuzun karnını doyuramazsınız. Üç günlük alkış sesleri ile alın terimizin karşılığını veremezsiniz. Artık sağlık çalışanlarının insani ve mesleki onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir".
Gökhan Yünkül, sağlık çalışanlarının her ay yaşadığı hak kayıplarını bordro üzerinden basın mensupları ile paylaştı.
 

GÜNCEL
Murat Hüdavendigar, Kosova'dan sonra Bursa'da da anıldı
Osmangazi Belediyesi, Osmanlı Devleti'nin savaş meydanında şehit olan ilk ve tek padişahı olan 1....
GÜNCEL
NASA: Dünya'nın Güneş'ten gelen ısıyı tutma miktarı 14 yılda iki kat arttı
NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Dünya'nın Güneş'ten gelen enerjiyi tutma miktarının "...
DÜNYA
BM Myanmar Özel Temsilcisinden, Güvenlik Konseyi üyelerine 'tek ses olma' çağrısı!
Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, BM Güvenlik Konseyi...
DÜNYA
Koronavirüs salgınında son 24 saat
Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan aşılar, 2 milyar 540 milyon dozu...
DÜNYA
Brüksel mahkemesi, AstraZeneca'nın AB'ye 50 milyon doz aşı sağlamasına hükmetti
Brüksel mahkemesi, AstraZeneca firmasının Avrupa Birliği'ne (AB) 27 Eylül'e kadar 50 milyon doz y...
TÜRKİYE
Bakan Ersoy'dan Rusya'nın uçuş kararıyla ilgili açıklama
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya'nın 22 Haziran itibarıyla uçuşları tekrar başlat...
Bakan açıkladı! PTT'de yeni dönem
4. Yargı Paketi yarın TBMM'ye sunulacak
Fetullah Gülen'in yeğeni Selahattin Gülen hakkında flaş gelişme
Yeşil kategoride aranan terörist teslim oldu

En Çok Okunan Haberler

Biontech'le ilgili çarpıcı iddia: Sperm sayı...

Yurtdışındaki bazı çalışmalarda mRNA aşılarının sper...

Bursa'da trafo patladı, 3 köy evi küle döndü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde trafonun patlaması netic...

Korona nedeniyle düğünlerde yasaklanmıştı! Y...

Nikah törenleri ile düğünler, 1 Haziran tarihinde ba...

Bursa'da aşırı hızın sonu... Durağa daldı, 1...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...

Marmara'da görülen deniz salyası için çözüm ...

Marmara Denizi'ni esir alan ve Ege Denizine doğru ya...

Aşı kuyruğu! Bursa'da hastanelerin önü doldu...

Bursa'nın Gemlik ve Mudanya ilçesinde aşı yaşı 40 ol...

Yok böyle nankörlük... Bursa'da üzülüp işe a...

Bursa'da 20 gün önce işe başladığı çay ocağındaki pa...

Altın ve doları olanlar dikkat: Kritik gün!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesi altın üz...

Bursa'da korkunç kaza! Karşı şeride uçup baş...

Bursa'da aşırı sürat nedeniyle kontrolden çıkan otom...

Ortalık savaş alanı... Bursa'da polise vurup...

Bursa'da polisin dur ihtarına uymayan sürücü bir pol...

Bursa'da feci kaza: 1 ölü, 1'i bebek 2 ağır ...

Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen kazada kont...

Bursa'da zincirleme kaza! Çok sayıda yaralı var

Bursa'nın İznik ilçesinde meydana gelen ve 3 aracın ...

Altın yükselecek mi, düşer mi? Uzmanlardan ç...

Vatandaşlar ve yatırımcılar altın neden düşüyor soru...

Flaş haber....'Yerinde aşı uygulamasına başl...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Üretimin devamlılığı ...

Bursa'da korkunç anlar! Otomobilin durağa da...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...