Bursa'da tartışma yaratan proje iptal edildi!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, gelen yoğun tepkiler üzerine cezaevi projesinin Yenişehir'deki tarım alanına yapılmasından vazgeçildiğini açıkladı.

GÜNCEL, 18 Aralık 2020 Cuma, 13:09
Bursa'da tartışma yaratan proje iptal edildi!

Yenişehir Belediye Başkan Davut Aydın, Yenişehir'de yapılması planlanan Ceza ve İnfaz Kurumu'nun yapılmamamsı için başta Adalet Bakanı Abdülhamit Gül olmak üzere bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi.

Başkan Aydın'ın Ankara'daki görüşmeleri hakkında Yenişehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

Yenişehir; 1301 yılında Yenişehir ovası ve civarının fethedilmesi ile Osmanlı Devletinin ilk başkenti olmuş, 1326 yılında Bursa'nın alınmasına kadar 25 yıl süre ile Osmanlı Devletine başkentlik yapmış ve Osmanlının ilk başkenti olarak tarihe geçmiş bir tarih şehridir.

Yüzölçümü 785,4 km² olan İlçemizin toplam alanının yaklaşık yarısı tarımsal üretim yapılan arazi konumundadır. Vatandaşlarımızın % 80-90'ı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

Tarımın yanı sıra 32.625 büyükbaş, 51.125 küçükbaş hayvan, 564.306 kanatlı hayvan, 1877 büyükbaş hayvan ve 939 küçükbaş hayvan işletmesi ile süt ve süt ürünlerinin üretilmesinde Bursa'mızın önde gelen ilçelerindendir.

Bunların yanında sivil ve askeri havaalanın varlığı, hızlı tren projesi, diğer il ve ilçelerle olan bağlantısı düşünüldüğünde Bursa'nın parlayan yıldızlarından olmaya devam etmektedir.

İlçemizdeki tüm tarım alanlarını besleyen Sulama Sistemleri Karaköy mera alanından geçmektedir. Aynı zamanda tarım arazilerinin tarım dışı kullanımını önlemek için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Milli Tarım Projesi ile tarımsal potansiyeli yüksek ovalar içinde, yılın dört mevsimi tarım imkanı bulunan Yenişehir ovası Haziran 2017'de, Bursa, İnegöl, Karacabey ile birlikte büyük ova koruma alanı olarak ilan edilmiştir.

Büyük Ova Koruma Alanı ilan edilmesi, şüphesiz tarım topraklarımızın korunması açısından olumlu ve önemli bir gelişmedir. Yüksek Hızlı Tren hattının bu araziden geçmesi, İlçenin Bursa yönünden girişinin kısıtlanacağı ve Üniversiteninde yapılacağı bu bölgenin gelişimi de kapanacaktır.

İlçemizin 71 mahalle muhtarı, sivil toplum kuruluşları, süt ve süt üreticileri birliği, damızlık, koyun ve keçi yetiştirici birlikleri ile kırsal kalkınma kooperatifleri vb. kuruluşlarımız, ilçe halkımızın tamamı ceza infaz kurumunun yapılmasını istememektedir. Ceza infaz kurumu yapılması düşünülen bu alanın, karşısına üniversite yapılması planlanmaktadır.

Bu üniversite de eğitim ve öğretim görecek 15 bin öğrencinin sosyolojik ve psikolojik gelişimlerine olumsuz yönde etkisinin olacağı da kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak son günlerde bu saydığımız güzelliklerin yanında Yenişehirimizin Karaköy Mahallesinde bulunan 158 ada, 1 parsele kayıtlı 77.235 m2 ve 159 ada, 1 parselde 378.206 m2 toplamda 455.441.00 m² yüzölçümlü alan üzerine ceza infaz kurumu yapılacağı yönünde üzücü haberler almıştık.

Ceza infaz kurumu yapılması ile başta mera vasfının yok olması hayatını ve geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan, ülkemizin her bir noktasına taze sebze ve meyve ile et ve süt ürünleri gönderen ilçemizin vatandaşları etkilenecek, belirlenen alana yakın yerde üniversite yapılacaktır.

Yenişehir'e Ceza İnfaz Kurumunun Yapılmamasının Nedenleri;

İlçemizin arazileri 1. Sınıf Mera Arazisi'dir. Hızlı Tren Hattının Güzergahında bulunmaktadır. Büyük Ova Koruma Projesi'ni kapsamaktadır. DSİ Tarafından Ova Sulama Projesi kapsamında yer altı sulama hatları tamamlanmıştır. Yakın yerde Üniversite Alanı yapılmaktadır. İlçenin Bursa İl Girişi olan karayolu üzerinde bulunmaktadır.

Tüm bu sebeplerle ceza infaz kurumu yapılması fikrinin tekrar gözden geçirilmesi, olumsuzlukların önüne geçmek, daha huzurlu bir Yenişehir'de yaşamak adına bu çabadan dönülmesi ve cezaevinin mera arazisine yapılmaması için tüm ilçe başkanlarımız, 71 mahalle muhtarımız, Ziraat Odamız, sivil toplum kuruluşlarımız, süt ve süt üreticileri birliğimiz, damızlık, koyun ve keçi yetiştirici birliklerimiz ile kırsal kalkınma kooperatifleri vb. kuruluşlarımız ile ortak görüş içinde olduğumuzu Bursa Milletvekillerimize aktardık. Adalet Bakanımız Sayın Abdulhamit GÜL ile görüşmemiz neticesinde mera arazimize yapılması düşünülen Ceza ve Tevkifevleri projesinin iptal edilerek tarafımıza tebliğ edilmiştir.

Bu vesileyle bizlere Genel Merkezimizle hızlı görüşme sağlayan Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Başkanımız Cihangir KALKANCI'ya, Genel Merkezimizde bizleri karşılayıp konunun takipçisi olup destek veren Milliyetçi Hareket Partisi Genel Sekreterimiz ve Bursa Milletvekilimiz İsmet BÜYÜKATAMAN'a Adalet Bakanımız Sayın Abdülhamit GÜL'den randevu alıp bizi yalnız bırakmayan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcımız ve Bursa Milletvekilimiz Hidayet VAHAPOĞLU'na, Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekilimiz, Adalet Komisyon Üyemiz Halil ÖZTÜRK'e, Ak Parti Bursa İl Başkanımız Ayhan SALMAN'a, Ak Parti Bursa Millet Vekilimiz, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanımız Hakan ÇAVUŞOĞLU'na, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Bursa Milletvekilimiz Efkan ALA'ya, Ak Parti Bursa Milletvekillerimize, Tüm İlçe Başkanlarımıza, Muhtarlar Derneği Başkanımıza, 71 Mahalle Muhtarımıza, Ziraat Odası Başkanımıza, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, Süt ve Süt Üreticileri Birliğimize, Damızlık, Koyun ve Keçi Yetiştirici Birliklerimize ve Kırsal Kalkınma Kooperatifleri Kuruluşlarımıza ilçe halkımıza teşekkür ediyorum. Cumhur İttifakı, Türkiye'yi gelecek bin yıllara taşıma hedefiyle temellenmiş, bekamızı muhafaza ve müdafaa azmiyle ahlaki ve hukuki varlığını temin ve tescil ettirmiştir. Bu ittifak sıradan bir birliktelik, çıkar merkezli bir oluşum, küçük hesaplara tamah ve tevessül eden kaygan ortaklık değildir. Özünde vatan sevgisi, Türk milletine mensubiyet şuuru bulunmaktadır. Cumhurun haysiyeti, Cumhuriyet'in hedefleri, milli ülkülerin hasret ve hevesleri Cumhur İttifakı'nın dokusuna ve doğasına tam manasıyla nüfuz etmiştir. Tüm bu duygu ve düşüncelerimizle Yenişehir'imizde Cumhur İttifakı çatısı altında bir ve beraberiz. Yenişehir menfaatine konu olan siyasi rant peşinde koşup acele yapılan açıklamalar ilçemize zarar vermektedir. Bizler ilk günden itibaren vatandaşımızın yanında olduğumuzu, Yenişehir'i Yenişehirlilerle birlikte yönetmeye devam edeceğimizi tüm kamuoyun bilgilerine sunuyorum.

DÜNYA
Dünyanın en zengin iki insanın uzay kavgası
Dünyanın en zengin iki insanın sahibi olduğu SpaceX ve Amazon şirketleri arasında uzayda "uydu ge...
GÜNCEL
Panama bandıralı kargo gemisi Beykoz açıklarında karaya oturdu!
İstanbul'dan Rusya'ya giden Panama bandıralı kargo gemisi makine arızası nedeniyle Beykoz açıklar...
DÜNYA
ABD'de başkan değişti, sosyal medyaya bakış değişmedi!
ABD'nin yeni Başkanı Joe Biden'ın geçmişte sosyal medya platformlarına karşı yaptığı eleştiriler,...
KÜLTÜR-SANAT
'Duygu dolu dizelerin şairi: Özdemir Asaf'
Zarif ve duygu dolu şiirleriyle tanınan Özdemir Asaf, vefatının 40. yılında anılıyor.
TEKNOLOJİ
Anne babaların mutlaka bilmesi gereken 5 dijital risk!
Teknoloji, çocuklarımız için öğrenme fırsatlarını artırdı ancak göz ardı edemeyeceğimiz fiziksel ...
SPOR
Bursaspor günü çift antrenmanla tamamladı!
Altınordu maçı hazırlıklarına devam eden Bursaspor, günün ikinci antrenmanını kar yağışı altında ...
Paylaştığı video kurgu çıkan YouTuber Fariz'e gözaltı!
Yılbaşında yakalanan 12 DEAŞ'lı teröristten birinin kırmızı bültenle arandığı belirlendi!
Almanya'da yeni zorunluluğa uymayanlara 30 bin Euro ceza!
'Türk saçı' dünyada üne kavuştu: 200 gramı 2 bin lira!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da korkunç son! Taklalar atarak zeytin...

Bursa'nın İznik ilçesinde aşırı yağış sebebiyle kayg...

Kar yurda giriş yaptı! Meteoroloji Bursa içi...

Balkanlar'dan Trakya'ya giriş yapan kar yağışı Tekir...

Bursa'da hortum dehşetinin yeni görüntüleri ...

Bursa'nın Yıldırım ilçesindeki bir sanayi sitesinde ...

Bursa'da otomobil kağıt gibi uçtu! O anlar k...

Bursa'da 40 saniye süren hortumun yeni görüntüleri o...

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Kafe ve resto...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tek vaatleri Tayyip Erdoğan'...

Bursa'da facianın teğet geçtiği anlar! Ölümd...

Bursa'da üst geçidi kullanmayıp altından geçmeyi ter...

Bursa Orhaneli'de bir mahallenin ismi değişti!

Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı bir mahallenin hem...

Bursalılar dikkat! HES kodu eşleştirme süres...

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Covid-19 salgını ile...

Bursa'da kadın mühendis köyü dolandırdı! Güb...

Bursa'nın Gürsu ilçesinde çiftçiye potasyum nitrat (...

Tarlada 2 TL filede 12 TL: Ürün kurudu, kar ...

Sokağın yaz kış gündemi olan gıda fiyatları pazarda ...

120 firmaya fahiş fiyat cezası!

Ticaret Bakanlığı'ndan fahiş fiyat denetimlerine ili...

Kafe ve restoranlara yapılacak desteğin ayrı...

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan, restoran ve kafeler i...

'Maçları seyircili oynatmak istiyoruz'

TFF Başkanı: Sağlık Bakanlığı ve TFF Sağlık Kurulu u...

Bursa'da Medicana ile İTSO protokol imzaladı!

Medicana Bursa Hastanesi İle İnegöl Ticaret Ve Sanay...

Bursa'da dolandırıcılık şebekesine darbe! Ço...

Bursa merkezli dolandırıcılık operasyonunda 16 kişi ...