Bursa'daki Osman Gazi Türbesi'nin sanduka örtüsü yeniden hayat buluyor!

Osmanlı Devleti'nin kurucusu Osman Gazi'nin Bursa'daki türbesinin eskiyen sanduka örtüsü, Bursa Olgunlaşma Enstitüsü tarafından yapılan titiz çalışmalarla yeniden işleniyor. Enstitünün El Sanatları Bölümü Şefi Güleser Sencar, "Osman Gazi türbe örtüsünü 3 yıldır çalışıyoruz ama bu 3 yılın bir yılı tamamen desenin okunması ve altyapısının çözülmesiyle geçti. Aktif olarak 1,5 yıldır artık formülleri çözerek işlemeye geçmiş bulunuyoruz" dedi.

TÜRKİYE, 27 Ekim 2019 Pazar, 11:48
Bursa'daki Osman Gazi Türbesi'nin sanduka örtüsü yeniden hayat buluyor!

Osman Gazi Türbesi'nin eskiyen Maraş işi sanduka örtüsü, Bursa Olgunlaşma Enstitüsünün usta öğreticilerinin elinde aslına uygun olarak yeniden işleniyor. Yürütülen çalışmalarla, sarayda yapıldığı ve 200 yıla yakın geçmişi olduğu belirlenen örtü, ustalar tarafından titizlikle işlenerek kent belleğine kazandırılıyor.

Sadece üzerindeki desenlerin bir yıl süren çalışmayla okunarak yapım tekniklerinin belirlendiği örtü, tamamlandığında eskisiyle değiştirilerek gelecek nesillere de ulaştırılacak.

Bursa Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Nilüfer Karakoç, Olgunlaşma Enstitülerinin, geçmişe sahip çıkarak ve kültürel değerleri geleceğe aktarma misyonuyla çalışmalarını yürüttüğünü söyledi.

Bu kapsamda padişahların türbe örtülerini yeniden işlemeye başladıklarını anlatan Karakoç, şöyle konuştu:

"Öncelikle Cumhurbaşkanlığı projesi kapsamında İstanbul'daki türbe örtülerini işlemeye başladık. Buradaki atölyemiz de Bursa'daki Osmanlı padişahlarının türbe örtülerini işliyor. Bu çerçevede daha önce Orhan Gazi, 1. Murat ve Yıldırım Bayazıt örtüleri çalışıldı. Arkadaşlarımız şu anda Osman Gazi türbe örtüsünü işliyor." diye konuştu.

Karakoç, 2010 yılında yapılan bir protokolle türbe örtülerini işlemeye başladıklarını belirterek, "Osman Gazi türbe örtüsü diğerlerinden çok daha farklı. Bu bir ustalık eseri olduğu için en sona bunu bıraktık. Çok farklı ustalıklar ve teknikler isteyen bir türbe örtüsü olduğu için son olarak bunu aldık." ifadelerini kullandı.

Enstitünün El Sanatları Bölümü Şefi Güleser Sencar da türbe örtüleri yenileme projesine 2009-2010 eğitim-öğretim yılında başladıklarını söyledi.

Sencar, 9 yıllık deneyim sonucunda atölyede bu çalışmanın yürütüldüğünü belirterek, "Osman Gazi türbe örtüsünü 3 yıldır çalışıyoruz ama bu 3 yılın bir yılı tamamen desenin okunması ve altyapısının çözülmesiyle geçti. Aktif olarak 1,5 yıldır artık formülleri çözerek işlemeye geçmiş bulunuyoruz." dedi.

İlk çalışmalarına, örtüsü olmayan bir türbeye örtü yaparak başladıklarını anlatan Sencar, şunları kaydetti:

"Sonrasında, ecdadımıza gereken saygının gösterilmesi ve mekanların olması gereken düzende olması düşüncesiyle yola devam ettik. Osman Gazi türbe örtüsü çok başka bir şey, o kadar önemli bir eser ki eseri yenilemekten ziyade koruma altına alınması gerekiyor. Vatandaş bunun işlemesini ya da üzerindeki telini koparıyor ve korunması gereken esere zarar veriliyor. Bunun için de örtünün hızla koruma altına alınması gerektiğini düşünerek işlemlerimizi hızlandırıyoruz. İnşallah, bir an evvel bitirip yerine sereriz. "

"Eserin çok iyi okunması gerekiyor"

Sencar, örtünün, altyapı çalışmaları, işleme tekniği ve yazılarıyla gelecek nesillere aktarılması gereken bir eser olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu örtü, sarayda yapılan bir teknikle, 'Maraş işi' dediğimiz sim sırma, dival işi isimleriyle yer alır tarihimizde. Maraş işi, belli bir kat üzerine simle işlenen bir tekniktir. Alt ipi ayrı, üst ipi ayrı. Fakat Osman Gazi türbe örtüsünde ekstra bir teknik var. Ahşap oymacılığı tekniğiyle oymacılık sanatı var. Biz burada, çirişli kağıtlarla hamurlar hazırlıyoruz ve kağıtlar oluşturuyoruz. Normalde bunları möhlüke ve biz kullanarak işlemeye hazırlıyoruz. Fakat Osman Gazi türbe örtüsünün, ahşap oymacılığı yapan ustaların kullandığı bıçaklarla oyulduğunu çözdük. Desen çalışması ve altyapının çözülmesi çok uzun sürdüğü için gelinen sonuç bu oldu."

Eski bir eseri yenisi gibi yapmak için eserin çok iyi okunması gerektiğinin, kendilerinin de bu hassasiyetle birçok ustadan destek aldıklarının altını çizen Sencar, "Çok kapı çaldık ve bilen insanlarla görüştük. Daha sonra İnegöl Müzesi'ndeki bir ustadan destek aldık. Arkadaşlarımla hem bıçak kullanmayı hem oyma sanatı öğrenmeyi hem de bıçakları törpülemeyi öğrenmek için 2 aylık bir eğitim aldık. Ancak sonrasında da aylarca atölyemizde oyma çalışmalarımız devam etti, ta ki eserin üzerindeki sonuca ulaşana kadar. Çünkü siz onu okuyabilirseniz, duygularınızla yontuyorsunuz." diye konuştu.

Atölyede 8 usta öğretici ile çalıştıklarını ve herkesin farklı çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Sencar, sözlerini şöyle tamamladı:

"Arkadaşların bu alanda 10 yıllık deneyimleri var. Burada iki arkadaşımız möhlüke ve desen çıkarma işlemini yapıyor. Hamur kağıtlarımızı atölye olarak hazırlıyoruz. Möhlüke ile çıkardığımız desenlerimiz bir başka arkadaşımızda kat oluşumuna girer. Her birinin ayrı bir numarası vardır ve katları oluşur. Bundan sonra oyma tezgahına girer ve oyma bıçaklarıyla tezgahta desenler oyulur. Daha sonra desenler üzerinde tırtık kalmaması için törpüleme yapılır. Desen olması gereken noktaya geldiğinde artık kumaş üzerindeki yerini alır ve Maraş işi tekniğinde işlemeye devam edilir."

GÜNCEL
Bakan Koca: İstanbul'daki vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'daki koronavirüs salgınının seyri ile ilgili bir toplantı ...
DÜNYA
Putin: Türkiye ile anlaşmazlıklarımız var
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'da yaşanan gerilimle ilgili Türkiye ile aynı ...
DÜNYA
Trump'ın Twitter hesabı hacklendi! İşte şifresi...
Hollandalı hacker Victor Gevers, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabının şifresini 5'inci d...
DÜNYA
AB'den 3 ülkeye daha seyahat kısıtlaması
Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle sınırlarını Ka...
SPOR
Bursaspor, Menemen'de kayıp!
TFF 1. Lig'in 6. haftasında evinde deplasmanda Menemenspor'a konuk olan Bursaspor, öne geçtiği mü...
GÜNCEL
İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son durumu açıkladı. Buna göre, son 24 saatte 2102 ki...
Bursa'nın yeni İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz görevine başladı
Başkan Yılmaz: Miniklerin sağlıklı gelişimleri için her desteği sağlayacağız
Bursa'da zeytin alımı başlıyor! 1. kalite zeytin selesi 23 TL
Türk motifleri Osmangazi'de dokunuyor

En Çok Okunan Haberler

Bursa Yavuz Selim'de MİT ve Jandarma'dan ter...

Türkiye'de gizlenen DEAŞ'lı terör örgütü üyesi ...

Bursa'da can alan silahlı kavgada kendini bö...

Bursa'da iki grup arasında çıkan ve güvenlik kameras...

Bursa'da kamyonet kasasında tavla oynamak pa...

Bursa'da hareket halindeki kamyonetin kasasında tavl...

Bursa'da hemşireye otoparkta büyük şok! O an...

Bursa'da özel bir hastanenin otoparkında meydana gel...

Bursa'dan İzmir'e gidiyordu! Tır altında kal...

Çanakkale-İzmir yolunda karşıdan karşıya geçmeye çal...

Bursa'da kaza anı kamerada...Hiç frene basmadı

Bursa'da sıkışık trafikte diğer araçları sollamaya ç...

Bursa'da hafta sonu plan yapacakların dikkat...

Meteoroloji'den edinilen bilgilere göre, Bursa'da bu...

Bakan Koca'dan kritik Bursa ziyareti! Progra...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  koronavirüsle mü...

2020-KPSS lisans sonuçları açıklandı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığ...

Grip aşısı olan 13 kişi hayatını kaybetti

Güney Kore'de grip aşısı yaptıran 13 kişi hayatını k...

İstanbul'da eğitim uçağı düştü

İstanbul Hezarfen Havalimanı'ndan havalanan bir eğit...

Korona en çok kimleri vuracak? İşte ölüm ris...

İngiltere'de yer alan Oxford Üniversitesi'nden araşt...

Bursa'da baskın! Binlerce kaçak sigara ele g...

Bursa emniyetinin yaptığı kaçak sigara imalatha...

Bursa'da kaçak lüks villa yerle bir edildi

Osmangazi Belediyesi, Uludağ eteklerinde yer alan So...

Meclis'ten geçti! 5 yıl daha faturalara yans...

Meclis'ten geçen elektrikle ilgili yeni yasa teklifi...