Bursa iş dünyası 'Gücümüz Eşitliğimiz" panelinde buluştu

Global Compact Türkiye Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu'na bağlı Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu tarafından BUSİAD Evi'nde gerçekleştirilen  "Gücümüz Eşitliğimiz" paneli ile tüm dünya kadınlarına 'Hepimiz aynıyız ve Birlikte güçlüyüz!' mesajını verildi. Program sonunda gazetemiz YeniDönem'e plaket takdim edildi.

GÜNCEL, 21 Eylül 2018 Cuma, 15:33
Bursa iş dünyası 'Gücümüz Eşitliğimiz" panelinde buluştu

Global Compact Kadının Güçlenmesi Çalışma Grubu Eş Başkanlığı'nı yürüten Yeşim Tekstil ile BUSİAD ve BUİKAD koordinatörlüğünde oluşturulan 'Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu' Bursa iş dünyasının önemli isimleri ile sivil toplum örgütleri temsilcilerini bir araya getirdi. BUSİAD Evi'nde buluşan iş insanları gerçekleştirilen "Gücümüz Eşitliğimiz" paneli ile kadın istihdamıyla ilgili örnek uygulamalar hakkında bilgi edindi. Panelin açılış konuşmasını yapan BUSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, kadının iş dünyasına katılım oranın artmasının, sadece karlılığı değil aynı zamanda değer yaratımını da artırdığına vurgu yaparak, kadın çalışan sayısının az olduğu firmalarda performansın ve karlılığın ilgili iş dalındaki ortalamaya göre düşük seyrettiğini belirtti. Kadının hakları konusunda hükümetlere önemli görevler düştüğünü belirten Türkay, 'Kadının iş hayatında yükselmesinde toplumun birçok ögesine görev düşüyor. Bu en başta kanun yapıcılardan başlayıp, toplumun kendisinin görüş değişikliğine, en son kadınların kendilerine kadar uzanıyor" açıklamasında bulundu.

TÜM ÜLKE İÇİN KAZANÇ

BUİKAD Yönetim Kurulu Başkanı İpek Yalçın da öncelikle Bursa'daki 30 şirketin katılımı ile Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu kapsamında çalışmaya devam ettiklerini dile getirdi. Daha sonra bugüne kadar gerçekleştirdikleri çalışmaların ilk defa kamuoyuna açık bir şekilde gerçekleştirildiğine değinen Yalçın, "Gücümüz Eşitliğimiz" diyerek yola çıktıkları panelin tüm iş dünyasında farkındalık sağlamasını dileyerek, kadınların ekonomik yaşama daha fazla katılmalarının kalkınmışlığın gereğinde olduğunu aktardı. 'Kadın iş gücünün yok sayılması ya da atıl kalması ekonomik kayba yol açacaktır' diyen Yalçın, 'Kadınların iş gücüne dolayısıyla ekonomiye kazandırılması; tüm ülke için bir kazanç. Hep söylediğimiz gibi kadınlar bu ülkenin değerlendirilmeyen doğal kaynakları" ifadelerini kullandı.

 

KIVILCIM ATEŞ OLDU

Yeşim Tekstil Kurumsal İletişim Müdürü Dilek Cesur ise toplumun pek çok katmanını pozitif yönde etkileyecek bir kıvılcım yakma hayali ile bundan yaklaşık iki yıl önce BUSİAD, BUİKAD ve Yeşim Tekstil koordinatörlüğünde Kadının Güçlenmesi Bursa Platformu'nu kurduklarını söyledi. Cesur, kentin önde gelen firmalarının da desteği ile bu değerli hareketin etrafını aydınlatan büyük bir ateşe dönüştüğünü kaydederek, söz konusu ateşin tüm yurdu aydınlatmasını amaçladıklarını belirtti. 'Toplumsal cinsiyet eşitliği için masamızda bulunan pek çok sorunun aşılması adına gereken çabayı harcayacağımızı ifade etmek isterim' diyen Cesur, 'Bu güzel etkinlikte yanımızda olduğunuz ve bize güç verdiğiniz için teşekkürler. Biliyoruz ki, hep birlikte çok daha güçlüyüz" diye konuştu.

BİRİNCİYİZ

Rakamlar üzerinden açıklamalarda bulunan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Seçkin, "Yapılan araştırmalar 2025'e kadar kadın ve erkeklerin ekonomiye eşit katılımının küresel gayri safi yurt içi hasılasına 28 trilyon dolar katma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor' dedi. Aynı zamanda 'Global Compact Türkiye'de bizler, iş dünyasında toplumsal cinsiyet eşitliği hedefine ulaşmak için Türkiye iş dünyasında WEPs (Kadının Güçlenmesi Prensipleri)'in yayılması için çaba gösterdik' diyen Seçkin,  'imdi 276 imzacı ile WEPs'te birinci sıradayız. Ancak bu sadece bir taahhüt, şirketlerimizin taahhütlerin ilerisine geçmeleri ve ilkeleri tüm yarattıkları değer zincirine yayabilmeleri için eğitim, proje ve iş birlikleri geliştiriyoruz" şeklinde konuştu.

KADINA DAİR HER ŞEY...

Konuşmaların ardından yapılan iki oturumluk panelde "İş Dünyasında Güçlü Oluşumlar" isimli ilk oturumu, TÜSİAD Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu Üyesi & Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Ebru Bakkaloğlu Tüzecan gerçekleştirdi. Ayrıca panaele Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, UN Women Program Asistanı Ülkem Önal ve KAGİDER Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Emine Erdem de konuk olarak katıldı. Modatörlüğünü Yanındayız Derneği Yönetim Kurulu üyesi Murat Yeşildere'nin yaptığı "Kadını Güçlendirme Faaliyetlerinde İyi Örnek Kurumlar" isimli ikinci oturumun panelistleri de Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Derya Özet Yalgı, Unilever Kurumsal İletişim Direktörü Ebru Şenel ve İzmir Ticaret Borsası Kurumsal İletişim Uzmanı Semih Çatak oldu. Panelistler sunumlarında, görev aldıkları kurum ve kuruluşlarda hayata geçirilen kadın istihdamıyla ilgili örnek uygulamalara değindi.

BU GURUR HEPİMİZİN!

Etkinliğin sonunda panel sponsorları olan Beyçelik Gestamp, Coşkunöz Holding, Eker, El Emeği, Marigold Otel, Plaza Tur, Olay Medya, Sönmez Medya'ya plaketleri takdim edildi. Yeni Dönem olarak bizim de sponsor olduğumuz etkinliğin plaketini Reklam ve Pazarlama Koordinatörlerimizden Sibel Barutçu aldı.

KIR ÇİÇEKLERİ OKUSUN!

Son olarak Platform üyesi ve aynı zamanda WEPs imzacısı olan firmalar, panelistlere plaket takdim etmek yerine Çağdaş Eğitim Kooperatifi'nin "Kır Çiçekleri okusun diye" isimli projesine bağışta bulunarak, genç kızlarımızın gelecekte güçlü bireyler olarak toplumda yer alması adına farkındalık yarattı.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Başkan Aktaş'tan 'Rize'ye meydan' açıklaması: Bana yapılan açık seçik iftiradır!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Rize 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı iç...
TÜRKİYE
Kendini böyle savundu: Adana'dan geldim, orada yasak yok
Vaka artışının yüzde 50 sınırına yaklaştığı Antalya'da polisin yaptığı koronavirüs denetiminde ço...
EKONOMİ
Sürücülere kötü haber! Motorine büyük zam
Motorinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 33 kuruş zam yapıldı. Za...
MAGAZİN
Asya'dan Volkan'a büyük tuzak! "Ali'nin yaşamasına izin veremezdim"
Kanal D'nin dizisi Sadakatsiz 8. son bölümüyle ekrana geldi. Cansu Dere ve Caner Cindoruk'un başr...
GÜNCEL
Türkiye ile Katar arasında 10 anlaşma
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin huzurunda iki ...
EKONOMİ
Borsa İstanbul'un yüzde 10'luk payı Katar'a satıldı!
Türkiye Varlık Fonu ve Katar Yatırım Otoritesi, Borsa İstanbul'un yüzde 10'luk payının devri için...
8 aylık bebeği de koronavirüse yakalandı
ALES sınav giriş belgesi erişime açıldı
Yonca Evcimik'ten tepkilere yanıt: Sadakatsiz'i izleyin...
Estetik pişmanlığı: Biz kadınların çılgınlığının ispatı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Herkes seferbe...

Bursa'da dün öğleden sonra evlerinden 'öğretmenlerin...

Asgari ücretin görüşüleceği ilk tarih belli ...

Asgari ücretin belirlenmesi için yapılacak ilk topla...

En kapsamlı Suriyeli araştırması: Türkiye'de...

Türkiye'deki Suriyelilerle ilgili son araştırmadan ç...

Dikkat çeken iddia: Erdoğan, Arınç'la ilgili...

Bülent Arınç'ın bir televizyon programında Demirtaş ...

81 il valiliğine koronavirüs genelgesi

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs tedbirlerine ilişkin...

Sokağa çıkma kısıtlamasıyla ilgili dikkat çe...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, semptomları hafif olan...

Bursa'da 1 milyon liralık kaçak makaron ele ...

Bursa'da yapılan gümrük kaçağı sigara operasyonunda ...

Bursa'da çekicinin iş kazası! Çekemedi...

Bursa'da sürücüsünün hatalı park ettiği arazi aracın...

Canlı yayında büyük gerginlik! Mete Yarar, D...

Habertürk'te Veyis Ateş'in sunduğu Türkiye'nin Nabzı...

Araç sahipleri dikkat! 15 bin liraya kadar m...

Kış mevsimi öncesi, motorlu taşıtların antifriz ve s...

Bursa'da Suriyelileri 'polisiz' diyerek kand...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kendilerini polis olarak ...

Akıncı Üssü davasında ceza yağdı!

Darbe girişimini Akıncı'dan yöneten siviller Kemal B...

Araç sahiplerine kötü haber! Bir zam daha ge...

Motorinin litre fiyatına yarından itibaren geçerli o...

'Selefi dernekler silahlanıyor' diyen Cübbel...

'Silahlanan selefi dernekler' iddiasında bulunduktan...

Yıllar sonra ortaya çıktı! Kilosu 80 lira

Son 10 yıldır çok nadir yakalanabilen kofana, bu yıl...