Bursa'nın dev fabrikasıyla ilgili flaş iddia: 'Yüzlerce kişi işten çıkarılacak'

Metal İşçileri Birliği, Bursa'nın dev fabrikaları Renault, TOFAŞ, Bosch ve Valeo'da pandemi sürecinde yaşananlara dair açıklamada bulundu. Oyak Renault fabrikasında üretimde azalma olduğu için 500 kişinin çıkarılacağı iddia edildi.

GÜNCEL, 25 Mayıs 2021 Salı, 16:16
Bursa'nın dev fabrikasıyla ilgili flaş iddia: 'Yüzlerce kişi işten çıkarılacak'

Metal İşçileri Birliği, Bursa'nın dev fabrikaları Renault, TOFAŞ, Bosch ve Valeo'da pandemi sürecinde yaşananlara dair açıklamada bulundu.

Metal İşçileri Birliği tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Türkiye'de koronavirüs salgını 2020 Mart ayından bu yana yaklaşık 14 ayını geride bıraktı. İlk ortaya çıktığı 2020 Mart ayının hemen sonrasındaki en yüksek vaka ve ölüm sayılarına ulaşıldığı bir süreçten geçiyoruz.

Pandemi süreci işçi ve emekçiler üzerinde ağır bir yıkım yaratmaya devam ediyor. Bu süreçte bir yandan yaklaşık 6 milyon 200 bin işçi iş ve gelir kaybı yaşarken, öbür yandan işçiler çarkların dönmesi uğruna ölümüne çalışmaya zorlandılar. Sağlık hizmetlerine ulaşamamak, eğitim hakkının gaspı, hayat pahalılığı ve enflasyonun artması, yaşam koşullarının daha da ağırlaşması, işçi ve emekçilerin yaşamsal sorunlarının öne çıkan başlıkları oldu.

İSİG verilerine göre belirlenen en az 861 işçi yaşamını yitirdi."

PANDEMİNİN BAŞINDAN BERİ YAŞANANLARIN ÖZETİ

Metal İşçileri Birliği, açıklamasında şunları kaydetti:

1-TOFAŞ

Bir yıl içinde toplam 40 veya 50 gün kısa çalışma ödeneği alındı. İlk 6 ay salgın çok ağır yaşandı. TOFAŞ işçilerinin 4'te 1'i bu hastalığa yakalandı ve tabii ki aileleri de... Hemen hemen her gün, bir çalışanın annesi veya babasının ölüm haberleri TOFAŞ sosyal sitesinden yayınlandı. Üretim, bir yıl içinde bir ay dışında hiç durmadı, o bir ay duruşun ardından mesailer ile yıl sonundaki üretim rakamlarına ulaşıldı ve hala üretim en yüksek durumda. PSA ile Fransa'nın yaptığı anlaşmaya göre, ticari araçların kaldırılması ihtimali bulunuyor. Bir yıl içinde, 3 kez 4 aylığına sözleşmeli, eskiden TOFAŞ 'ta çalışan işçiler alındı. Virüse yakalanan kişilerin eksikliği böyle kapatıldı. Sözleşmeleri bitince de ilk iki grup dışında diğerleri kadroya alınmadı. Hatta promosyon paralarını bile bu nedenle (sözleşmeli işçilere vermemek için) geç yatırdılar. Salgın önlemleri, üretim  esnasında esnek bir şekilde yürütülerek, önlemler görmezden gelinirken, üretim dışında (molalarda, yemeklerde, servislerde, iş çıkışı ve girişlerde) çok sıkı kontroller ve denetimler yapıldı. Günde 3 maske verilirken, yemekhane düzenlemeleri yapıldı. Servis koltuklarında tek oturulmaya devam etti. Kapıya ateş ölçmek için termal kameralar yerleştirildi. Ancak ilerleyen evrede bunlarda da esnek davranmaya başladılar. Çay saatleri normale döndü, yemekhanede sıralar oluştu, yemek saatleri değiştirildi... Maddi ve manevi olarak işçileri yıpratan, psikolojik olarak etkileyen bir yıl oldu. Ücretsiz izin olmadı, işten çıkarmalar da yaşanmadı. Geçen seneden kalma yıllık izinler kullandırılmadı. Pandeminin başında Türk Metal'in MESS ile kullanılan izinlerin bir gün yıllık izinlerden, bir gün de patrondan olması konusunda anlaşılmıştı. Ancak bu da kısa çalışma ödeneğine evrildi.

2- RENAULT

Üretimde yurt dışı kaynaklı düşüş oldu. Mart ayından nisan ayına kadar belli başlı kişileri ücretli izine çıkardılar. Reno'da yılbaşından sonra üretimlerde çok azalma oldu. Her ay 1 hafta duruşlar oluyor. Şu an hala izinler devam ediyor. Çalışılmayan günler kısa çalışma ödeneğinden karşılanıyor. Üretimde azalma olduğu için çıkışlar serbest olduğu zaman 500 kişinin çıkarılacağı söylentileri devam ediyor. İşlerin daha kötüye gideceği söyleniyor.

3-BOSCH

Kısa Çalışma Ödeneği'nden temmuz ayına kadar faydalanıldı. Bazı kısımlarda ağustos ayında bitti. Bosch yönetimi aradaki farkı karşıladı. Üretimde temmuz sonuna kadar düşüş oldu. Sonrasında normal seviyede devam etti. Üretimde azalma olmasına rağmen, BOSCH Türkiye'nin cirosunda azalma yok. Türk Lirası'nın değer kaybedip, euronun yükselmesi de temel bir etken oldu. İşçi çıkarılmadı. Tam tersine 4 aylık işçi alındı. 4 aylık sürenin bitmesiyle beraber devam edecekleri söyleniyor. Bir senedir doğru düzgün mesai bahsetmek olanaklı değil. İçeride pandemi önlemleri alınmaya devam ediliyor. Maske üretiminin ardından, son 3-4 aydır revirde test kitleri bulunuyor. Herhangi şüpheli durumda temaslı herkese 2 kere test yapılıyor.

4- VALEO

Geçen yıl mart ayından başlayıp, en son eylül veya ekim ayında kısa çalışmadan yararlanıldı. Bir daha da başvuru yapılmadı. Beyaz yaka ise uzun süre evden çalıştı. İşin durumuna göre, haftada bir iki gün nöbetleşe çalıştılar. Ücretsiz izin hiç olmadı. İşten çıkarma da yaşanmadı. Ancak NOSAB'taki elektrik sistemlerini yapan fabrikada yaşanan sıkıntıdan kaynaklı 50'den fazla işçi DOSAB'daki fabrikaya aktarıldı. Üretimde de düşüşler yaşandı. Otomobil üretimi bir önceki şubata göre yüzde 22,4 düşmüş durumda. Önlemler alınsa dahi, insan sağlığından önce, üretim önceliği olduğu için, önlemler göz boyamaya yönelik oldu. Fırsattan istifade aylık uygulanan prim sistemi kaldırıldı. Yemekler tek çeşit çıkmaya başladı, kalite de düştü. Üretim esnasında pandemi kuralları, mesafe hiçe sayılırken, üretimin olmadığı diğer alanlarda denetim ve kontroller sıklaştırıldı."

SİYASET
Babacan'dan Erdoğan'a 'boş teneke' yanıtı
Ali Babacan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Boş teneke" sıfatına cevap geldi. Babacan, "Madem öyle n...
GÜNCEL
AK Partili Ünal RTÜK'ü göreve çağırdı
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Medyanın izlenme, tıklanma ve reyting uğruna toplumun ruh...
GÜNCEL
'MEB Kültür Yayınları' mobil uygulaması kullanıma sunuldu
Bakanlığın kültür yayınlarının tamamının yer aldığı mobil uygulama, IOS ve Anroid mobil uygulama ...
EKONOMİ
Türkiye mobilya ihracatında 6. sıraya yükseldi
Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Elmadağ Mobilyacılar OSB Başkanı Takl...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dolar ve faiz eleştirisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te "Demokrasi Konuşmaları" programında açıklamalarda bu...
SİYASET
Bakan Çavuşoğlu, Katar'a gidiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'ın başkenti Doha'da Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişle...
Turuncu kategorideki teröristler etkisiz hale getirildi
Kahreden olay! 3 kardeş hayatını kaybetti...
Trabzonspor'dan tarihi galibiyet
Galatasaray'ın galibiyet hasreti 4 maça çıktı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hırsızlar kozalak yüzünden genç ada...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde evine ek gelir sağlaya...

Bursa'da peş peşe patlama sesleri... Büyük p...

Bursa Tuna Mahallesi'ndeki bir elektrik trafosunda p...

Kuyumculardan yıl sonu altın tahmini!

Düğün sezonunun başlamasıyla altın satışları hızland...

Kaymakamın Müslüme paylaşımı sosyal medyayı ...

Şanlıurfa'nın Birecik Kaymakamı Kadir Duman, Müslüme...

Bir kadın daha erkek kurbanı! 2 çocuğunun an...

Antalya'nın Döşemealtı İlçesinde ayrıldığı eşini ziy...

Bakan Bilgin'den asgari ücret açıklaması! İl...

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak is...

Altın fiyatlarında yeni zirve!

1 Aralık Çarşamba haftanın üçüncü gününde altın fiya...

Kargo fiyatlarında yüzde 40 zam

GKN Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akyürek, 15 ...

Öfkeye bak! Bursa'da darp edip denize attılar

Bursa'da kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce dövül...

Bursa'da hepsi otobüslerde bulundu: Davul, t...

Bursa'da toplu taşıma araçlarında unutulan eşya...

İstanbul'da lodos faciası: Ölü sayısı 4'e yü...

İstanbul'u etkisi altına alan fırtına can ve mal kay...

Bursa'da ağaçlar yandı, zeytinyağı fiyatları...

Geçen sene aşırı soğuklardan dolayı zeytin ağaçları ...

Bursa'da yürek yakan kaza! 9 yaşındaki çocuk...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde kamyonun ezdiği bisikl...

Bursa'daki bu işletmede herkes kendi yiyeceğ...

Bursa'da bulunan tesise gelen vatandaşlar kendi yiye...

Bursa'da akılalmaz kaza! Tabelalara vura vur...

Bursa'da, dorsesindeki yükle trafik tabelalarına vur...