Bursa Tabip Odası: 'Tükeniyoruz'

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, ""Salgınla mücadelenin yolu Tabip Odalarına saldırmak değildir" dedi.

GÜNCEL, 17 Eylül 2020 Perşembe, 16:43
Bursa Tabip Odası: 'Tükeniyoruz'


Bursa Tabip Odası, Türk Tabipleri Birliği'nin #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz haftası olarak ilan ettiği 14-18 Eylül haftasında bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklamalarda bulundu. Açıklama öncesinde COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşların, sağlık çalışanlarının ve hekimlerin anısına 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bursa Akademik Odalar Birliği'nde gerçekleştirilen basın açıklaması yoğun katılıma sahne olurken, Oda Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan,  "Salgınla mücadelenin yolu Tabip Odalarına saldırmak değildir" ifadelerini kullandı. Türk Tabipleri Birliği'nin 14-18 Eylül hastasını #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz haftası ilan ettiğini hatırlatan Türkkan, Türkiye'de her gün COVID-19 nedeniyle 60-70 yurttaşın hayatını kaybettiğini belirtti ve sürecin şeffaf şekilde yönetilmediğini, konu ile ilgili tüm kesimlerin sürece katılmasına izin verilmediğini vurguladı. Bilimsel yöntemlerin tam olarak uygulanmadığını sözlerine ekleyen Başkan Türkkan, COVID-19 salgını ile mücadeleyi yetersiz ve kaygı verici bulduklarını dile getirdi.

Siyasi partilere işbirliği çağrısı

Türkkan, şunları söyledi: "Biz hekimler ve sağlık çalışanlarının en büyük risk grubunu oluşturduğu Covid-19 pandemisiyle TBMM'nin açılmasını beklemeden bütün siyasi partilerin işbirliği ile mücadele edilmelidir. TTB'nin, uzmanlık dernekleri ile birlikte COVID izleme heyetinin birikim ve önerilerini paylaşabileceği bir zemin oluşturulmalıdır."  Bursa İl Pandemi Kurulu ve İl Hıfzıssıhha Kurulu'nda yer almak istediklerini defalarca tekrarladıklarını ancak bu çağrılarına aylardır yanıt verilmediğini söyleyen BTO Başkanı Türkkan,  "Sağlık Bakanlığı'nın, başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte 'COVID-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi' oluşturmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

Salgın bireysel çabayla önlenemez

"Salgın bireysel çabayla önlenemez" ifadelerini kullanan Türkkan, "Sağlık Bakanlığı İl Hıfzıssıhha kurullarını işlevli kılmalı, başta Belediyeler ve kent konseyleri olmak üzere işçi-memur sendikaları, hemşeri - köy derneklerinden, kültür sanat dernek ve vakıflarına kadar bütün demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını sürece katmalıdır." COVID-192un sağlık çalışanları için meslek hastalığı ilan edilmesini talep ettiklerini belirten Bursa Tabip Odası Başkanı, bu isteklerinin bir ayrıcalık değil hak talebi olduğunu vurguladı.

ASM'lere ek sağlık personeli atanmalı

Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, Şehir Hastaneleri'nin insanı değil sermayeyi ve kârı öncelediğini belirterek, "Salgın ile mücadele bilim yolu ile olur ve salgın biliminin öngördüğü üzere kamusal bir sağlık programı hayata geçirilmelidir.  Süreçte koruyucu hekimliğin önemi daha iyi anlaşılmıştır.  İlk adım olarak birinci basamak sağlık hizmetlerinin kamusal bir perspektifle yeniden düzenlenmesi gereklidir. Büyük sıkıntılar içinde yalnız bırakılan Aile Sağlığı Merkezleri kamu sağlık merkezi olarak tanımlanmayı hak edecek şekilde yeniden yapılandırılmalı ve acilen tüm ASM binalarının kamu eli ile temini, onarımı ile ek sağlık personel ataması yapılması sağlanmalıdır."

Görevimizi özenle yerine getireceğiz

Görevlerinin; yükü hekimlere ve sağlık çalışanlarına, suçu vatandaşa yıkanların tarihsel sorumluluğunu her gün ama her gün hatırlatmak olduğunu söyleyen Türkkan, "Görevimizi özenle yerine getireceğimizi bildiriyoruz. Sürece ilişkin kaygılarımızı paylaştığımızda, abarttığımız, panik yarattığımız, siyaset yaptığımız söyleniyor ama neyi ne kadar abarttığımız hiç konuşulmuyor. Bizler iyi hekimlik için çaba tüketen meslek kuruluşu olarak iyi hekimlik koşullarını, halkın daha sağlıklı ve refah içinde olmasını sağlamak için çalışan her kişi kurum ya da yaklaşım ile birlikte çalışırken, bunların dışındaki her yaklaşımda ise onlardan uzağa düşüyoruz. Uzağa düştüğümüzde de siyasi partilerin saldırı odağı haline geliyoruz. Oysa ülkemizin en önemli gündemi olan COVID-19 pandemisi olduğu halde meslek örgütümüzün gündeme taşınması hastalıkla mücadeleyi aksatmaktadır" dedi.

BTO açıklamasına odalardan destek

Bursa Baro Başkanı Gürkan Altun, Bursa Ziraat Odası Başkanı Erkan Yaslıoğlu, Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, Bursa SES Başkanı İrfan Açık, TÜMTİS-SEN Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, Tarım OR-KAM Sen Bursa Şube Başkanı Fikret Gizir, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Ferudun Tetik ile diğer meslek odalarından temsilcilerin de katıldığı basın açıklamasını Alpaslan Türkkan son olarak şunları söyledi: "Tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrates'ten, Bergama'lı Galenos'tan bu yana burada, bu topraklardayız. Bu topraklarda binlerce yıldır İYİ HEKİMLİK yaptık, yapıyoruz, yapacağız! Buradayız, görevimizin başındayız ve hiçbir yere gitmeye niyetimiz yok. Bilimin ışığında doğru bildiklerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.

GÜNCEL
Murat Hüdavendigar, Kosova'dan sonra Bursa'da da anıldı
Osmangazi Belediyesi, Osmanlı Devleti'nin savaş meydanında şehit olan ilk ve tek padişahı olan 1....
GÜNCEL
NASA: Dünya'nın Güneş'ten gelen ısıyı tutma miktarı 14 yılda iki kat arttı
NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, Dünya'nın Güneş'ten gelen enerjiyi tutma miktarının "...
DÜNYA
BM Myanmar Özel Temsilcisinden, Güvenlik Konseyi üyelerine 'tek ses olma' çağrısı!
Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, BM Güvenlik Konseyi...
DÜNYA
Koronavirüs salgınında son 24 saat
Dünya genelinde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı uygulanan aşılar, 2 milyar 540 milyon dozu...
DÜNYA
Brüksel mahkemesi, AstraZeneca'nın AB'ye 50 milyon doz aşı sağlamasına hükmetti
Brüksel mahkemesi, AstraZeneca firmasının Avrupa Birliği'ne (AB) 27 Eylül'e kadar 50 milyon doz y...
TÜRKİYE
Bakan Ersoy'dan Rusya'nın uçuş kararıyla ilgili açıklama
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Rusya'nın 22 Haziran itibarıyla uçuşları tekrar başlat...
Yeşil kategoride aranan terörist teslim oldu
Bakan açıkladı! PTT'de yeni dönem
4. Yargı Paketi yarın TBMM'ye sunulacak
Fetullah Gülen'in yeğeni Selahattin Gülen hakkında flaş gelişme

En Çok Okunan Haberler

Biontech'le ilgili çarpıcı iddia: Sperm sayı...

Yurtdışındaki bazı çalışmalarda mRNA aşılarının sper...

Bursa'da trafo patladı, 3 köy evi küle döndü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde trafonun patlaması netic...

Korona nedeniyle düğünlerde yasaklanmıştı! Y...

Nikah törenleri ile düğünler, 1 Haziran tarihinde ba...

Bursa'da aşırı hızın sonu... Durağa daldı, 1...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...

Marmara'da görülen deniz salyası için çözüm ...

Marmara Denizi'ni esir alan ve Ege Denizine doğru ya...

Aşı kuyruğu! Bursa'da hastanelerin önü doldu...

Bursa'nın Gemlik ve Mudanya ilçesinde aşı yaşı 40 ol...

Yok böyle nankörlük... Bursa'da üzülüp işe a...

Bursa'da 20 gün önce işe başladığı çay ocağındaki pa...

Altın ve doları olanlar dikkat: Kritik gün!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesi altın üz...

Bursa'da korkunç kaza! Karşı şeride uçup baş...

Bursa'da aşırı sürat nedeniyle kontrolden çıkan otom...

Ortalık savaş alanı... Bursa'da polise vurup...

Bursa'da polisin dur ihtarına uymayan sürücü bir pol...

Bursa'da feci kaza: 1 ölü, 1'i bebek 2 ağır ...

Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen kazada kont...

Bursa'da zincirleme kaza! Çok sayıda yaralı var

Bursa'nın İznik ilçesinde meydana gelen ve 3 aracın ...

Altın yükselecek mi, düşer mi? Uzmanlardan ç...

Vatandaşlar ve yatırımcılar altın neden düşüyor soru...

Flaş haber....'Yerinde aşı uygulamasına başl...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Üretimin devamlılığı ...

Bursa'da korkunç anlar! Otomobilin durağa da...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...