Bursa Ticaret Borsası Başkanı Matlı'dan 'meslek lisesi' çağrısı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavında tercih yapacak öğrencilere, meslek liselerini seçmeleri yönünde çağrı yapan Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, "Son yıllarda adeta bir yıldız gibi parlayan meslek liseleri sektöre ara değil, aranan eleman yetiştiriyor. Alacakları nitelikli eğitimle, iş hayatına bir adım önde başlamak isteyen tüm öğrencilerimizi, meslek liselerini tercih etmeye davet ediyorum" dedi.

GÜNCEL, 27 Haziran 2021 Pazar, 12:07
Bursa Ticaret Borsası Başkanı Matlı'dan 'meslek lisesi' çağrısı

Bursa Ticaret Borsası (Bursa TB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı sonuçlarının 30 Haziran'da açıklanmasının ardından tercih heyecanı yaşayacak öğrencilere,meslek liselerini tercih etmeleri çağrısında bulundu. Gençlerin, eğitim-öğretim hayatlarının en kritik virajlarından birinde olduğunu ifade eden Başkan Matlı, "LGS'ye giren öğrencilerimiz için artık tercih zamanı geldi. Korona virüs salgını nedeniyle oldukça stresli geçen sınav sürecinde, eğitimlerine evlerinden çevrimiçi devam etmek zorunda kalan öğrencilerimiz, artık hayatlarının en önemli kararlarından birini verme aşamasındalar. Bu noktada doğru lise tercihi, çocuklarımızın kendilerini geleceğe en iyi şekilde hazırlamalarının yanı sıra iş hayatına da bir adım önde başlamalarında kilit rol oynayacaktır" dedi.

Mesleki eğitimde dinamik model

Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetişmesi amacıyla, meslek liselerinde Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) arasında"Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü" imzalandığına değinen Başkan Özer Matlı, "Başlatılan bu dönüşüm hamlesiyle, meslek liselerimiz son yıllarda adeta bir yıldız gibi parlıyor. Protokol kapsamında, öğrencilerimizi sektörün beklentileri doğrultusunda iş hayatına hazırlamak için hem meslek liselerimizi fiziki anlamda daha kaliteli hale getiriyor hem de iş dünyasını sürecin içine aktif bir şekilde dâhil ederek, eğitim modelini daha da dinamikleştiriyoruz. Amacımız; meslek liselerini tercih eden öğrencilerimizin mezun olduklarında sektörde 'aranan eleman' olmalarına imkân sağlamak" diye konuştu.

Teknoloji odaklı tarım eğitimi Bursa'dan yayılacak

Mesleki Eğitimde İş Birliği Protokolü kapsamına alınan ilk ve tek tarım lisesi olan Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin (MTAL)Bursa Ticaret Borsası'nın hamisi olduğunu hatırlatan Bursa TB Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, ders müfredatınınüyelerimizin ve tarım sektörünün ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlendiğini ifade etti. Hamidiye MTAL'in, Türkiye'ye tarımda rol model olması içinyoğun çaba sarf ettiklerinin de altını çizen Özer Matlı, "Korona virüs salgınıyla birlikte tüm dünyada sürdürülebilir tarım, sağlıklı ve yeterli gıdanın önemi çok daha iyi anlaşıldı. Bu doğrultuda, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve okul yönetimimiz ile yürüttüğümüz çalışmalar sonucu Hamidiye MTAL, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Tarım, Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği ile Laboratuvar hizmetleri alanlarında AR-GE Merkezi oldu. Burada hayata geçirilecek olan model çalışma ile inanıyorum ki ülkemizin ihtiyaç duyduğu teknoloji odaklı iyi tarım eğitimi, tüm Türkiye'ye Bursa'dan yayılacağı gibi sürdürülebilir tarım için gerekennitelikli ve yetişmiş insan gücü de okulumuzdançıkmış olacak" ifadelerini kullandı.

Tarım sektörüne nitelikli iş gücü

Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne, fiziki alanların iyileştirilmesinden teknolojik altyapının güçlendirilmesine, mentorluktan üye firmalarda beceri eğitimi ve teknik ziyaretlere kadar gereken tüm desteği verdiklerini vurgulayan Başkan Özer Matlı, "Başta Bursa Büyükşehir Belediyemiz ve Tarım AŞ. olmak üzere, ilçe belediyelerimizle de çeşitli çalışmalar ve özellikle kentimizin ihtiyaç duyduğu peyzaj bitkilerinin okulumuz tarafından üretimi noktasında iş birliği halindeyiz. Böylece uygulama ağırlıklı bir eğitim öğretim modeli ile öğrencilerimizin hem tecrübe kazanmalarına hem de mezun olduklarında çok daha rahat iş bulmalarına imkân sağlıyoruz. Aynı zamanda, Bursa Ticaret Borsası olarak öğrencilerimize burs ve nitelikli staj imkânı sunmayı ve mezun olduktan sonra iş bulma konusunda gereken tüm desteği vermeyi taahhüt ediyoruz. Yürüttüğümüz tüm bu çalışmalarla amacımız; okulumuzda yüksek donanımlı, teknolojiyle iç içe gençler yetiştirip, tarım sektörünün nitelikli iş gücüne ulaşımını kolaylaştırmaktır. Bu nedenle, gençlerimizi Hamidiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni tercih ederek, sunulan tüm bu fırsatlardan ve ayrıcalıklardan yararlanmaya ve iş hayatında 'aranan eleman' olmaya davet ediyorum" dedi.

GÜNCEL
Diyanet İşleri Başkanlığı'na Ali Erbaş yeniden atandı!
Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre Diyanet İşler...
ASAYİŞ
Resmen vahşet! Annesinin başına keserle vurarak öldürdü
Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde psikolojik sorunları olduğu öne sürülen bir kişi, annesinin başı...
SPOR
Galatasaray galibiyetle başladı
UEFA Avrupa Ligi E Grubu ilk maçında Galatasaray ile Lazio karşı karşıya geldi. Sarı kırmızılılar...
GÜNCEL
Bursa'da Kore gazisine son görev
Bursa'nın İnegöl ilçesinde hayatını kaybeden Kore gazisi Kemal Rubacı askeri törenle son yolculuğ...
GÜNCEL
Bursa, Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını resmen aldı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı ...
ASAYİŞ
Bursa'da fabrika inşaatında dinamit patlatıldı! Yaralı işçiler var
 Bursa'nın İnegöl ilçesi Mobilya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrika inşaatında kaya...
Bursa'da hafta sonu 'Karabalçık Üzüm Festivali'
Bursa'da kaçak avcılara geçit yok
Bahçeli: Yaş tahtaya bastılar!
Bursa Özhan'da iddialı indirimler sürüyor

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da keşif sırasında kadın sürücüye sald...

Bursa'da otomobiliyle Aysel Özden'e (45) çarpıp ölüm...

Ekmek pişirdiği tandıra düştü! 'O köye adım ...

Erzincan'da, ekmek pişirirken tandıra düşen ve Erzur...

3'üncü doz 'hatırlatma aşısı' ne zaman? Tari...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'hatırlatma dozu' a...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü kaza ya...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü önce kamyona ça...

Bursa'da bu mahalleyi kene korkusu sardı!

Bursa İznik'e bağlı Elmalı Mahallesinde bir hafta iç...

Bursa'da cami bahçesinde feci dayak! Genç ad...

Bursa'nın İznik ilçesinde bulunan Ayasofya Camisi ba...

Bursa'da demir çubuklu sopalı yol verme kavg...

 Bursa'da yaşanan yol verme kavgasında demir çu...

Bursa'da tinerci evi yaktı, mahalleyi birbir...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde madde bağımlısı şahsın ...

İTÜ birincisi Umutcan Ay'ın mezuniyet konuşm...

İTÜ'nün 248. yıl birincisi Umutcan Ay'ın mezuniyet k...

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Altıntaş görevd...

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Altıntaş, görevd...

Tur otobüsü öğrenci servisine çarptı: 1 ölü,...

Muğla'nın Menteşe ilçesinde otobüs, öğrenci servisin...

Bursa'da korkunç olay! Silahla vurulmuş yunu...

Bursa'da kimliği belirsiz caniler Yunus balığına tab...

Acun Ilıcalı, satın alacağı takımı duyurdu!

Nisan ayında Hollanda ekibi Fortuna Sittard'a veda e...

Dünya tıp literatüründe bir ilk! Koronavirüs...

Kahramanmaraş'ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T...

Valiyi sarhoş bekçi karşıladı! Kapıyı açarke...

Rusya'da habersiz bir şekilde okul inşaatını incelem...