Çatıdan inemeyen muhtar... 'Bunun altında eziliyorum'

Ankara'nın Bala ilçesindeki Aşağı Hacı Bekir Mahallesi sakinleri telefonlarının çekmemesi yüzünden ciddi sıkıntı yaşıyor. Muhtar Cemal Bektaş, resmi görüşmelerini yapamadığını bu yüzden de en büyük sıkıntıyı kendisinin yaşadığını belirtip, "Muhtar olarak bu soruna çözüm bulamamanın ezikliğini yaşıyorum" dedi.

YAŞAM, 21 Ekim 2018 Pazar, 10:14
Çatıdan inemeyen muhtar... 'Bunun altında eziliyorum'

Bala merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıktaki Aşağı Hacı Bekir Mahallesi'nin tümü mobil telefon hizmetlerinden faydalanamazken vatandaşlar telefon görüşmesi için köy çevresindeki tepe ve çatılara çıkmak zorunda kalıyor. Mahallede GSM şebekelerinin iyi çekmemesi köy sakinlerini adeta çileden çıkarıyor. Sevdikleriyle diledikleri gibi görüşemeyen vatandaşlar, köylerine bir şebeke alıcısı kurulmasını istiyor. Bölgede yaklaşık 100 konut bulunurken, vatandaşlar yetkililerden acil çözüm bekliyor.

Köy sakinlerinden anne Enise Cihaner, Kocaeli'nde vatani görevi yapan oğlu Haydar Cihaner ile hafta içi telefonla görüşme gerçekleştiremediğini söyledi. Anne Cihaner, "GSM şebekelerinin çekmemesinden dolayı tepelere çıkarak görüşme yapıyoruz. Kayınvalidem askerdeki torunu ile görüşmek istiyor ama görüşemiyor. Şebekenin çekmemesinden dolayı çok sıkıntı çekiyoruz. Askerdeki oğlum ile görüşebilmek için dolayı eve internet bağlattım ama o da zor oluyor her zaman ona ulaşamıyoruz. Hafta sonu çarşıya çıktığı zaman internet üzerinden görüşme yapıyoruz. Akrabalarımız dostlarımız ile telefon ile görüşemiyoruz. Hangi telefon olursa olsun çekmiyor. Hafta içi oğlum ile görüşemiyorum çok özlüyorum. Hafta sonunu dört gözle beklediklerini" ifade etti.

ÇOBANLARIN AİLELERİ İLE İLETİŞİMLERİ TAMAMEN KESİLİYOR

Hatice Cihaner ise ailelerin, çobanlık yapan yakınlarıyla iletişime geçemediklerini aktardı. Cihaner, "Bu köyde yaşayan köy sakinleri telefonlarının çekmediğinden şikayetçi. Bu çok önemli bir sorun. Bu köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Bu köyde 12 yakın sürü var. Çobanlar, yazın otlaklarda kalmak zorunda kalıyor. Çobanların aileleri ile iletişimleri tamamen kesiliyor. Acil bir şey olduğunda mesela kurt saldırıları olabiliyor, erzakları bitebiliyor. Bu yüzden çok zor durumda kalıyorlar. Burası Ankara'nın Bala İlçesi'ne bağlı bir mahalle yani başkenttin bir mahallesi bu durumda mı olma. Akrabalarına ölüm olduğunda haber veremiyorlar" dedi.

GSM operatörlerine defalarca müracaat etmelerine rağmen çözüm alamayan Aşağı Hacı Bekir Mahallesi muhtarı Cemal Bektaş, şöyle devam etti: GSM şebekelerinin çekmemesinden dolayı sıkıntının en büyüğünü ben yaşıyorum. Gerek resmi dairelerden gerekse vatandaşlar bana ulaşmak istiyor. Sürekli olarak yüksek bir yerde durmam gerekiyor. Bunu da yapıyorum. Bu sorunun çözülmesi için köy sakinleri baskı yapıyor. Muhtar olarak bu soruna çözüm bulamamanın ezikliğini yaşıyorum. Psikolojik olarak etkileniyorum. GSM operatörlerine defalarca müracaat ettim. Somut bir cevap alamadım. Şu anda çok mağduruz."

KÖY SAKİNLERİ OLARAK EN ÇOK HEDİYE BİZİM ALMAMIZ LAZIM

GSM operatörlerinin şebekelerin çekmemesi durumunda hediye kampanyasına atıfta bulunan muhtar Bektaş, "Köylüler yaz ayında tepelere çıkıp görüşme yapmaya gidebiliyor. Kış ayında ne yapacağız. Bizlerin haberleşme özgürlüğü yok mu? Bu devir millet uzaya çıkıyor. Biz ise, Bala merkeze 22 kilometre uzaklıktayız telefon görüşmesi yapamıyoruz. GSM operatörleri reklamlarda çekmezse hediye vereceklerini söylüyorlar. O zaman en çok hediye bizim almamız lazım. Gelsin kendileri de görsün. En çok hediyeyi biz hakkettiklerini" diye konuştu.

Köylerine Baz istasyonun kurulmasını isteyen Mikhail Cihaner, "5 yıldır telefonum çekmiyor. İnternete girmek gerektiği zaman tepe bulmam lazım. Oraya çıktığımda da zorla girebiliyorum. İhtiyaçlarımı gidermek için tepe arıyorum. Hayvancılık işiyle ilgilendiğim için bazı yerlerde hayvan otlatıyorum. Oralarda ailem ve arkadaşlarım ile irtibata geçemiyorum. İllaki yüksek bir yere çıkmam gerekiyor. Buraya Baz istasyonu kurulmasını istiyoruz. Yaz ayında telefon görüşme ihtiyaçlarımızı zorda olsa gideriyoruz. Önümüzde kış ayı var o zaman ne yapacağız" ifadelerini kullandı.

ÇEVREMDEKİ KİŞİLERE ARIYOR BANA ULAŞANA KADAR GÜN BİTİYOR

Köy sakinlerinden Mehmet Yavuz, kendisine ulaşmak isteyen kişilerin günün sonunda irtibata geçebildiğini, acil durumlarda tepelere çıktığını aktardı. Yavuz, sözlerine şöyle devam etti:

"Evlerimizde telefon çekmiyor. Çocuklarımız hep şehirlerde onlar ile görüşemiyoruz. Gündüz bir şekilde hallediyoruz ama gece ne yapalım? Evlerin çatısına, tepelere mi çıkalım? Operatörlere iletiyoruz onlardan ses çıkmıyor. Acil bir durum olduğunda tepelere çıkıyorum. Bu seferde konuşurken telefon görüşmeleri kesiliyor. Arıyorum bu sefer düşüremiyorum. Karşı taraf bana ulaşamıyorum. Çevremdeki kişilere arıyor bana ulaşana kadar gün bitiyor. Buraya Baz İstasyonu kurulmasını istiyoruz."

Aşağı Hacı Bekir Cami imamı Gurbet Batıt, şebekelerin çekmemesinden dolayı konuşma ve internet paketlerinin azını kullanabildiğini, müftülükten internet üzerinden gönderilen Cuma Hutbesini tepelere çıkarak alabildiğini dile getirdi. Batıt, "Bala Müftülüğü'ne kayıtlıyım. İmamlar arasında WhatsApp grubumuz var. Şebeke çekmediği için müftülükten gelen önemli mesajları göremiyorum. Hutbelerin mesaj olarak atılacağı günde tepeye çıkarak alıyorum. Ailem Batman'da yaşıyor. Acil bir şey olsa ne onlar bana ulaşabiliyor ne de ben onlara ulaşabiliyorum. Görüşmek için Tepe'ye çıkmak istediğimizde de köpeklerden korkuyoruz. 10 GB internet paketim var. Sadece 500 MB kullanabiliyorum. Fatura geldiği zaman hemen ödüyoruz. Kullanamadıklarım boşuna gidiyor. Geçen ay 750 dakika konuşma paketimden 400 dakikası boşa gitti. Şebeke olmadığından dolayı konuşamıyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: IHA

ASAYİŞ
Bursa'dan kahreden haber... 7 saattir aranan paraşütçünün cansız bedenine ulaşıldı!
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gürle Dağından paraşütle atlayan ve yaklaşık 7 saattir haber alınam...
ASAYİŞ
Bursa'da 5. kattan düşen yaşlı adam hayatını kaybetti
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir apartmanın 5. katından düşen adam hayatını kaybetti.
GÜNCEL
Sağlık Bakanlığı'ndan son dakika aşı açıklaması
Sağlık Bakanlığınca, Covid-19'la mücadele kapsamında uygulanan birinci ve ikinci doz toplam aşı m...
ASAYİŞ
Kahreden olay! Köpeklerin saldırdığı minik Ruken can verdi
Van'ın Tuşba ilçesine bağlı Beyüzümü Mahallesi'nde sabah saatlerinde köpeklerin saldırı...
ASAYİŞ
Beraber yaşadığı kadını 9 yerinden bıçakladı! 'Pişman değilim'
Aksaray'da bir kişi, beraber yaşadığı kadını kendisini aldattığı iddiasıyla 9 yerinden bıçaklayar...
GÜNCEL
Bursa'da alarm! Dağdan paraşütle atladı, bir daha da haber alınamadı
Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gürle Dağından paraşütle atlayan ve yaklaşık 5 saattir haber alınam...
Bursaspor Olağan Genel Kurulu'nda 4042 üye oy kullanabilecek
Galatasaray - Malatyaspor maçında dört gol
Bursa Güzelyalı'da altyapı güçleniyor
Fenerbahçe 3 puanı 2 golle aldı!

En Çok Okunan Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kontrollü normalle...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AK Parti teşkilat...

İşte 3 aşamalı normalleşme planı! Kabine'den...

Türkiye'de koronavirüs vaka sayılarının artmasıyla a...

Bursa'da hareketli gece... Taraftarlar tekme...

Bursa'da Beşiktaş'ın şampiyonluğunu kutlamak için so...

Meteoroloji'den Bursa için dolu uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıkl...

İçişleri Bakanlığı'ndan 'normalleşme' genelg...

İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşm...

Bursa'da üzücü olay! Cipin çarptığı adam hay...

Bursa'nın İnegöl ilçesi girişindeki köprülü kavşak ü...

Bursa'ya ceviz büyüklüğünde dolu yağdı

Bursa'nın merkez Kestel ile dağ ilçesi olan Keles'e ...

Gündem oldu! Bursa'da 'ceza rekoru bende' di...

Bursa'nın İznik ilçesinde salgı sürecinden bu yana 6...

Bursa'da alarm! Dağdan paraşütle atladı, bir...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gürle Dağından paraşüt...

Turizmin gözdesi olacak! Bursa'nın yeni kamp...

Harmancık Belediyesi'nin eko turizm faaliyetlerinin ...

Baltalı dehşet! Bursa'da alacak verecek mese...

Bursa'da bir kişi, alacak-verecek meselesi yüzünden ...

Bursa'dan kahreden haber... 7 saattir aranan...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gürle Dağından paraşüt...

BursaRay Emek Hattı'nda seferler başlıyor

BursaRay'da yapılacak hat bakım ve yenileme çalışmal...

Üzücü haber! Bursa'da Kovid-19'a yakalanan o...

Türkiye'de kısıtlamalarla birlikte vaka sayıları düş...

Bursa Valiliği yeni alınan kararları duyurdu!

Bursa Valiliği, İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrult...