Çekirge Meydanı yakında değişecek

Osmangazi Belediyesi'nin Çekirge Meydanı'na yeni bir görünüm kazandıracak proje yarışmasında dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi.

GÜNCEL, 09 Temmuz 2017 Pazar, 18:49
Çekirge Meydanı yakında değişecek

Soğanlı Kültür Merkezi'nde düzenlenen kolokyum toplantısında ödül alan eserlerin sunumu gerçekleştirildi. Sunumlarla birlikte projeler değerlendirilirken, ilgilileri arasında da eleştiriler yapıldı. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen kolokyum toplantısı ve ödül törenine AK Parti Bursa Milletvekili Muhammed Müfit Aydın, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, yarışmanın jüri başkanı ve Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi DekanıProf. Dr. Nilüfer Akıncıtürk ile diğer jüri üyeleri, proje sahipleri ve ilgililer katıldı.

 

Dündar, Bursa'nın dönüşümünü hedefleyen ve ciddi projeleri hayata geçiren bir belediye olduklarını belirterek, "Osmangazi Belediyesi olarak,farklı bir çalışma sistemimiz var. Biz her şeyi bilmiyoruz. Bazı şeyleri öğrenmeye çalışıyoruz ve bunu herkese soruyoruz. Bursa'nın Osmangazi'nin en uç noktasında bir vatandaş veya şehir merkezinde 1 simitçi de dahil olmak üzere herkesin bir bakış açısı var. Biz oralardan önerileri, şikayetleri toplayarak belediyedeki teknik arkadaşlarımızla bu işleri konuşarak projeyi üretmeye çalışıyoruz" dedi.

Uludağ Üniversitesi ile birlikte ortaklaşa birçok projeye imza attıklarını söyleyen Dündar, "Uyguladığımız projelerimizde de var. Projede yapılacak olan yanlışı en aza indirmeye uğraşıyoruz. Hiçbir proje mükemmel değil. Bu yarışmaya 46 proje katıldı, 42 tanesi değerlendirilmeye alındı. Finale kalan 7 tane proje var. Hiçbirisi mükemmel değil ama ne kadar çok kişinin fikri olursa ne kadar çok kişinin eleştiri ve önerisi olursa o proje mümkün olduğunca en güzeli, en uygulanabilir olanı ortaya çıkmış olur. Şimdi bir proje aşaması başlattık. Süreç hızlıca devam ediyor ve finale geldik. Kolokyum ile burada teknik işin üstadı kişiler, görüşlerini beyan ediyor. Hafta içinde de Çekirge'de orada yaşayanlarla birlikte olacağız. Orada yaşayanların düşüncelerini alacağız. Bazen o bölgede yaşayanlar, inanın mimardan, mühendisten çok daha güzel projeler ortaya koyuyor" diye konuştu.

"BURSA ÇIKIŞLI İMPARATORLUĞUN PROJESİ"

Bursa'nın Osmanlı'yı kuran evrensel bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Dündar, "Bundan dolayı bizlerin yapmış olduğu birçok faaliyet, uluslararası vasıf taşır. Bu sosyal projelerde de olduğu gibi teknik projeler de böyledir. Çekirge projesi de sadece Çekirge'nin projesi olmaması lazım. Bu Bursa'nın hatta Bursa çıkışlı imparatorluğun projesi. Bu şekilde tarihimizi bilerek bir şey katıyorsak oraya o proje değer kazanır ve doğru bir yöne gider. Tabii böyle projelerde çok fazla özgürlük vardır. Bu özgürlükle de bakıyorsunuz finalde ortaya pek uygulanabilir bir iş çıkmıyor. Ancak burada uygulanabilir projeler var. Arkadaşlarımız uygulansın diye özellikle kamu ekonomisine çok dikkat edilmiş. Bu, jüri üyesi arkadaşlarımızın ve projeye katılan arkadaşlarımızın bunu düşünerek hareket etmeleri bana göre çok güzel bir şey. Uygulanabilir projeleri görmek bizleri memnun ediyor. Herkesin fikri bir noktada birleşiyorsa iyi bir şeyin de çıkacağını düşünüyoruz. İşin sonucuna bakacağız. İnşallah güzel bir şey çıkar" dedi.

Bursa'nın dönüşümünü hedef almış, ciddi adımlar atmış ve uygulayan bir belediye olduklarını kaydeden Başkan Mustafa Dündar, "Kent Meydanı Projesi, Bursa'nın projesi ve yaklaşık 10 yıldır konuşulan bir proje. Fakat, uygulamasını biz başlattık. Yüzde 95'ini tamamladık. 120 trilyon para harcadık. Orasını yıktık ve en iyisini yapacağız. Demokrasi Meydanı'nın da 15 Temmuz'da açılışını yapacağız. Yine Hamitler Güneştepe bölgesinde 20 bin daireye oturma izni vererek 80 bin kişilik bir şehri orada inşa ettik. Her yönetim, 5 yılda bir bölgeyi bu şekilde planlayarak yapmış olsa kaçak diye bir şey olmaz. Çarpık şehirleşme olmaz. Bursa planlı bir şehir 117 tane planı var. Ama çarpık bir şehir. Planları uygulanmamış. Demirtaş da aynı şekilde planlı bir şehir. Bu şekilde iyi niyetimizi de ortaya koyarak çalışırsak tarihte olduğu gibi Bursa yine dönemin mimarisini ortaya çıkaracak bir şehir olacaktır. Biz bunu yapıyoruz. Biz, Hamitler Güneştepe, Kent Meydanı, Soğanlı Kentsel Dönüşüm, Hisariçi, Demirkapı ve şimdi Kükürtlü Caddesi'nde dönüşüme başladık. Hedefimiz, tüm şehrimizi dönüştürmek, yenilemek. Bunda sizlerin de bizlere katkıları var. Bundan sonra da devam ederse biz de bunları başarıyla gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren eserlerin sahiplerine ödülleri verildi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ayrıca jüri üyelerine ve danışma kuruluna da katkılarından dolayı plaket takdim etti.

Kaynak: IHA

GÜNCEL
Yıldırım Belediye Başkanı Yılmaz'dan 'Kafeler Sokağı'nda inceleme
Yıldırım Belediyesi tarafından, 'Kafeler Sokağı' olarak bilinen Akdemir ve Derebaşı sokaklarda ge...
GÜNCEL
Bursa'da HES kodu kararı! Artık zorunlu oldu...
Bursa Valiliği, kamu kurum ve kuruluşlara, AVM'ye, çalışan sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve işy...
TÜRKİYE
Giden dönmedi, nüfus 400 bine çıktı! Aralarında Bursalılar da var...
Koronavirüs salgınının hızla yayıldığı büyükşehirlerden Bodrum'a gelen yazlıkçıların birçoğu ilçe...
ASAYİŞ
Bursa'da dehşete düşüren olay! Belediye otobüsünde maske kavgası kanlı bitti...
Bursa'da belediye otobüsünde maske takma kavgasında yolcu şoföre bıçak çekti, otobüs şoförü ise y...
SİYASET
Kılıçdaroğlu: İnsan hayatı değil ekonomi önemli dediler
Türk Tabipleri Birliği'ni ziyareti sonrası konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, hükümetin corona virü...
KÜLTÜR-SANAT
Neslican Tay'ın hayatı film oluyor!
Neslican Tay'ın kanser mücadelesi film oluyor. Neslihan Atagül Doğulu, Neslican Tay'ın hayatını a...
Bursa'da şaşırtan görüntü! Motosikletli köpek kamerada
Bursa'da uyuşturucu operasyonu: 2 gözaltı
Beşiktaş, Sergen Yalçın'ın son koronavirüs testini açıkladı
Bursa'da kahreden görüntü! Boş arazide çöp yaktılar, hayvanlar canından oldu

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da dehşete düşüren olay! Belediye otob...

Bursa'da belediye otobüsünde maske takma kavgasında ...

Bursa'da akılalmaz kaza! Bozulan araçlarını ...

Bursa'nın merkez Nilüfer ilçesinde, yolda kalan arac...

Bursa'da HES kodu kararı! Artık zorunlu oldu...

Bursa Valiliği, kamu kurum ve kuruluşlara, AVM'ye, ç...

Açıklamalar peş peşe geldi! Ankara'da infial...

Ankara Valiliği, Keçiören'deki hastanede yaşanan sağ...

EBA'ya giriş sıkıntısıyla ilgili Bakan Selçu...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, EBA TV'de yaşanan e...

Bursa'da hırsız ve definecilerden bıkan muht...

Bursa'da doğal güzellikleriyle ön plana çıkan köye h...

Umutlandıran gelişme! Sonunda bulundu... Kor...

Japon ışık ekipmanı üreticisi Ushio, insana zarar ve...

Araç sahiplerine müjde: Benzine indirim geli...

Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye gör...

Tüm velileri yakından ilgilendiriyor! Özel o...

Kayseri'de geçen dönemin eğitim-öğretim yılında Koro...

Milyonlarca emeklinin 2021 yılı zammı belli ...

2021'in Ocak ayında milyonlarca kişinin maaşı artaca...

Maske takmadan çalışanlar yandı! Bakanlık aç...

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sektörle...

Bursa'daki uyuşturucu operasyonunda tutuklam...

Bursa'da düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 5 kişi ...

Sağlık Bakanlığı duyurdu: Milli aşı babayiği...

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de kurulacak tesislerde aş...

Bursa'da silahı göle attı polisten kaçtı! 'N...

Bursa'da polis ekiplerinin uygulamasında "dur" ihtar...

Alman virologdan korkutan korona açıklaması:...

Almanya hükümetine Kovid-19 salgınıyla ilgili danışm...