CHP Bursa teşkilatından imza kampanyası! 'Hastaneyi peşkeş çektirmeyeceğiz'

Bursa ve Güney Marmara bölgesinin en eski kamu hastanesi olan Bursa Devlet Hastanesi'nin ivedilikle ve yeniden hizmete açılmasını talep eden CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Muradiye'deki hastane binası önünde basın açıklaması yaptı. CHP örgütü, basın açıklamasının ardından Setbaşı ve Kent Meydanı'nda da imza kampanyası başlattı.

GÜNCEL, 06 Mart 2020 Cuma, 13:48
CHP Bursa teşkilatından imza kampanyası! 'Hastaneyi peşkeş çektirmeyeceğiz'

Bursa'da sağlık erişimine ulaşmakta yaşanan sıkıntı her geçen gün arttığını, vatandaşın çile çektiğini belirten CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca'nın basın açıklamasına Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın ve Yüksel Özkan, Nilüfer eski Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz, Keles İlçe Başkanı Cevat Acar, İl Kadın Kolları Başkanı Vildan Özkula, İl Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı. Açıklamaya bölgede oturan ve sağlık hizmetlerine erişimde sorun yaşayan vatandaşlar da eşlik etti.

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, "Devlet Hastanemizi Geri İstiyoruz" kampanyasının kamuoyunda duyurulmasının hemen ardından sosyal medyada nezaketsiz paylaşımlarda bulunarak CHP'liler için "zekavet sorunu var" diyen AKP Bursa Milletvekili Mustafa Esgin'e cevap vererek başladığı açıklamasında, "İktidar partisinin milletvekili zekavet sorunundan bahsediyor. Zekavet sorunu olduğu ortada ama bunun adresi Cumhuriyet Halk Partisi değil, stadyumun dibine hastane yapanlardır. Zekavet sorunu, adına Şehir Hastanesi deyip şehrin 20 kilometre dışına hastane yapanlarda vardır. Zekavet sorunu her yıl 600 yataklı iki tane devlet hastanesi yapılacak parayı gidip özel şirkete peşkeş çekenlerdedir. Zekavet sorunu arayan direkt iktidar partisine gitsin!" dedi.

"4 TANE KAMU HASTANESİ KAPATILDI"

Kapatılan Bursa Devlet Hastanesi'nin bulunduğu Muradiye'den tam 18 kilometre uzaklığa Şehir Hastanesi açıldığını hatırlatan Karaca sözlerine şöyle devam etti:

"Geçen yıl Bursa'da 1.050 yataklı kamu hastaneleri kapatıldı. Bursa Devlet Hastanesi için ödeneğin çıktığını, projenin hazır olduğunu, hastaneyi açacaklarını ancak CHP'nin zaten açılacak Devlet Hastanesi önünde açıklama yaparak fırsatçılık yaptığını söylüyor zat-ı muhterem. Projesi hazırlanmış, çoktan ihaleye çıkmış kaç tane kamu yatırımı var. Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi inşaatı orada çürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi'ne zekavet sorunu atfedenler, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'ne baksınlar. Orada milyonlar çürüyor. Vatandaş sağlık hizmetine erişemiyor. 1.050 yatak kapattılar 950 yatak açtılar. Nüfus artıyor ama yatak sayısı azalıyor. Bursa yoğun bakım hizmeti bakımından büyük kentlere oranla çok geride. Bursa diğer büyükşehirlere göre yüzde 20 daha az yoğun bakım yatağına sahip. Hastalarımızı başka illere, ilçelere nakletmek zorunda kalıyoruz. 4 tane kamu hastanesi kapatıldı. Bize zekavet sorunundan bahseden şahsın geçmişte yaptığı, 'Muradiye Devlet ve Çekirge Devlet Hastanesi'nin taşınması söz konusu değildir' diye bir açıklaması var. 3 ay sonra bakıyorsunuz burası kapatılıyor. Tutarsızlık buradadır. Şu an hepsinin gözünün Çekirge Devlet Hastanesi'nde olduğunu düşünüyorum. Burayı kimseye peşkeş çektirmeyeceğiz."

"ŞEHİR HASTANESİNE KAÇ DAKİKADA ULAŞILIYOR, GÖRECEĞİZ"

Karaca, kamu hastanesi açısındn büyük sorun yaşayan Bursa şehir merkezinden Şehir Hastanesi'ne ulaşım zorluklarını da gündeme getirerek, "Yıldırım'dan toplu ulaşımla Şehir Hastanesi'ne kaç dakikada gittiğimize bakalım. Buradaki hastanelerin kapatılmasının tek nedeni Şehir Hastanesi'ne müşteri göndermektir. Hasta değil müşteri. Yıllık maliyet 600 trilyon. 25 yıl bu parayı ödemek zorundayız. 50 tane hastane parasını Şehir Hastanesi adı altında o şirkete peşkeş çektiler. Bizim kaynaklarımızı oraya aktarıyorlar. Vatandaşın parası gidiyor. Biz çözüm için önerilerde bulunduk, bulunacağız. Sorunları dile getirmeye devam edeceğiz. Zübeyde Hanım Doğumevi'ni takip ediyoruz. 150 yıldır Bursa'ya hizmet veren bu hastane kapatıldı" dedi. Karaca, önümüzdeki günlerde, Yıldırım'daki bir duraktan gazetecilerle birlikte toplu ulaşım aracına binerek Şehir Hastanesi'ne gideceğini de aktararak, "Bakalım kaç dakikada gideceğiz Şehir Hastanesi'ne, hep birlikte göreceğiz" derken, toplantıyı izleyen bir vatandaş da "O hastaneye gidene kadar hasta yolda ölür" diye bağırdı.

"MADEM YENİDEN AÇILACAK, TIBBİ CİHAZLAR NEREDE?"

Bursa Devlet Hastanesi'nin yeniden açılacağını söyleyenlerin, kapatılmasının üzerinden geçen 8 ay içerisinde doyurucu bir açıklama yapmadıklarını hatırlatan Karaca, "Biz burada açıklama yapmasak hiçbirinin aklına açıklama yapmak gelmiyor. 8 aydır neden açmadınız? Madem açacaksınız, bu hastane içindeki tıbbi malzemeler ne oldu? Buradaki bütün tıbbi malzeme peşkeş çekildi. Bilecik'e gitti. Uşak'a gitti. Kime ne lazımsa, aldılar başka illere götürdüler. Burada bir tane tıbbi malzeme yok burayı nasıl açacaksınız?" diye sordu.

Dünyanın terk ettiği, zarar ettiği için pişman eden Şehir Hastaneleri modelini örnek alan AKP iktidarının Türkiye'de şehir hastaneleri açtığını kaydeden Karaca, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında bu sorunun mutlaka çözüleceğini ve vatandaşlara bu zulmü çektirenlerden hesap sorulacağını söyledi. Karaca, "İngiltere'de var bu Şehir Hastaneleri modeli. Onlar terk ediyor ama bizim zekavet sorunu yaşamayan iktidarımız peş peşe Şehir Hastaneleri açıyor. Toplam 147 milyar dolar. Bunları bu ülkenin ekonomisinin kaldırması mümkün değil. Şehir Hastanelerinin kamulaştırılıp üniversiteye verilmesi gerekiyor. Çözüm önerisi, oranın Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne verilmesidir." şeklinde konuştu.

Bursa Devlet Hastanesi'nin yeniden açılmasını, Acemler'deki Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nin inşaatının bir an önce tamamlanmasını istediklerini belirten Karaca, "Çekirge Devlet Hastanesi'ni kapatmayı aklınızın ucundan geçirmeyin. Ne hastane kapattıracağız ne de o arsayı sizlere peşkeş çektireceğiz" diye konuştu.

Bu sırada aynı mahallede oturup sağlık hizmeti alamadığından yakınan bir kadının dert yanması üzerine Başkan Karaca mikrofonu vatandaşa uzattı. Vatandaşın, "Tophane nüfusu yaşlılardan oluşmakta. Zihinsel engelli akrabam var. Ben de 60 yaş üzerinde bir vatandaşım. Biz nereye, hangi hastaneye gideceğiz? Ben 200 lira veremem. Babamı yeni kaybettim, tansiyon hastasıyım her akşam Onkolojiye geliyorum ama yetersiz. Corona için burası kullanılacakmış. Devlet Hastanesi'ni yeniden açsınlar" sözlerine Karaca da "İşte görüyorsunuz. Vatandaşımıza bu çileyi çektirenlerden bunun hesabını soracağız" diye konuştu.

GÜNCEL
Bakan Koca, koronavirüste son durumu açıkladı! 73 can kaybı daha...
Türkiye'de son 24 saatte 3 bin 135 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 73 kişi hayatını kaybetti, top...
GÜNCEL
PTT, her eve ücretsiz 5 maske dağıtacak! İşte yapmanız gerekenler...
Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, her vatandaşa haftalık 5 adet cerrahi maske ü...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş talimat: 'Bir an önce faaliyetlerini durdursunlar'
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin MYK toplantısında corona ile mücadelede izlenecek yol har...
DÜNYA
ABD'de ölü sayısında korkunç artış!
ABD'de yeni tip koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1340 artarak 8...
GÜNCEL
İçişleri Bakanlığı'ndan sokak hayvanları için genelge!
İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle yiyecek bulmakta zorl...
GÜNCEL
Bilim Kurulu Üyesi 'İyi bir haber' diyerek duyurdu! Aşıyla ilgili önemli gelişme...
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, "Koronavirüs aşısı, hayvanlarda antikor cevabı oluşturdu,...
Karacabey'deki masalsı hikâyenin baş aktörü Yaren Leylek, evlere konuk oluyor!
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban birinci sırada!
Müthiş çikolatalı kek tarifi
26 yaşındaki genç feci kazada can verdi

En Çok Okunan Haberler

Bursa, vaka sayısının nüfusa göre oranlaması...

Bursa'da koronavirüsle mücadele kapsamında alınan te...

Bursa'da 'yasakları çiğneyenler'de bugün!

Bursa'nın en büyük pazarında vatandaşlar koronavirüs...

Bursa'da kahreden olay! Yasak olmasına rağme...

Bursa'da kalp rahatsızlığı bulunduğu için evden çıkm...

PTT, her eve ücretsiz 5 maske dağıtacak! İşt...

Sağlık Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından, ...

Bakan Koca, koronavirüste son durumu açıklad...

Türkiye'de son 24 saatte 3 bin 135 kişiye Kovid-19 t...

Yer Bursa! Yasağa rağmen sokakta geziyorlar...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bazı yaşlı vatandaşların ...

Bakan Koca'dan kritik koronavirüs uyarısı: '...

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, 81 il sağlık müdür...

Otomotiv devinin CEO'su: 'Elimizdeki araç sa...

ALJ Türkiye ve Toyota Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı...

Umutlandıran açıklama: Koronavirüsün zayıf n...

1.2 milyonda tespit edilen ve 64 binden fazla insanı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş talimat: 'Bir...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan partisinin MYK toplantı...

Daha önce hiç böyle görmediniz! Bursa hayale...

Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 65 yaş üstü vatandaşl...

'Denize açılmak da mı yasak?' diye soranlar ...

Bursa Valiliği, özel teknelerin denizde ve iç sular...

Bursa Müftülüğünün 45 yıllık binası yerle bi...

Bursa'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda bulunan esk...

86 yaşındaki Resmiye nine koronavirüsü yendi...

Birden fazla kronik rahatsızlığının yanı sıra bir sü...

Bütün ülke virüsten kırılırken bu kasabada t...

Avrupa'daki en fazla corona virüsü vakasının bulundu...