CHP Lideri Bursa'dan seslendi! Kılıçdaroğlu size ne yaptı?

Bursa temasları çerçevesinde Mustafakemalpaşa'da muhtar ve STK temsilcileri ile bir araya gelen CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu,16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumuna değindi. Kılıçdaroğlu iktidar cephesine yaptığı TV ekranında açık oturum davetini yineledi.

SİYASET, 11 Nisan 2017 Salı, 12:21
CHP Lideri Bursa'dan seslendi! Kılıçdaroğlu size ne yaptı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde muhtar ve STK temsilcileri ile bir araya geldi. Ülkenin geleceği konusunda herkesin oturup düşünmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu  "Anayasa değişikliğinin hiçbir parti ile ilgisi yok. Türkiye'nin kaderini belirleyecek. Bir rejim değişikliği yapıyoruz. Altını çizerek söylüyorum. Demokratik parlamenter sistemden neden vazgeçiyoruz? Bir Allah'ın kulu çıkıp 'şu yüzden istiyoruz' diye bize izah etmedi. 'Çift başlılığı bitiriyoruz' diyorlar. Tam tersine çift başlılık var. Hem partisinin genel başkanı hem ülkenin başkanı olacak. Kimse tarafsız olamaz. Bir partinin genel başkanı nasıl tarafsız olacak. Bu soruyu herkesin sorması lazım. Cumhurbaşkanlığı neden tarafsız. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana neden tarafsız oldu. Cumhurbaşkanı seçilen kişi 80 milyonu temsil eder. 80 milyonu temsil eden bir makam hepimizin ortak değeridir. Bu ortak değeri yok ediyoruz" dedi. 

HAKEM TARAFLI OLURSA O MAÇ ADİL BİR MAÇ OLUR MU?

Anayasa değişikliğinin adalete yara vereceğini savunan Kılıçdaroğlu, "Cumhurbaşkanı da partinin genel başkanı olursa partinin genel başkanı hakim tayin edecek. Beni düşünün, ben bir partinin genel başkanıyım ve hakim tayin ettim. Başka bir partinin üyesi ona güvenmez. İki takım maç yapıyor. Hakemin tarafsız olmasını isteriz. Hakem taraflı olursa o maç adil bir maç olur mu? Neresinden bakılırsa bakılsın adalet yara alır. Sayın Cumhurbaşkanının danışmanı 'halk kendi devletini kurmak için adım atıyor' diyor. Biz 29 Ekim 1923 yılında ne yaptık? Cumhuriyeti ilan ettik. Ne demek yeni devlet kuracağız? Buranın adı ne? Mustafakemalpaşa. Değiştirecek miyiz buranın adını? Bütün dünya demokrasiye geçmeye başladı. Şimdi biz demokrasiyi askıya alalım, tek adam rejimi getirelim. Akıl akıldan üstündür.

Hangi gerekçeyle bunlardan vazgeçiyoruz. Olayı 16 Nisan'da seçim olacak, partiler arasında yapılacak gibi gösteriyorlar. Yer gök ilan dolu. Meclis güçlenecek diyorlar. Meclis nasıl güçleniyor? Bir bakanlık dahi kuramıyor. Kaç bakanlığın olacağına bir kişi karar verecek. Bunu şimdi TBMM yapıyor. Bu yetkiyi neden elinden alıyorsun? Öyle yetki alınıyor ki bir milletvekili sözlü soru dahi soramayacak" diye konuştu.

BİR ALLAH'IN KULU DA DESİN

Yanlış ilanlarla insanların kandırılmaya çalışıldığını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bir Allah'ın kulu çıkıp desin ki bu değişiklik Türkiye'nin bir sorununu çözecek. Bu anayasa değişikliği ile anayasada istikrar gelecek. Hangi maddede bu var? 15 yıldır iktidardasınız, hiç memlekete istikrarı getirdiniz de karşı çıkan mı oldu? Memleketin içinde bulunduğu hale bakın. Bakanlıkların kurulmasına, başkan sayısına, devletin yapısı ve işleyişi ile ilgili bütün kararları alabilecek. Devlette vali olmanın, komutan, emniyet müdürü olmanın niteliklerini bir kişi belirleyecek. Şu an bunu TBMM belirler, atamayı hükümet yapar. Bakanlıklara müsteşar atayacaksanız en az 12 yıl devlette çalışması lazım. Tek adam rejiminde bunu bir kişi belirleyecek. Bizim kutsal kitabımız 'işi ehline veriniz' diyor. Sizler muhtarsınız, toplumu aydınlatmak zorundasınız" şeklinde konuştu.

"KEMAL KILIÇDAROĞLU SİZE NE YAPTI?"

Gittiği her yerde yeni anayasanın maddelerini anlattığını ifade eden Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ben bunları her gittiğim yerde anlatıyorum. Onlar da konuşuyorlar. Konu anayasa değişikliği. Onların tek konuları var Kemal Kılıçdaroğlu. Arkadaşlarıma dedim bu 18 maddenin içinde benimle ilgili madde var mı diyorum. Madde bir Kemal Kılıçdaroğlu, madde iki Kemal Kılıçdaroğlu, geliyor madde 18'e Kemal Kılıçdaroğlu. Kemal Kılıçdaroğlu size ne yaptı? Meydanlara çıkıyor 18 maddenin bu ülke için nasıl bir felaket getireceğini anlatıyor. 'Doğruyu söylemiyor' diyorlar. Bütün televizyonlar senin emrinde. Her konuşmanı bütün televizyonlar veriyor. Bütün imkanların var. Ben de medeni insan gibi çağrıda bulunuyorum. 'Kılıçdaroğlu gel bakalım, sana dersini vermek lazım' demesi lazım. Diyor mu? Diyemiyor.

Elinde fırsat varken gel beni mahcup et, ama bunu yapmıyorlar. Mustafakemalpaşa'dan Ankara'daki o beylere hodri meydan diyorum. Yüreğiniz varsa, cesaretiniz, bilginiz varsa 3'ünüz değil, isterseniz 33 kişi gelin, ben tek başımayım. Devletin her şeyi ellerinde. Biz devletin parasını, arabasını, imkanlarını kullanmıyoruz. Onlar bütün imkanlarına güveniyorlar. Biz sadece Allah'a ve milletimize güveniyoruz. Siz vatandaşın önüne çıkıp, neden 'evet' desinler onu anlatacaksınız, anlatamıyorlar, anlatamazlar. Yok böyle bir şey. Türkiye felakete sürüklenir. Geleceğimize yazıktır, günahtır. Birlikte mücadele edeceğiz. Tarafsızlık üzerine yemin eden ben değilim. Bir kişi kalkıp tarafsızlık üzerine yemin ederse sözünü tutmak zorundadır. Parti devleti kurmak istiyorlar. Irak'a, İran'a bakın, ne oldu? Hepsinde tek adam rejimi vardı. 'Evet' çıksın Suriyelilere de vatandaşlık vereceğiz. Suriyeli vergi ödemez. Türkiye'nin gerçeği bunlar. Bugüne kadar 25 milyar dolar ödedik diye övünüyorlar. Hepimize görev düşüyor.

İstemiyorsanız hayırlı bir iş yapacaksınız. Bizim çocuğumuz El-Bab'da şehit olacak, Suriyeli gençler Ankara'da volta atacak. Biz bunları biliyoruz. Neden 'hayır' denmesi gerektiğini biliyoruz. Bu referandum Türkiye'nin kaderini belirleyecek. 'Hayır' çıktığı an Türk halkı demokrasiye karşı çıktı anlamı çıkacaktır. Bütün dünyada Türkiye'nin itibarı artacaktır. Bütün vatandaşların sandığa giderken düşünmesi lazım. Hani kul hakkı yemek haramdı? Kendileri için değişiklik yapıyorlar. Malı götüreceğiz, kimse buna karşı çıkmayacak. Bunu istiyorlar."

Kaynak: IHA

GÜNCEL
Fransız dergisinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı!
Fransız Charlie Hebdo dergisi yeni bir skandala daha imza attı. Daha önce Hz. Muhammed'e hakaret ...
DÜNYA
Trump'tan Dağlık Karabağ'da ateşkesin ihlaline yönelik açıklama!
ABD Başkanı Donald Trump, Azerbaycan ve Ermenistan arasında varılan ateşkes hakkında konuştu. Tru...
GÜNCEL
Bakan Pakdemirli'den yangın açıklaması: Sabotaj ihtimali olabilir
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay'ın İskenderun ilçesinde çıkan ve henüz kontrol altı...
TÜRKİYE
Hakkari'de 4 terörist etkisiz hale getirildi
İçişleri Bakanlığı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Cilo Dağı Alandüz bölgesinde 4 teröristin etkisi...
SPOR
Futbolun 1 numarası koronavirüse yakalandı
Dünyada futbolun 1 numarası, FIFA Başkanı Gianni Infantino'nun koronavirüse yakalandığı duyuruldu.
GÜNCEL
Yüz yüze eğitimde sınavlar nasıl olacak?
Milli Eğitim Bakanlığı, corona virüs salgını döneminde ölçme ve değerlendirme uygulamalarına iliş...
Günde 16 bin kalori alıyor! Kilosuna inanamayacaksınız
Gemlik Belediyesi bütçesi 150 milyon 300 bin lira
Koronavirüse yakalanan Eser Yenenler'den haber var
Dikkat! Başvuru için son tarih

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da korku dolu anlar! Site çöktü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde kolonları patladığı için...

Yaş 70, iş bitmemiş! Bursa'da yüz kızartan o...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına ...

Bursa'da koronavirüsten ölen gencin son sözl...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde mobilyacılık yapan 33 yaş...

Bursa'da iki ilçede felaket! Böylesi ilk kez...

Bursa'nın Yenişehir İlçesine bağlı Çeltikçi-Çardaköy...

Bursa'da kocasını başka kadınla yakalayınca ...

Bursa'da aldatıldığını düşünen kadın eşini bir süre ...

Şoke eden anlar... Yüzüne tüküren kadını ite...

Kanada'nın Vancouver kentinde bir erkek yo...

Bursa Yavuz Selim'de MİT ve Jandarma'dan ter...

Türkiye'de gizlenen DEAŞ'lı terör örgütü üyesi ...

Bursa'da köylüler şaşkın ve çaresiz! Aniden ...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde bankadan çektikleri 10...

Bursa'da liseli kızlar tekme tokat birbirine...

Bursa'da lise öğrencisi oldukları tahmin edilen iki ...

Bursa'da alacak verecek meselesi kanlı bitti!

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde aralarında alacak verec...

Koronayı atlatanlarda korkutan bulgu: 10 yıl...

İngiltere'de yapılan bir araştırma koronavirüs salgı...

Bursa'da iki araç kafa kafaya çarpıştı! Ölü ...

Bursa'da iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazad...

Bakan Koca: 'Bursa en kritik günlerini yaşıyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının...

Meteoroloji'den Bursa için son dakika uyarısı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı son dakika uyarı...

Bursa hastanelerinde alarm! Koronalı hastala...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın salgının başından b...