CHP lideri Kılıçdaroğlu, 90 gün sonra kürsüde! Flaş 'casusluk' çıkışı...

Casusluk iddiasıyla gözaltına alınan gazetecilerle ilgili açıklama CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Eğer bu memlekette bir casus aranıyorsa, bu memlekette devletin sırlarını peşkeş çekenler aranıyorsa o da Kozmik Oda'yı açanlardır" dedi.

SİYASET, 09 Haziran 2020 Salı, 14:17
CHP lideri Kılıçdaroğlu, 90 gün sonra kürsüde! Flaş 'casusluk' çıkışı...

Salgın nedeniyle 90 gündür TBMM'de toplanamayan CHP Grubu, Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, üç ismin milletvekilliklerinin düşürülmesinden, iki gazetecinin casusluk iddiasıyla tutuklanmasına kadar ülke gündemiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

Biz ülkemizde; nasıl huzura erişeceğiz? Ülkede özgür gazeteciler varsa, kalemini satmayan, vatandaşın derdini özgürce dile getiren gazeteciler varsa, özgürlükler varsa huzura öyle erişeceğiz.

MÜYESSER YILDIZ'A SU VERMİYORLAR

Özgür gazeteciler bizi bilgilendirmek istiyorlar, zor koşullarda görev yapıyorlar. Ama bir sabah bir haber geliyor, iki gazeteci sabahın köründe gözaltına alınıyor. İsmail Dükel, Müyesser Yıldız. Su vermiyorlar su! Müyesser Hanım'a su verilmiyor.

Sevgili vatandaşlarım. Eğer bu memlekette bir casus aranıyorsa, bu memlekette devletin sırlarını peşkeş çekenler aranıyorsa o da Kozmik Oda'yı açanlardır.

DARBE DÖNEMİNDE YAŞADIĞIMIZ OLAYLAR

Üç milletvekili arkadaşlarımızın milletvekillikleri düşürüldü, bunlar darbe döneminde yaşadığımız olaylar. Yapılan yanlıştır. Anayasaya aykırıdır. Kendilerinin yaptığı bu anayasaya bile aykırıdır.

TERÖRİSTİN TUTANAK TUTTUĞU OLAY SIR MIDIR?

Enis Berberoğlu için devletin sırlarını açığa çıkarmaktan dava açıldı. MİT TIR'ları sır mıydı? O TIR'lara ilişkin tutanakları tutan hakim ve savcılar nerede? Terör örgütü üyeliğinden tutuklu. Teröristin tutanak tuttuğu bir olay nasıl sırdır?

Şimdi kafa kafaya vermişler seçim kanununu nasıl değiştiririz diye düşünüyorlar. Nasıl değiştirirseniz değiştirin, siz gidicisiniz arkadaş...

KORONAVİRÜS SALGINI

Kovid-19 salgınında virüs kimsenin kimliğine bakmıyor. Dünyanın ortak sorunu haline geldi ve dünya ortak bir mücadeleyi geliştirmek istiyor. Bilim Kurulu'nun aldığı kararlara vatandaş olarak hepimiz uyalım, uymaya da devam edelim. İnsan hayatı kadar değerli bir şey yoktur.

"APARTMAN GÖREVLİLERİ İLE İLGİLİ ÖZEL ÇALIŞMALARIMIZ VAR"

Bu süreçte apartman görevlileri var. Bütün apartman görevlilerine şükran borçluyum. Apartman görevlileri ile ilgili çok özel çalışmalarımız var, o çalışmalarımızı önümüzdeki süreçte belediye başkanları ile beraber hayata geçireceğiz. Kuryeler var, güvenlik görevlileri var. Zor koşullarda görev yaptılar. En büyük teşekkürümüz ise sağlık çalışanlarına. Eczacıları da buna dahil ediyorum. Bugün Avrupa'nın en güçlü sağlık ordusu bizde. En parlak beyinlerimiz tıp fakültelerine giderler. Hepsine şükran borçluyuz. Bazıları virüs kaptı, hayatlarını kaybettiler. Bizlerin sade birer vatandaş olarak gittiğimiz sağlık çalışanlarının tümüne yürekten şükranlarımızı sunuyoruz ve onları tekrar yürekten alkışlıyoruz. Dilek hemşireyi unutmadım. Virüs kapıyorsunuz, doğum yapıyorsunuz, çocuğunuzu kucağınıza almadan hayata veda ediyorsunuz.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA EK ÖDEMELERLE İLGİLİ ELEŞTİRİ

Hastaları ilk karşılayan tıbbi sekretere verilmedi, güvenlik görevlilerine, sağlık işçilerine, temizlik yapan işçilere verilmedi. Hastaların yemeğini hazırlayan aşçılara verilmedi. En yoğun çalışılan radyoloji bölümüydü, verilmedi. Bu zamanda ayrımcılık yaparsan, sen devleti iyi yönetemiyorsun anlamına gelir.

"DEDİK Kİ; EKONOMİK SOSYAL KONSEYİ TOPLA"

Hükümete hangi tavsiyelerde bulunduk? Büyük bir iyi niyetle dedik ki, ekonomik sosyal konseyi topla. Ekonomik açıdan, sosyal açıdan ne yapılacak buna karar verilmesi lazım. Çağıracaksın, işçisi, memuru, emeklisi, çiftçisi, sanayicisi, işvereni, Türk Tabipler Birliği orada olacak. Yani etkileyecek bütün tarafları çağırırsın. Hükümetsin sen. Biz yüz binlerce iş yerini kapatacağız, milyonlarca insan işsiz kalacak, ne yapalım, nasıl beraber çıkarız, bunun görüşülmesi lazım. Ziraat Odası Başkanı çiftçilerin görüşlerini aktaracak, sen de oturursun kendine göre bir çözüm üretirsin. On binlerce kantin kapandı, berberler, kahveler kapandı. Sosyal devlet olarak biz bu önlemleri aldığımızda ortaya çıkan sorunları nasıl çözeriz, bana anlatın diyecektin. Bunu yap dedik, ben bunu yapmam dedi.

"SİCİL AFFI ÇIKARALIM DEDİK"

Bankalar, esnafı, sanayiciyi, turizmciyi kara listeye almış. Gelin sicil affı çıkaralım dedik. Sen para vermiyorsun, bari borçla ver dedik, yapmadılar. Biz söyledik ya çünkü. Süratle bir kamuda israfı önleme genelgesi çıkarın dedik. İsrafın önünü alsak sizden vergi almamıza gerek kalmaz diyor Bülent Arınç. Doğru söylüyor. Devlette israf önlensin demek, vatandaşla devlet arasında güven sağlansın demektir. Bunu önerdik, bu da olmadı.

YENİ BÜTÇE ÇAĞRISI

Şimdi yeni bir süreç başladı, üretim tercihi değişti. Yüz binlerce iş yeri kapanacak. Yeni bir bütçe yapmamız lazım. Devletin de gelirleri azalacak. Parlamento olarak biz Kovid-19 sürecini biz sosyal devleti de ayağa kaldırarak nasıl yapabiliriz? Yeni bir bütçe getir, yeni getiremiyorsan ek bütçe getir. Yeni bir orta vadeli program getir dedik. Neden bütçe istedik? 2020'de Türkiye yüzde 5 büyüyecek dediler. Gerçekleşen ne olacak, Numan Kurtulmuş açıkladı. Eksi 4.5 küçüleceğiz dedi. Demek ki bu bütçe baştan yok oldu. İşsizlik aynı. Düşük göstermişler şimdi zaten patladı gidiyor. Turizm için 34 milyar dolar hedefti. Öyle bir gelirin olmayacağı belli. Bütçe açığı 139 milyar liraydı. İlk 4 ayda bunun yüzde 52'si gerçekleşti.

STOPAJ VERGİSİNİ KALDIRMAK İÇİN KANUN TEKLİFİ

Senin üç aylık kiranı ödeyeceğim demen lazım. Kiralamışsa 3 ayını ben ödeyeceğim diyeceksin. Getirecek kira kontratını ben onun 3 aylık kirasını ödeyeceğim. Kahveciler, pastaneler, berberler günlük yaşar ya. Yaptın mı bunu, yapmadın. Sadece o değil, esnafın başına bela olan bir stopaj vergisi var. Diyor ki devlet, bir miktar vergiyi kesip bana vereceksin. Ben vergi memuru muyum? Ben birisine ödüyorum, alacaksan mal sahibinden al kardeşim. Bunu da kaldıralım dedik. Bu konuda kanun teklifini TBMM'ye CHP verdi. Stopaj vergisini kaldırmak için kim el kaldırmıyorsa kara defterinin bir köşesine yaz.

KREDİLER

Bankalara kredi kartı, tüketici kredisi borcu var. Çalışmıyor, bankalar bana ödeyeceksin diyor. Sosyal devletin meraklanmayın demesi lazımdı. Bankalar Birliğini çağırıp 1 yıl yapılandırın, faizi de ben ödeyeceğim diyecekti. Devlet dediğiniz kurum budur. Vatandaşın sorununu çözen devlet, sosyal devlettir. Gerçi Halk Bankası'ndan kredi yapılandırması yaptılar ama Halk Bankası'ndan kredi alanların sayısı 567 bin. 1 milyon 753 bin esnaf sayısı var ama.

İşsizlik fonunda 131 milyar lira para birikti. Çalışanların banka kredi kartı, tüketici kredi borçlarının faizlerini ödemeye yeter. Fazla bile artar.

Konaklama vergisi getirmişler. Turist gelmiyor zaten. Önce bir turist gelsin, ondan sonra versin bunu. En azından MTV almak dedik.

Akşam olunca özellikle hanımlar diziler izlerler. Diziler bizim akşam hayatımızın önemli bir parçasıdır. Peki, o diziler nasıl çekiliyor, o sanatçılar hangi fedakarlıkta bulunuyorlar? O filmi çeken bir ordu var. Işıkçısı, setçisi, bunların çoğu asgari ücretli ve kayıtsız çalışıyor. Bunların sahibi bile yok.

GÜNCEL
İznik'te göl kenarında el bombası bulundu
Bursa'nın İznik ilçesinde göl kenarında şişe toplayan bir genç el bombası buldu.
TÜRKİYE
Kılıçdaroğlu: 'Kara kış fonu' kurulsun
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir an önce 'kara kış fonu'nun kurulması gerektiğini belirt...
ASAYİŞ
Bursa'da tekstil fabrikasında korkutan yangın
Bursa'da bir tekstil fabrikasının bacasında çıkan yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu sö...
GÜNCEL
Bursaspor'dan kadın cinayetlerine tepki! "Artık yeter!"
Bursaspor Kulübü, resmi sosyal medya hesaplarından, 25 yaşında erkek arkadaşı tarafından katledil...
GÜNCEL
Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama
Bilim Kurulu koronavirüs ile mücadeledeki son gelişmeleri görüşmek üzere bir kez daha bir araya g...
TÜRKİYE
Çad ile 500 milyon dolarlık ticaret hedefi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör örgütleri ve silahlı muhalif gruplarla eş zamanlı mücadele yürüten ...
TikTok fenomeni Ali Abulaban karısını öldürdü
AK Parti İl Başkanı Gürkan: Bursa'ya yakışır hizmetlerin anahtarı ortak akıl!
 Nilüfer'in Mehmet H. Doğan Ödülü'nün sahibi belli oldu
Dikey Geçiş Sınavı ek yerleştirme sonuçları açıklandı

En Çok Okunan Haberler

Benzine bu sefer indirim geliyor

Dolar/TL kurundaki dalgalanma benzin fiyatlarına da ...

Bursa sağlıkta yeni operasyon!

Sağlık kulislerinde günlerdir yapılacak yeni atamala...

Bursa'da vatandaşları isyan ettiren olay! 'H...

Bursa'da büyükbaş hayvan çiftliğindeki gübrelerin yo...

Bursa'da direksiyon hakimiyetini kaybeden sü...

 Bursa'da direksiyon hakimiyetini kaybeden sürü...

Şaşkınlık yaratan düğün kararı! 50 bin TL'ni...

Hakkari'de bir araya gelen Jirki aşireti temsilciler...

Kendisini bıçaklayan üniversiteli sevgilisin...

Denizli'de kaldığı aparta gelen üniversiteli sevgili...

Benzine indirim geldi!

Son 2 günde 72 kuruş zam yapılan benzine bu kez indi...

"Big Boy" lakaplı ünlü boksör ve oyuncu son ...

Bugün sabah saatlerinde geçirdiği kalp krizi netices...

Aracının kusurlarını söyleyen ekspertiz çalı...

Sultangazi'de ekspertiz dükkanında otomobilinin kusu...

Bursa-İzmir otoyolunda Yeşilçam filmlerini a...

Bursa'da içinde Afganların olduğu iddia edilen minib...

Korkutan açıklama: Bursa'nın 108 günlük suyu...

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdür...

Bursa'dan katılan iki kardeş, Kanada'daki ya...

Kanada'da 18 bin 346 öğrencinin katılımıyla düz...

Bursa'da hasat edilen deveci armudunda çiftç...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde tadı ve büyüklüğüyle dikk...

Elon Musk'ın servetinin yalnızca yüzde 2'si ...

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi ve kürese...

Zincir marketlerden 'fahiş fiyat' savunması

Rekabet Kurulu'nun salgın süresince görülen fiyatlam...