Çifte tuzak! Moskova'nın planları sızdı...

Rusya 80 bin askerini tekrar Ukrayna sınırına konuşlandırıyor. Rus medyasında çıkan haberlere göre Kremlin, ABD ve NATO'ya tuzak kurdu. Öte yandan, ABD'nin başını çektiği NATO ülkelerinin Rusya sınırında ateşlediği füzelerin fotoğrafları resmen yayınlandı.

DÜNYA, 07 Mayıs 2021 Cuma, 09:33
Çifte tuzak! Moskova'nın planları sızdı...

Rus basınında çıkan haberlere göre, 80 bin Rus askeri Ukrayna sınırına tekrar konuşlandırılmış durumda.

Haberde, Rusya'nın NATO ülkelerinin talebini kabul edip askerlerini Ukrayna sınırlarından çekmesine rağmen, Ukrayna ve NATO ülkelerinin yeni provokasyonlar başlattığı iddia edildi.

Bu bağlamda Rusya, Ukrayna sınırında, 80 bin askerden oluşan ve ağır silahlar içeren askeri gücün bölgeye ek olarak nakledildiği bildirildi.

Üst düzey Savunma Bakanlığı yetkilileri, bu rakamın Rusya'nın Kırım'ın 2014'te Moskova tarafından ilhak edilmesinden bu yana en büyük yığınağı olmaya devam ettiğini vurguladı.

BÖGLEDE ÖLÜMCÜL BİR GÜÇ TUTUYORLAR

'BÖGLEDE ÖLÜMCÜL BİR GÜÇ TUTUYORLAR' 

Yetkililer, Rus ordusunun gerçekten de bazı birimlerinin 1 Mayıs'a kadar kışlalarına dönmelerinin emredildiğini ve sınırdan uzaklaştıklarını söyledi.

ABD özel harekat kuvvetlerinin Avrupa'daki eski komutanı ve şu anda NATO Özel Harekat danışmanı olan emekli Tümgeneral Michael S. Repass, "Bölgede oldukça ölümcül bir güç tuttular ve yalnızca bazı kuvvetleri geri çektiler" dedi.

Uzmanlar, buna karşılık, Rusya'nın gerekirse, Ukrayna ve NATO'nun yeteneklerinden çok daha geniş olan 200 bin kişilik bir orduyu 4-5 saat içinde Ukrayna sınırına konuşlandırabileceğini belirtiyor.

RUSYANIN KURDUĞU TUZAKLAR

RUSYA'NIN KURDUĞU TUZAKLAR 

Rusya'nın Baltık Denizi kıyısında, ABD gemileri için hazırladığı bir tuzak olduğu biliniyordu.

Rus medyasında çıkan haberlere göre Moskove, ABD gemilerini Baltık Denizi sularında çok ciddi bir tuzağa çekiyor. St.Petersburg'a yaklaşan Amerikan savaş gemileri Rus filosu, askeri uçakları ve kıyı füze sistemleri tarafından kuşatılıp sıkıştırılabilir.

Kaynaklara göre, yakın gelecekte, Amerikan savaş gemileri bu bölgeye gitmeye çalışacak ve sonra Amerika Birleşik Devletleri büyük bir sorunla karşı karşıya kalacak. Rusya, Amerikan gemilerini serbest bırakmayacak.

Çin kaynağı Sohu, "Amerikan filosunun faaliyetlerini dikkatlice incelerseniz, pek çok ilginç şey bulabilirsiniz. ABD Donanması komutanlığı savaş gemilerini yalnızca Karadeniz'e gönderme cesaretine sahip, ancak Baltık Denizi'nde St. Petersburg'a yaklaşacak cesaretleri yok" değerlendirmesinde bulundu.

Rus filosunun Amerikan gemilerini nasıl kilitleyebileceğine dair bilgi veren Sohu, "Baltık Denizi'nin sözde Rus kapıları Amerikan savaş gemilerinin özgürce hareket edebilecekleri bir yer değil" dedi.

NATOYA DA TUZAK KURUYOR

NATO'YA DA TUZAK KURUYOR 

Diğer şeylerin yanı sıra, Rus filosunun bir başka tuzağının NATO gemileri için hazırlandığına dair bir dizi varsayım var, özellikle birkaç hafta içinde büyük bir uçak gemisi filosunun Suriye kıyılarındaki Rus askeri üslerine yaklaşması gerekiyor.

Ve burada NATO gemileri Rus denizaltıları ve savaş gemileriyle de karşılaşabilir. Habere göre, havacılık - manevra alanı eksikliği göz önüne alındığında, NATO unsurlarını bloke etmek oldukça basit olacak.

RUSYA SANİYE SANİYE İZLİYOR

RUSYA SANİYE SANİYE İZLİYOR 

ABD'nin başını çektiği NATO orduları, 26 farklı ülkenin katılımıyla 16 Avrupa ülkesinde Rusya'ya karşı muhtemel bir savaşı canlandırmaya başlarken ilk sıcak fotoğraflar sınırdan geldi.

Geçtiğimiz ay yükselen Ukrayna gerilimiyle Kırım çevresinde devasa bir gövde gösterisine imza atan Rusya, NATO'nun Defender Europe 2021 tatbikatını saniye saniye izliyor.

Son çeyrek asırın en büyük tatbikatını başlatan NATO ve ABD, Rusya sınırına yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Estonya'nın Tapa üssünde füzeler ateşledi.

GERÇEK MERMİ KULLANDILAR

GERÇEK MERMİ KULLANDILAR 

ABD ordusuna ait bir M270 çoklu roketatar sistemi ve diğer ramparlardan fırlatılan füzelerin fotoğrafları resmen yayınlandı, ittifakın gerçek mermiler kullandığı diğer cephelere ilişkin bilgiler verildi.

Buna göre, Rusya'nın güneyinde yer alan Romanya ve Bulgaristan'da da tatbikatın benzer bölümleri icra ediliyor. Bulgaristan'ın Karadeniz kıyısında uçan helikopterden kareler de yine resmi sitede paylaşıldı.

MÜDAHALEYE HAZIR OLUN

"MÜDAHALEYE HAZIR OLUN" 

Kırım çevresinde onlarca savaş uçağı bırakan Rusya, Estonya'ya konuşlandırılan F-35'lerden rahatsızlığını da gizlememişti. Savunma Bakanı Sergey Şoygu, askerlerine NATO'nun vereceği gözdağı için "Derhal müdahalede bulunmaya hazır olun" demişti.

Rus medyası, Estonya'ya konuşlandırılan F-35'lere karşılık 18 adet Su-30 ve Su-35 jetini Rusya lideri Vladimir Putin'in Doğu Avrupa'daki tek değerli müttefiki Aleksandr Lukaşenko'nun ülkesi Belarus7a gönderildiğini yazmıştı.

KAMÇATKADA SİRENLER ÇALDI

KAMÇATKA'DA SİRENLER ÇALDI 

Rus medyasında günün en çok dikkat çeken haberi, Kamçatka Yarımadası'ndan. Haberlere göre, Vilyuchinsk kentindeki Rus deniz üssüne ABD'ye ait savaş uçağı yaklaştı.

Rusya'nın en büyük nükleer denizaltılarına ev sahipliği yapan Avacha Körfezi'ndeki üssün yakınlarında ABD keşif uçağı RC-135V görüldü. Üste alarm verildi, hemen ardından Rus jetleri havalandı.

Medyada yer alan haberler henüz Rusya Savunma Bakanlığı tarafından resmi olarak doğrulanmış değil ancak orduya yakın internet siteleri de söz konusu gelişmeyi sayfalarına taşıdı.

TEK BİR GEMİ İÇİN KARADENİZİ KAPATTILAR

TEK BİR GEMİ İÇİN KARADENİZ'İ KAPATTILAR 

Ukrayna sınırına yığdığı devasa orduyu çeken ancak Kırım çevresinde onlarca savaş uçağı bırakan Rusya lideri Vladimir Putin, yeni adımını Nisan ayının son haftasında Karadeniz'de resmen gösterdi. Rus ordusu tek bir savaş gemisi için Karadeniz'in bazı bölgelerini kapattı, Moskva füze gemisinin Kırım açıklarında yaptığı atışın görüntülerini resmi medya yayınladı.

Sivastopol limanından Karadeniz'e açılan Moskva gemisinden özel görüntüleri ekrana getiren ordu televizyonu Zvezda, güvenlik için hem deniz hem de hava sahasının kapatıldığını yazdı.

Kırım'a konuşlandırılan onlarca Rus Su-27 ve Su-35 jetinin görüntüleri, hafta içinde yayınlanmıştı. Video kaydı, Rusya lideri Vladimir Putin'in yaklaşık 40 savaş uçağını Kırım Yarımadası'ndan çekmediğini gösteriyor.

Rusya'nın resmi olarak söz etmediği bir başka konu, Ukrayna ve Kırım sınırlarında büyük miktarda akaryakıt, mühimmat ve diğer malzemelerin bırakıldığı gerçeği. Yerel medyaya yansıyan haberlere göre, Rusya'nın birlikleri Ukrayna sınırından çekmesine rağmen Pogonovo askeri üssündeki silahlar ve ekipmanlar olduğu gibi kalacak.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KİEVE GELİYOR

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KİEV'E GELİYOR 

Ukrayna'ya açık şekilde destek veren ABD ise, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ı Mayıs ayında Kiev'e gönderiyor. CNN International, Blinken'ın ziyaretini Ukraynalı kaynaklarına dayandırdı.

PUTİN GÖZDAĞI VERDİ

PUTİN GÖZDAĞI VERDİ 

Rus ordusu, Nisan ayı içerisinde Kırım çevresinde şimdiye kadarki en büyük gövde gösterisine imza attı. Rusya lideri Vladimir Putin'in Kırım ve Ukrayna sınırına bir ordu yığmasıyla neredeyse Karadeniz üzerinde şimşek yüklü bulutlar çarpışıyordu.

Gövde gösterisinde 10 bini aşkın askerin yanı sıra 40'ı aşkın savaş gemisi ve 200'den fazla jet vardı. Savunma Bakanlığı'nın resmi televizyonu Zvezda, Karadeniz'e doğru ateşlenen füze yağmurunu ekrana getirdi. Kırım'daki dev tatbikatta ayrıca Rus ordusuna ait savaş gemileri çıkarma yaptı, fırlatılan füzeler Karadeniz üstündeki hedefleri yerle bir etti.

TUZAK ORDUSU

TUZAK ORDUSU 

Rusya, Ukrayna geriliminin ortasında 'Batı'yı kandırmak' için şişirilebilir tanklar, füzeler ve savaş uçaklarından oluşan bir 'tuzak ordusu' konuşlandırdı. Süper gücün 'şişme ordu'su, ülke çapında askeri tatbikatlarda kullanıldı.

Putin'in dakikalar içinde şişebilen tuzakları, bu hafta başkent Moskova yakınlarındaki ormanda görüldü. Ordudan yapılan açıklamada, "Şişirilebilir ekipman, kullanılan özel malzemeler sayesinde orjinaliyle neredeyse aynı görünüyor" denildi.

Zvezda'nın yayınladığı kayıtta, 'Rus ordusunun en sıra dışı teçhizatıyla donanmış' 45. mühendis-kamuflaj alayı yer aldı. Ormanda bulunan bir hava sahasındaki cephaneliklerin içinde, uçaksavar füze görünümü altında bir MiG-31 ve Su-27 jetlerine benzeyen şeyler de var.

Rusya Savunma Bakanlığı "Tanklar, havacılık ve hava savunma sistemleri Moskova bölgesine taşındı, böylece 'düşman' sadece gizli bir hava alanı bulmakla kalmayıp aynı zamanda uydu görüntülerini de elde etme şansına sahip oldu. "

Şişme ordunun arkasındaki devlet bağlantılı şirket olan Rusbal, düşmanı kandırmanın maliyetinin gerçek silah satın almanın bir parçası olduğunu söylüyor.

SON 50 YILIN EN BÜYÜĞÜ

SON 50 YILIN EN BÜYÜĞÜ

Ukrayna'nın doğusunda Mart ayı sonunda ateşkesin havaya uçmasıyla tırmanan gerilimin hemen ardından, yeryüzünün en büyük yüzölçümüne sahip ülkesi Rusya yarım milyon askerini harekete geçirdi. Rusya'daki Echo Moscow radyosuna konuşan uzmanlar, Vladimir Putin'in son 50 yılın en büyük askeri sevkiyatı için emir verdiğini ve cephe hattındaki hareketliliğin Soğuk Savaş'ın en gerilimli dönemlerini hatırlattığını söylüyor.

Rus askeri analist Pavel Felgenhauer, kendisine yöneltilen 'Rusya savaşın eşiğinde mi?' sorusunu 'Neredeyse' kelimesiyle yanıtlayıp devam etti: "Tüm ordu topyekun seferberlik halinde, Pasifik'ten Baltık Denizi'ne kadar. Bütün birlikler. Bu 1973 veya 1962'den bu yana olmadı."

Rus nüfus ve Rusya yanlılarının ağırlıkta olduğu Donbas bölgesinde (Donetsk ve Lugansk) tek taraflı bağımsızlık ilan edilmesinin ardından, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ile Ukrayna ordusu arasında çatışmalar 2014'ten bu yana aralıklı olarak devam ediyor.

Son haftalarda Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna ordusu arasındaki çatışmalar yoğunlaşırken, Moskova'nın sınırın diğer tarafındaki askeri varlığını artırması iki ülke arasında sıcak çatışmaya yönelik endişeleri doruk noktasına çıkardı.

Donbas krizinin çözümüne ilişkin müzakereleri Rusya, Ukrayna ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'ndan (AGİT) oluşan Üçlü Temas Grubu yürütüyor. Taraflar arasındaki en son kapsamlı ateşkes, Temmuz 2020'de sağlanmıştı.

Ukrayna Parlamentosu, yedi yıl önce Kırım'ın ilhakı ve Donbas'taki gelişmeler sonrası Rusya'yı 'saldırgan' ülke olarak nitelendiren yasayı onaylamıştı. Vladimir Zelenskiy de, iki hafta önce Kırım'ın kurtarılmayı amaçlayan Askeri Güvenlik Stratejisi'ni onaylamıştı.

KÜLTÜR-SANAT
Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'ne 'Eren' rehberlik edecek!
Osmangazi Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi'nin sanal reh...
EKONOMİ
Alman otomotiv devine siber saldırı şoku! Bilgiler çalındı
Alman Volkswagen ve Audi marka otomobil firmalarına düzenlenen siber saldırıda ABD ve Kanada'daki...
GÜNCEL
İzmir Çeşme'de 1.000 m2 arsa satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden İzmir Çeşme'de 1.000 m2 arsa mahkemeden satılı...
ASAYİŞ
Hatay'da feci kaza: 4 ölü, 3 yaralı!
Hatay'da iki aracın kafa kafaya çarpıştığı kaza da 3 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.
GÜNCEL
Suudi Arabistan'dan flaş hac kararı!
Suudi Arabistan'ın bu yıl sadece vatandaşlarına ve ülkede yaşayanlara hac izni vereceği belirtildi.
GÜNCEL
Mustafakemalpaşa'da 45 adet taşınmaz kiraya verilecek!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden Bursa Mustafakemalpaşa Belediye Başkanlığına a...
AÖF sınav sonuçları açıklandı!
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 il valiliğine genelge
Sırameşeler Hakkı Camii yenilendi! Dündar: Hizmetler mutluluk sebebimiz!
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Jake Sullivan ile görüştü

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da tıra arkadan çarpan sürücü, araçta ...

Bursa'da tıra arkadan çarpan hafif ticari araç sürüc...

Bursa'da pazar ucuzladı, vatandaş rahat bir ...

Bursa'da pazarlarda fiyatlar ürünlerin bollaşmasıyla...

Marmara'da görülen deniz salyası için çözüm ...

Marmara Denizi'ni esir alan ve Ege Denizine doğru ya...

Bursaspor Kulübü, borç rakamlarını açıkladı

TFF 1. Lig'de mücadele eden Bursaspor Kulübü, r...

Uzmanlardan acil çağrı! 'Marmara lağıma dönü...

Ağır kimyasal yükünü Ege'ye taşıyan Ergene Nehri'nin...

Bursa'da korku dolu anlar... Evi ateşe verip...

Bursa'da uyuşturucu kullanan ve bunalıma giren adam,...

Hacizler kalkacak! 10 soruda borç yapılandır...

Milyonları ilgilendiren emeklilik keseneği, sigorta,...

Bakan Koca açıkladı: Ay sonunda aşı sırası 2...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüse karşı aş...

Görüntüler Bursa'dan! 4 şahsın üzerinden 'ze...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü ekipler...

Bursa'da işsizlerin dikkatine... Gittiği ku...

Bursa'da uluslararası ilişkilerden mezun olduktan so...

İstanbul'da dev baskın! Cumhuriyet tarihinin...

İstanbul'da 3 ilçede 9 ayrı adrese düzenlenen baskın...

DOSABSİAD Başkanı Çevikel: İhracatçının eli ...

DOSABSİAD Başkanı Nilüfer Çevikel, giyim tekstili se...

Müsilaj kararı Resmi Gazete'de!

Meclis'te Müsilaj Araştırma Komisyonu kurulmasına da...

Sistem değişiyor... Lise öğrencilerine dijit...

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne, ...

Büyükşehir belediye başkanları Muradiye Küll...

Bursa'da Muradiye Külliyesi'ni ziyaret eden büyükşeh...