Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3 ülkeye Ermenistan tepkisi!

AK Parti Şırnak 7. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz neden Azerbaycan'da varız, kardeşlerimizin yanındayız. Ne deniyor? MİNSK üçlüsü; ABD, Rusya ve Fransa... Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar. Ermenistan'a her türlü silah desteğini veriyorlar" dedi.

GÜNCEL, 18 Ekim 2020 Pazar, 15:13
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 3 ülkeye Ermenistan tepkisi!

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Şırnak 7. Olağan İl Kongresi'nde konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:

"Yaklaşık 1,5 yıllık bir hasretin ardından bütün kardeşlerimi selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında Şırnak'a özel şükranlarımı iletmek istiyorum. 11 Mart'ta buraya geldiğimde, Şırnak Belediye Başkanlığı'nı AK Parti'ye emanet ettiniz. Bu sonuçla Şırnak Türkiye genelinde seçim kazandığımız 24 il belediyesinin arasında Rize'nin ardından 2. sırada yer aldı. Belediye Başkanımız Mehmet Yarka kardeşime ve ekibine de teşekkür ediyorum. İnşallah Şırnak'a layık bir belediyecilik anlayışı ortaya koyarak, bu güvenin karşılığını hizmet olarak vereceğiz.

Bugün Şırnak'a elimiz boş gelmedik. Kongremizden sonra katılacağımız törenle 3,5 milyar lirayı geçen 591 projenin resmi açılışını yapacağız. Şırnak'a yaptığımız yatırımların özet bir değerlendirmesini de paylaşacağız. Eser ve hizmetlerin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

AK Parti il kongrelerimizin ilkini Şırnak'ta gerçekleştiriyoruz. Kongrelerimiz, 81 şehrimin tamamını dolaşacaktır. Biz de el verdiğince vatandaşlarımızla kucaklaşacağız. Tüm Türkiye'yi bir kez daha kat etmiş olacağız. Son 19 yılda AK Parti Genel Başkanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı olarak 81 vilayetin hepsine defalarca gittim. Ülke ve dünya meseleleriyle ilgili biz kulağımızı da gönlümüzü de milletimize çeviriyoruz. Siz ne diyorsanız, ne bekliyorsanız onu yapmak için gece gündüz çalışıyoruz.

Biz sorumluluklarımızın ağırlık ve çokluğuna rağmen halkımızla muhabbetimizi bu kadar sıkı tutarken, muhalefet milletimizden uzak duruyor. Kapalı kapılar arkasında siyaset yapmak kolay. Milletimizle kucaklaşmadan insanımızın gönül sıcaklığını hissetmeden siyaset yapıyorum diyenler, sufleyi sizden değil, başka yerden alıyor. Bu ülke için yaptıklarını, yapacaklarını her meseleyle ilgili duruşunu ortaya koyamayandan siyasetçi olamaz. Yalanla, iftirayla, imayla siyaset yapanların halktan uzak durmalarının sebebi bu sığ üsluplarının yüzlerine vurulacağını bilmeleridir.

Bizim en büyük motivasyon kaynağımız her kesimden insanımızın o hasbi samimiyettir. Bu öyle tek taraflı değil, iki taraflı muhabbettir. Biz tüm hayatımızı milletimize hizmete vakfettik. Milletimiz de bizi girdiğimiz hiçbir mücadelede yalnız bırakmadı. Attığımız her adımda milletimiz yanımızda oldu. Vesayet karşısında dimdik dururken milletimiz yanımızdaydı. Terör örgütleri ve onları destekleyenlerin üstüne giderken milletimiz yanımızdaydı. Darbeciler üzerimize gelirken milletimiz yanımızdaydı. Hakkımızı, hukukumuzu, çıkarlarımızı cesaretle savunurken milletimiz yanımızdaydı. Milletimizden aldığımız güçle yedi düvele meydan okumaktan çekinmedik. Önümüze çıkan engelleri yine milletimizle aştık. Bugün her alanda kendine güvenen, inanan bir Türkiye varsa, milletimizin dirayeti, sabrı sayesindedir.

Buradan bir kez daha tekrar ediyorum; beni Rizelinin olduğu kadar Şırnaklının da, Edirnelinin olduğu kadar Karslının da kardeşi olarak yaratan Rabbime hamt ediyorum. Dünyadan bundan daha büyük zenginlik, mutluluk, güç, itibar bilmiyorum, tanımıyorum. Ülkesinden ve milletinden utanan değil, gurur duyan herkesin aynı hissiyat içinde olduğunu biliyorum.

Hiçbir siyasi, ideolojik, sosyal, kültürel mülahaza 83 milyon olarak birliğimizden, kardeşliğimizden daha önemli, daha hayati değildir. Yüreklerimiz toplu vurduğu sürece, her türlü tefrikayı uzak tuttuğumuz sürece bu zenginliğin önünde duracak hiçbir güç yoktur.

AK Parti'nin ilk il kongresi için Şırnak'ı belirlememiz rastgele bir tercih değildir. Geçen yıldan kalan bir sözümüz vardı. Kongremizin ilk durağı olarak Ahmedi Hani'nin, El Cezire'nin şehrini seçmemiz dünyaya da bir mesajdır. Irak'ta, Suriye'de, Balkanlar'da şu anda Libya'da, Karabağ'da yaşananlar bize ayrımcılığın nasıl kan ve gözyaşından başka bir netice göstermediği göstermiştir.

Biz niye Azerbaycan'da varız? Minsk 3'lüsü deniliyor; ABD, Rusya, Fransa... Bunlar Ermenistan'ın yanında yer aldılar. Ermenilere her türlü silah desteğini veriyorlar. Bütün bunlar yapılırken, Azeri kardeşlerimiz Ermenilere karşı çok ciddi bir mücadelenin içindeler. Bu mücadeleyi neden veriyorlar? Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarını Ermenilerden kurtarmak için bu mücadeleyi veriyorlar. Bundan daha doğal ne olabilir? 30 yıldır ABD, Rusya, Fransa kalkıp bu müzakereyi bitirmedi, Azeri kardeşlerimizin topraklarını kendilerine vermediler. Şimdi de işgal altındaki bu toprakları kurtarma mücadelesi veriyorlar.

Libya aynı şekilde. Orada da Wagner denilen Rusların paralı askerleri var. Bu paralı askerlerle Libya'da Libyalı kardeşlerimize karşı Hafter'e destek veriyorlar. Ne işiniz var diyorlar, biz zulüm neredeyse oradayız. Suriye'de ne işini var diyorlar; 911 km sınırımız var. Bu niye birilerini rahatsız ediyor? Orada da varız, olacağız. ABD'nin 24 üssü var. 11 bin km'den gelip üs kurmasının anlamı ne? 3 bini aşkın TIR silah, araç gereç getiriyor; hayırdır ne işin var burada? Ama dünya, batı şu anda Azerbaycan'ın yanında değil. Ateşkes ilan edildi ama Ermeniler yine bozdu. Bütün bu gerçekler ortadayken batı ses çıkarmıyor. Türkiye ses çıkarınca, 'hiç de sessiz durmuyor' diyorlar; durmayacağız.

Şırnak'ın bir tarafı Irak, bir tarafı Suriye. İki tarafta da yaşayanlar hangi inanca, hangi meşrebe sahip olursa olsun bizim binlerce yıllık kardeşimizdir. İstismarcı terör örgütleri veya rejimlerin yol açtığı acılar yaşanıyor. Terör örgütleri sizin hayallerinizi istismar ederler, gerçekte ama coğrafyamızda, kültürümüzle ilgisi olmayan kendi çıkarları için burada olan ülkeler için çalışıyor. Kanı dökülen, canı yanan biziz ama kazanan başkaları. Böyle bir çarpıklığa nasıl göz yumabiliriz?

Herkes için demokrasi, herkes için kalkınma diyerek hizmet ediyoruz. Göreve geldiğimizde Türkiye'nin gelişmesi, kalkınması için ne yaptıysak Şırnak için de onu yaptık. Türkiye'nin diğer 80 vilayetinde ne varsa, sizde de mevcut değil mi? Eğer eksik ve aksaklık varsa Türkiye Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı burada. Size hem demokrasi, hem kalkınma anlamında en küçük ayrımcılık yapılıyorsa, failinden hesabını sormak boynumun borcudur.

Türkiye'de bunlar yaşanırken, sınır komşularımızda durum nedir? Şırnak'ı Iraklaştırmak, Suriyelileştirmek için uğraşanlar bu gerçekleri görmüyor mu? Onların derdi size daha müreffeh bir hayat sağlamak değil ki? Onların derdi el altından verilen ajandada yazılanları uygulamaktır. Dağda terörist olarak gezenin de, şehirde siyasetçi olarak dolaşanın da hiçbirinin de ne Şırnak için ne Türkiye için bir hayali vardır. Hepsi de ipleri nereye bağlıysa oraya gider.

Bundan 5-6 yıl önce demokratik tüm yolları yöntemleri kullanıyorduk. Terör örgütünün de cevabı şehirlerimizi çukurlarla bölmek olmuştu. Ağızlarından demokrasiyi düşürmeyenler terör örgütünün yanında yer aldı. Bunları söylerken, elbette geçmişte yapılan hataları, kötü uygulamaları görmezden geliyor değilim. Attığımız adımlarda akıl almaz engellerle karşılaştık. Darbe girişimi başta olmak üzere her türlü saldırıya maruz kaldık. Tüm bunları sizlerle birer birer aştık. Aklımıza hiçbir zaman terör örgütü kurmak gelmedi. Çocukları, kadınları katlederek kendimize hakimiyet alanı kurmak gelmedi. Bizim derdimiz hakkımız olan özgürlük ve hizmetlere ulaşabilmekti.

Bugün Türkiye demokraside ve kalkınmada eski dönemle mukayese edilemeyecek bir noktada bulunuyor. Dün 3-5 teröristle, 3-5 milyar dolarlık manipülasyonla Türkiye'yi köşeye sıkıştırıyorlardı, bunlar işe yaramadığı için küresel senaryolarla üstümüze geliyor. Bu ülke milleti ve devletiyle başkalarının ittiği yönde değil, kendi hedefleriyle ilerliyor. Türkiye Şırnaklısıyla ve 83 milyonuyla 2053 vizyonunu sahiplenmiştir. Gönlünü, gözünü bu ufka kilitlemiştir.

Dün Karadeniz'de ilk doğalgaz rezervinin sondaj çalışmasındaydık. Sakarya Gaz Sahasındaki 405 milyar m3'lük doğalgaz ülkemizin ihtiyacını yıllarca karşılayacak büyüklüktedir. Fatih gemimiz yeni bir kuyuda sondaja başlayacak. Türkiye bu zenginlikleri ne yapacak. Bölgemizdeki kimi ülkeler gibi har vurup harman savuracak değiliz. Bu zenginliklerimizi 83 milyonumuzun refahı, geleceği için kullanacağız.

Türkiye bu noktaya kolay gelmedi. Dedelerimizin ömrü savaşarak geçti, babalarımızın ömrü yoksullukla geçti. Bugün orta yaşa ulaşan evlatlarımız nispeten daha iyi bir hayat sürüyor. Torunlarımıza büyük ve güçlü Türkiye'yi miras bırakacağız. Gençlerimizin gözünde bu heyecanı görüyorum. Halihazırda yürüttüğümüz mücadeleleri başarıya ulaştırdığımızda geleceğe daha güvenle bakacağız."

GÜNCEL
Cumhuriyet Bayramı kutlanacak mı? İçişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi
İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, "29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlam...
GÜNCEL
Hatay'daki patlamaya ilişkin Bakan Soylu'dan açıklama geldi!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay'da eylem hazırlığındaki 2 teröristin de etkisiz hale getiri...
GÜNCEL
Eski Sağlık Bakanı Osman Durmuş hayatını kaybetti
Eski Sağlık Bakanlarından Osman Durmuş, 73 yaşında hayatını kaybetti.
GÜNCEL
Hatay'da patlama: İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı ve 2 kişi yaralandı
Hatay'ın İskenderun ilçesinde polis ekiplerinin alınan istihbarat üzerine takibe aldıkları araçta...
SİYASET
Erdoğan ve Tatar'dan ortak toplantı! Liderlerden kritik mesajlar...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye gerçekleşt...
YAŞAM
NASA, Ay'daki heyecan verici keşfi duyurdu
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay hakkında "heyecan verici" yeni keşfi açıkladı. NA...
Deprem anı böyle görüntülendi! Hepsi bir yana kaçıştı
Gemlik'te bayram heyecanı! Türk bayrağı dağıtılıyor
İşçiler tesadüfen buldu! Karayolunda bomba düzeneği
Mikrop saçıyor! Anne: Asla almayın, hepsini çöpe atıyorum!

En Çok Okunan Haberler

15 günlük büyük sınav: Hafta sonu sokağa çık...

Avrupa'da koronavirüs vakalarındaki artışla birlikte...

Bursa'da korku dolu anlar! Site çöktü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde kolonları patladığı için...

Yaş 70, iş bitmemiş! Bursa'da yüz kızartan o...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına ...

Bursa'da koronavirüsten ölen gencin son sözl...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde mobilyacılık yapan 33 yaş...

Bursa'da iki ilçede felaket! Böylesi ilk kez...

Bursa'nın Yenişehir İlçesine bağlı Çeltikçi-Çardaköy...

Bursa'da kocasını başka kadınla yakalayınca ...

Bursa'da aldatıldığını düşünen kadın eşini bir süre ...

Şoke eden anlar... Yüzüne tüküren kadını ite...

Kanada'nın Vancouver kentinde bir erkek yo...

Şok istifa! Bursa İl Sağlık Müdürü görevi bı...

Yaklaşık 10 ay önce göreve gelen Bursa İl Sağlık Müd...

Bursa Yavuz Selim'de MİT ve Jandarma'dan ter...

Türkiye'de gizlenen DEAŞ'lı terör örgütü üyesi ...

Bursa'da liseli kızlar tekme tokat birbirine...

Bursa'da lise öğrencisi oldukları tahmin edilen iki ...

Kilosu 18 lira! Bursa'da bu ormana giden zen...

Denize nazır çam ormanlarında yetişen ve bin bir der...

Bursa Kapalı Çarşı'da kadını adım adım izled...

Bursa'da çarşı ve pazar gibi kalabalık yerlerde yaya...

Bursa'da alacak verecek meselesi kanlı bitti!

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde aralarında alacak verec...

Bursa'da iki araç kafa kafaya çarpıştı! Ölü ...

Bursa'da iki otomobilin kafa kafaya çarpıştığı kazad...

Koronayı atlatanlarda korkutan bulgu: 10 yıl...

İngiltere'de yapılan bir araştırma koronavirüs salgı...