Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündeme dair önemli gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, sel bölgesindeki vatandaşlara "Vatandaşlarıma bir şeyi hatırlatmak istiyorum, zorda kalmadıkça karayollarını tercih etmeyin, her an heyelan olabilir." çağrısında bulundu. Öte yandan Erdoğan THK uçakları, Afgan göçmenler konusu, sosyal medya düzenlemesi ve okulların açılmasıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan fındık alım fiyatlarını da açıkladı.

GÜNCEL, 11 Ağustos 2021 Çarşamba, 22:15
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal D ve CNN Türk ortak yayınında gündeme dair önemli değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bu ara yangınla uğraşırken bir diğer tarafta sel felaketiyle karşı karşıya kaldık. Bu sel felaketinde de şu an itibarıyla bir tane kaybımız var ama henüz aranmakta olan başka vatandaşlarımız da var.

Tüm bakan arkadaşlarımız ve AFAD, hepsi şu anda oradalar. Kurumlarımızla birlikte çalışmalarını devam ettiriyorlar. Arkadaşlarla görüştük az önce, 'Oralardan ayrılmayacaksınız' dedik. Çatı katından, damlardan helikopterlerimizin kurtardığı insanlar var.

SEL FELAKETİ

Darda zorda kalmadıkça ulaşıma adeta kapalı sayılabilecek karayollarını da tercih etmeyin. Her an heyelan olabilir. Nereden yol veriyorlarsa oradan gitmek en isabetlisi olacaktır.

ORMAN YANGINLARI

Şu anda ciddi manada kontrol altına alınmış vaziyette. Bütün araçlarımızla, helikopterlerle, arazözlerle ciddi bir güce ulaştık. Helikopterlerimiz, uçaklar çok büyük fonksiyon icra ettiler, ediyorlar. Çok kısa zamanda denizlerden suyu alıp söndürme alanına gidebiliyor. Burada iyi bir yere Türkiye artık ulaştı ve bunu da artırarak devam ettireceğiz.

YANGIN SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI

Ülkemiz yangınlarla mücadelede 2 asra yaklaşan kurumsal bir tecrübeye sahip. Bunun yanı sıra her türlü teknolojik altyapıya da sahip. Son 19 yılda yangınlarla mücadelede kara ve hava araçlarımızı yenileyerek sayılarını artırdık.

Arazöz sayımızı yüzde 70 artırarak bin 78'e çıkardık. Araç parkında olmayan su ikmal araçlarından 281 tane daha aldık. Yangınlara anında müdahale için 2270 tane ilk müdahale aracı aldık. İş makinesi parkımızı yüzde 125 büyüterek 682'ye çıkardık.

Yangınla mücadele hava filomuz ise çok daha verimli hale getirdik. Yangın söndürme uçaklarımızın su atma kapasitesi artırıldı. Kiralama yollarına da gittik, dost ülkelerden de destekler geldi. Coğrafyamızda yangın söndürmede en önemli helikopterlerden 2002 yılında 18 adet var iken 2020'de bunu 39'a çıkardık, bu süreçte bu rakam 60'a yaklaştı. Bu helikopterlerle çok ciddi işler gördük.

Önümüzdeki yıl belki kendimize ait uçağımızı satın alacağız. İtfaiye noktasındaki ekibimizi, filomuzu çok daha güçlü hale getirmiş olacağız.

YANAN ALANLARIN AĞAÇLANDIRILMASI

Anayasa'ya göre kesinlikle yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir. Orada yeni bir yapılanmaya gidemezsiniz. Yanan orman alanlarını yeniden nasıl ağaçlandırdığımız ortada. Son yangınlardan sonra bu bölgelerde hızla ağaçlandırma çalışmalarına başlayacak. Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak. Bu alanlar en verimli şekilde ağaçlandırılacak, yeniden orman olacak. Türkiye en çok ağaçlandırma yapan ülkeler arasında Avrupa'da 1., dünyada 6. sırada yer aldı.

TÜRK HAVA KURUMU

Türk Hava Kurumu, devletin bir kurumu değildir. Nasıl çeşitli vakıflar, dernekler varsa Türk Hava Kurumu da bunlardan bir tanesi. Türk Hava Kurumu'nun elindeki uçaklarla ilgili tartışma yeni değil. Türk Hava Kurumu yetkilileri gerekli adımları atmadığı gibi çalışır durumdaki uçakların da bakımını yaptırmayarak hepsini adeta çürümeye terk etmişler. Uçakların bakımını yaptırmayanlar kurumun eski yöneticileridir.

SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ

Meclis'in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereğine inanıyorum.

EKŞİ SÖZLÜK'TEKİ AYAKLANMA İÇERİĞİ

Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir.

Onlar da gereği gibi bunun bedelini ödeyecektir. Takma isimlerin arkasına saklanarak kişilere iftira, hakaret edilmesine, milli-manevi değerlere küfredilmesine, ayaklanma çağrılarına hiçbir şekilde müsaade etmeyiz, yargı sistemimiz de müsaade etmez.

AFGAN GÖÇMENLER

Biz göçmenlerle ilgili en önemli adımı Suriye'de attık. Suriye'den bize 4 milyona yakın göçmen geldi. Biz bunlara kapıları açtığımız gibi meslek sahibi, sanat sahibi birçok Suriyeli vatandaş da oldu. Afganistan durumu biraz daha farklı. Sınırlarımızda duvarları yükseltiyoruz. Bu son gelişmelerde gerçekten Afgan halkının içine düştüğü durum çok sıkıntılı bir durum. Taliban'la bunların yaşadığı süreç çok sıkıntılı. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Taliban'la bazı görüşmelere varıncaya kadar ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir. Kontrol altına alınmadığı takdirde Afganistan'daki barışı sağlamamız da mümkün olmaz. Afganistan'da bizim soydaşlarımız durumunda olanlar var. Bazı adımları atıp yanımıza kimleri alabiliriz konusunda çalışmalar yapıyoruz. Üst düzey arkadaşlarımızı yurt dışına gönderdim. Aynı şekilde Katar'la görüşmem oldu. Taliban'ın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede sulhe yönelik adım atabiliriz diye.

Gerek İran kapısından gerek Irak'tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralarda yükselen duvarlar bu düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için.

Herkes bilsin ki Türkiye yol geçen hanı değildir. Sosyal medyanın abarttığı şekilde sınırlarımızdan düzensiz göç akını söz konusu değildir. Yakalanan Afgan düzensiz göçmenlerin önemli bölümü yetkili kurumlarımız tarafından tekrar Afganistan'a sınır dışı ediliyor.

Tüm tedbirleri düzensiz göçü engellemek için alıyoruz. Birileri içeride bu işleri yalanla beraber köpürtüyor.

AŞILAMA

Toplumumuzun tamamının aşılanmasını istiyoruz. Buna göre de imkanlarımızı seferber ettik. Aşısızlar daha fazla hasta oluyor ve ağır geçiriyor. Tüm vatandaşlarımızı ben Cumhurbaşkanları olarak aşı olmaya davet ediyorum.

YERLİ AŞIDA SON DURUM

Neticeler şu ana kadar gayet güzel. Herhalde müjdeyi yıl dolmadan alacağız.

OKULLAR AÇILACAK MI?

Müjdeyi pazartesi günü yapacağımız Kabine Toplantımızda müzakere edeceğiz. Yüz yüze eğitime geçebilmek, Mahmut Bey hazırlıkları bu yönde yapmışsa, 'okulları açalım' diyorsa, biz de Kabine olarak bu işe ikna olursak 'hayırlı olsun' deriz. Çocuklarımız okullarına hasret kaldılar.

EKONOMİ

Salgın boyunca sürekli destek paketleri açıkladık. Dünyadaki ekonomik dönüşümü bu salgın olumsuz etkiledi.

Bu yıl ilk çeyrekte yakaladığımız yüzde 7'lik büyüme yılın tamamını gayet iyi seviyede kapatacağımızın habercisidir.

Salgın şartlarına rağmen yıllık ihracatımızın 200 milyar dolar eşiğini aştı. Önümüzdeki dönemde ihtiyaç sahibi her kesimin yanında yer almaya devam edeceğiz.

Son işsiz rakamları geldi. Bu rakamlarda ülkemiz 2-2,5 puan daha düştü. Yani işsizlikte de Türkiye şu an olumlu istikamette ilerliyor.

FINDIK ALIM FİYATLARI

Fındık alım fiyatımız yüzde elli sağlam iç esasına göre Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 liradır. Yüksek randımanlı fındığa en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize verdiğimiz alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kg'de 2 lira olarak veriyoruz.

Tüm bunları fiyatlara ilave ettiğimizde fındık fiyatları kg'de 29,5 ile 30 lira arasında gerçekleşiyor.

KAMU İŞÇİLERİNE YAPILAN ZAMLAR

En düşük ücret 4 bin 100 liraya yükseltildi. En düşük ücret alan işçilerin aylıklarında 1217 liralık artış sağlandı. Toplu sözleşme kapsamında bulunan kamu işçilerinin tamamına 1. 6 ay için yüzde 12, 2. 6 ay için ise yüzde 5 + enflasyon farkı olmak üzere enflasyon zammı yapıldı.

İlk kez bu sözleşmeyle kamuda hizmet zammı uygulamasına geçilmiş oldu. Bu zam yaklaşık yüzde 3'e tekabül ediyor.

TOKYO OLİMPİYATLARI

Tokyo, bizim kuraları çektiğimiz zaman finalde ikimiz kalmıştık ve nasip onlaraymış. Bizde kalsaydı bedeli herhalde çok ağır olurdu. Bedeli onlara bayağı ağır oldu. Bugüne kadar olan tüm olimpiyatların üzerine çıkmış vaziyetteyiz.

İlk defa farklı branş diyeceğimiz, mesela Mete Gazoz okçulukta bizim için bir tarih yazdı ve ilk altın madalyamızı bize Mete getirdi. Bu, her türlü iftiharın üstünde.

Bugüne kadarki tüm olimyatların üzerine çıkmış durumdayız.

GÜNCEL
Bursa'da Büyükşehir'den öğrencilere büyük destek!
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, üniversite öğrencilerinin konaklama sorununun çöz...
ASAYİŞ
Bursa'da Orman Köşkü bünyesindeki tarihi bina alevlere teslim oldu
Türkiye'nin ilk ve tek ormancılık müzesi olan Çekirge Caddesi'ndeki Orman Köşkü'nün bünyesindeki ...
ASAYİŞ
Ormanda cesedi bulunmuştu! 16 yaşındaki Arda'nın ölümünde şok iddia!
İstanbul Kartal'da, cesedi ormanlık alandaki ağaçta ipe asılı halde bulunan 16 yaşındaki Arda Yur...
GÜNCEL
Bebeğe zarar verecek diye aşı yaptırmadı, canından oldu!
Edirne'de bebeğe zarar vereceği endişesiyle Covid-19 aşısı olmayan 8,5 aylık hamile Pınar Pendica...
SİYASET
MHP Genel Başkanı Bahçeli: Kılıçdaroğlu tarihi bir yanlışın içinde!
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "HDP'yi meşru görmek, meşruiyet kavramında vurulmuş paslı zinci...
GÜNCEL
Bebeğe korona aşısı mı yapıldı? Bakanlık soruşturma başlattı
Sağlık Bakanlığı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zafer Kurugöl'ün bebekle...
Su diyeti nedir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti
MHP'de 7 isim parti üyeliğinden çıkarıldı
 'Destekli İstihdam Modeli' Yıldırım'da hayat buluyor
Gençler Bursa'yı adımladı

En Çok Okunan Haberler

Bursa Mudanya yolunda feci kaza! Ölü ve yara...

Mudanya yolunda direksiyon hakimiyetini kaybeden ara...

Yer Bursa Fomara... 'Japonya ve Amerika'dan ...

Bursa'da bir kişi, "Hesabıma Amerika ve Japonya'dan ...

Doğal gaza yüzde 30-35 zam gelebilir!

CHP'nin hazırladığı MYK Raporu'nda artan petrol fiya...

Meteoroloji'den Bursa uyarısı: Önleminizi alın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 3'üncü Bölge Müdürlüğü, ...

Uludağ'a yılın ilk karı düştü

Kış turizminin gözde merkezlerinden Uludağ'a ilk kar...

İki boksörün basın toplantısındaki yumruklu ...

ABD'deki boks maçı öncesi düzenlenen basın toplantıs...

Yürek burkan olay! Bursa'da bütün birikimi b...

Bursa'nın Yenişehir ilçesinde, bir vatandaşın, yılla...

Bursa'da akıl olmaz dolandırıcılık! 'Telefon...

Bursa'da 2 yıl önce müteahhit tarafından 60 bin lira...

Bursa'da 14 yaşındaki kayıp kız her yerde ar...

Aydın Nazilli'den otobüse binen 14 yaşındaki kız kay...

Kritik faiz kararı sonrası dolar 8,80'i aştı

Merkez Bankası'nın kritik faiz kararı sonrası döviz ...

Bursa'da korkunç anlar... Palayla yolcu mini...

Bursa'da eli palalı bir kişi yol kenarında duran yol...

Bursa'da sahte içki faciası! Ölü sayısı 8'e ...

Bursa'da, sahte içkiden komaya giren Fatih Demir Yağ...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararını açık...

Bursa'da yaralanan sürücünün başında bekledi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde otomobil ile çarpışan bis...

Bursa'da 300 polisin katılımıyla huzur opera...

Bursa'da 300 polisin katılımıyla; Uludağ Üniversites...