Cumhurbaşkanı Erdoğan Malezya'da! '50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor'

Malezya'daki Kuala Lumpur Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Güvenli bölge inşa edelim denilince buraya herhangi bir destek vermiyorlar ama silah denince silah geliyor. Şu anda İdlib'den 50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor. Zaten 4 milyon var, şimdi 50 bin kişi daha geliyor" dedi.

SİYASET, 19 Aralık 2019 Perşembe, 10:26
Cumhurbaşkanı Erdoğan Malezya'da! '50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malezya'daki "Kuala Lumpur Zirvesi"nde, "Kalkınmanın Önceliği ve Sınamalar" temalı yuvarlak masa toplantısının ''Milli Egemenliğin Kazanılmasında Kalkınmanın Rolü'' başlıklı oturumuna katıldı.

Katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış programında kendisinin ve diğer katılımcıların İslam dünyasının temel sıkıntılarına değindiğini, genel olarak hemen her konuda benzer tespitleri yaptıklarını, fikirlerin büyük oranda örtüştüğünü gördüklerini söyledi.

Erdoğan, sorunları konuşmanın önemli olduğunu ancak asıl meselenin bunlara çözüm bulmak olduğunu vurgulayarak, "Birlikte ne yapabiliriz sorusuna odaklanmamız gerektiğine inanıyorum. Malumunuz, bir süredir ikili ticaretimizi döviz baskısından kurtarmamız gerektiğini hep ifade ediyoruz. Yabancı paralarla ticaret yerine milli paralarımızla ticaretin önemine dikkati çekiyoruz. Kendi ödeme sistemlerimizin olmayışı finans piyasalarımızı şoklara ve manipülasyonlara karşı kırılgan hale getiriyor" diye konuştu.

Bunu engellemek amacıyla Rusya, Çin, Brezilya gibi ülkelerle alternatif ödeme sistemleri geliştirmeye çalıştıklarını belirten Erdoğan, "Ticaret savaşlarının konuşulduğu bir dönemde milli paralarla ticaret meselesi aciliyet kazanmıştır. Şimdiye kadar oldukça başarılı sonuçlar aldığımız bu konuda sizlerle beraber çalışmaya hazırız" ifadesini kullandı.

"KATILIM BANKACILIĞINI TEŞVİK ETTİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslami finans meselesini de öncelikle gündeme almaları gerektiğini dile getirdi. Faiz yerine üretimi ve ticareti merkeze alan alternatif finans kaynaklarında Malezya'nın dünyada öncü bir konumu olduğunu aktaran Erdoğan, "Biz de bu alanda son yıllarda gerçekten önemli mesafeler aldık. Gerek kamu gerekse özel bankalarımız onlar aracılığıyla 'sukuk' gibi faizsiz modelleri yaygınlaştırdık. Özel sektörün yanı sıra kamu bankalarımızın da katılım bankacılığına girmesini teşvik ettik" dedi.

Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatının tarihinde ilk defa üst düzey kamu ve özel sektör yatırım konferansına ev sahipliği yaptığını anımsatan Erdoğan, "Faizsiz finans alanında ülkelerimiz arasında çok ciddi bir potansiyel olduğuna inanıyorum. Bunları somutlaştırmak adına finans uzmanlarımızdan müteşekkil bir çalışma grubu kurabiliriz. Böylece kapsamlı, detaylı bir yol haritasının ortaya çıkmasını sağlayabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, teknoloji ve inovasyonun üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir diğer önemli alan olduğunu, teknolojiye yapılan her yatırımın güçlü, katma değeri yüksek ve rekabetçi bir büyüme olarak geri döndüğünün aşikar olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Nitekim kalkınma hamlesine benzer dönemlerde başladığımız kimi ülkeler teknolojide kısa sürede ciddi mesafe almışlardır. Biz de bunu savunma sanayisi alanında çok yakından tecrübe ettik. 2003 senesinde yüzde 80'i bulan dışa bağımlılığımızı yüzde 30'lara kadar şu anda çekmiş bulunuyoruz. Silahlı insansız hava araçlarında dünyanın en ileri teknolojiye sahip dört devletinden biriyiz. Savaş gemisi, helikopter, tank, zırhlı araç, füze teknolojisinde de kendi ihtiyaçlarımızı karşılıyor, hatta bunları dost ülkelere ihraç ediyoruz. Üretim kabiliyetlerimizi ne kadar çeşitlendirirsek sürdürülebilir kalkınma hedeflerine o derece yaklaşırız. Hiç şüphesiz bu sürecin lokomotifi araştırma-geliştirme, beşeri sermaye ve inovasyona yapılan harcamalardır. Kurulması planlanan Mükemmeliyet Merkezi, güvenlik, gıda, sağlık, ulaşım, enerji, bilgi ve iletişim teknolojilerinde bizlere çok büyük katkılar sağlayacaktır. Merkez vasıtasıyla tecrübe ve teknoloji paylaşımına gidebilir, araştırmacılarımızın ülkelerimiz arasında serbestçe dolaşmasını temin edebiliriz."

Müslümanların son derece genç ve dinamik bir nüfusa sahip olduğuna dikkati çeken Erdoğan, bu beşeri sermayeyi harekete geçirecek eğitim konusunda ciddi sıkıntılar bulunduğunun altını çizdi. Erdoğan, "Gerek okuma-yazma gerekse kız çocuklarının okullaşma oranında halen dünya ortalamasının altındayız. Dünya genelinde okur yazarlık oranı ortalama yüzde 82,5 iken İslam ülkelerinde bu oran yüzde 70 düzeyindedir. 2006-2016 döneminde ilkokul çağındaki erkek çocukların 17,2'si, kız çocuklarının yüzde 19'u okula gidememiştir" dedi.

Müslüman ülkelerin milli gelirlerinin ortalama yüzde 3,7'si eğitime ayrılırken, bu oranın dünya genelinde yüzde 4,8 oranında seyrettiğine işaret eden Erdoğan, "Bu rakamlar bize eğitimin en öncelikli meselemiz olması gerektiğine işaret ediyor" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 9-10 Aralık tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Birinci Sosyal Gelişim Bakanları Konferansı'nın bu anlamda faydalı geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Teşkilatın tarihinde ilk defa kadın, çocuk, çalışma, aile, eğitim gibi sosyal konular masaya yatırıldı. İnşallah alınan kararların uygulamaya geçmesiyle bu başlıklarda gözle görülür iyileşmeler sağlayacağımıza inanıyorum. Ayrıca üniversitelerimiz kendi aralarında iş birliklerini yaygınlaştırılabilir, öğrenci ve akademisyen değişim programlarının sayısını arttırabiliriz. Düşünce kuruluşlarımızın birbiriyle temaslarını artırmalarını teşvik edebiliriz. Özellikle kız çocuklarımızın eğitimi hususunda ortak çalışmalar yürütebiliriz. Ülkemiz bu alanda da son 17 yılda pek çok önemli başarıya imza atmıştır. 2002'de kız çocuklarında okullaşma oranı yüzde 91 iken çabalarımız neticesinde bu rakam 2018'de yüzde 99,8'e çıkmıştır. Bu alanda da ülkemiz gereken çabayı göstermeye hazırdır."

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

''Birlikte ne yapabiliriz sorusuna odaklanmamız gerektiğine inanıyorum. Yabancı paralarla ticaret yerine milli paralarımızla ticaretin önemine dikkat çekiyoruz. Ticaret savaşlarının konuşulduğu dönemde milli paralarla ticaret meselesi aciliyet kazanmıştır. Bu konuda sizlerle beraber çalışmaya hazırız.

''İSLAMİ FİNANS MESELESİNİ GÜNDEMİMİZE ALMAMIZ GEREKİYOR''

İslami finans meselesini de öncelikli gündemimize almamız gerekiyor. Faiz yerine üretimi ticareti merkeze alan alternatif finans kaynaklarında Malezya'nın dünyada öncü bir konumu var. Müslümanlar olarak son derece genç ve dinamik nüfusa sahibiz ancak beşeri sermayeyi harekete geçirecek olan eğitim konusunda ciddi sıkıntılarımız bulunuyor.''

SORULARI YANITLADI

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Erdoğan, Suriye'de güvenli bölge konusuna ilişkin ''Güvenli bölge inşa edelim denilince buraya herhangi bir destek vermiyorlar ama silah denince silah geliyor. Şu anda İdlib'den 50 bin insan topraklarımıza doğru geliyor. Zaten 4 milyon var, şimdi 50 bin kişi daha geliyor. 40 milyar doların üzerinde harcama yaptık. Bakıyorsunuz ki Arap Ligi bir toplantı yapıyor Türkiye ile ilişkilerinizi kesin diyor. Biz kimi aldık. Varil bombalarından kaçıyorlardı Türkiye'ye aldık, almayacak mıydık? Aldık. Diyorlar ki 'terörizmle mücadele etmemiz lazım.' Nasıl teröristle mücadele edeceğiz. Lafla terörle mücadele olmaz, icraatla olur'' dedi.

BUNLARIN HİÇBİRİSİNE BOYUN EĞMEDİK"

Erdoğan, "Türkiye'yi susturmak, sesini kısmak için iftira, darbe, ekonomik terör dahil her türlü yolu denediler. Bunların hiçbirisine boyun eğmedik" ifadelerine yer verdi.

"ONLAR ÜZERİMİZE GELDİKÇE BİZ DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR DiYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Onlar susturmaya çalıştıkça biz ısrarla Filistin diyoruz, Gazze diyoruz, Arakan, Libya, Somali, Suriye diyoruz. Onlar üzerimize geldikçe biz daha gür bir sesle dünya 5'ten büyüktür diyoruz." diye konuştu

YAŞAM
Büyük sır! Makarna suyunu lavaboya dökmeyin!
Makarna suyunu neden lavaboya dökmemelisiniz? İtalyanların o büyük sırlarının makarna suyunda sak...
DÜNYA
New Jersey'de 'Kadir Gecesi Sokak İftarı'
ABD'nin New Jersey eyaletinin Cliffside Park kentinde, sokak iftarı düzenlendi.
EKONOMİ
Türk markalar tekstilde Avrupa ve ABD'de, gıdada Arap ülkelerinde şubeleşiyor!
Ulusal Franchising Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nezif Emek, "Firmalarımız yurt dışına açılarak he...
DÜNYA
İskoçya'da seçimleri bağımsızlık yanlıları kazandı!
İskoçya'da parlamento seçimlerini bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) kazandı.
ASAYİŞ
Bursa'da 21 can kaybı! Trafik canavarı 4 ayda 538 ocak söndürdü!
İçişleri Bakanlığı'nın trafik kazalarındaki can kayıplarını azaltmak için denetimleri aralıksız s...
SPOR
Süper Lig'de görünüm!
Ligde 40. hafta maçlarının ardından Galatasaray'a 3-1 yenilen Beşiktaş, 81 puanla liderliğini sür...
İntihar şüphesi... Doktor baba ve kızı ölü bulundu
İstanbul'un tarihi 10 apartmanı ve hikayeleri!
İki günü aynı anda yaşayan ülke Kiribati!
Bursa'da 'Yıldırım Darüşşifası' göz hastalarına şifa dağıtıyor!

En Çok Okunan Haberler

Ne maske ne mesafe...Bursa'da sokağa çıkma k...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde gençler, sokağa çıkma kıs...

Bursa'da 21 can kaybı! Trafik canavarı 4 ayd...

İçişleri Bakanlığı'nın trafik kazalarındaki can kayı...

Türkiye'deki 'Bitcoin' zenginleri anlatıyor!...

Herkes büyük paralar kazanmak için kripto borsasına ...

Flaş aşı açıklaması! Yüzde 95 çıkmıştı ama...

Türkiye'nin geçtiğimiz mart ayından beri koronavirüs...

'Yanımda olması için dünyaları verirdim' Onl...

Gelen bir son dakika haberine göre; Kızları Tüm Türk...

'Kademeli olmalı' Normalleşme için adımlar b...

Gelen son dakika haberine göre, Türkiye'de son 24 sa...

Almanya'nın başkenti Berlin'de polis şiddeti...

Almanya'nın başkenti Berlin'de binlerce kişi ülkedek...

Ankaragücü - Fenerbahçe: 1-2

Süper Lig'in 40'ıncı haftasında Fenerbahçe, deplasma...

Çin'in kontrolden çıkan roketi Maldivler yak...

Çin Uzay İstasyonu'nun çekirdek modülünü yörüngeye t...

İsrail zulmü sürüyor! Sabah namazı sonrası c...

İsrail polisi, sabah namazı sonrası Mescid-i Aksa'da...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya Mescid-i A...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail'i...

Süper Lig'de görünüm!

Ligde 40. hafta maçlarının ardından Galatasaray'a 3-...

Türk markalar tekstilde Avrupa ve ABD'de, gı...

Ulusal Franchising Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nezi...

New Jersey'de 'Kadir Gecesi Sokak İftarı'

ABD'nin New Jersey eyaletinin Cliffside Park kentind...

İskoçya'da seçimleri bağımsızlık yanlıları k...

İskoçya'da parlamento seçimlerini bağımsızlık yanlıs...