Darbenin seyrini TSK değiştirdi!

"Darbenin bastırılmasında halkın çok önemli rolü oldu ancak darbeyi sadece halk önlemedi. TSK içindeki yurtsever insanların gayretleri darbenin yönünü ve seyrini değiştirdi. Cumhurbaşkanı'nın, bakanların milletvekillerinin, medyadaki namuslu insanların ciddi rolleri oldu"

TÜRKİYE, 15 Temmuz 2021 Perşembe, 08:35
Darbenin seyrini TSK değiştirdi!

FETÖ'nün Balyoz iftirası nedeniyle 18 yıl cezaya çarptırılıp, haksız yere 3.5 yıl cezaevinde tutsak edilen Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, hain darbe girişiminin 5.yılında, olup bitenleri anlatırken, askerin, 12 Eylül'den sonra şekilci, sözde Atatürkçülük düşüncesine saplandığını dile getirdi. 

Yavuz'a göre bugüne kadar "din-devlet" ilişkisi sağlıklı bir zemine oturmadığı için "asker-siyaset" ilişkisi de doğru bir zeminde yürümedi. "Başörtüsüne karışmak ordunun görevi" değildi diyen Yavuz, şekilci olmayan laikliğin her inanç ve görüşün sigortası olduğunu vurgularken, yapılan hatalar ve FETÖ'nün TSK'daki yapılanması ile 15 Temmuz'a giden süreç için, "2003'ten itibaren personel atımına şerh konuldu. 2010'dan sonra da kimse atılmadı. Adam atma yetkisini alınmış, elin kolun bağlıyken nasıl ihraç edeceksin. Geçmişte bazıları 'siyasetle aramız problemli, yeni problemler çıkmasın' diyordu. Ben dahil hiç kimse FETÖ'nün TSK içerisinde bu kadar güçlü olduğunu bilmiyorduk" dedi.

Bazı kesimler halen 15 Temmuz'a şüpheyle bakıyor?

"FETÖ'cü darbe girişimini hiçbir şekilde tartışmaya gerek yok. 15 Temmuz açık bir darbedir. FETÖ darbe girişimini sadece 15 Temmuz'dan ibaret görürseniz olmaz. Ergenekon, Balyoz, Askeri Casusluk, 17/25 Aralık süreçleri de darbe girişimiydi.

FETÖ, Türkiye'de iktidar mücadelesine girişti. Önce emniyet teşkilatı, ardından yargı, bürokrasi, Adalet Bakanlığı'ndaki adamlarıyla iktidarı devirmeye çalıştılar. 

Darbenin en baştan önlenebileceğini iddia edenler bile var?

"Bu konuda ancak senaryo üretilebilir. Senaryo üretmek spekülasyona girer. 'Darbeyi siyasi iktidar biliyordu' diyenler bilmelidir ki, bu söylem FETÖ'yü temize çıkartmak, tehlikeyi görmemek anlamına gelir. Bu noktada siyasi iktidarın FETÖ darbesini bahane ederek farklı düşüncedeki bazı muhalifleri bastırması, devlet düzenini değiştirmesi, TSK'nın yeniden dizayn edilmesi tartışılabilir. Ancak 15 Temmuz çok açık bir FETÖ darbesidir. ABD, örgüt başı Gülen'i boşuna beslenmiyor. İşin bu kısmını tartışmak yanlış."

Darbe girişimi başlamadan kışlada önlenemez miydi?

"Bir asker gözüyle bakıp diyorum ki, bu darbe önlenebilirdi. Bunu görebiliyorum. Neden önlenmedi? Bu nokta gri alan. Genelkurmay Başkanı darbe girişimini önleyemedi. İhbar geldiği saatlerde daha farklı tedbirler alınsa darbe teşebbüsü gerçekleşmezdi."

Ne gibi önlemler?

"İhbar elinize ulaştığı an, üst kademedeki herkesi kışlalara yollayacaksınız. Sadece şunu anlayabilirim, her zamanki ihbarlardan biri diye düşünmüş olabilirler. Yine de ordu ve garnizon komutanlarına 'Ciddi tehdit bilgisi aldık adamlarınızı kışlalardan çıkartmayın' emri verilmeliydi. Hava sahasını askeri uçuşlara kapatıyorsunuz ancak Hava Kuvvetleri Komutanı o sırada düğünde. Çağırırsın, Hava Kuvvetleri Komutanı'nı gelir. O gece, Genelkurmay Başkanı'nın ya basireti bağlandı, ya da anlamadığımız gri alanlarla ilgili bir konu var."

Partigöç, Adil Öksüz ve Kemal Batmaz üçlüsü darbenin beyin takımı mı?

"Darbe başarılı olsa muhtemelen sorumluluğu alacak ilk kişi Partigöç olacaktı. Belki de gizledikleri başka birini Genelkurmay Başkanı atayacaklardı. Adil Öksüz ve Kemal Batmaz, FETÖ'nün TSK imamları olduğu net. Bu şahıslar birinci derece mi, yoksa üstlerinde başkaları da var mı henüz bilmiyoruz. Bu üçlünün yabancı istihbarat örgütleri veya içerideki uzantılarıyla direk bağlantısı olup olmadığı zamanla ortaya çıkacaktır. Bildiğim tek şey bu üçünün FETÖ'nün TSK'daki önemli operasyon elemanları olduğu."

TSK'da halen tespit edilemeyen FETÖ'cüler olduğu iddiası var?

"TSK içinde kripto FETÖ artıkları kalmış olabilir. Alt kademelerde sayıları daha fazla da olabilir. Ancak 15 Temmuz sonrası üst kademe FETÖ'cü kaldığını sanmıyorum. Söylendiği kadar güçlü olsalar, o gece daha farklı olabilirdi. Seferber edebildikleri insan sayısını gördük. TSK'da içinde sessiz kalanlar bile onlara katılmamak suretiyle darbenin bastırılmasında rol oynamış oldu."

FETÖ'cü hainleri engelleyen kahraman askerler pek konuşulmuyor, neden?

"Hainlere karşı bir grup asker var ki, çok aktif rol oynadı. 1. Ordu, 2'inci ve 5'inci Kolordu Komutanları, Ege Ordu Komutanı, Gelibolu'dan Musa Arsever Paşa, Çorlu'daki Erdoğan Paşa, Çerkezköy'deki Tugay Komutanı FETÖ darbe kalkışmasının bastırılmasında kilit rol oynadılar. Trakya'dan gelecek yüzlerce tank ve zırhlı aracın önünü kesen bu insanlar oldu. 66.Tugay'da şehit olan Albay Sait Ertürk, darbecilerin harekete geçmesini engellerken, Davut Ala gazi oldu. Eskişehir'deki Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi'ndeki albay arkadaş, tüm Hava Kuvvetleri'nin yürüttüğü faaliyetlerin seyrini değiştirdi. Zırhlı Birlikler Okulu'ndan sadece 2 tank çıktı. Geç reaksiyon eleştirisini yöneltenler bu kahramanlara saygısızlık ediyor. Bilmeden konuşmak yakışmıyor. TSK sesini kesince farklı hikayeler anlatılır oldu."  

"Diyorsunuz ki, darbenin seyrini TSK değiştirdi?

"Bir başka hikaye yazıyorlar. Darbenin bastırılmasında halkın çok önemli rolü oldu ancak darbeyi sadece halk önlemedi. TSK içindeki yurtsever insanların gayretleri darbenin yönünü ve seyrini değiştirdi. Cumhurbaşkanı'nın, bakanların milletvekillerinin, medyadaki namuslu insanların ciddi rolleri oldu."

Darbenin seyrini TSK değiştirdi

Darbe başarılı olsa FETÖ'cülerin siyasi istikameti ne olacaktı?

"ABD politikalarını tamamen hayata geçireceklerdi. Suriye'deki kantonların birleştirilip Kürt Devleti'nin kurulması hızlanacak, Bağımsız Birleşik Kürdistan resmen Türkiye eliyle hayata geçirilecekti. Yani Türkiye'yi ABD'ye teslim edeceklerdi. Bunu görmemiz lazım. 15 Temmuz'da başarılı olsalar bizler Balyoz mağduru olarak yeniden Silivri'de olacaktık FETÖ kendisi dışındaki tüm kadroları tasfiye edecek, suçsuz günahsız insanları Silivri'de tutsak edecekti."

GÜNCEL
Yıldırım'ın parkları yenileniyor
Yıldırım Belediyesi, ilçedeki tüm parkların bakım ve onarım çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor.
EKONOMİ
Bakan Dönmez: Bize yetecek kadar gazı keşfetmiş bulunmaktayız!
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "Toplamda 540 milyar metreküplük bir gaz keşfimiz ...
ASAYİŞ
Bursa'da kahreden yangın... Çiftçinin bir yıllık emeği küle döndü
Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Barcın köyünde çıkan yangında hayvanlar için hazırlanan 6 bin ...
EKONOMİ
2021 yılı için yeni enflasyon tahmini açıklandı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkan Şahap Kavcıoğlu, "Enflasyonun 2021 yılı sonunda y...
GÜNCEL
Bursa'da Cumhur ittifakından yatırım turu
AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen ve MHP İl Başkanı Cihangir Kalkancı, Yenişehir'd...
ASAYİŞ
Bursa'dan yola çıkmıştı! Beton bariyerleri parçalayarak bahçeye daldı
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde meydana gelen kazada önce otomobil ile çarpışan kamyon Bandırma E...
Antalya Manavgat'ta orman yangını! Yerleşim yerleri tehdit altında
Başkan Aktaş yabancı öğrencilerle... ' Tüm dünya olarak ortaklaşa hareket etmeliyiz'
Ece Üner'in yerine Show Ana Haber'e gelen isim belli oldu
Bursa'da Cumhur ittifakından yatırım turu

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki gizli cennet... 7 tane tabelası o...

Bursa'nın turkuaz renkli eşsiz deniziyle ön palana ç...

Bursa'daki öğretmen çiftin kahreden sonu! Ço...

Afyonkarahisar'da 5 aracın karıştığı trafik kazasınd...

Bursa'da feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti...

Bursa'da meydana gelen kazada bir kişi hayatını kayb...

Şile'nin ardından Bursa' da da denize girmek...

Şile'de olumsuz hava şartları sebebiyle denize girme...

Rekor kalabalık... Yol 4 saat kapatıldı!

 Kuzey Ege'nin turizm alanındaki gözde tatil me...

Ankara'da kaçan kurbanın peşinden giden üniv...

Ankara'nın Pursaklar ilçesinde bayramın birinci günü...

Bursa'da damada görülmemiş eziyet! Kadın atl...

Bursa'da bir düğünde damada arkadaşları tayt giydiri...

23 Temmuz gram, çeyrek ve yarım altın fiyatl...

23 Temmuz Cuma günü haftanın kapanış gününde altın f...

Bursa'da gaz pedalı takılı kalan TIR dehşet ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada gaz ...

Bursa'da hırsızlık şüphelisi baba ve kızları...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 12 ayrı hırsızlık olayına...

Plastik alışveriş poşetleri için yeni kurall...

Plastik atıkların ithal edilmesine getirilen yasağın...

Bursa'da kahreden olay! 3 çocuğunu kurtarmak...

Bursa'da 3 çocuğunu kurtarmak için suya giren baba, ...

Bursa'da hırsızın güldüren kazası...Nereye k...

Bursa'da hırsızlık için girdiği demirci dükkanında a...

Bursa'da yüreklerin ağza geldiği anlar... De...

Bursa'da Mudanya Kaymakalığı'nın denizde yüzme yasağ...

Görüntüler Bursa'dan! Alev alev yanan araç d...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda park...