Dünyanın en güzel manzaralı stadı!

Norveç'in kuzeyinde bir balıkçı köyü olan Henningsvaer, dünyanı en güzel futbol sahalarından birine ev sahipliği yapıyor. Ülkenin Nordland bölgesindeki Vagan belediyesine bağlı bir balıkçı yerleşimi olan Henningsvaer Lofoten takımadalarının en ünlülerinden de biri. Yaklaşık iki bin kişinin yaşadığı Henningsvaer, stadıyla da dünya genelinde bir üne sahip. Kayalık bir adacığa inşa edilen stat, dünyada futbolun oynandığı en güzel yerlerden biri olarak kabul ediliyor. Norveç'in bu şirin belgesine ve stadına yakından bakalım.

DÜNYA, 19 Haziran 2021 Cumartesi, 08:15
Dünyanın en güzel manzaralı stadı!

Futbol, dünyada en çok ilgi gören sporlardan biri. Hatta en çok ilgi gören dersek abartmış olmayız. Gezegenin dört bir yanında on binlerce insanı buluşturan dev stadyumlar birer mimari harika olarak yükselirken dünyanın ücra köşelerinde de bu spora gönül verenleri cezbedecek sahalar bulunuyor. Bunlardan biri de Avrupa'nın kuzeyindeki Norveç'te.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biri olan Norveç, dikkat çekici bir stada ev sahipliği yapıyor. Bu stat ne mimarisi ne de seyirci kapasitesiyle öne çıkıyor. Henningsvaer Stadı'nı özel kılan bulunduğu konumu ve sahip olduğu eşsiz manzarası. Hâl böyle olunca da hem yöre hem de stat dünya çapında bir şöhrete erişme fırsatı buluyor.

Vagan belediyesine bağlı bir balıkçı köyü olan Henningsvaer, Norveç'in dünya çapında büyük bir üne sahip olan Lofoten bölgesinin en ünlü yerlerinden biri olma özelliği taşıyor. Sayısız küçük adadan oluşan bu coğrafya balıkçı tekneleri kadar dev kruvaziyer gemilerinin de en favori rotalarından biri olma özelliği taşımakta.

Şirin bir balıkçı köyü olan ve kruvaziyer gemilerinin de uğrak rotalarından biri olan Henningsvaer, sahip olduğu stadıyla da dikkat çekiyor. Kayalık bir adacığa inşa edilmiş olan stat, dünyanın en güzel manzaralı sahalarından biri olarak kabul ediliyor. Kayalar oyularak ve arazi düzleştirilerek oluşturulan sahaya ilgi büyük.

UEFA'nın da ilgisini çekmeyi başaran bölgede bir süre önce bir belgesel de çekildi. Henningsvaer Stadı'nın hikâyesinin anlatıldığı belgeselde bölgenin doğası da ayrıntılı bir biçimde ekrana yansıtıldı. Bu belgesel, Henningsvaer'i daha büyük bir üne kavuşturan etkenlerden de biri olma özelliği taşıyor.

Yakın zamanlara kadar kendi halinde bir balıkçı kasabası olan Heningsvaer UEFA'nın "We Play Strong" belgeselinin ardından kazandığı şöhreti çeşitli reklam çekimlerine de ev sahipli yaparak daha da perçinlemeyi başardı. Bu durum da beraberinde küçük balıkçı köyüne daha büyük bir ilginin doğmasıyla sonuçlandı.

Toplam nüfusu 1700 olan balıkçı köyü Henningsvaer, diğer kuzey yerleşimlerinde de görmeye alışkın olduğumuz rengârenk evleriyle dikkat çekiyor. Kuzey mimarisinin karakteristiğini yansıtan bu şirin evlerin bazıları, bölgeye artan ilginin ardından pansiyona da dönüştürülmüş durumda. Zira bölgeye gelip günlerini burada geçirmek isteyenlerin sayısı hiç de az değil.

Özellikle bahar ve yaz aylarında büyük rağbet gören Henningsvaer, bunu kuşkusuz yılın bu dönemindeki hava koşullarına borçlu. Norveç'in kuzeyinde bulunan bölge, kış aylarında çetin kış koşullarıyla mücadele ettiği için ulaşılması zor bir hale geliyor. Bununla birlikte gezip keşifte bulunmak için de uygun bir duruma sahip olmuyor.

Bu nedenle karların ve buzların eridiği bahar ayları ev sonrasında da beyaz gecelerin yaşandığı ve güneşin neredeyse hiç batmadığı yaz mevsiminin ilk günleri HEnningsvaer'in en fazla turist ağırladığı dönem olma özelliği taşıyor. Bölge hem doğa tutkunlarının hem de belgeselin de etkisiyle futbol tutkunlarının ilgisini çekiyor.

Henningsvaer IL isimli futbol kulübünün maçlarını yaptığı ve köyle aynı adı taşıyan stat, az da olsa izleyiciye ev sahipliği yapma imkânı sağlıyor. Ancak bu rakam köyün nüfusunu da düşünecek olursak oldukça yeterli seviyede. Öte yandan maç izlerken Lofoten'in doğa güzelliklerine de tanıklık edebilmek bölgenin en önemli özelliği.

Sayısız adacık arasında yemyeşil zemine sahip sahasıyla kendini fark ettiren Henningsvaer Stadı, havadan yapılan çekimlerde de bir başka güzellik sunuyor. Norveç'in kuzeyindeki bu şirin kasaba aynı zamanda ülkenin de en renkli yerlerinden biri olma unvanına sahip. Bu da bölgeyi daha da özel kılan bir ayrıntı.

Bölgeye ulaşmak ne yazık ki biraz meşakkatli. Norveç'in kuzeyinde bulunması nedeniyle ulaşım bir hayli zor olduğu Henningsvaer'e gitmenin en yaygın yolu gemi yolculuğu. Bunun dışında uzun bir karayolu yolculuğuyla Henningsvaer'e ulaşmak mümkün. Her iyi yolculuk türü de eşsiz güzellikte görüntüler vaat ediyor.

DÜNYA
Türkiye seyahat edilmemesi tavsiye edilen 'kırmızı ülkeler' listesinden çıkarılıyor
İngiltere'nin kırmızı ülkeler listesinde yer alan Türkiye'nin, yapılacak yeni değerlendirmeyle "s...
GÜNCEL
Meteoroloji'den 5 il için kuvvetli yağış uyarısı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün 17 Eylül verilerine göre Rize, Artvin, Erzurum, Kars ve Ardahan'd...
EKONOMİ
Selden zarar görenlerin elektrik faturaları 3 ay ertelendi
Cumhurbaşkanı kararıyla Kastamonu, Sinop ve Bartın'da yaşanan sel felaketi nedeniyle zarar gören ...
ASAYİŞ
Bursa'da virajı alamayınca kaza yaptı, kız arkadaşını bırakıp kaçtı!
Bursa'da virajı alamayan cip köprü duvarına çarptı. Kazanın şiddetiyle otomobilde bulunan sürücü ...
ASAYİŞ
Bursa'da kocasını beklerken dehşeti yaşadı...
Bursa'da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek başına olan ve kocasını bekleyen Necibiye B. (4...
TÜRKİYE
Diyanet İşleri Başkanlığı'na Ali Erbaş yeniden atandı!
Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara göre Diyanet İşler...
İzmirli SMA Tip 2 hastası Ayaz bebeğin zamanla yarışı...
Bursa'da hafta sonu 'Karabalçık Üzüm Festivali'
Bursa'da kaçak avcılara geçit yok
Bursa Özhan'da iddialı indirimler sürüyor

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da keşif sırasında kadın sürücüye sald...

Bursa'da otomobiliyle Aysel Özden'e (45) çarpıp ölüm...

Ekmek pişirdiği tandıra düştü! 'O köye adım ...

Erzincan'da, ekmek pişirirken tandıra düşen ve Erzur...

3'üncü doz 'hatırlatma aşısı' ne zaman? Tari...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'hatırlatma dozu' a...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü kaza ya...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü önce kamyona ça...

Bursa'da bu mahalleyi kene korkusu sardı!

Bursa İznik'e bağlı Elmalı Mahallesinde bir hafta iç...

Bursa'da cami bahçesinde feci dayak! Genç ad...

Bursa'nın İznik ilçesinde bulunan Ayasofya Camisi ba...

Bursa'da tinerci evi yaktı, mahalleyi birbir...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde madde bağımlısı şahsın ...

Bursa'da demir çubuklu sopalı yol verme kavg...

 Bursa'da yaşanan yol verme kavgasında demir çu...

İTÜ birincisi Umutcan Ay'ın mezuniyet konuşm...

İTÜ'nün 248. yıl birincisi Umutcan Ay'ın mezuniyet k...

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Altıntaş görevd...

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Bülent Altıntaş, görevd...

Acun Ilıcalı, satın alacağı takımı duyurdu!

Nisan ayında Hollanda ekibi Fortuna Sittard'a veda e...

Tur otobüsü öğrenci servisine çarptı: 1 ölü,...

Muğla'nın Menteşe ilçesinde otobüs, öğrenci servisin...

Bursa'da korkunç olay! Silahla vurulmuş yunu...

Bursa'da kimliği belirsiz caniler Yunus balığına tab...

Dünya tıp literatüründe bir ilk! Koronavirüs...

Kahramanmaraş'ta akciğer kanseri teşhisi konulan N.T...

Valiyi sarhoş bekçi karşıladı! Kapıyı açarke...

Rusya'da habersiz bir şekilde okul inşaatını incelem...