Emekliler 'Oy Bankası' değil!

Siyasiler, seçmeni ekonomik vaatlerle yakalamaya çalışırken, her dönemin değişmez aktörü emekliler ise 'oy bankası' olarak görünmekten yakınıyor. Emeklilerin isyanına tercüman olan TÜED Nilüfer Şube Başkanı Kenan Pars, siyasileri seçim meydanlarında verdikleri sözlerin arkasında durmaya çağırıyor. 

GÜNCEL, 29 Ekim 2015 Perşembe, 10:30
Emekliler 'Oy Bankası' değil!

Özel Röportaj - Hülya Saatçi

Seçim hazırlıkları son hızla devam ederken, siyasi partiler ekonomi ağırlıklı vaatleriyle vatandaşı etkilemeye çalışıyor. Siyasilerin 1 Kasım seçim vaatlerinde, 7 Haziran seçimlerine oranla, dar ve sabit gelirli kitlenin yanı sıra emeklinin sorunları daha geniş yer aldı. Meclis'te bulunan siyasi partiler 11 milyon emeklinin oyunu alabilmek için adeta yarışa girdi. Yılda 1-2 ikramiye ödenmesi, çalışan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) alınmaması, aylığı bin 100 liranın üzerindeki emeklilere seyyanen 100 lira zam yapılması, 2000 yılı sonrası emekli olanları kapsayan intibak düzenlemesinin hayata geçirilmesi, faizsiz kredi verilmesi başlıca vaatlerin arasında yer alıyor.  

VAATLER SEÇİM BEYANNAMELERİNDE

Meclisteki 4 siyasi parti de emekliler için geliştirdikleri projelerine, seçim beyannamelerinde de yer verdi.  AK Parti, emeklilere yapılacak olan ek ödeneğin, ayda 100 TL'den yılda toplam bin 200 TL olacağını duyurdu. Ayrıca emeklilere ayda 250 TL ödeme ile ev sahibi olma kolaylığı getirileceği ve sosyal güvenlik prim kesintisinin de kalkacağı AK Parti'nin vaatleri arasında yer aldı. CHP'nin emekliler için yaptığı bildirgede ise emekli ve çalışanlar arasındaki maaş farkının sıfırlanacağı, ayrıca bayramlarda yılda iki kez birer maaş ikramiye verileceği halka ilan edildi. Bunun yanında, bakıma ihtiyaç duyan yaşlılar için sağlık ve barınma desteği ile yine emekliler için intibak yasasının getirileceği vaatler arasında öne çıktı. MHP, emeklilere yılda iki defa asgari ücret oranında destek ödeneği sağlanacağını açıklarken, çalışan emeklilerin maaşına uygulanan kesintinin de kaldırılacağını belirtti. HDP'nin vaadi ise en düşük emekli aylıklarının asgari ücretle eşitleneceği yönünde oldu. Partilerin vaatleri seçim beyannamelerinde de yer aldı.

EMEKLİ SOKAĞA İNECEK

Ay sonunu zor getiren, geçim derdi nedeniyle ileri yaşına rağmen çalışmak zorunda kalan, hastane - ilaç masrafı derken ellerinde bir şey kalmayan emekliler seçimden seçime hatırlandıklarını, kendilerine verilen sözlerin ise tutulmadığını düşünüyor. Konu emekliler olunca oluşumunu hızla tamamlayan ve üye sayısı milyona yaklaşan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Nilüfer Şubesi'nin kapısını aralayarak sorunlarını, seçimden beklentilerini ve vaatlerin yeterli olup olmadığını sorduk.  Parti ayrımı yapmadıklarını gerek tek başına iktidar gerekse koalisyon hükümetini oluşturacak liderlerin peşini bırakmayacaklarını dile getiren TÜED Nilüfer Şube Başkanı Kenan Pars, "Liderler seçim meydanlarında verdikleri sözlerin arkasında dursunlar.  Vaatlerini her ortamda hatırlatacağız. Bugüne kadar hiçbir siyasi oluşuma ne destek verdik ne de kafa tuttuk. Ancak bundan sonra bilsinler ki emekliler haklarını sonuna kadar arayacak, gerekirse sokağa inerek, sesimizi duyuracağız" diye konuştu.

YAŞAM MÜCADELESİ VERİYORUZ

Türkiye'de enflasyona endeksli zamların emeklilerin rahat yaşamalarında herhangi bir etki yaratmadığını vurgulayan Kenan Pars, "Avrupa Birliği ülkelerinde emekli olanlar hayatlarının ikinci baharını yaşarken, bizim ülkemizde emekli olanlar insanca yaşayabilmenin mücadelesini veriyor. Geçim derdindeki emekli yeniden iş yaşamına ve üretime katkı koyarak ayakta kalmaya çalışıyor" dedi. 

EMEKLİLER YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA

Türkiye'de emeklilerin bezgin ve mutsuz yaşadığını ifade eden Kenan Pars şöyle konuştu, "Biz isterdik ki; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün emekliye ayırdığı gün olan 30 Haziran,  'Emekliler Günü' olarak coşkuyla kutlansın. Emeklilerimizin çoğunun çözüm beklediği şu günlerde yaşanan kaygılar nedeniyle bunu gerçekleştiremiyoruz. Emeklilerin yaklaşık yüzde 90'ı Türk-İş tarafından düzenli olarak yapılan piyasa araştırmaları sonucunda 'yoksulluk sınırı'nın altındaki gelirleriyle ayakta kalma mücadelesi veriyor. Ekim 2015 itibarıyla 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenmesi için gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı)  bin 379 lira. Gıda giderleri ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçları için yapılması gereken zorunlu harcamaların toplam tutarı olan yoksulluk sınırı ise 4 bin 472 lira. Kısacası emeklilerimizin yüzde 85'i bırakın yoksulluğu, açlıkla mücadele ediyor."

ZAMLARIN ENDEKSLENDİĞİ ENFLASYON GERÇEĞİ YANSITMIYOR         

Enflasyon endeksli yüzdeli zamların maaşlar arasındaki uçurumu iyice derinleştirdiğine ve adaletsizliğe yol açtığına dikkat çeken TÜED Nilüfer Şube Başkanı Pars, "Son 10 yılda geriledi. Taban tavan kavramını kaldırsınlar. Emekliler bu ülkenin çimentosu, çakıl taşıdır. Türkiye'nin bugünlere gelmesinde yaptıkları göz ardı edilemez.  Artık onlar da insanca yaşama hakkına sahip olmalı.  Emeklinin maaş artışı, yaşam alanına girmeyen birçok kalem malzemeyle yapılan enflasyon hesaplamaları üzerinden yapılmamalıdır. Bu oranlar bizim gerçeğimizi yansıtmamaktadır. Bu nedenle emekliler bir an önce enflasyon paketinden çıkarılmalıdır" dedi.

AYDA 250 TL'YE KONUT


 

Hükümetin 7 Haziran seçimlerinin ardından, TÜED'in girişimiyle evi olmayan emeklilere Türkiye genelinde 'TOKİ'den uygun koşullarda ev edinme' kampanyası başlattığını hatırlatan Kenan Pars, bu kapsamda Bursa'da 3 bin 700 konut yapılmasının hedeflendiğini kaydetti. Pars, "Bu kararın ardından şube olarak harekete geçtik ve TOKİ ile görüştük, gereken prosedürleri tamamlayarak başvuruları almaya başladık. Proje Nilüfer Belediyesi tarafından yapılacak imar çalışmalarının onaylanmasının ardından temel atma aşamasına gelecek. Bursa'da emekliler için 3 bin 700 konutluk bir proje hayata geçirilecek. Bunun için İrfaniye'de bulunan hazineye ait arazinin TOKİ'ye devri yapıldı. Hedefimiz ilk etapta bin 200 civarında konutu emeklilere kazandırmak. Derneğimize üye olan, üzerinde herhangi bir konut bulunmayan emekli, dul ve yetimlerimiz çok uygun şartlarda ev sahibi olabilecekler. Bu gruptakiler kura sistemine dahil edilmeyecek, kalan 2 bin 500 konut için evi olan üyelerimiz de başvurabilecekler, ancak bu gruptakiler kura yolu ile evlerine sahip olacaklar. 2+1 ve 3+1 olarak planlanan konutlar, emeklilere 20 yıl vade ile ayda 250 TL taksitle satışa sunulacak. Peşinatlar ise 3-4 bin TL arası olacak ve TOKİ'nin diğer uygulamalarında olduğu gibi bizden ara ödeme istenmeyecek" dedi.

TÜED NEDİR?

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği, 1970 yılında Ankara'da kuruldu.  Geçen 45 yıllık dönemde sürdürdüğü kararlı ve sağduyulu hak arama mücadeleleriyle başta işçi emeklileri, dul ve yetimler olmak üzere, bütün emeklilerin ve kamuoyunun dikkatini üzerine toplamış ciddi bir sivil toplum kuruluşudur. Emek, Türkiye Emekliler ve Yaşlılık platformlarının üyesi olan dernek aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu'nda ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Sosyal Güvenlik Danışma Kurulu'nda; emekli, dul ve yetimleri de temsil hakkına sahip. Dernek, kısa adı AGE-Europe olan Avrupa Birliği Yaşlılar Platformu'nun da gözlemci üyesi olarak Avrupa Birliği'nde Türkiye'deki yaşlıları temsil ediyor.

AMAÇ YAŞAMI KOLAYLAŞTIRMAK

400 bin emeklinin yaşadığı Bursa'da, 3 emekli derneğinden biri olan TÜED'in 4 binden fazla üyesi bulunuyor. Başkan Kenan Pars, toplumun en mağdur kesimi olan dul ve yetimlerin sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerden kalkınmasını sağlamak için her türlü çabayı gösterdiklerini kaydetti. Göreve geldiği günden bu yana emeklilerin insanca yaşayabilmesi için çeşitli çalışmalar yaptıklarını anlatan Pars, üyelerinin özel sağlık kuruluşlarından yararlanmalarını sağlamak amacıyla anlaşmalar yaptıklarını, bunun yanı sıra beyaz eşya, giyim, gıda ve ulaşımda firmalar bazında yapılan görüşmelerde yüzde 10 ila 50 oranında indirim imkânı sağladıklarını kaydetti. Pars ayrıca, üyelerinin sosyal yaşamın içinde yer alması ve moral bulmasını sağlayacak etkinlikler düzenlediklerini de ifade etti.

Kaynak: Yenidonem

ASAYİŞ
Bursa'da 2 katlı evde yangın! Alevler geceyi aydınlattı...
Bursa'da 2 katlı bir evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle bitişiğinde bulunan evl...
TÜRKİYE
Bursa dahil 10 ilde PKK operasyonu! Cezaevindekilere finans sağlamışlar...
Bursa dahil 10 ilde terör örgütü PKK/KCK'nın hükümlü ve tutuklu mensuplarına finans sağladığı idd...
SPOR
Bursaspor'da flaş ayrılık!
TFF 1. Lig ekiplerinden Bursaspor, Recep Aydın'la yollarını ayırdı. Tecrübeli futbolcu, "1,5...
GÜNCEL
İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24 saatte 6 bin 818 kişiye koronavirüs tanısı k...
TEKNOLOJİ
2025 yılında yollarda göreceğimiz 16 ultra lüks araba!
Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte otomotiv sektörü de donanımsal ve tasarımsal birçok ...
DÜNYA
Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu!
Bilim insanları, Arjantin'in Neuquen eyaletinde 98 milyon yıllık dev bir dinozor fosilini ortaya ...
Koronavirüse yakalanma riskini yüzde 250 artıran etken!
Kar kabusu.... Mahalle sakinleri korkuyla kendilerini sokağa attı!
Zincirleme kaza: 130 araç birbirine girdi
250 yıllık dev marka satılıyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da silahlı saldırı!

Bursa'da 2 kişi henüz bilinmeyen sebepten dolayı ara...

Dikkat! Meteoroloji Bursa'yı turuncuya boyad...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da 3 gün boyunca...

Bursa'da cinayet! Kardeş kardeşi öldürdü...

Bursa'nın İznik ilçesinde ağabeyi tarafından bıçakla...

Bursa ulaşımı için önemli uyarı! Geç kalmada...

Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

Sokağa çıkma yasağı saatleri de değişecek! İ...

Koronavirüs vakalarının gerilemesi ve aşı çalışmalar...

Bursalılar dikkat! Meteoroloji harita paylaş...

Bursa'da hissedilen hava sıcaklıkları hissedilir der...

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Yetkili isim yasakların biteceği tarihi açık...

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yasak kararl...

Yok böyle bir olay... Yaşlı adam Yıldırım'da...

Bursa'da pazartesi günü kaybolan 67 yaşındaki Mustaf...

Bursa'da 65 yaş üstü için sevindiren haber!...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde ...

Bir anda akın ettiler! Bursa'da uzun araç ku...

Çarşamba akşamından beri kar yağışının aralıklarla d...

TOKİ'den Bursa'ya 150 konut! Yeri belli oldu...

Toplu Konut İdaresi'nin yurt genelinde başlattığı 10...

Bursa Valiliği'nden 'Uludağ' açıklaması! Ote...

Bursa Uludağ'da bir otelin terasında pandemi kuralla...

Bursa'da yoğun kar yağışı, yolu trafiğe kapa...

Bursa-İzmir otobanı bağlantı noktası yoğun kar yağış...

Mide bulandıran görüntüler! Bursa'da Suriyel...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kiraladıkları ofisler...