En çok milyarder Çin kentlerinde!

Uzun bir süre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kentler dünyada en çok milyardere ev sahipliği yapma unvanını taşıyordu. Ancak 2000'li yıllar sonra bu durum değişmeye başladı. Statista'nın yaptığı araştırmaya göre 2020 itibarıyla dünyada en çok milyarder Çin'in başkenti Pekin'de yaşıyor. Bununla birlikte ilk 10 içinde Şangay, Şenzen, Hangzhou gibi Çin kentlerinin yanı sıra Hong Kong da yer alıyor. İlk 10'da Çin'in dışında 5 kent yer alıyor. İşte Statista'ya göre dünyada en çok milyardere ev sahipliği yapan şehirler.

DÜNYA, 15 Mayıs 2021 Cumartesi, 16:51
En çok milyarder Çin kentlerinde!

New York, uzun süre boyunca dünyada en çok milyardere ev sahipliği yapan kent olma özelliği taşıyordu. Milyonluk apartmanlar ve limuzinleriyle ünlü New York'u listede Amerika Birleşik Devletleri'nin başka kentleri takip ediyordu. Ancak son dönemde durum epey bir değişmiş durumda. Artık listede Çin şehirleri yer alıyor.

Hangzhou, Çin

Hangzhou, Çin 

Çin'in Yangtze Nehri deltasında bulunan bir kent olan Hangzhou, ülkenin önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden de biri olma özelliği taşımakta. Şangay'ın 180 km güneybatısında yer alan Hangzhou'da 2012 itibarıyla 8,800,000 kişi yaşamaktadır. Neolitik Çağ'dan beri insan yerleşiminin bulunduğu Hangzhou günümüzde Çin'in modern yüzünü de temsil etmekte.

Hangzhou, Çin

Hangzhou, Çin 

Kanallar üzerine kurulu Wuhzen gibi tarihi ve turistik öneme sahip yerleşimlere de ev sahipliği yapan bölge, aynı zamanda Çin'in en çok milyarderinin yaşadığı yerler arasındadır. Statista'nın verilerine göre Çin'in doğusundaki Hangzhou'da 47 dolar milyarderi yaşamaktadır.

San Francisco, ABD

San Francisco, ABD 

Rotamızı, Kuzey Amerika'ya çeviriyoruz. ABD'nin en renkli kentlerinden biri olan San Francisco aynı zamanda dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinin de yönetim üslerine de ev sahipliği yapmakta. Bilişim dünyasının da kalbinin attığı San Francisco hal böyle olunca refah bakımında da bir hayli ileri bir seviyede.

San Francisco, ABD

San Francisco, ABD 

California eyaletinin en önemli kentlerinden biri olan bu göçmenler kenti aynı zamanda dünyanın en çok milyardere ev sahipliği yapan şehirleri arasında yer alıyor. Teknoloji ve bilişim dünyasının merkezi konumundaki 800 bin nüfuslu San Francisco'da Statista'nın verilerine göre 48 dolar milyarderi yaşamakta.

Mumbai, Hindistan

Mumbai, Hindistan 

Hindistan'ın güneybatısında yer alan Mumbai, dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri olma özelliği taşımakta. 12.5 milyon insanın yaşadığı Mumbai, zengin ve fakir uçurumun çok derinden hissedildiği bir şehir olma özelliği de taşımakta. Öyle ki kentte gökdelenler ve gecekonduları yan yana görmek işten bile değil.

Mumbai, Hindistan

Mumbai, Hindistan 

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan'ın ticaret merkezi olan Mumbai, ülkenin en önemli teknoloji ve bilişim üssü olmasının yanı sıra Hint film endüstrisinin de merkezidir. Bollywood'a ev sahipliği yapan Mumbai'de Statista verilerine göre 49 dolar milyarderi yaşamakta.

Londra, Birleşik Krallık

Londra, Birleşik Krallık 

Dünyanın en önemli finans merkezlerinden biri olan ve her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Londra, özellikle 19. yüzyıldan bu yana dünya ekonomisi ve siyasetinde önemli bir yere sahip oldu. Aynı zamanda dünyanın önde gelen bir sanat şehri de olan Londra, nüfusu itibarıyla da Avrupa'nın en kalabalık şehirleri arasında yer almaktadır.

Londra, Birleşik Krallık

Londra, Birleşik Krallık 

Yaklaşık 9 milyon kişinin yaşadığı bir kent olan Londra, Thames nehri ile ikiye ayrılmakta. Avrupa'da en fazla gökdelene sahip kentlerden de biri olan Londra, Statista'nın hazırladığı listeye göre milyarder sayısında da öne çıkıyor. Araştırmaya göre Londra'da 63 dolar milyarderi yaşamakta. Bu yönüyle Londra, pek çok Avrupa şehrini geride bırakıyor.

Şangay, Çin

Şangay, Çin 

Rotamızı yeniden Çin'e çeviriyoruz. Çin'in başkent Pekin'den sonra en önemli kenti ve 19. yüzyıldan bu yana ticaret konusunda çok önemli bir limanı olan Şangay, 1990'lı yıllardan bu yana baş döndüren bir değişim yaşadı. Şehirde birbiri ardına yükselen gökdelenler Şangay'ın çehresini bir hayli değiştirmiş durumda.

Şangay, Çin

Şangay, Çin 

27 milyon kişinin yaşadığı Şangay, dünyadaki pek çok ülkenin toplam nüfusundan daha fazla insana da ev sahipliği yapmaktadır. Çin'in en önemli ticaret merkezi olan Şangay, son yıllarda gösterdiği değişimle doğru orantılı olarak sürekli bir biçimde artan milyarderin yaşadığı kent konumunda. Şangay'da 64 milyarder yaşamakta.

Şenzen, Çin

Şenzen, Çin 

Çin'deki bir diğer rotamız ise Şenzen. Tıpkı Şangay gibi özellikle 1990'lı yıllardan itibaren büyük bir değişim yaşayan Şenzen, bugün hem Çin'in hem de dünyanın en önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor. Çin'in diğer kentlerinden de görmeye alıştığımız üzere Şenzen'de de çok sayıda gökdelen bulunmakta.

Şenzen, Çin

Şenzen, Çin 

Hong Kong ile neredeyse bitişik bir aziyette olan Şenzen, 12.5 milyonluk nüfusuyla bölgenin en kalabalık şehirlerinden biri olma özelliği taşıyor. Çin'in güneydoğusunda yer alan Şenzen, yapılan araştırmaya göre dünyada en çok milyardere ev sahipliği yapan şehirlerden biri. Kentteki milyarder sayısı 68.

Moskova, Rusya

Moskova, Rusya 

Rotamızı yeniden Avrupa kıtasına çeviriyoruz. Kıtada en çok milyardere ev sahipliği yapan şehir olan Moskova, bu unvanı yakın zamanda Londra'yı geçerek elde etmişti. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından ortaya çıkmaya başlayan zenginler zaman içerisinde "Rus Oligarkları" olarak da anılmaya başladı.

Moskova, Rusya

Moskova, Rusya 

Moskova günümüzde dünya çapında pek çok yatırımı olan hatta futbol kulüplerini de yöneten bu Rus Oligarklarının başlıca merkezi konumunda. Kent merkezinde son yıllarda inşa edilen gökdelenler, Moskova'yı Avrupa'nın en yüksek binalarına ev sahipliği yapar konuma getirdi. Bununla birlikte Moskova 79 dolar milyarderinin de yaşadığı bir kent.

Hong Kong

Hong Kong 

Çin'e bağlı özerk bir yönetim bölgesi olan Hong Kong, 1997 öncesine kadar bir İngiliz sömürgesi konumundaydı. Günümüzde dünyanın en önemli üç finans merkezinden biri konumundaki Hong Kong, 7.5 milyon insana ev sahipliği yapmakta. Son dönemde Çin ile mevcut statüsü konusunda ihtilaf yaşayan Hong Konglular dünyanın en işlek limanlarından birine ev sahipliği yapmakta.

Hong Kong

Hong Kong 

Kişi başına düşen gelir bakımında dünyanda ilk 10'da yer alan Hong Kong, Uzak Doğu'nun bu açıdan Singapur ve Tokyo ile birlikte en gelişmiş şehirlerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Ancak Hong Kong, diğer iki kentten farklı olarak aynı zamanda dünyanın en fazla dolar milyarderine sahip şehirlerinden de biri. Hong Kong'da 80 dolar milyarderi yaşamakta.

New York, ABD

New York, ABD 

Dünyanın en önemli finans merkezi konumundaki New York, aynı zamanda pop kültürünün de en önemli simgelerinden biridir. Pek çok Hollywood yapımının çekildiği New York, 1930'lu yıllardan itibaren artan sayıda inşa edilen devasa gökdelenleriyle dünya genelinde bu eğilimin yaygınlaşmasında öncü bir role sahip.

New York, ABD

New York, ABD 

Yaklaşık 8.5 milyon insanın yaşadığı New York, özellikle Manhattan adasıyla oldukça ünlü. Gökdelenlerin yanı sıra sanat galerileri ve Central Park gibi devasa kent ormanıyla New York, turistlerin de gözdesi konumda. Uzun süre dünyanın en fazla milyarderinin yaşadığı kent olma özelliği taşıyan New York artık ikinci sırada. New York'taki milyarder sayısı 99.

Pekin, Çin

Pekin, Çin 

Çin'in başkenti Pekin, dünyada en çok milyardere ev sahipliği yapan şehir oldu. New York'u geride bırakan Pekin, şu anda en çok milyarderin yaşadığı şehir unvanı kazandı. 21.5 milyon insanın yaşadığı Pekin'de yapılan araştırmalara göre 100 dolar milyarderi bulunuyor. Bu sayı da Pekin'i listede birinci sıraya taşımaya yetiyor.

Dünyanın en kalabalık başkenti olma özelliği de taşıyan Pekin, Çin tarihi açısından da büyük öneme sahip. Yasak Şehir'in yanı sıra Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olarak kabul edilen Çin Seddi'ne de ev sahipliği yapan Pekin, sadece siyasi açıdan değil turistik bakımdan da Çin'in en önemli rotası olma özelliği taşımakta.

GÜNCEL
Ankara'da 91 m2 daire satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden Ankara Kahramankazan/Atatürk Mah.de 91 m2 dair...
EKONOMİ
Sayılı günler kaldı.. .Kısa Çalışma Ödeneği bitiyor
Kısa Çalışma Ödeneği uygulamasının bitmesine sayılı günler kaldı. KÇÖ ile çalışanlar dikkat. Kısa...
GÜNCEL
İstanbul Avcılar'da 130 m2 daire satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden İstanbul Avcılar'da 130 m2 daire icradan satıl...
GÜNCEL
Adana Feke'de 3.875 m2 tarla satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden Adana Feke'de 3.875 m2 tarla icradan satılığa ...
GÜNCEL
Bursa Büyükşehir'de personele mevzuat eğitimi
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından periyodik olarak düzenlenen hizmet içi eğitim çalışma...
GÜNCEL
Başkan Taban şampiyon tırmanışçıları ağırladı
Belediye Başkanı Alper Taban, Türkiye Dağcılık Federasyonunun düzenlediği Küçükler C-D-E kategori...
Gündem oldu! Dikkat çeken Erdoğan ve Atatürk yorumu
Mahkeme Yalıkavak marina kararını verdi!
İMSİAD Başkanı Andıç: İnşaat sektörü S.O.S. veriyor
Şoke eden olay! TikTok fenomeni kadın, 7 çocuğunu bırakıp yasak aşkına kaçtı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da şaka gibi banka soygunu... O anlar ...

Bursa'da bir kişi bankanın camını kaldırım taşı ile ...

Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü! Sokağa ...

Bursa'da 3 katlı binada gece saatlerinde çıkan yangı...

Bursa'da iki otomobil çarpıştı! Yaralılar var

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada 2 ot...

Soma faciası davasında karar

301 işçinin hayatını kaybettiği Soma faciası davasın...

Kademeli normalleşmede yeni dönem: Düğünlerd...

İçişleri Bakanlığı'nın 1 Haziran'da yayımladığı gene...

Kahreden manzara! Polis memuru evinde ölü bu...

Burdur'un Yeşilova ilçesinde bir polis memuru evinde...

Kritik toplantı bu akşam! Hem altını hem kri...

ABD Merkez Bankası Fed bugün faiz açıklamasında bulu...

Bursa'da 44 bin 544 kişiyle rekor kırıldı! '...

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü'nün çalışanların işye...

Mustafa Er: Maksimum 7-8 transfer yapacağız

Bursaspor Teknik Direktörü Mustafa Er, yeni sezon ön...

En büyük çaplı yakalama! Mersin Limanı'nda 1...

Türkiye'nin en büyük kokain operasyonu Mersin Limanı...

Bursa Büyükşehir'den örnek hizmet: Otob...

Bursa'da otobüs duraklarına asılan ders notları, öğr...

Gözler Bilim Kurulu'nda! Kritik toplantı bugün

Koronavirüs Bilim Kurulu bugün video konferans yönte...

Bursa Büyükşehir Belediyespor, Durgunsu Kano...

Eskişehir'de gerçekleştirilen Durgunsu Kano Türkiye ...

Milyonlarca kişiye ekimde emekli olma fırsat...

Yapılandırma Kanunu'yla milyonlarca kişiye erken eme...

Aşılamada yeni rekor! Bakan Koca açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte 1 milyon...