Erdoğan Almanya'ya çattı! Benim idam fermanımı yayınladılar

İstanbuLlda düzenlenen TRT World Forum'da gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya'yı eleştirdi. "Gizli konuşmanın anlamı yok. Herkesin bazı gerçekleri bilmesi lazım" diyen Erdoğan "Alman polisini nezaretinde benim idam fermanımı yayınladılar. Ben bunu Bayan Merkel'e söylediğimde yanındakilere bakıyor" dedi.

GÜNCEL, 19 Ekim 2017 Perşembe, 20:14
Erdoğan Almanya'ya çattı! Benim idam fermanımı yayınladılar

 

TRT World Forum'da konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyojen'in gündüz vakti fenerle "adam" araması gibi, kendilerinin de şu anda dünyada adaleti aradıklarını kaydetti.

Dünyada bugün adaletin olmadığını ifade eden Erdoğan, "Özellikle ekonomik noktada güçlü olanın 'haklı' olarak takdim edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Haklı olanın güçlü olduğu değil, güçlü olanın haklı olduğu bir dünya. Böyle bir dünyayı kabullenmek mümkün değildir" değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından  satır başları

Güçlü olanın haklı olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ben böyle bir dünyada yaşamak istemiyorum. Böyle bir dünyada yaşamak bize bir zul. Şu anda Türkiye Suriye'den kaçan 3,5 milyon insana ev sahipliği yapıyor. Şu ana kadar harcadığımız para 30 milyarın üzerinde.

Benim başından beri bir tezim var. Dünya beşten büyüktür diyorum. Dünyayı 2. Dünya savaşının şartlarında değerlendiren güçler var. Artık dünya 2. Dünya savaşının şartlarında değil. Geçti o.

Bütün dünya beş daimi üyenin dudağının arasında. Çok ciddi bir aldatmaca var. 15 tane geçici üye koymuşlar. Orada bir yaptırımın var mı? Yok. Ben diyorum ki, artık bunun değişmesi lazım. 196 tane devlet BM Genel Kurulu'nda bunu mücadelesini vermesi lazım.

MODERATÖR: Size destek veren ülkelerin sayısı artıyor değil mi?

İkili görüşmeleri yaptığımız zaman artıyor. Fakat o güçlülerin karşısına geldikleri zaman kalkıp da dünya beşten büyüktür diyemiyorlar. Neden? Çünkü bir yerden bağlılıkları var.

PYD ve YPG'yi DEAŞ denilen bir terör örgütüne karşı kim yanına alıyor? ABD... Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle ıslah etmek doğru mudur? Sayın Trump'a "gelin DEAŞ'ı beraber yok edelim" diyorum. "Bunun için 2 tugay hazırladık" diyorum. "Biz PYD ile yok edeceğiz" diyorlar.

3500 TIR silah kuzey Suriye'ye girmiştir.

Şimdi diyorlar ki seri numaralarını alıyoruz geri alacağız. Kendilerine dedim ki alamazsınız. Şu anda gidiş iyi bir gidiş değil. Şu anda Afrin sorunu var. PYD orada mı? Şimdi biz PYD'ye karşı sessiz durabilir miyiz?

"İSİM VEREREK KONUŞACAĞIM"

Ben isim vererek konuşacağım. Gizli konuşmanın anlamı yok. Herkesin bazı gerçekleri bilmesi lazım. Bakın Almanya'ya ben PKK ile ilgili 4500 dosya verdim. Ve bu dosyaların hiçbirinde bize geri dönüş olmadı. Ve bunların hepsi elini kolunu sallaya sallaya başta Almanya olmak üzere dolaşıyor.

Hani PKK AB kayıtlarında terör örgütü olarak görülüyor. FETÖ terör örgütü aynı durum onun için de var. Alman polisini nezaretinde benim idam fermanımı yayınladılar. Ben bunu Bayan Merkel'e söylediğimde yanındakilere bakıyor. Farklı bir duruma yatıyor aslında. Gerçekler var ki bunların bilinmesi ve ona göre tavır alınması lazım.

Amerika. Ben davetli olarak gidiyorum görüşmeleri yapıyoruz ardından rezidansa geçeceğiz. PKK'lılar ve FETÖ gösteri yapıyorlar. Bir yandan da bizi sevenler var. Onlar da onlara karşı tavır yapıyorlar. Bir vatandaşımız yaralanıyor. Daha sonra 2 vatansever insanlarımızdan, 2 de PKK'lılardan içeri alınıyor. PKK'lılar daha sonra bırakılıyor. Ama 2 vatansever insanımız içeride.

Benim 13 korumam, eşimin de 2 koruması hakkında gözaltı kararı çıkıyor. Ve bunların içinde ABD'yi görmeyen de var. Ya ölür müsün öldürür müsün. Bu nasıl iştir bu nasıl adalettir. Bu adalete ben isyan ediyorum. Böyle olacaksa zaten bir yere varmak mümkün değil. O bakımdan  dünya beşten büyüktür. Eğer biz sağlam durursak adalet yerini bulacaktır.

"BEN BATIDAN ŞÜPHE EDERİM"

Emperyalizmin acımasız o vukuatlar karşısında demokratlar olarak ne yapacağız. Şimdi Türkiye'de partim açık ara seçim kazanıyor. Buna rağmen batı kalkıp benim partimi yargılıyorsa ben bu batıdan şüphe ederim. Biz bu ülkede otoriter totaliter rejim mi kurduk? Darbe girişimine rağmen demokratım diye geçinen ülkeler 3 gün 1 hafta sonra bizi aramaya başladılar.

Bakın çok açık konuşuyorum 99'da ABD'ye giden FETO denilen adam Pensilvanya'da 400 dönüm kendisine tahsisi edildi ya da satın aldılar 170 ülkeyi idare ediyor. Tabi bu adam sembolik idare edenler başka.

Onun idare edecek kabiliyeti de yok başka. Bütün bunlar olurken ben stratejik ortağıma 85 koliyi veriyorum da bize bir destek gelmiyorsa bunu karşısında demokrasiye inanmış olarak biz ne yapacağız. Bizi emir kulu gibi görüp, "birisi var içeride onu bize verin". Ya onu alacaksan önce kendindekini bize ver.

Seninki yargıdan geçmemiş çiftlikte duruyor. Sen çiftliktekini ver bakalım. İşte en son açık net örnek. Vize meselesi kalkıyor hemen bir paragraf vizeleri kaldırdık. Bunu diyen kim büyükelçi. Kim bu büyükelçi ya. O zaman ben stratejik ortaklığımı masaya yatırırım. Şimdi 2 günüdür görüşmeler yapıldı. Bakalım nereye varacak. Bu duruşlar önem arz ediyor.

KÖRFEZ ÜLKELERİ KRİZİ

Şimdi biraz yumuşama havası var. Umarım körfezdeki bu sıkıntılı hava tamamen ortadan kalkar. Üs kurma teklifimizi Suudi Arabistan'a da ilettim. "bakalım" dediler. Farklı ülkelere üs kurma izni veren körfez Türkiye'ye neden izin vermiyor. Bunu cevabını bulamamız lazım. Biz yine de ümitsiz olmayacağız. Ve bu devran böyle dönmez.

İşte 15 yıl oldu benim milletin AK Parti iktidarına adeta süresiz vize verdi. Şimdi bir devran daha değişecek: 2019. Türkiye çok daha güçlü bir şekilde devam edecek.

MODERATÖR: Suriyeli sığınmacılara 30 milyar dolar harcandığını söylediniz.  Bir batılı arkadaşım meslektaşım bunun bir beklenti, karşılık olmadan yapılamayacağını düşünüyor. Bunu size sormamı istedi.

Bizim geleneklerimizde örf ve adetlerimizde veren el alan elden hayırlıdır anlayışı var. Mağdura mazluma uzanan el anlayışı var. Arakan'da yaşananları gördük. Katliamdan kaçan 600 bin kişinin derelerden nasıl geçtiğini gördünüz. Bunu yapanlar Budist. Her inancın teröristi olur. "Bu yoga yapıyor şöyle yumuşaktır, relax olacaksın" filan değil. Kimse bunu dile getirmiyor ama.

Kaynak: Diğer

GÜNCEL
Bursa'da korkutan yangın! 4 katlı bina tahliye edildi
Bursa'da 4 katlı bir apartmanın çatı katında çıkan yangın korku dolu anların yaşanmasına sebep ol...
GÜNCEL
Bursa'daki nostaljik tramvay için karar zamanı
Bursa'nın en eski ticaret merkezlerinden biri olan Cumhuriyet Caddesi üzerindeki işyeri sahipleri...
YAŞAM
Bursa'da iki ilçeye 112 istasyonu
Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından acil sağlık hizmetlerinin vatandaşlara daha çabuk ulaştırılm...
YAŞAM
Yazıklar olsun... Bursa'da Romalılardan kalma mezar odasını talan ettiler
Bursa'da 4 medeniyete başkentlik yapan İznik ilçesi, definecilerin hedefi haline geldi. Sokağa çı...
TÜRKİYE
Türkiye'den Mısır'ın Libya ile ilgili 'asılsız ithamlarına' tepki
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri'nin, Türkiye-Libya bağlamın...
GÜNCEL
Hafta sonu kısıtlama kararı nasıl kaldırıldı? İşte perde arkası...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gece 15 ilde ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamasını dün iptal etti....
Tatile çıkacaklar dikkat! İşte ünlü tatil beldelerinde uyulması gereken kurallar
Ebru Şallı'nın yürek yakan paylaşımı: Ponçiğin isteğini yerine getireceğim
Bursa'da 18 yaş altı çocuklar güneşli havanın tadını çıkardı
Yeni filmlerini George Floyd'a adadı! 'Büyük ağaç sizseniz, biz küçük baltayız'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da korkunç kaza! Otomobil bahçeye gird...

Bursa'da kontrolden çıkan otomobil bir evin bahçe du...

Bursa'da takla atan araç bu hale geldi! Ölüm...

Bursa'da virajı alamayan ve kontrolden çıkan otomobi...

Bursa Valiliği'nden İl Hıfzıssıhha Kurul Kar...

Bursa Valiliği, 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altı vata...

Bakan Koca'nın çabaları sonuç verdi... Geri ...

Corona virüs salgını tedavisinde uygulamadan kaldırı...

Bursa'da doğa yürüyüşüne çıkan 3 genç kız or...

Bursa'da doğa yürüyüşüne çıktıktan sonra kaybolan ve...

Bursa'da 6 katlı apartmanın zemin katında ya...

Bursa'da 6 katlı apartmanın zemin katında çıkan yang...

Fransa duyurdu: El Kaide lideri öldürüldü!

Fransa Savunma Bakanlığı Mali'de El Kaide terör örgü...

ABD'de gerginlik tırmanıyor! Polislerden top...

New York eyaletinin Buffalo kentindeki George Floyd ...

Hafta sonu kısıtlama kararı nasıl kaldırıldı...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gece 15 ilde ilan edil...

Trump'tan belediye başkanına: 'Fena halde b...

ABD Başkanı Trump, başkent Washington DC Belediye Ba...

Kan donduran olay... 19 yaşındaki anne banyo...

İstanbul Büyükçekmece'de bir site bahçesinde bulunan...

Bursa Gölyazı'da ücretsiz bisikletli ulaşım ...

Bursa Gölyazı'da misafirlere birer saati ücretsiz hi...

Libya'dan petrol atağı! Üretim sahaları yeni...

Libya'nın güneyindeki Şerare ve el-Fil petrol sahala...

Yazıklar olsun... Bursa'da Romalılardan kalm...

Bursa'da 4 medeniyete başkentlik yapan İznik ilçesi,...

İstanbul'un en kalabalık ilçesinde tehlike s...

Koronavirüs salgını boyunca vaka sayısında açık ara ...