Erdoğan Bartın-Kurucaşile yolu açılışına katıldı! 10, 8 milyonluk tasarruf...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ülkemizin son 19 yılda yazdığı başarı hikayesinde ulaşım yatırımlarımızın çok büyük rolü vardır. Aynı şekilde 2023 hedeflerimiz ile 2053 ve 2071 vizyonlarımızda da ulaşıma büyük önem veriyoruz. Ulaşım projelerimizi planlarken ve hayata geçirirken, sadece bugünün problemlerine neşter atmakla kalmıyor, aynı zamanda ülkemizin geleceğini garanti altına alacak bir bakış açısıyla hareket ediyoruz" dedi.

SİYASET, 14 Temmuz 2021 Çarşamba, 16:08
Erdoğan Bartın-Kurucaşile yolu açılışına katıldı! 10, 8 milyonluk tasarruf...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bartın - Kurucaşile Yolu Açılış Törenine canlı bağlantı ile katıldı.

Yolun güzergahının Fatih Sultan Mehmet'in 'Çeşm-i cihan', yani Dünyanın gözbebeği olarak tarif ettiği bir coğrafyadan geçtiğini ifade etti. Bu bölgenin tarihi dokusu ve tabii güzellikleriyle Batı Karadeniz'in en nadide yerleri arasında bulunduğunu ifade eden Erdoğan, son yıllarda Türkiye'nin turizm alanında yakaladığı ivmeye bağlı olarak bölgenin yurt içi ve yurt dışından turist çekmeye başladığını aktardı. Bölgenin zorlu coğrafi şartlarının turizm ve diğer alandaki potansiyelinin tam manasıyla hayata geçmesine engel teşkil ettiğini belirten Erdoğan, "Özellikle ulaşım konusunda hem burada yaşayan vatandaşlarımız hem güzergahı kullanan yolcularımız sıkıntılarla karılaşıyordu. Bu sorunu çözmek amacıyla doğu-batı yönünde ulaşımı sağlayan Bartın ile Amasra'yı Kurucaşile Cide'ye bağlayan 90 kilometre uzunluğundaki yolu 75 kilometreye düşürecek şekilde yeniden projelendirdik" dedi.

Yolun Çakraz-Karaman köyü arasında kalan 11.8 km kesiminin bugün hizmete açıldığını bildiren Erdoğan, "Böylece güzergahın 37.6 km kesimi bölünmüş yol 4 buçuk km'lik Amasra bağlantısını ise tek yol standardında tamamlamış oluyoruz. Bugün açılışını yaptığımız kesimler 968 metrelik Çakraz Tüneli'nin yanı sıra bin 529 metrelik Cumayanı Tüneli, 2 bin 316 metrelik Dizlermezeci meydan tünelleri de bulunuyor. Ayrıca bu güzergahta 267 metrelik Cumayanı viyadüğü ile 320 metrelik altı adet çift köprü inşa ettik. Proje kapsamında Akkonak, Kalaycı, Cumayanı ve meydan olmak üzere toplam 4 adet kavşağın yapımını tamamladık. Dağlık ve gerçekten sıkıntılı bir bölgede yer alan yollarımızı tünel ve viyadüklerde çok daha geniş, rahat ve emniyetli hale getirdik" diye konuştu.

"10, 8 milyon lira tasarruf sağlayacağına inanıyoruz"

Yolun 10.8 milyon liralık bir tasarruf sağlayacağını bildiren Erdoğan şunları söyledi:

"Bu yol projemizle 14.9 km olan güzergahı 11.8 km indirerek 3.1 km kısalttık. Bu şekilde seyahat süresini 15 dakika düşürdük. Hizmete alınan kesimin burada yaşayan kardeşlerimiz başta olmak üzere milletimize zamandan 9,1 milyon lira akaryakıttan 1.7 milyon lira olmak üzere toplam 10,8 milyon lira tasarruf sağlayacağına inanıyoruz. Bartın-Amasra Kurucaşile Cide yolunun tamamının hizmete girmesiyle yol mesafesini 15 km kısaltmış olacağız."

Turizmden ticarete yatırımdan tarıma uzanan geniş bir yelpazede Batı Karadeniz bölgesinin çok farklı bir seviyeye taşınacağını söyleyen Erdoğan, "Toplam yatırım bedeli yaklaşık 1 buçuk milyar olan Çakraz köyü Karaman yolunun yolun hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçen tüm kurumlarımızı, herkesi tebrik ediyorum. Biz, şanlı tarihi ile medeniyeti ile değerleriyle büyük bir milletiz. Biz, aynı zamanda geleceğe dair büyük hayalleri ve hedefleri olan bir devletiz. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 senesine her bakımdan daha güçlü, üretken, müreffeh bir şekilde girmek istiyoruz. Bununla da yetinmiyor 2023 hedeflerimizin rehberliğinde 2053 ve 2071 vizyonlarımızın altyapısını kuruyoruz. Ülkemizin son 19 yılda yazdığı başarı hikayesine ulaşım yatırımlarımızın çok büyük rolü olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.

2023 hedefleri ile 2053 ve 2071 vizyonlarında da ulaşıma büyük önem verildiğini kaydeden Erdoğan, "Ulaşım projelerimizi planlarken ve hayata geçirirken sadece bugünün problemlerine neşter atmakla kalmıyor aynı zamanda ülkemizin geleceğini garanti altına alacak bir bakış açısıyla hareket ediyoruz. Göreve geldiğimizde patates deposu yapılması tartışılan, tam 10 hükümet ve 17 Bakan eskiten Bolu Tüneli'ni adeta rekor sürede bir amaçla hizmete açtık. Asrın projesi Marmaray ve Avrasya Tüneli'ni devreye alarak Asya ve Avrupa'yı denizin altından iki kez buluşturduk" ifadelerini kullandı.

Bu yatırımlara pek çok eserin eklendiğini belirten Erdoğan, İstanbul, Bursa-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolu gibi birçok otoyolun inşa edilerek 84 milyonun istifadesine sunulduğunu aktardı.

"Bu zihniyetin günümüzdeki temsilcileri geride bıraktığımız 19 yıllık dönemde bizim de karşımızdaydı"

Erdoğan, tüm projeleri muhalefetin engellemelerine rağmen hayata geçirdiklerini belirterek, "Vatan Caddesi'ne 'buraya uçak mı indireceksiniz' diye karşı çıkanlar GAP Projesini 'milletin hakkını yiyecek' diye eleştirenler, Keban Barajı için 'kurbağalara göl yapıyorsunuz' diyenler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü 'azınlık geçecek' diye yaftalayanlar, rahmetli Özal'ın inşa ettiği ikinci köprüyü engellemek için her yola başvuranlar, 'Uçağın inmediği yere havalimanı yapılır mı' diyerek güya dalga geçenler, bu zihniyetin günümüzdeki temsilcileri geride bıraktığımız 19 yıllık dönemde bizim de karşımızdaydı. Kimi zaman mahkemeler yoluyla, kimi zaman yalan furyasıyla kimi zaman sokak olaylarıyla ülkemize çağ atlatacak her projemizi sabote etmeye kalktılar. Hayırdan başka laf, kargadan başka kuş bilmeyen bu kifayetsizlerin bugün de Kanal İstanbul projesine aynı saiklerle karşı çıktığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kanal İstanbul Projesi eleştirilerine yönelik konuşan Erdoğan, "Müjdesini 11 yıl önce milletimizle paylaştığımız, ciddi hazırlık yaptığımız, emek verdiğimiz, bilim insanlarının katkısını alarak tekemmül ettirdiğimiz bu vizyon projesini boğmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Biz bunlara aldırmıyor çapsızların irademizi kırmasına müsaade etmeden doğru bildiğimiz yoldan ilerlemeyi sürdürüyoruz. Çünkü biz dertliyiz, bu ülkeye ve millete sevdalıyız. Biz her akşam yastığa başımızı koyduğumuzda bugün halk için hak için ne yaptık, ne yapıyoruz diye kendimizi hesaba çekiyoruz. Biz, merhum Neşet Ertaş'ın o güzel ifadesiyle aşkınan çalışanın yorulmayacağına inanıyoruz. Biz sebat ettiği zaman Türkiye ve Türk milletinin neler başaracağını gayet iyi biliyoruz. Allah ömür milletimiz de destek verdikçe ülkemize aşkla şevkle hizmet etmeye devam edeceğiz. Son 19 yıldır olduğu gibi eserlerimizle yollar, köprüler, hastaneler, tünellerle ülkemizin dört bir yanına mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Bugün açılışını yaptığımız yolu eser ve hizmet ve eser siyasetimizin en son nişanesini olarak görüyoruz" dedi.
 

GÜNCEL
Bakan Pakdemirli: 125 yangından 117'si kontrol altında
Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkan orman yangınlarına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdem...
TÜRKİYE
KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi: 30 kişi karantinada
Bartın'da dün test verdikten sonra bugün KPSS'ye giren 1 kişide Delta varyantı tespit edildi. 30 ...
GÜNCEL
1 Ağustos koronavirüs tablosu! Pozitif vaka sayıları düşmeye başladı
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. Türkiye'de son 24 saatte 20...
KÜLTÜR-SANAT
Bursa Halk Dansları Şöleni ertelendi!
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Bursa Halk Dansları Şöleni'nin ertelen...
GÜNCEL
Bursa'da Süper Enduro Şampiyonası heyecanı
Türkiye'nin en iyi enduro motorcularının katıldığı Türkiye Süper Enduro Şampiyonası'nın üçüncü ay...
GÜNCEL
Yenişehir Belediye meclis üyesi son yolculuğuna uğurlandı!
Dün geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Yenişehir Belediye Meclis Üyesi Murat Erbaş (42...
İstifa ettiği iddia edilen Ziya Selçuk'tan yeni paylaşım
MSB: Denizden tahliyeye destek için 2 gemi sevk edildi
Koronavirüs aşılarına zam
'Yangınların faillerini de azmettirenleri de biliyoruz'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden ölüm... Minik Kuzey balkon...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, 3. kattaki evin balkonu...

Bir yangın da Bursa'da! Yürekler ağza geldi

Türkiye'nin birçok bölgesinden yangın haberlerinin g...

Bursa'da damada görülmemiş eziyet! Kadın atl...

Bursa'da bir düğünde damada arkadaşları tayt giydiri...

Bursa'da hırsızlık şüphelisi baba ve kızları...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 12 ayrı hırsızlık olayına...

Bursa'da gaz pedalı takılı kalan TIR dehşet ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada gaz ...

Bursa'da çatısını tamir ederken dehşeti yaşadı!

Bursa'da akan çatısını tamir eden vatandaş yemek mol...

Bursa'da akılalmaz olay! Evini ateşe verdi s...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, oturduğu apartm...

Bursa'da kayıp çobandan acı haber geldi! Orm...

Bursa'nın Keles ilçesinde sabah hayvanlarını otlatma...

Araç sahipleri dikkat! 300 liralık kar yüzün...

Motorlu araçlar için belirli sürelerde değiştirilmes...

Bursa'da zincirleme kaza! Ölü ve yaralılar v...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde meydana gelen kazada 2 ki...

28 yaşındaki oğlunu Covid'den kaybetti! 'Aşı...

Ülkemizde ve tüm dünyada aşı karşıtları ile aşı kara...

Türkiye'deki orman yangınlarını terör örgütü...

Türkiye son günlerde yurdun birçok noktasında çıkan ...

'Allah'u Ekber' diyerek denize giren Suriyel...

Antalya Alanya'da tatil yapan Suriyeli mültecilerin ...

Marmara'da alarm! Kritik rapor ortaya çıktı...

Depremle ilgili kurulan araştırma komisyonun TBMM Ba...

Maske takma kavgasında tekmeler havada uçuştu

Üsküdar'da otobüste yolculuk yaptıkları esnada maske...