Erdoğan'dan AKPM'ye tepki:Ayıptır!

Anayasa Mahkemesi'nin 55. Yıl Dönümü Gala Yemeği'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan AKPM'nin Türkiye'ye karşı aldığı siyasi denetim kararını eleştirdi.Erdoğan "Fransa, olağanüstü hal şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların üstelik de bir darbe girişiminin ardından Türkiye aynı yöntemi uyguladı diye bizi yeniden denetim sürecine almaları, en hafif ifadesiyle ayıptır" ifadelerini kullandı

SİYASET, 27 Nisan 2017 Perşembe, 22:56
Erdoğan'dan AKPM'ye tepki:Ayıptır!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beykoz Mecidiye Kasrı'nda düzenlenen Anayasa Mahkemesi'nin 55. Yıl Dönümü Gala Yemeği'ne katıldı.

Anayasa Mahkemesi'nin 55. kuruluş yıl dönümünü tebrik ederek konuşmasına başlayan Erdoğan, davetlileri, restorasyonunun ardından ilk defa bu vesileyle hizmete aldıkları, İstanbul'un müstesna mekanlarından biri olarak gördüğü Beykoz Mecidiye Kasrı'nda ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Kuruluşundan bu yana Anayasa Mahkemesi'nin çalışmalarında emeğe geçen herkese şükranlarını sunan Erdoğan, 16 Nisan'da yapılan referandumun kabulüyle üye sayısı değişen mahkemenin yeni yapısının Türkiye'ye ve kuruma hayırlı olmasını diledi.

İnsanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarını adaletin tesisi, hukukun işleyişi ve bu temelde bir devlet organizasyonunun kuruluş mücadelesinin teşkil ettiğini belirten Erdoğan, "Nüfusu ve toprak bütünlüğü ne olursa olsun, her toplumda adalet ihtiyacı kaçınılmazdır. Tarih boyunca adaletin tesisi ve hukukun işleyişi konusundaki uygulamalar çok farklı olmakla birlikte, zamanla belirli ilkeler üzerinde mutabık kalınmıştır. Anayasa mahkemeleri, hukukla ilgili temel ilkelerin toplandığı anayasaları gözeten ve ihtilafları konusunda, son sözü söyleyen kurumlardır. İsimleri farklı da olsa, bu işleve sahip kurumlar günümüz devletlerinin hemen hepsinde bulunur. Adalet duygusunun zedelendiği, hukukun işlemez hale geldiği bir yerde toplumsal bütünlüğü ayakta tutmak, devleti yaşatmak mümkün değildir. Bunun için bizim ecdadımız 'insanı yaşat ki devlet yaşasın' demiştir. Aynı şekilde bizim medeniyetimiz, 'adalet mülkün temelidir' diyerek devletin nasıl yaşatılacağını da göstermiştir. İnsan ile devlet arasındaki bağın adı adalettir. Güvenlik de huzur da refah da özgürlük de gelecek de bu kavramın yani adalet lafzının içinde mündemiçtir" diye konuştu.

"TÜRK MİLLETİ KENDİ İRADESİYLE BİR TERCİH YAPMIŞTIR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün bir yerde güvenlik sorunu varsa, orada asıl sıkıntı adaletin olmayışıdır. Bir yerde sefalet, yoksulluk almış başını gitmişse orada da asıl sorun adaletin işleyişindeki aksaklıklardır. İç savaşların, çatışmaların, kaosun hakim olduğu yerlerde insanların maruz kaldıkları zulüm, adalet mekanizmalarının işlemez hale gelmesinden kaynaklanıyor" ifadesini kullandı.

Herhangi bir yerde asayiş sağlandığı zaman ilk tesis edilen kurumun, adalet kurumu olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hayatımızı idame etmemizi sağlayan diğer tüm imkanlar, işler bir adalet sistemi varsa, sağlıklı şekilde kullanılabilir ve sürdürülebilirliği sağlanabilir. Aksi taktirde kaos, kaçınılmazdır. Bugün dünyamızın en büyük sorunu, adaletin işlemesi için ihdas edilen kuralların uygulanmasındaki çifte standartlar değil midir? Mesela, terörle mücadeleyi kendi toplumunun güvenliği için hak görenlerin, sıra başkalarına geldiğinde farklı mülahazalar içine girmesi adaletsizlik değil midir? Aynı şekilde siyasi ve ekonomik kuralları, işlerine geldiği gibi uygulayanların yaptıkları işin adı adaletsizlik değil midir? Dikkat ediniz, burada Afrika'da açlıktan ölen çocuklarla, Batı'da obezite tehdidine maruz kalan çocukları mukayese etme kolaylığına kaçmıyorum. Hepimizin içinde olduğu çok daha somut, çok daha yaygın sorunlardan söz ediyorum. Adalet sistemi, toplumu ve devleti bir arada tutan her şeyin çıkış noktası olduğu kadar, toplumun ve devletin tefessühünün de kaynağıdır"

Maalesef bugün dünyanın böyle bir tehditle karşı karşıya olduğunu, hukuk insanlarının adalet konusunda göstereceği hassasiyetle, kendi toplumlarından başlayarak, tüm dünyada daha iyiye, daha güzele doğru gidişe vesile olacağına inandığını dile getiren Erdoğan, "Türkiye, demokrasi ve hukuk devleti konusundaki kararlılığını 15 Temmuz'da hiçbir şüpheye yer kalmayacak şekilde ibra etmiş bir ülkedir. Bunun için Avrupa Birliği başta olmak üzere, kimi kurum ve devletlerin 16 Nisan halk oylaması sonuçları üzerinden, ülkemizin demokrasisini sorgulamasına izin veremeyiz. Türk milleti kendi iradesiyle bir tercih yapmıştır. Herkes bu tercihe saygı göstermek mecburiyetindedir. Hukuk devleti ilkesinden taviz vermeden, ülkemizin ve milletimizin bekası için yaptığımız fedakarlıkları anlamak istemeyenlere elbette söyleyecek sözümüz vardır. Sırası geldiğinde milletimiz bu konuda da son sözü söyleyen ülke olacaktır" şeklinde konuştu.

"RİYAKARLIKTA SINIR TANIMAYANLARDAN ZATEN ADALET BEKLEMİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ama şundan emin olunuz, milletimiz her ne kadar bu noktada bir karar verecekse, bunu demokrasi ve hukuk devletine olan bağlılığından taviz vermeden yapacaktır" diyerek, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Türkiye, söz konusu olduğunda riyakarlıkta sınır tanımayanlardan zaten adalet beklemiyoruz. Ama hiç değilse kendi koydukları kurallara birazcık saygı göstermelerini ümit etmenin hakkımız olduğunu düşünüyorum. Fransa, olağanüstü hal şartlarında seçime gidince ses çıkarmayanların, üstelik de bir darbe girişiminin ardından Türkiye aynı yöntemi uyguladı diye bizi yeniden denetim sürecine almaları, en hafif ifadesiyle ayıptır. Tarih en büyük hakemdir. Bugünler gelip geçecek ama herkesin doğruları ve yanlışları bir ibret vesikası olarak ortada kalacaktır. Biz Türkiye olarak doğru bildiğimiz yolda kararlılıkla ilerlemeyi sürdüreceğiz. Yönetim sistemimizi değiştirmeyi başarmış olmamız, hem de yüzde 51,5 gibi bir oy alarak değişmesi, katılımın ise yüzde 85'in üzerinde olması, bugün, 'benim' diyen ileri demokrasilerde görülmüş bir şey değildir. Bugün Batı'da 35, yüzde 40, 45, 50 katılımlarla biliyorsunuz seçimler yapılıyor ama bizde katılım Türkiye'nin dört bir yanında yüzde 85'i aştı. Tarihimizdeki sivil siyaset eliyle gerçekleştirdiğimiz en büyük reformlardan biridir bu. Artık darbelerin, müdahalelerin gölgesi olmadan kendi yolumuzu kendimizin belirlediği yeni dönemin hayırlı olmasını diliyorum."

Kaynak: AA

GÜNCEL
Bakan Koca: İstanbul'daki vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40'ına ulaştı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul'daki koronavirüs salgınının seyri ile ilgili bir toplantı ...
DÜNYA
Putin: Türkiye ile anlaşmazlıklarımız var
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ'da yaşanan gerilimle ilgili Türkiye ile aynı ...
DÜNYA
Trump'ın Twitter hesabı hacklendi! İşte şifresi...
Hollandalı hacker Victor Gevers, ABD Başkanı Donald Trump'ın Twitter hesabının şifresini 5'inci d...
DÜNYA
AB'den 3 ülkeye daha seyahat kısıtlaması
Avrupa Birliği (AB) ülkelerine, yeni tip Corona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle sınırlarını Ka...
SPOR
Bursaspor, Menemen'de kayıp!
TFF 1. Lig'in 6. haftasında evinde deplasmanda Menemenspor'a konuk olan Bursaspor, öne geçtiği mü...
GÜNCEL
İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son durumu açıkladı. Buna göre, son 24 saatte 2102 ki...
Başkan Çerçi kardeş şehir Osmangazi'nin belediye başkanını ağırladı
Bursa'nın yeni İl Sağlık Müdürü Yavuzyılmaz görevine başladı
Bursa'da zeytin alımı başlıyor! 1. kalite zeytin selesi 23 TL
Başkan Yılmaz: Miniklerin sağlıklı gelişimleri için her desteği sağlayacağız

En Çok Okunan Haberler

15 günlük büyük sınav: Hafta sonu sokağa çık...

Avrupa'da koronavirüs vakalarındaki artışla birlikte...

Bursa'da iki ilçede felaket! Böylesi ilk kez...

Bursa'nın Yenişehir İlçesine bağlı Çeltikçi-Çardaköy...

Bursa'da açıldı! Memleket hasreti çekenler b...

Bursa'da 81 ilden gelen yöresel ürünlerin satıldığı ...

Restoranda ortalık savaş alanına dönmüştü! B...

Bursa'da eğlence mekanında çıkan kavganın, alkollü b...

Bursa'da sel! Uludağ'ın eteklerindeki mahall...

Bursa'da sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmur, ...

Şok istifa! Bursa İl Sağlık Müdürü görevi bı...

Yaklaşık 10 ay önce göreve gelen Bursa İl Sağlık Müd...

Bursa'da yıldırım fırtınası! Vatandaşlar kor...

Bursa'da etkili olan yıldırım fırtınası vatandaşları...

Bakan Koca: Bursa'daki artış tüm Türkiye içi...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Erzurum'da açıklamalard...

Bursa'da eğlence mekanında hesap kavgası! Şi...

Bursa'da eğlence mekanında garson ile müşteri arasın...

Kilosu 18 lira! Bursa'da bu ormana giden zen...

Denize nazır çam ormanlarında yetişen ve bin bir der...

Bursa Yavuz Selim'de MİT ve Jandarma'dan ter...

Türkiye'de gizlenen DEAŞ'lı terör örgütü üyesi ...

Bursa Kapalı Çarşı'da kadını adım adım izled...

Bursa'da çarşı ve pazar gibi kalabalık yerlerde yaya...

Bursa'da maganda dehşeti! Önce saldırdı, son...

Bursa'da yol vermeme sebebiyle çıkan kavgada bir oto...

Geleceğin en yüksek ücretli 30 işi! Bakın il...

Yeni koronavirüs salgını, dünyada son birkaç ayda se...

Bakan Koca'nın ardından söz Bursalılarda: 'B...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 'Son bir haftada ba...