Erdoğan'dan 'arena' çıkışı: Ecdadımız böyle şey inşa etmedi

Statlara ve kapalı spor salonlarına "arena" denilmesinin eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Roma'yı biz arenalarıyla tanıyoruz ama bizim ecdadımız böyle şey inşa etmedi" dedi. Bütün şehirlerin insan merkezli olarak kurulduğunu da vurgu yapan Erdoğan, "Daha Amerika keşfedilmemişken, Paris ve Londra'nın esamesi bile okunmazken İstanbul her alanda dünya merkeziydi. Avrupa'da insanlar içlerinde şeytan var diye cayır cayır yakılırken, İstanbul'da bırakınız insanları güvercinler, köpek, kediler bile şefkatle bağırlara basılıyordu" ifadelerini kullandı.

SİYASET, 20 Eylül 2019 Cuma, 16:18
Erdoğan'dan 'arena' çıkışı: Ecdadımız böyle şey inşa etmedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Üniversitesinde düzenlenen Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'ne katıldı. Kongrede konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, her medeniyetin kendi inanç, ahlak, sanat ve felsefe anlayışı çerçevesinde şehirleri şekillendirdiğini vurgulayarak, "Bu sebeple şehirler içinde yaşayanların kendi şeklini verdiği bir kaba benzetilmiştir. Tarihe baktığımızda kimi şehirlerin içinde eğlence için insanların katledildiği arenalarıyla öne çıktığını görüyoruz. Kimi şehirler cadı suçlamalarıyla insanların yakıldığı meydanları ile üne kavuşmuştur. Kimi şehirler ise yüz binlerce canın telef edilerek yükseltildiği devasa yapılarıyla tarihe kaydedildi. Bizim medeniyetimiz ise önce insan diyen bir tasavvurun eseri olarak inşa edilmiştir" diye konuştu.

"Roma'yı biz arenalarla tanıyoruz, bizim ecdadımız böyle şey inşa etmedi"

Statlara ve kapalı spor salonlarına "arena" adı verilmesini eleştiren Erdoğan, "Bazı dostlara öyle söyledim 'Kapalı spor salonuna arena adını' veriyorsunuz. Hiç düşünüyor muyuz bu ismi verirken. Ne demek arena. Bir çoğunu değiştirdik. Roma'yı biz arenalarıyla tanıyoruz ama bizim ecdadımız böyle şey inşa etmedi" şeklinden konuştu.

"Avrupa'da insanlar diri diri yakılırken, İstanbul'da güvercinler şefkatle bağırlara basılıyordu"

Tarihte İstanbul, Edirne, Bursa Konya başta olmak üzere bütün şehirlerin insan merkezli olarak kurulduğunu anlatan Erdoğan, "Her sokağı, caddesi, taşı insanı yansıtan bir anlayış ile şekillenen şehirlerimi sahip olduğumuz kültürün bir tezahürüdür. İnsanı tanımanın, anlamanın, iyi insan yetiştirmenin mekandan bağımsız bir şeklide tahayyül edilemeyeceğini bilen eller, bu şehirleri yükseltmiştir. Bu sebeple Buhara, Semerkand, Tebriz, Kudüs, Medine, Bağdat, Şam, Kurtuba gibi medeniyetimizin tüm şehirleri dünyanın her tarafından alimleri kendisine çekmiştir. Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul'u fethettiğinde bu şehir 13'üncü yüzyıldaki latin istilası sebebiyle ağır yara almıştı. İstanbul'u yeniden ayağa kaldıran yöneticileriyle mimarlarıyla, kültür ve sanat erbabı ile bizim ecdadımızdır. Daha Amerika keşfedilmemişken, Paris ve Londra'nın esamesi bile okunmazken İstanbul her alanda dünya merkeziydi. Avrupa'da insanlar içlerinde şeytan var diye cayır cayır yakılırken, İstanbul'da bırakınız insanları güvercinler, köpek, kediler bile şefkatle bağırlara basılıyordu. İşte Süleymaniye, Gülhane parkı buralarda güvercinlikleri görüyoruz. Ecdadımız bunları mimarisinde tasavvur etmiş ve onu da yerleştirmiş" ifadelerini kullandı.

"Şehirle sosyal hayat ve tabiat arasında uyumu bozduğunuzda o belde ümran olmaktan çıkar"

Şehirleri birer okula, insanları da o okulun talebelerine benzeten Erdoğan, "Şehre hakim olmaya değil ondan bir şeyler öğrenmeyi talep ettiğimiz takdirde kendimizi geliştiririz. Kadim şehirlerimizin her biri ders almasını bilenler için birer okuldur. Mekan ile insanın en isabetli yerde buluşması ile kurulan şehirler, insanın imar faaliyetlerine kolaylık sağlar. Ümran dediğimiz yaşanabilir şehirler sadece emniyet, barınma ve gıda ihtiyacını karşılayan mekanların çok ötesinde bir ahenge sahiptir. Bu ahengi, yani şehir ile sosyal hayat ve tabiat arasında uyumu bozduğunuz zaman o belde ümran olmaktan çıkar" açıklamalarında bulundu.

"Millet bahçeleri betonlaşmaya karşı bir çıkış"

Tarihte Moğol saldırılarından bu yana kadim şehirlerin sürekli saldırı altında olduğunu kaydeden Erdoğan, şunları söyledi:
"Bilhassa son bir asırdır yaşadığımız sıkıntılar şehirlerimizin rengini ve ahengini epeyce soldurmuştur. Şehirleri çirkinleşmiş, ruhsuzlaşmış, fiziki ve manevi yıkıma uğramış bir medeniyetin öne çıkma imkanı yoktur. Elimizdeki medeniyet mirasının gücü sayesinde bu kayıpları kısa sürede telafi edebileceğimize inanıyorum. Son yıllarda ülkemizin her yerinde şehircilik alanında ciddi bir hassasiyetin geliştiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Millet bahçelerine bu kadar iddialı girişimizin sebebi buradan kaynaklanıyor. Betonlaşmaya karşı bir çıkış. Millet bahçeleri bu betonlaşmaya karşı bir çıkış olduğu gibi ailelerin çocukların yatıp yuvarlanabilecekleri yerler. Onların da bir köşesinde millet kıraathaneleri olsun ki oralarda da gelsinler kitaplarını okusunlar istiyoruz. İnşallah bundan sonra çok daha büyük bir yükselişe şahit olacağız."

"Yaşanabilir marka şehirler mutlaka kuracağız"

Şehirlerin ortak bir ruhu ve şuuru olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Öyle bir şuur olmasıydı Antep Gaziantep olmazdı. Maraş, Kahramanmaraş olmazdı. Urfa Şanlıurfa olmazdı. Samsun, Ankara, Sivas milli iradenin tecelli ettiği şehirler olarak tarihe geçmezdi. Madem temel sağlam öyleyse bunun üzerinde çok daha iyisini bu millet inşa edebilir. Şehirlerimize kendimize nasıl bakıyorsak öyle davranmalıyız. Asıl marifetin insanların kalbini ruhunu benliğini inşa edecek şehirler imar etmek olduğunu unutmamalıyız. Bu amaçla marka şehirler, yaşanabilir şehirler diyoruz. Dikey mimari değil yatay mimari diyoruz. Toprağa yakın olmanın faziletini anlatıyoruz. Yaşanabilir marka şehirler mutlaka kuracağız. Bu dikey olursa kurulur diye bir mantık yok. Yatay mimari ile de bunu inşa etmemiz mümkün. Hem medeniyet izlerin koruyacak, hem modern döneme uyum sağlayacak şehirler kuracağız. Geleceğin dünyasında şehirlerini yenilerken şehir kültürünü şuurunu ve ruhunu korumuş devletlerin arasında yer alacağız. Bunun için önce kendi hazinemizi keşfedeceğiz ve hazmedeceğiz. Geçmişi ile gurur duyan nesiller demek, geleceği için daha büyük hedefler belirleyen nesillerin yetişmesi demektir. Önce ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştıracak, ardından 2053 ve 2071 vizyonlarımıza doğru yürümeye devam edeceğiz" dedi.
 

TÜRKİYE
Bursa'da kar yağışı koronavirüsü unutturdu! Tepki çeken görüntü
Bursa'da kar yağışı koronavirüsü ve sosyal mesafeyi unutturdu. Bir grup genç karlar üzerine horon...
GÜNCEL
Bursa'da kara dayanamadı, otomobillerin üzerine düştü!
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, yoğun kar yağışının ardından bir ağacın devrilmesiyle iki otomobil h...
GÜNCEL
Bursa'da kar şiddetini arttırdı... Hasta taşıyan ambulans yolda kaldı!
Bursa'da öğleden sonra başlayan kar yağışı, akşam saatlerinde etkisini artırdı. Kestel ilçesinde ...
ASAYİŞ
Bursa'da fabrikada yangın!
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bir fabrikada çıkan yangın kontrol altına alındı.
ASAYİŞ
Bursa'da 2 kişiyi öldürmüştü... Otomobildeki cinayetin nedeni belli oldu!
Bursa'da otomobilin içinde 2 kişiyi pompalı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan şahıs, ...
GÜNCEL
Türkiye'de son 24 saatte 7 bin 550 yeni vaka!
Sokağa çıkma yasağı ve tedbirler etkisini sürdürmeye devam ediyor. 30 bini aşan koronavirüs vaka ...
Frutti Extra Bursaspor'da Malik Newman'la yollar ayrıldı
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne öğrenci alınacak
Linkedin Türkiye'ye temsilci atayacak
Mesut Özil Fenerbahçe'de!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da silahlı saldırı!

Bursa'da 2 kişi henüz bilinmeyen sebepten dolayı ara...

Bursa'da korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü...

Bursa'da şehir merkezinde bir lastikçide başlayan ya...

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Yok böyle bir olay... Yaşlı adam Yıldırım'da...

Bursa'da pazartesi günü kaybolan 67 yaşındaki Mustaf...

Bursa'da öfkeli kadın ortalığı birbirine kat...

Bursa'da geçtiğimiz yıl evinin önündeki doğal gaz bo...

Bursa'da 65 yaş üstü için sevindiren haber!...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde ...

Bursa'da sular çekildi, 'kayıp şehir' ortaya...

Bursa'nın UNESCO'ya aday tarihi kenti İznik'te göl s...

Bir anda akın ettiler! Bursa'da uzun araç ku...

Çarşamba akşamından beri kar yağışının aralıklarla d...

Böylesi ne görüldü, ne duyuldu! Bursa'dan ot...

Bursa'dan Ankara'ya giden yolcu ile otobüs şoförü ar...

Korkutan açıklama! Koronanın mutasyona uğram...

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhan...

İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama açıklaması...

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamas...

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: M...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada moto...

Mide bulandıran görüntüler! Bursa'da Suriyel...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kiraladıkları ofisler...

Bursa'da dondurucu soğuklar kapıda! Kar geliyor

Hava durumu tahminlerine göre, Marmara, Orta ve Doğu...

Bursa'da beklenen kar yağışı başladı! Meteor...

Bursa'da beklenen kar yağışı, saat 12.30 itibariyle ...