Erdoğan'dan İsrail'e sert mesaj

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suudi Arabistan ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Mescid-i Aksa'daki şiddet olaylarına değinen Erdoğan "Oradaki şiddet bir an önce son bulmalı. Krizin uzaması kimsenin yararına değil. Kudüs'teki Haremi Şerif tüm İslam aleminin onurudur, namusudur"

GÜNCEL, 23 Temmuz 2017 Pazar, 11:44
Erdoğan'dan İsrail'e sert mesaj

Erdoğan, Cidde Kral Abdülaziz Uluslararası Havalimanı Kraliyet Terminali'ne hareketi öncesi Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Katar'ı kapsayan bir Körfez ziyareti yapacağını, Türkiye ile kader biriliği olan bu ülkelerle geçmişte olduğu gibi bugün de siyasi, ekonomik, askeri, kültürel ve beşeri alanlarda yakın ilişkilerin olduğunu söyledi.

BU PERVASIZLIKLAR İSLAM DÜNYASINI DERİNDEN ÜZÜYOR

Ziyaretin ana gündem maddesini Katar ekseninde yaşanan krizin oluşturacağına işaret eden Erdoğan, "Bizler Körfez'deki kardeşlerimiz arasında ne surette olursa olsun sorun ve sıkıntı yaşanmasını doğru bulmuyor, son hadiselerden de büyük üzüntü duyuyoruz. Bugün Müslümanlar olarak her zamankinden daha çok birbirimize kenetlenmemiz, safları sıklaştırmamız gereken bir zaman dilimi içerisindeyiz. Suriye'de, Irak'ta, Libya'da, Filistin'de yaşanan sıkıntılar, acılar ortadadır. Maalesef bu sorunlara her gün bir yenisi ekleniyor. Tüm dünyanın gözü önünde Mescid-i Aksa'da yaşananlar bunun bir örneğidir. Mescid-i Aksa'ya karşı özellikle son bir kaç gündür sergilenen pervasızlıklar, İslam dünyasını derinden üzmektedir. Kudüs'teki Harem-i Şerif, sadece Filistinlilerin değil 1,7 milyarlık tüm İslam aleminin onurudur, namusudur, kutsal mekanıdır. Harem-i Şerif'e yönelik kısıtlamalar ile Müslümanlar'ın onurlarının incitilmesi karşısında, İslam dünyasının tepkisiz kalması beklenemez. Nitekim ülke olarak tepkimizi güçlü bir şekilde ortaya koyduk." diye konuştu.

BİZİM MEDENİYETİMİZDE ASLA YER YOKTUR

Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı olarak gerekli açıklamaların yapıldığını hatırlatarak, "Bizler başta Kudüs olmak üzere asırlar boyu tüm dinlerin barış içinde bir arada yaşamasını sağlamış köklü bir medeniyetin de mensuplarıyız. Kudüs'te yapılan hak ihlalleri Müslümanların da başkalarının hakkını ihlal etmesine asla bir gerekçe olamaz, olmamalıdır. Tepkiler hukuk çerçevesinde ve ölçülü olmak zorundadır. Başka dinlere mensup insanların ibadet hürriyetine ve ibadethanelerine halel getirmeye bizim medeniyetimizde asla yer yoktur. Bu anlayıştan hareketle Kudüs'te yaşanan gerilimin bir an önce nihayet bulması, Mescid-i Aksa çevresinde yeniden sükunetin hakim olması için yoğun çaba sarf ediyoruz." dedi.

Bu kapsamda Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ile telefon görüşmeleri yaptığını, dün de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile durumu ele aldıklarını ve değerlendirme yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:

"Kim olursa olsun insanların can, mal ve ibadet haklarına yönelik saldırıları tasvip etmediğimizi ifade ettik. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak ben buradan bir kez daha mevcut İsrail yönetimini, yerleşik teamüllere, hukuka ve temel insani değerlere uygun davranmaya davet ediyorum. Bölgede gerilimi daha da tırmandıracak adımlardan kaçınmaları gerektiğinin altını tekrar çizmek istiyorum. Türkiye, dün olduğu gibi bugün de bölgede barışın tesisi için çalışmaya, Filistinli kardeşlerimizin hak, özgürlük ve adalet mücadelelerini desteklemeye devam edecektir." diye konuştu.

KATAR KRİZİ

Erdoğan, İslam dünyasının yeni ayrılıklara değil, iş birliğine ve dayanışmaya ihtiyacı olduğunun altını çizerek, şöyle devam etti:

"Böylesi hassas bir dönemde enerjimizi iç tartışmalarla heba etmemeliyiz. Katar krizinin ilk anlarından itibaren bizler, barış istikrar dayanışma ve diyalogdan yana olduk. Sorunun suhuletle çözümü için taraflara gerekli telkinleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Krizin daha fazla uzamasının kimseye bir faydası yok. Mevcut krizden istifade edenler, bölgenin geleceğini ipotek altına almaya çalışan, kardeş kavgasının alevlenmesi için fırsat kollayan hasım çevrelerdir. İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve dönem başkanlığı bize, bu sorunun kardeşlik hukuku temelinde halli için önemli mesuliyetler yüklüyor. Kuveyt Emiri Şeyh Sabah'ın yürüttüğü ara buluculuk çalışmalarını destekliyoruz. Bölge ülkelerinin yanı sıra diğer aktörlerin de bu çabalara güçlü destek vermesi gerekiyor. Bu bağlamda başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun üyelerinin faaliyetlerini faydalı buluyor, çözüme katkı sağlamalarını da temenni ediyorum."

- "Katar, krizin ilk anlarından itibaren aklıselim ve basiretle davranmıştır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyaretinin ilk durağının "bölgenin büyüğü, akil ülkesi" olarak Suudi Arabistan olduğunu dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"Son yıllarda Suudi Arabistan'la ilişkilerimizi stratejik bir çerçeveye oturttuk. Siyasi, ekonomik, askeri, kültürel, ticari ve diğer alanlarda iş birliğimizi derinleştirirken, Suriye başta olmak üzere bölgesel konularda yakın istişare içinde olduk. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, geçtiğimiz yıl nisan ayında ülkemize çok önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyaret sırasında Türk-Suudi Koordinasyon Konseyini kurduk. Suudi Arabistan'la iş birliğimizi güçlendirerek, bunu sürdürme konusunda kararlıyız. Körfez bölgesinin ağabeyi olarak Suudi Arabistan'a Körfez'de yaşanan krizin çözümünde büyük rol düşüyor. Çeşitli vesilelerle ifade ettiğim gibi, bu krizi çözebilecek isimlerin başında Kral Selman geliyor. Bu ziyaret vesilesiyle aziz kardeşim Kral Selman'la bir araya geleceğim. Ayrıca görevine yeni atanan Veliaht Prens, Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Muhammed bin Selman'ı da ziyaret sırasında kabul edeceğim. Suudi Arabistan'daki temaslarımın ardından inşallah ikinci durağımız bugün Kuveyt, Kuveyt'e geçeceğiz. Şeyh Sabah'ın bilge liderliğinde Kuveyt, bölgede önemli rol oynuyor. Kuveyt, Körfez bölgesinde yaşanan krizde de tıpkı 2014'teki gibi ara buluculuk rolü üstlenerek, çok değerli katkı sunuyor. Bu ziyaret vesilesiyle Emir Şeyh Sabah ile bir araya gelerek, gelişmelere ilişkin görüş alışverişinde bulunacağım."

KATAR AKLI SELİM DAVRANDI

Erdoğan, yarın ziyaretinin son durağı olan Katar'a geçeceğini belirterek, "Katar'la ilişkilerimiz de son yıllarda çok güçlü bir gelişme gösterdi. Bölgesel konularda çok yakın diyalog ve iş birliği tesis ettik. 2014 yılında liderler düzeyinde tesis ettiğimiz Yüksek Stratejik Komite, iş birliğimizin derinleşmesine büyük katkı sağlıyor. Aziz kardeşim Şeyh Temim ile görüşmelerimizde, bu ivmenin güçlendirilmesi ve yaşanan krizin aşılması için fikir teatisinde bulunacağız. Ayrıca Suriye, Irak, Yemen ve Libya gibi bölgesel konular ile terörizmle mücadele hakkında görüş alışverişinde bulunacağız. Burada özellikle bir hakkı teslim etmekte fayda görüyorum. Katar, krizin ilk anlarından itibaren aklıselim ve basiretle davranmıştır, sorunun diyalogla çözüme kavuşturulması için ciddi bir efor sarf etmişlerdir. Şeyh Temim'in evvelsi gün yaptığı açıklamayı çözüm yönünde atılmış doğru, anlamlı bir adım olarak görüyorum. Açıklamada ortaya konulan iradeyi takdirle karşıladığımızı belirtmek istiyorum. Herkesin buradan gerekli mesajları çıkaracağına inanıyorum. Ziyaretimizin başta Katar krizi olmak üzere, bölgemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." diye konuştu.

 

SORU: 'Türkiye'yi çok fazla sabır gösterdik' dedi. Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel. Dün de bu mektup yazdı. Altını çizdiği bir durum var "Tepkimiz size değil, Türk hükümetine" diyor. Değerlendirmeniz ne olacak?

 

Türkiye her şeyden önce bir hukuk devletidir, sosyal bir devlettir, laik bir devlettir. Bu anayasasında zaten amir hükümler olarak yerini bulmaktadır. Türkiye'nin demokratik sosyal bir hukuk devleti olarak içişlerine kimsenin karışmaya yetkisi yoktur. Ve gerek güvenlik, gerek yargı süreç içerisindeki atılmış adımları atmaya da kimsenin yetkisi yoktur.

Türkiye'nin içinde ajan provokatörlük yapan, hatta hatta bunu diplomatik servislerini kullanmak suretiyle sürdürmeye gayret edenlere karşı Türkiye de elinden geleni yapacaktır.

BU ORTAKLIĞA GÖLGE DÜŞÜRECEK BİR ADIM ATILMAMALI

Fakat ben Alman Dışişleri Bakanı'nın şahsında, Alman yetkililerine bir şeyi devamlı söyledim. Bizler NATO'da beraberiz, AB süreci içerisinde müzakereci bir devletiz. Dolayısıyla aramızdaki strarejik ortaklık yeni değil. Uzun zamandır ortaklığımız var. Bu ortaklığa gölge düşürecek herhangi bir adım atılmamalıdır. Türkiye'den kaçan teröristleri Almanya'da barındırırsanız, onlara hatta teşvik imkanı verirseniz, üstelik suçlu konumunda olursa ki Türkiye'de yargılanıp suçlu göründüğü halde, tutuksuz yargılanma sebebiyle serbest bırakılanı siz alır bağrınıza basarsanız, bunu konuşturmak suretiyle ödüllendirirseniz, Cumhurbaşkanlığı makamında bunları ağırlarsanız bizim sizlere bakışımız o kadar rahat olmaz.

TERÖR ÖRGÜTÜNE AİT 4500 DOSYA VERDİM

Ben 4500 dosya verdim. Ve bu dosyalar tamamen terör örgütü PKK'ya ait dosyalar. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti devletine darbe girişiminde bulunan FETÖ terör örgütünün bir çok mensubu Almanya'da cirit atıyor. Bunların isimleri verildi. Bunlar bize iade edilmeyecek, siz sürekli olarak iki tane burada bir tanesi tutuklu olmak kaydıyla, bir diğeri şu anda gözaltı süresi henüz dolmadı. Böyle bir süreçte olmasına rağmen kalkıp bunlarla Türkiye'yi sıkıştıracaksınız... Yok böyle bir şey. Türkiye yargının gereği neyse, bunu işletmektedir.

ALMAN ŞİRKETLERİNE KARŞI SORUŞTURMA YOK

Ama Almanya'da şu anda siyasetin içerisinde olanlar, kalkıp da Ekim'de yapılacak seçimler için bir Pazar oluşturmaya çalışıyorlarsa o bizi pek de ilgilendirmiyor. Ve medya organlarında başta şahsım olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Devletine yönelik saldırıların affedilir bir tarafı yoktur. Türkiye'de bulunan Alman şirketlerine karşı soruşturma kovuşturma da yoktur. Yalan yanlış uydurma haberlerdir.

KİMSE TEHDİDE YÖNELMESİN

Ne var? Olan şu, Türk şirketlerinin ülkelerle ilgili yaptıkları FETÖ ile iltisaklı olan bazı meşru olmayan girişimleri var, o tür şirketlere yönelik bir şeydir. Kimse kimseyi bu tür yalan yanlış haberlerle, buradan hareketle tehdide yönelmesin. Bu siyasetin içinde olan insanlara yakışmaz.

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG'NİN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ

Ha Ali, Ha Veli. Değişen bir şey var mı ? Yok.

Kaynak: AA

GÜNCEL
Şoke eden manzara! Karantina evine kahvaltıya gitmişler...
Ankara' da karantina denetimi yapan filyasyon ekibi çok çarpıcı ve düşündürücü bir manzarayla kar...
ASAYİŞ
Bursa'da her yerde aranan yaşlı adam terminalden çıktı!
Bursa'da kaldığı yaşlı bakım evinden çıktıktan sonra bir daha haber alınamayan Alzheimer hastası ...
SPOR
Burak Kapacak yüzde 100'le oynadı!
Bursaspor'un ofansif yönde etkili isimleri arasında gösterilen ve Giresunspor karşısında A takım ...
GÜNCEL
Bursa Ticaret Borsası'na girişlerde HES kodu uygulaması başladı
Korona virüs ile mücadele kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ve ziyaretçiler için...
DÜNYA
Aliyev: 'Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak'
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'daki saldırısına ilişkin yaptığı aç...
GÜNCEL
Solo Türk Bursa semalarında uçacak
Türk Hava Kuvvetleri'nin akrobasi timi Solo Türk, Mudanya Mütarekesi'nin 98. yıl dönümü kutlamala...
AK Parti Mudanya'da İnci Söğütlü güven tazeledi
Bursa'da TOKİ konutları yanında korkutan yangın!
BUSMEK kurs merkezleri eğitime hazır!
Başkan Yılmaz: Gençler için bütün imkânlarımızı seferber etmeye hazırız

En Çok Okunan Haberler

Son dakika! Ermenistan, Azerbaycan'a saldırd...

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın cephe ha...

Bursa'da köyü karıştıran olay: 'Kavgalar olu...

Bursa'nın Karacabey ilçesi kırsal mahallelerinden İn...

Bursa'da tarihi bina cayır cayır yandı, maha...

Bursa'da yaklaşık 100 yıllık 2 katlı ahşap evin çatı...

Bursa'da internetten sipariş verdi, paketi a...

Bursa'da internetten alışveriş yapan vatandaş büyük ...

Bakan Koca'dan flaş açıklama! 'Pozitif bilek...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse yakalanan...

Bursa'nın üniversitesi yarış atı fabrikası g...

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mennan Pasinli ...

Türkiye'deki aşı çalışmalarında son durum! M...

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'n...

Bursa'da büyük panik! 5 kişilik aile yanmakt...

Bursa'da 5 katlı apartmanın dördüncü katında çıkan y...

Mesai arkadaşına 'hayvan' deyince işten atıldı!

Kasiyer olarak çalıştığı markette, mesai arkadaşına ...

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısı...

Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısına Ankar...

Aliyev: 'Şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan'ın Dağlı...

Yüz yüze eğitimde ikinci hafta başlıyor

Kovid-19 salgını nedeniyle seyreltilmiş ve kademeli ...

Bursa'da her yerde aranan yaşlı adam termina...

Bursa'da kaldığı yaşlı bakım evinden çıktıktan sonra...

Yıldırım'da salgınla mücadele aralıksız sürü...

Yıldırım Belediyesi, Covid-19 ile mücadele çalışmala...

Serdar Özkan Bursaspor'la yol ayrımında

 Bursaspor'da Giresunspor maçı kadrosuna alınma...