ETSO ve BTSO kardeş oda oldu

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), her iki Oda'nın yönetim kurulu başkanları tarafından imzalanan protokolle kardeş oda oldu.

EKONOMİ, 11 Kasım 2021 Perşembe, 14:39
ETSO ve BTSO kardeş oda oldu

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın (BTSO), Bursa Büyükşehir Belediyesi ile 11-12 Kasım tarihleri arasında düzenlediği iş gezisi programı kapsamında yaklaşık 50 kişilik bir heyet dün akşam saatlerinde havayoluyla Erzurum'a geldi. Program kapsamında Erzurum'da çeşitli ziyaretlerde bulunacak heyette; Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, Bursa TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Ali Uğur, Bursa Kent Konseyi Başkanı Şevket Orhan, Bursa TSO Yönetim Kurulu üyeleri ve aralarında Erzurumluların da bulunduğu Bursa TSO üyesi iş insanları yer aldı.
Konuk heyete ETSO tarafından akşam yemeği verildi. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik'in ev sahipliği yaptığı yemekte misafirlere Erzurum'un coğrafi tescilli lezzeti cağ kebabı ve kadayıf dolması ikram edildi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, Erzurum Ticaret Borsası (ETB) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Oral, ETSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin de iştirak ettiği yemekte ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik bir konuşma yaptı.


Başkan Yücelik'ten Bursalı yatırımcılara çağrı
Bursa heyetini Erzurum'da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Yücelik, iki şehrin iş insanlarının birlikte iş yapmasına zemin hazırlayacak benzer organizasyonların önemine dikkat çekerek Bursalı iş insanlarını Erzurum'da yatırım yapmaya çağırdı. Konuşmasında, Bursa'da tekstil sektörünün çok güçlü olduğunu ifade eden Yücelik, bu anlamda özellikle 6. Bölge teşviklerinin sunulduğu Erzurum 2. OSB'nin yatırımcılar için çok iyi adres olduğunu vurguladı.
Yemekte, Bursa TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da yaptıkları konuşmalarda, düzenlenen iş gezisinin iki şehrin iş dünyası arasındaki ilişkileri geliştireceğini ve işbirliğini artıracağına inandıklarını belirttiler. Samimi bir ortamda gerçekleşen yemekte iki Odanın üyeleri karşılıklı görüşmelerde bulundular.


ETSO ve BTSO kardeş oda oldu
Bursa heyeti Erzurum programın ilk günü, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası ile Erzurum Ticaret Borsası'nı ziyaret etti. Heyetin ETSO'yu ziyaretinde iki Oda arasında Kardeş Oda protokolü imzalandı. ETSO'ya gelen misafirlerini Meclis Toplantı Salonu'nda ağırlayan Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, burada yaptığı konuşmada Bursalı yatırımcıları Erzurum'a davetini yineledi. Bursa'nın tekstildeki bilgi ve tecrübesinden Erzurum'un da faydalanmasını ve sektördeki yatırımcıları 2. OSB'de görmek istediklerini kaydeden Yücelik, Erzurum'un tarım ve hayvancılık, hizmet, eğitim, sağlık ve turizm sektörlerinde de ciddi potansiyele sahip bir şehir olduğunu hatırlattı. Tekstil sektöründe Erzurum'da işgücü potansiyeli olduğunu söyleyen Başkan Yücelik, bu alanda yapılacak yatırımlarda eleman sıkıntısı yaşamayacağını belirtti.


Erzurum'un Cumhuriyetin temellerinin atıldığı kadim bir şehir olduğunu ve bununla gurur duyduklarını ifade eden Başkan Yücelik, "Şehrimizi seviyoruz ve burada yaşamaktan mutluyuz. Belki bugüne kadar ekonomik anlamda istediğimiz seviyeye ya da arzu ettiğimiz hedeflere ulaşamadık. Ancak bunu hep birlikte çalışıp, üreterek başaracağımıza inanıyoruz. İnşallah bu ziyaretler ve işbirliklerimiz kısa sürede meyvesinin verir ve Bursa'nın değerli yatırımcılarını şehrimizde görürüz" diye konuştu.
Toplantıda daha sonra konuşan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay da, Erzurum'da olmaktan ve kendilerine gösterilen yakın ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında, karşılıklı ziyaretlerin önemine vurgu yapan BTSO Başkanı Burkay şunları söyledi; "İnsan bilmediğinden ürker. Bu ziyaretlerimiz sayesinde arkadaşlarımız buraları yakından tanıyınca, şehrin kendi sektöründeki potansiyelini tahlil edince belki bir süre sonra ekibiyle gelip burada iş yapmanın yollarını arayacak. Bu konuda yatırım yapmaya niyet eden iş insanlarımıza hem BTSO olarak bizler hem ETSO gereken her türlü desteği sağlamaya hazır. Böylelikle imzalayacağımız kardeş oda protokolünün de bir formaliteden öteye geçmesi için elimizden gelen çabayı göstereceğimizi ifade etmek istiyorum."
Toplantıda daha sonra ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın ve BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur da kısa birer konuşma yaptılar. Ardından, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş konuştu. Sekmen ve Aktaş da konuşmalarında iki şehir arasındaki ekonomik anlamda ilişkilerin güçlenmesi, işbirliklerinin artması için imkanlarını seferber edeceklerine dair söz verdiler.


Konuşmalardan sonra ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay iki odayı kardeş oda yapan protokole imza attılar. Protokole ayrıca, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın ve BTSO Meclis Başkanı Ali Uğur da imza koydu.
Toplantını sonunda BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Başkan Yücelik'e çini bir vazo ve ipekten dokunmuş bir tablo hediye etti. Başkan Yücelik de BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a ziyaretin anısına üzerine Çifte Minareli Medrese'nin siluetinin işlendiği kristal bir plaket ve gümüş işlemeli Oltutaşı tespih hediye etti.
Ziyaretin ardından ETB'ye geçen Bursa heyeti, Erzurum'un tarihi ve turistik mekanlarından Yakutiye Medresesi, Üç Kümbetler, Çifte Minareli Medrese, Aziziye Tabyası, Abdurrahman Gazi Türbesi, Erzurum Kongre ve Milli Mücadele Müzesi ile Tortum Şelalesi'ni de gezecek.

DÜNYA
ABD, Pekin Olimpiyatları'na boykot uygulayacak
ABD'nin Pekin Olimpiyatları'na diplomatik boykot uygulayacağı belirtildi.
MAGAZİN
Tamer Karadağlı'ya gönderme! Bir anda arkasını döndü
47. Altın Kelebek Ödülleri'nde 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü alan Çağlar Ertuğrul, konuşması sıra...
SİYASET
Kılıçdaroğlu'ndan TÜİK çıkışı: Verdiği rakam doğruysa siyaseti bırakırım
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı...
GÜNCEL
6 Aralık koronavirüs rakamları açıklandı
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 6 Aralık 2021 Pazartesi gününün koronavirüs tablosuna göre son 24...
ASAYİŞ
Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada mütalaa açıklandı
Sakarya'nın Hendek ilçesinde 3 Temmuz 2020'de meydana gelen havai fişek fabrikasındaki patlamaya ...
ASAYİŞ
Ölümden döndü! Sürücüden şaşkına çeviren sözler...
Aksaray'da alkollü kamyonet kullanırken geçirdiği kazada adeta ölümden dönen yaralı sürücü, yaras...
Havai fişek fabrikasındaki patlamaya ilişkin davada mütalaa açıklandı
MHP'li Semih Yalçın'dan iddialı açıklama: Ters köşeye yatıracak
Hamile eşini kazayla vurmuştu! Bebeği hayatını kaybetti
3600 ek gösterge için kritik açıklama! Tarih belli oldu

En Çok Okunan Haberler

Bursa'nın acı kaybı! Celal Cumurcul vefat etti

Bursa'nın tanınmış isimlerinden Celal Cumurcul 77 ya...

10 bin lira maaş teklif ediyor, çalışacak iş...

Siirt'te hayvanları yaylalara götürüp otlatacak çoba...

Tekel Bayileri Platformu Başkanı sigaraya ge...

Dolar/TL kurundaki makasın açılmasıyla sigaraya zam ...

Hamile kadına iğrenç taciz! Kendi eşi de ham...

İstanbul Başakşehir'de metrodan çıkan hamile bir kad...

Memur ve memur emeklisinin zam oranı belli oldu

Memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 30 ile...

Eğlence bu olmamalı! Bursa'da gelin ve damat...

Bursa'da düğün konvoyu yolu kapattı. Araçtan inen ge...

Bursa'da kamyonunu ararken başka mağdurlar b...

İstanbul'da vinç kiralama işiyle uğraşan Osman Özkul...

Uludağ'da mahsur kalan dağcılar konuştu: Bu ...

Uludağ'ın zirvesine çıkmak isterken kaza geçirip mah...

Bursa'da film sahnelerini aratmayan uyuşturu...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda 55 kilo se...

Asgari ücrette 2022 zam oranı şekillenmeye b...

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret...

200 bin TL'nin altında otomobil bulmak zor! ...

Aralık ayının gelmesiyle birlikte Türkiye'de hizmet ...

Kavcıoğlu'ndan 'faiz indirimi' açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şah...

Flaş iddia! Sedat Peker gözaltına alındı

Katar merkezli yayın organı El Cezire, Sedat Peker'i...

Sigaralara 5 TL zam mı geldi? TTB Başkanı Ay...

6 Aralık Salı günü sigaraya zam iddiası sosyal medya...

Bir zamanlar çam sakızı, çoban armağanıydı, ...

Kilosu 3500 liraya satılan damla sakızının sağlığa f...