FETÖ'nün sözde 'büyük bölge talebe mesulü'nün eylemleri gerekçeli kararda!

Gaziantep'te Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) sözde "büyük bölge talebe mesulü" olan "Zeynep" kod adlı Zeliha D'ye verilen 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasının gerekçesinde sanığın örgütsel eylemleri anlatıldı.

TÜRKİYE, 26 Nisan 2021 Pazartesi, 12:04
FETÖ'nün sözde 'büyük bölge talebe mesulü'nün eylemleri gerekçeli kararda!

Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesince, tutuklu sanık Zeliha D'ye "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan verilen hapis cezasının gerekçesi açıklandı.

İddianame, tanık beyanları, sanık savunması ve delillerin yer aldığı kararda sanığın örgüt mensubu öğrencilerin kaldığı evlerden sorumlu sözde "büyük bölge talebe mesulü" (BTMM) olduğu ve "Zeynep" kod adını kullandığı belirtildi.

Sanığın 4 ayrı telefon hattında ByLock kullandığı ifade edilen gerekçeli kararda, ByLock yazışmalarında sorumlu bulunduğu yabancı öğrenciler hakkında talimatlar aldığı, örgüt evlerinin hazırlanmasıyla ilgili ve örgüt evlerinde polis baskınına karşı tedbirli olunması gibi konuşmaların yer aldığı aktarıldı.

Yazışmalarda örgüt mensubu öğrencilerin kaldığı evlere "lunapark", "nur bakkaliyesi", "yasin", "edecan" gibi kod isimler verildiği ve sanığın örgüt evinde kalan öğrencilerin bilgilerinin yer aldığı "çetele" tuttuğu ve sorumlusuna gönderdiği bildirilen kararda, kendisinden sorumlu P.T'nin sanığa "Zeynep, BTMM arkadaşlara söyler misin? Rukiye'den istediğim bilgileri herkes ona dönsün, o bana hepsini toplayıp gönderecek" şeklinde talimat yazdığı ve göndermeyen BTMM'lerin ev iznini iptal edeceğini belirttiği kaydedildi.

P.T'nin gizlilik konusunda "ev ablaları"na Coco, Viber ve Tango gibi programlar yüklenmesi talimatı verdiği de aktarılan kararda, sanığın aynı mahkemece 10 yıl hapis cezasına mahkum edilen ve cezası kesinleşen "Şahinbey ilçe ablası" Gönül M. ile de uzun bir yazışmasının olduğu bilgisi yer aldı.

Tüm yazışma içerikleri birlikte değerlendirildiğinde sanığın örgüt içinde BTMM ve üstü konuma sahip olduğu ifade edilen kararda, şunlar kaydedildi:

"Diğer BTMM'lere ulaştırılması gereken mesajların sanık üzerinden iletildiği, sanığın kendisine bağlı örgüt evlerinin gelir gider ve örgütsel eylemlerine dair kararlar aldığı ve kendisine iletilen kararları örgüt üyelerine ilettiği, kendisine bağlı yabancı uyruklu öğrencilerle ilgilendiği, onların motivasyonlarını sağlamak için çeşitli organizasyonlar gerçekleştirdiği belirlenmiştir. Yine sanığın örgütün üst kademelerinden gelen talimatların altta bulunanlara iletildiği yoğun örgütsel toplantılara katılmaları için baskı/ikna faaliyetlerinde bulunduğu, örgütün gizlilik/mahremiyet konusunda aldığı kararları uyguladığı, örgüt üyelerinin devlet kadrolarına yerleştirilmesi/yerleştirilmemesi hususunda görüşmeler yaptığı anlaşılmıştır."

Etkin pişmanlıktan faydalanmak istese de örgütteki konumuna göre az bilgi vermiş

TCK'nin 221. maddesindeki etkin pişmanlık hükümlerinin yer aldığı kararda sanığın etkin pişmanlık kapsamında ifade vermek istediğini belirttiği ancak konumuna göre yeterli bilgi vermediği ve kanundaki hususları sağlamadığı bildirildi.

Sanığın soruşturma ve kovuşturma aşamasının başında ısrarla atılı suçu işlemediğini ve ByLock kullanmadığını öne sürdüğü ancak 3 Aralık 2020'deki ikinci celsede etkin pişmanlık kapsamında ifade vermek istediğini söylediği aktarılan gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

"Sanık, celse arasında dilekçe sunmadığı gibi kolluk tarafından alınan ifadesinde yukarıda ayrıntısıyla açıklanan konumuyla uygun olmayan yetersiz ve tamamen kendisini muhtemel cezalardan kurtarmak amacıyla ifade verdiği vicdani kanaatine varılmıştır. Gerçekten sanığın örgüt içindeki konumu ve örgüt içinde kaldığı süreler nazara alındığında birçok örgüt evinden BTMM sorumlu olduğu, bu evlerde onlarca belki yüzlerce örgüt üyesi, onlarca bölge talebe mesulü, ev ablası konumunda olan örgüt üyelerinin kaldığı, sanığın da bu evleri sıkı bir şekilde takip ettiği, çeteleler tuttuğu nazara alındığında kalan örgüt üyelerini bilmesi gerekmektedir. Yine sanığın emir ve talimat aldığı üst kademe örgüt üyeleri ve yöneticilerini tanıyıp teşhis etmesi gerekirken kendisi hakkında beyanda bulunan örgüt üyelerinin dahi bir kısmını tanımadığı ya da teşhis etmediği hatta ByLock listesine ekli kişilerin bile bir kısmının isimlerini vermekten kaçındığı, sadece dört kişiyi teşhis ettiği, yedi kişiyi ise tespit edilmelerine ve yakalanmalarına olanak sağlamayacak şekilde kod adı veya sadece adlarıyla tanıdığını beyan ederek etkin pişmanlık müessesinin amacına aykırı şekilde hareket ettiği anlaşılmıştır.

Bu nedenlerle pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermediği kanaatine varıldığından sanık hakkında TCK'nin 221. maddesinde öngörülen etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasına yer olmadığına dair karar verilmiştir."

SİYASET
Yeni parti geliyor! Kuruluş dilekçesi bakanlığa sunuldu...
CHP'den istifa ederek yeni parti kurma hazırlığına girişen ve 1000 günde Memleket Hareketi'ni baş...
GÜNCEL
Yıldırım'da engeller aşılıyor
Yıldırım Belediyesi, sosyal belediyecilik hizmet ağını her geçen gün genişletiyor. 'Engelsiz Yıld...
SİYASET
İmamoğlu hakkında inceleme! Bakanlık müfettiş görevlendirdi
İçişleri Bakanlığı Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İ...
MAGAZİN
Necati Şaşmaz boşandı! İşte ödeyeceği nafaka
Oyuncu Necati Şaşmaz ile Nagehan Şaşmaz'ın karşılıklı açtıkları boşanma davasında mahkeme tarafla...
GÜNCEL
Yıldırım'dan İsrail'e ortak tepki: Vahşetin devlete dönüşmüş halidir
Yıldırım Belediye Meclisi'nde grubu bulunan AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti yaptıkları ortak açık...
TÜRKİYE
Belediye başkanı koronaya yenik düştü
Erzincan'ın Mollaköy Belediye Başkanı Kemal Şengül, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hay...
Fenerbahçe 3 puanı 2 golle aldı!
Karacabey'de spor kompleksi inşaatı tam gaz
Bursa Güzelyalı'da altyapı güçleniyor
Bursaspor Olağan Genel Kurulu'nda 4042 üye oy kullanabilecek

En Çok Okunan Haberler

Altın fiyatları 3 ayın zirvesinde

Altın, ABD tahvil faizlerindeki düşüş ve perakende s...

Bursa'da köprüdeki inşaat çöktü! Yaralılar v...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir köprünün üzerinde yap...

Mide bulandıran görüntü! Turizm Bakanı Mehme...

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un eşi Pervin Ersoy,...

17 gün sonra... Bursa'da 'eyvah eyvah' dedir...

Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa'da da yaşan...

Soylu'nun danışmanından Sedat Peker'e araba ...

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in yayınladığ...

Bakan Soylu'dan Sedat Peker hamlesi!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, avukatı aracılığıyla...

Bursa'nın 3 ilçesindeki çiftçilere büyük şok...

Bursa'da yüzlerce çiftçi, sulama birliğinden gelen i...

Görüntüler ortaya çıktı! Kafa atan kişiye ku...

İstanbul Okmeydanı'nda bir grubun, bastıkları iş yer...

Bursa'da paraşütçünün son görüntülerini çeke...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Gürle Dağı'ndan paraşü...

Musk'tan Bitcoin'i aşağı çeken yeni paylaşım

Twitter adresinden çevreci nedenlerle Bitcoin'i eleş...

Bursa'da ilginç olay! Tuvaletin turnikeli ka...

Bursa'da bir parkın ücretli tuvaletini kullanmak ist...

Tartışma yaratan videoya AK Parti'den sert t...

Go Türkiye'nin sosyal medya hesaplarından paylaşılan...

İş yerinde kurduğu çilingir sofrası pahalıya...

Görev yaptığı kurumda, bayram günü mesai saatleri dı...

Tam kapanma sonrası doğaya çıkacaklar dikkat...

Prof. Dr. Nurcan Baykam, tam kapanmanın ardından doğ...

Bin 500 lira alacağı için gitti, canından oldu

İzmir'in Bornova ilçesinde, bin 500 lira alacağı old...