Filistinlilerin hapsi göze aldığı Mescid-i Aksa yolculuğu!

Kalpleri ve gönülleri büyüleyen Kubbet'üs-Sahra, geceleri gökyüzünün kucakladığı bir tespih tanesi gibi parlıyor. Muhakkak her başlangıcın bir sonu olsa da Kudüs'ün hikayesi son bulmaz.

DÜNYA, 29 Nisan 2021 Perşembe, 12:08
Filistinlilerin hapsi göze aldığı Mescid-i Aksa yolculuğu!

Anadolu Ajansı'nın (AA) Ramallah Muhabiri Kays Ebu Semra, işgal altındaki Batı Şeria'da yaşayan Filistinlilerin Mescid-i Aksa'da cuma namazını kılmak için İsrail'in getirdiği kısıtlamalar nedeniyle "kaçak" şekilde kat ettiği zorlu ve riskli yolculuğa şahit oldu.

Batı Şeria'yı 1967'den bu yana işgal altında tutan İsrail, özel izinler dışında yılın 11 ayı burada yaşayan Filistinlilerin işgal altındaki Doğu Kudüs'e gelmesine müsaade etmiyor.

İsrail, önceki yıllarda sadece ramazan ayında Batı Şeria'da yaşayan 12 yaş altı ve 40 yaş üstü erkekler ile yaş sınırlaması olmadan tüm Filistinli kadınların Mescid-i Aksa'da cuma namazı kılmak için Doğu Kudüs'e geçişine izin veriyordu.

Doğu Kudüs ile Batı Şeria'yı inşa ettiği Ayrım (Utanç) Duvarı'yla birbirinden koparan İsrail, bu yıl ise sadece yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olan 10 bin Filistinlinin geçişine izin vereceğini duyurdu.

Bunun üzerine Batı Şeria'daki Filistinliler, Mescid-i Aksa ve Kudüs özlemini giderebilmek, Harem-i Şerif'te cuma ve teravih namazı kılmak, iftar yapmak için "kaçak" yollardan kente gelmeye başladı.

AA'nın Ramallah muhabiri Ebu Semra da Mescid-i Aksa ve Kudüs'ü ziyaret etmek için binlerce Filistinli gibi 24 Nisan'da zorlu ve riskli yolculuğa çıktı.

Ebu Semra, izinsiz olarak geldiği için Kudüs yolculuğunun İsrail zindanında son bulabileceği, bu nedenle de yola çıkarken endişeli olduğunu belirtiyor.

Tel Aviv yönetiminin bu yıl Batı Şeria'dan Doğu Kudüs'e geçişte Kovid-19 aşısı zorunluluğu getirdiğini ancak aşı sıkıntısı nedeniyle bölgede sadece yaşlıların ve sağlık çalışanlarının aşılandığını ifade eden Ebu Semra, İsrail'in verdiği geçiş izin belgesi olmadan 05.00'te Kudüs'e doğru yola çıktığını dile getiriyor.

Endişe ve heyecanı bir arada yaşayan Ebu Semra, Batı Şeria'daki Filistinlilerin Mescid-i Aksa yolculuğunun başlangıcına ilişkin şunları söylüyor:

"Yolculuk, Filistinli işçiler tarafından Batı Şeria'nın çeşitli yerlerinde Ayrım Duvarı'na açılan deliklerden geçerek başlıyor. İsrailli yetkililerin, duvarlara açılan bu delikleri Filistinlileri ucuz işgücü olarak kullanmaya ihtiyacı olduğu için görmezden geldiği söyleniyor. Ben ve iki arkadaşım, Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Kalkilya kentinin güneyinde bulunan deliklerden birinden, Filistinli işçilerle birlikte geçtik ve oradan biri bizi Kudüs'e götürecek araçlara ulaştırdı."

Ebu Semra, 07.00'de Doğu Kudüs'e ulaştıklarını ve kentin İsrail polisinin ramazan ayının başından beri Filistinlilere yönelik müdahalelerinin izlerini taşıdığını belirterek, şöyle devam ediyor:

"Şoför, içinde Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı önünde indirdikten sonra bizi yolların kapalı olduğu ve fazla dikkat çekmememiz konusunda uyardı. Gece saatlerinde Filistinliler ile İsrail güçleri arasında çatışmaların yaşandığı Şam Kapısı savaş alanını andırıyordu. Kent uyurken, yüzlerce polis bölgede konuşlanıyordu. Polisleri görünce Kudüslü olduğumuzu sanmaları ve dikkatlerini çekmemek için dua ediyorduk."

"İşte gözaltına alma vakti geldi"

Eski Şehir'deki İsrail polisinin yoğunluğuna dikkati çeken Ebu Semra, Mescid-i Aksa'ya giden yolda Şam Kapısı'ndan geçtikleri anı şöyle aktarıyor:

"Eski Şehir'e doğru giderken iki tarafta onlarca polis sıralanıyor, onlardan kaçış olmadığını anlıyorum. İsrail'in 1967'de işgal ettiği kentin her yerinde bulunan İsrail'e ait güvenlik kameraları, her hareketi kaydediyor. Aniden bir polis, yoldan geçenlerle kendileri arasındaki bariyeri kaldırdı ve çıktı. Arkasından başka bir polis onu takip etti. İçimden 'işte gözaltına alınma vakti' derken, aralarında İbranice konuşan iki polis önümüzden geçerek, başka bir sokağa döndü."

İsrail polisinin Şam Kapısı'nda kurduğu geçici kontrol noktasını aştıktan sonra Kudüs'ün tarihi sokaklarına ulaştıklarını ancak her yerde İsrail polisinin gözlerinin üzerinde olduğunu dile getiren Ebu Semra, şöyle devam ediyor:

"İsrail polisi gözleriyle bizi izliyor. Buna rağmen özlemimiz bizi Mescid-i Aksa'ya yönlendiriyor. Kentin ara sokaklarındaki her kontrol noktası bir hapishane gibi, onları aştığınızda adeta özgürlüğe ulaşıyorsunuz. Polislerin namluları ve bakışları altında Aksa'ya doğru ilerlerken, bir polis elinde çanta taşıyan gence durmasını söyleyerek, bize doğru koştu. Ben ise elimde bir seccade poşeti taşıyarak, kimliğimi sormayacağı düşüncesiyle yanlarından geçtim."

"Mescid-i Aksa'ya ulaşınca rahat nefes aldık "

Ebu Semra, Eski Şehrin sokaklarından İsrail polisinin bakışları eşliğinde, yüzlerce güvenlik kamerasının gözetlediği yollardan geçerek Mescid-i Aksa'ya ulaştıkları anda yaşadıklarını şöyle paylaşıyor:

"Zorlu stresli bir yolculuğun ardından Mescid-i Aksa'daydım. Konuşlandırılan polisleri atlattıktan sonra içeride rahat bir nefes aldık ve kimisi secdeye giderken, kimileri Kubbet'us Sahra'ya doğru koşarak fotoğraf çekti. Az da olsa içeride cemaat bulunuyordu. Kudüs sakinleri ve 48 Filistinlileri (İsrail vatandaşı Filistinliler) sabah namazının ardından camide uyuyarak, cuma namazını bekliyor. Ben ise namaz saatine doğru içerisi kalabalıklaşmadan önce avluyu ve camileri dolaşmaya koyuluyorum."

Namaz sonrası Doğu Kudüs'ün farklı bölgelerini de ziyaret etme imkanı bulduğunu dile getiren Semra, "Batı Şeria'da yaşayan birçok Filistinli Mescid-i Aksa'ya gelip döndükleri için Kudüs'te başka yerleri bilmez. Ancak Şeyh Cerrah Mahallesi, Vadi El-Cevz ve Zeytindağı gibi yerleri dolaşma fırsatı bulmak olağanüstü. Zeytindağı'nın manzarası bir başka; Aksa kubbeleri ve avlularıyla önünüze seriliyor." ifadelerini kullanıyor.

"Kudüs'ün hikayesi son bulmaz"

Kentin sokak ve caddelerinin ramazanın ruhuna uygun bir şekilde süslendiğine, Mescid-i Aksa'nın Hutta Kapısı'nın süslemeleriyle öne çıktığına işaret eden Ebu Semra, heyecanlı ve riskli yolculuğunu anlatmayı şöyle tamamlıyor:

"Kalpleri ve gönülleri büyüleyen Kubbet'üs-Sahra, geceleri gökyüzünün kucakladığı bir tespih tanesi gibi parlıyor. Muhakkak her başlangıcın bir sonu var, ancak Kudüs'ün hikayesi son bulmaz. Teravih namazının eda edilmesinin ardından Kudüslü gençler, tüm mahallelere konuşlandırılan polislere karşı mücadele fitilini ateşliyor. Biz de en kısa zamanda geri dönme umuduyla kentten ayrılıyoruz."

Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nin yaptığı yazılı açıklama göre, İsrail'in çıkardığı zorluklara ve kısıtlamalara rağmen yaklaşık 60 bin Filistinli, ramazan ayının ikinci cumasını Mescid-i Aksa'da kıldı. İsrail'in uyguladığı kısıtlamalar ve engeller nedeniyle, bu sayının önceki ramazan aylarına oranla daha az olması dikkati çekiyor.

TÜRKİYE
Son dakika! İçişleri'nden Ramazan Bayramı açıklaması!
İçişleri Bakanlığı'ndan son dakika Ramazan Bayramı açıklaması yapıldı. Açıklamada tam kapanma, se...
SAĞLIK
12 ile 15 yaş gurubuna aşı yapılması için izin çıktı!
Pfizer / BioNTech aşısının 12 ile 15 yaş arasındaki çocuklara yapılması için ABD düzenleyici kuru...
EKONOMİ
Toplam ciro endeksi martta arttı!
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, ...
EKONOMİ
Ödemeler dengesi verileri açıklandı!
Türkiye'nin cari işlemler hesabı, mart ayında 3 milyar 329 milyon dolar açık verirken, 12 aylık c...
DÜNYA
Srebrenista annelerinden Filistinli annelere tam destek!
Bosna Hersek'te faaliyet gösteren Srebrenitsa Anneleri Derneği, İsrail'in işgal altındaki Doğu Ku...
SPOR
Dünyaca ünlü futbolcular sosyal medya paylaşımlarıyla Filistin'e destek verdi!
Sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlarla İsrail saldırılarını kınayan futbolcular, "Özg...
İstanbul'un tarihi 10 apartmanı ve hikayeleri!
Bursa'da 'Yıldırım Darüşşifası' göz hastalarına şifa dağıtıyor!
İki günü aynı anda yaşayan ülke Kiribati!
İntihar şüphesi... Doktor baba ve kızı ölü bulundu

En Çok Okunan Haberler

Talihsizlik yakasını bırakmadı! Bursa'da önc...

Bursa'da bir hafta önce işini kaybeden Alaaddin Y.'n...

Bursa'da korkutan yangın! Dumandan etkilenen...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir evde çıkan yangında 2...

Bursa'dan İsrail'e tepki! Tophane Saat Kules...

Bursa'nın tarihi sembollerinden Tophane Saat Kulesi,...

Dünya dehşete düştü! Evlilik teklifini redde...

Tabanca ve tüfeklerle paylaşımlar, lüks içinde bir y...

İsteği karşılıksız kalmadı! Başkan Aktaş'a C...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Sere...

HES uygulamasına girip kart çıkartılacak! Ye...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 1-7 Mayıs tarihleri ar...

İsrail Meclisi boşaltıldı! Gazze'deki hava s...

Gazze'nin kuzeyinde İsrail hava saldırısı başlattı. ...

Panik anları! Bursa'da uyuyakalan kadın itfa...

Bursa'da evde uyuyakalan genç kadın polis ve itfaiye...

Türkiye'de ilk kez 'Küçük Çöl Toygarı' görüldü!

Marmara Bölgesinin önemli doğal yaşam alanlarından b...

Tam kapanmada flaş istek! Ramazan Bayramı ön...

Ramazan Bayramı'na az süre kala alışveriş hareketlen...

Kripto vurguncusu Bitcoin Fatih'i bulan yaşa...

THODEX şirketi üzerinden çok sayıda kişiyi milyon do...

Yüz binlerce kamu işçisini ilgilendiriyor!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 700 ...

Beyzbol sopası ile feci şekilde darp etti! E...

Kocaeli'nde, 29 yaşındaki fotoğrafçı Efsun Habiboğlu...

Hayriye Mersin'i fena karıştırdı! Evlilik va...

Mersin'de evlilik vaadi ile dolandırıldıkları iddias...

Son nokta konuldu! Bursa'da Yargıtay'dan esk...

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendir...