GUHEM Bursa turizminin gözbebeği

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Bursa'nın turizm hedeflerinde önemli bir yer tutmaya başladı. GUHEM'de turizm seyahat acentelerini ağırlayan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, "GUHEM, Bursa'mızı ziyaret edenlerin ilk adresi olacak" dedi.

EKONOMİ, 06 Eylül 2021 Pazartesi, 12:08
GUHEM Bursa turizminin gözbebeği

BTSO'nun Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğiyle Bursa'ya kazandırdığı GUHEM'e ilgi her geçen gün artıyor. BTSO'nun turizm seyahat acentelerinin oluşturduğu 42. Meslek Komitesi üyeleri aileleriyle birlikte GUHEM'i yakından inceleme fırsatı buldu. Ziyaretin ardından gerçekleştirilen toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kâmil Özer, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Irmak Aslan ve Alparslan Şenocak, TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda BTSO Meclis Üyesi Hasan Eker, TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu ile Turizm Konseyi Başkanı Sibel Cura Ölçüoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.
BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, şehirlerin ve ülkelerin büyüme performanslarının üretim miktarı ve gelir artışları gibi kriterler üzerinden değerlendirildiğini ifade ederek, "GUHEM, Bursa'mızın ve ülkemizin kalkınma hedefleri doğrultusunda örnek bir işbirliğiyle dünyanın sayılı merkezlerinden biri olarak kentimize kazandırdığımız bir proje oldu. Burada gençlerimizin ve çocuklarımızın, uzay ve havacılık teknolojisi üzerine yeni bilgiler edinebileceği, söz konusu teknolojiler üzerine onlarda merak uyandırabilecek 150'den fazla interaktif düzenek bulunuyor. Cumhurbaşkanımızın himâyelerinde ülkemizin Millî Uzay Programı kapsamında da yer alan GUHEM'in Bursa'mıza ve turizm sektörümüze her geçen yıl çok daha fazla katkı sağlayacağına inanıyorum. Özgün mimarîsi ve zengin içeriğiyle GUHEM, Bursa'mızı ziyaret edenlerin ilk adresi olacak." diye konuştu.


Kültür ve Turizm İl Müdürü Kamil Özer, BTSO'nun TÜBİTAK ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle dünyanın önemli bir vizyon projesi olarak Bursa'ya kazandırdığı GUHEM'in, şehre bilim ve teknolojiyle birlikte kültürel değerler açısından da yeni bir zenginlik kattığını söyledi. Bursa'nın milattan önce 6.500 yılından günümüze ulaşan kültürel dokusu, sivil mimarî örnekleri, dağı ve deniziyle mükemmel bir şehir olduğunu vurgulayan Özer, şöyle devam etti:
"Bunun da ötesinde dünyayı gelecek vizyonuna taşıyan bir uzay teknolojisinin Bursa'da olması ayrıca bir güzellik taşıyor. Artık insanlar özel algılarının, özel ilgilerinin olduğu yönlere eğiliyor. Böyle bir merkezin burada olması bile tek başına Türkiye'den ve dünyadan önemli ziyaretçileri çekebilecek bir turizm cazibesi anlamı taşıyor. GUHEM'i detaylı bir şekilde inceleme fırsatı buldum. Çok başarılı bir proje. Mükemmel bir yapıya sahip. Burada inanılmaz teknoloji ve inanılmaz bir bilgi birikimi var. Bunu daha da geliştirmek ve daha çok tanıtmak hepimizin ortak görevi olmalı. GUHEM Bursa'ya çok büyük değer katacak. Başta BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve BTSO Yönetim Kurulu olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum."
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve BTSO Meclis Üyesi Hasan Eker de GUHEM'in vizyonuyla Bursa turizmine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Merkezin Bursa'da çocukların uzay ve havacılık ilgilerini artırdığı gibi turistlerin merakla gezebilecekleri bir yapıda olduğunu belirten Hasan Eker, "GUHEM, ziyaretçilerimize gururla gösterebileceğimiz bir yer. Burada birçok interaktif düzenek var. Dünya ölçeğinde bir merkez oluşturulmuş. Ziyaretçilerimizin en az yarım gün hatta 1 gün zaman geçirilebilecekleri bir yer. Dolayısıyla GUHEM sayesinde Bursa'daki konaklamayı 1 gün daha uzatabiliriz. Yaşanabilir bir kent ve turizm kenti hedeflerimize ulaşabilmemiz için böyle yapılara ihtiyaç var." ifadelerini kullandı.


TÜRSAB Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu ise turizmcilerin şehri ziyaret eden turistlere farklı değerleri sunmaları gerektiğini belirterek, "Teknolojinin, bilimin, tabiatın, kültürün ve halk yaşayışlarının olduğu faaliyetleri ön plana çıkarıyoruz. Bu doğrultuda GUHEM, turizm sektörümüz için oldukça kıymetli bir proje. Şahsen buradan çok etkilendim. Aynı doğrultuda acentelerimiz de çok etkilendi. Hedefimiz Bursa'ya gelen turistleri tur programları içinde GUHEM'e taşımak. Bursa'da yapacağımız B2B görüşmeler ve alım heyetleri de dahil olmak üzere gelen herkese GUHEM'i mutlaka ziyaret etmeleri doğrultusunda ön ayak olacağız. BTSO Başkanımıza, Yönetim Kurulumuza teşekkür ediyorum" diye konuştu.

GÜNCEL
Aylık 99 bin TL maaş! İş ilanı paylaşımı sosyal medyada gündem oldu
ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nun sosyal medya hesabından yapılan bir paylaşımda 11 bin 153 Dolar ...
GÜNCEL
Kişisel Verileri Koruma Kurulu'ndan aşı ve PCR testi kararı
Kişisel Verileri Koruma Kurulu (KVKK), Kovid-19'la mücadele kapsamında yetkili kurumlar ve işvere...
ASAYİŞ
Özel harekat polisi olan kocasını öldürmüştü! Şoke eden detaylar ortaya çıktı
Samsun'da özel harekât polisi olan eşini öldüren Yasemin Çitil'in (26) annesi Ülker Çakmak,...
GÜNCEL
Bursa'da Çocuk Şenliği'nden elde edilen gelir fidanlara bağışlandı
Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Çocuk Şenliği'nden elde edilen gelirle Çev...
GÜNCEL
Doktor çiftin takı kavgasında kan akmıştı! Kararlarını verdiler
Trabzon'da 2 hafta önce evlenen doktor çiftin aileleri arasında düğündeki takıların paylaşımı ned...
GÜNCEL
Bakan Soylu: Eylemlere katılanların yurt başvurusu yok
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Didim Polis Moral Eğitim Merkezi'nde, 'Toplumsal Olayları Müzaker...
Bursa'da engelliler çakı gibi asker oldu
Bursa Kestel'de fabrika bacasında yangın
Futbolun yıldızları Osmangazi'de sahaya çıktı
Market zincirinin fiyat oyunu ifşa oldu! Bakın nasıl kandırıyorlar

En Çok Okunan Haberler

Akıl alır gibi değil! Emekli hakim, kızları ...

Kendisini Hz. Ali'nin görevlendirdiğini söyleyen cin...

 Bursa'da ilginç anlar! Kalp kırgınlığı...

 Bursa'da bir genç, kalbini kırdığı nişanlısını...

Tam 10 kilo... Bursalı avukat, tuttuğu balığ...

Çanakkale'de tekne ile denize açılan amatör balıkçıl...

Bakanlık uyardı: İndirimli satışlarda bunlar...

Ticaret Bakanlığı, indirimli satışlarda tüketiciler ...

Kriptoda son durum! 100 bin dolar tahmini er...

Kripto para piyasaları yeniden 2 trilyon doların alt...

Bursa'da alkollü sürücünün komik anları! Pos...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde Emniyet Müdürlüğü trafik ...

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 ile 'Taksi' genel...

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine 'Ticari Taksi De...

Mezarlıkta festival! 'Başka yer mi kalmadı?'

İngiltere'de mezar taşlarının masa ve tabure olarak ...

Veli Ağbaba'nın acı günü! Annesinin vefat ha...

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Malatya Milletvekili Ve...

Bursa MUŞ KIDER, yerel basınla buluştu

Bursa'da faaliyet gösteren Muş Kızılağaç Beldesi ve ...

Bursa'da ilginç olay... Kendisini arama çalı...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde arama kurtarma ekipleri, ...

Merkez Bankası Başkanı dolardaki artışın ned...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Pro...

Bursa'da kayıp alarmı! Her yerde aranıyor

Bursa'da evinden çıkan ve 2 gündür kendisinden haber...

Yargıtay'dan misafirhane ücretini eksik ödey...

Bir kamu kurumunda ilçe müdürü olarak görev yapan am...

Öğrencilere dehşeti yaşatmıştı! Soruşturma b...

Konya'da ilkokulda öğrencisinin okulun ikinci gününd...