Hayatımıza ansızın girdi! İşin uzmanından kripto paralarla ilgili çok önemli açıklamalar...

Bütün dünyanın bir gün mutlaka kripto paraya geçeceğini ifade eden A'dan Z'ye Kripto Para kitabının yazarı Furkan Barış Kaya, "Ancak bunun için henüz erken... İşte ben tam bu noktada, bütün kripto paraların deneysel olduğunu savunuyorum. Yani bugün var olan kripto paraların hiçbiri gelecek yüzyılda olmayabilir" dedi.

EKONOMİ, 12 Ekim 2020 Pazartesi, 06:00
Hayatımıza ansızın girdi! İşin uzmanından kripto paralarla ilgili çok önemli açıklamalar...

Röportaj: N. Nuri YAVUZ

Teknolojik dönüşüm içerisinde olan dünya düzeni yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla kendini daha da hissettirdi. Bu dönüşümün ekonomik olarak mali yansımalarının yanı sıra para birimlerine de etkisi oldu. Bu süreçte ortaya çıkan kripto paralar da yıllık 400 milyar dolar hacmi ile dikkat çekiyor. Kripto paranın güvenilirliğini ve yansımalarını ele aldığımız röportajımızda sizler adına bu konuda kitap çalışması olan Furkan Barış Kaya'ya sorularımızı yönelttik.

Furkan Bey sizi tanıyabilir miyiz?

Tabii ki.  İsmim Furkan Barış Kara, 1984 Trabzon doğumluyum. 9 yıldır Bursa'da yaşıyorum. Bir Bursa aşığıyım. Uzun yıllar radyo, televizyon, sinema alanlarında hizmet verdim.  1 yıl oyunculuk, 3 yıl radyo programcılığı yaptım. 2014-2018 yılları arasında 4 yıl kadar serbest yönetmenlik yaptım. Müzik klipleri, kısa filmler ve belgeseller çektim. Bursa'da çeşitli medya kuruluşlarında gazeteci olarak çalıştım. 2018'de hayatıma ansızın giren kripto paralarla her şeye ara verip tamamen 'kripto para sektörü'ne yöneldim. İki buçuk yıldır finans sektöründe kripto para alanında profesyonel çalışmalar yapmaktayım. 'A'dan Z'ye Kripto Para' adında yayımlanmış bir eğitim kitabım var.

Kripto para nedir? En basit haliyle nasıl anlatırsınız?

Bilgisayarlarınızda ya da telefonlarınızdaki cüzdanlarınızda saklayabildiğiniz dijital bir varlıktır. Kripto para, blockchain altyapısı ile üretilen kriptografi yani şifreleme algoritmasıyla oluşturulmuş dijital bir paradır. Fiziki olarak elle tutulan bir şey değildir. Ancak dünyanın birçok yerinde insanlar tarafından kabul görmüş bir olgudur.

'DİKKATLİ OLMALILAR'

Kripto paralar güvenli mi? Vatandaşlarımıza ne söylemek istersiniz?

'Kripto paralar güvenli mi?' sorusu çok kapsamlı aslında. Kripto paralar özü itibarıyla bir blockchain altyapısı kullandıkları için son derece sistemli bir çalışmaya sahiptir. Yazılım olarak baktığımızda kesinlikle güvenli bir dijital paradır. Ancak insanlar özellikle son 3 yılda kripto paralar konusunda maalesef büyük suistimaller ve mağduriyetler yaşadılar. Bu da kripto para konusunda bilinçsiz kitlelerin çok olmasından kaynaklanıyor. Bilmeden yapacağınız her şey büyük risk teşkil eder. Buradan bunu söyleyebilirim. Dikkatli olmaları konusunda kesinlikle uyarıyorum.

YILLIK 400 MİLYAR
DOLARLIK HACİM

Dünyada kripto para nasıl ilerliyor?

Dünyanın birçok ülkesinde geçerliliği olan bir sektör kripto para sektörü. Bitcoin doğası gereği merkezsiz olduğu için kaçınılmaz bir devrimdir. Bu nedenle yetkililerin yasaklaması imk'ansız hale gelir. Buna rağmen dünyada yasak olan ülkeler var. Örneğin, Mısır kendi İslam hukukuna göre haram olarak adlandırdı. Mısır'ın başlıca 'İslami Yasama Meclisi' olan Dar al-Ifta, 'Bitcoin İslami kurallara aykırıdır' yasasını onayladı. Bunun yanı sıra Bolivya, Nepal, Cezayir, Ürdün, Kolombiya, Endonezya gibi ülkelerde halen kripto para yasa dışı faaliyet olarak nitelendirilmektedir. Ancak kripto paralar yıllık ortalama 400 milyar dolar gibi devasa hacimlerle dönüyor. Bunu da göz ardı etmemek gerek.

TÜRKİYE ADIM ATIYOR

Furkan Bey, peki Türkiye Cumhuriyeti bu konuya nasıl bakıyor?

Türkiye Cumhuriyeti'nde de kripto para konusunda bir düzenleme yok. Yasa dışı değil ancak yasal da demiyorlar. Burada gözümüze çarpan önemli bir ayrıntı var. 11. Kalkınma Planı kapsamında Resmi Gazete'de 4 Kasım tarihinde yayımlanan bildiriye göre, Türkiye'nin 2020 yılı planları arasında blockchain tabanlı dijital Merkez Bankası parasını uygulamaya koymak da yer alıyor. Plana göre bu süreç Türkiye Cumhuriyeti Merkezi Bankası ve TÜBİTAK iş birliğiyle yürütülecek. Dijital liranın kullanılacağı anlık ödeme sisteminin tasarım ve yazılım geliştirmelerinin 2020 yılı içinde tamamlanması ve test çalışmalarının önümüzdeki yılsonuna kadar sonuçlandırılması planlanıyor.

'VAATLERE KANMAYIN'

Peki, size bu konuda (kripto para) en çok sorulan sorular neler?

Tabİi ki en çok sorulan soruların başında, 'Biz bu kripto paradan nasıl kazanç sağlarız' oluyor. Öncelikle ben bu konuda özellikle hiçbir şekilde danışmanlık yapmadığımı belirtmek isterim. Ancak kripto para sektöründe elbette birkaç çeşit para kazanma yöntemi var. Sadece meraklılara bu yöntemlerin neler olduğunu anlatıyorum. Gerçekten ciddi kazançlar sağlayan insanlar olduğunu da söylemek mümkün. Meraklıları uyarmam gereken çok önemli bir husus da şu olacak; insanlar size çok para kazanacağınızı vaat ederek aldatıcı işlere sokabilirler. Özellikle son 3 yıldır bu konuda çok mağdur insanlar var. Lütfen eğitimini almadıkları bir işe kalkışmasınlar diyorum.

SİSTEM DENEYSEL AŞAMADA

Sizce artık mevcut kullandığımız paralar bitiyor mu? Artık tüm dünya kripto para mı kullanacak?

Buna kitabımda da yer verdim. Dünya kripto paraya mutlaka bir gün geçecek diyorum. Ancak bunun için henüz erken. Tüm dünyada büyük çalışmalar yapılan yapay zekâ teknolojisi ve uzay turizmi hatta salgın hastalıkların da buna bağlı güçlü senaryolar olduğunu düşünüyorum. Ancak çok önemli bir ayrıntıyı da burada belirteyim. Bütün kripto paraların deneysel olduğunu düşünüyorum. Bütün dünya kripto para kullanacak diyorum evet ama hangi kripto parayı kullanacak? Dünyada ortalama 6 bine yakın kripto para var. İşte ben tam bu noktada, bütün kripto paraların deneysel olduğunu savunuyorum. Yani bugün var olan kripto paraların hiçbiri gelecek yüzyılda olmayabilir.

ONLİNE EĞİTİM MEVCUT

Kripto para eğitimleri düzenlediğinizi söylemiştiniz. Nasıl bir eğitim, biraz bahseder misiniz?

Şöyle ifade edeyim, ben A'dan Z'ye Kripto Para kitabını yazarken Denizli'de bulunan bir eğitim akademisi (Özel Öğretim Kursu) ile birtakım görüşmeler yaptık. Akademide 'Kripto Para ve Blockchain Eğitim Programı' açılmaya karar verildi. Ben de eğitimci sertifikasına sahip olduğum için burada eğitim verme konusunda anlaşma sağladım. Dolayısıyla biz bu firma ile salgın sebebiyle sadece online 'Kripto Para Temel Eğitimleri' konusunda sertifikasyon programları düzenliyoruz. Bu eğitimler uluslararası geçerliliği olan üniversite onaylı resmi eğitimlerdir. Çokta faydalı oluğunu düşünüyorum. En azından kursiyerlerimiz bilinçli ve memnun ayrılıyorlar.

Blockchain ile üretiliyor dediniz. Nedir bu blockchain?

Blockchain bütün kripto paraların temelini oluşturan üretim ve işlem akışı altyapısıdır. Aslında dünyayı değiştirecek olan muazzam bir projedir blockchain. Blockchain için özellikle ayrı bir gün konuşmalıyız çünkü bu fevkalade bir projedir. Blockhain sadece dijital paralar ile ilgili bir konu değildir. Daha kapsamlı bir durum. Blockchain konusunda dünyanın önde gelen üniversiteleri eğitim programları açmıştır. Türkiye'de de Bahçeşehir Üniversitesi bu konuda bir atılım gösterdi. Blockchain bir devrimdir. Kripto para meraklılarının mutlaka temel olarak blockchaini bilmelerini çok isterim.

Kripto para meraklılarına bir mesajınız var mı? Neler söylemek istersiniz?

Kripto para son derece heyecanlı bir sektördür. Kesinlikle eğitim ile içerisinde olmalarını isterim. Çünkü dünyada kripto para sektöründe maalesef art niyetli insanlar yüzünden çok mağduriyet yaşandı. Bilgi sahibi olmaları ve bu yönde adım adım ilerlemelerini tavsiye ederim. Özellikle  'Sana çok para kazandıracağım' diyen insanlara sorular sorabilecek kadar bilgilerinin olmasını çok arzuluyorum. Ben A'dan Z'ye Kripto Para kitabını, kripto para sektöründe bilgili insanlar daha fazla olsun ve mağdur insanlar olmasın diye yazdım. Eğitimli birer kripto para uğraşanı olmalarını diliyorum. Sizlere de bu nazik röportajınız için teşekkür ediyorum. YeniDönem gazetesi okurlarına saygılarımı sunuyorum.

MAGAZİN
Aslı Enver ile Kerem Tunçeri barıştı!
Ünlü oyuncu Aslı Enver, eski basketbolcu Kerem Tunçeri ile yeni bir aşka yelken açmış, ikili orta...
SPOR
Bursaspor'un genç oyuncusu Vefa Temel ameliyat olacak
Antrenman esnasında çime takılarak sakatlanan ve çapraz bağları kopan Bursaspor'un genç oyun...
GÜNCEL
Hazine'den 5 partiye 481 milyon TL yardım
Gelecek yıl AK Parti, CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti'ye toplam 481.8 milyon lira Hazine yardımı yapıl...
GÜNCEL
Vaka sayısı ikiye katlandı: Kış hepimiz için zor geçebilir
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gönen, corona virüs vaka ve hastaneye yapılan başvuru s...
GÜNCEL
Sağlık Bakanlığı'na koronavirüs soruları: Temaslı listesinden ismimi sildirebilir miyim?
Sağlık Bakanlığı'na Kovid-19'la ilgili sorduğu soruları derledi. "Temaslı listesinden ismimi sild...
GÜNCEL
Barış Pınarı bölgesine taciz ateşi açan 9 terörist etkisiz!
Milli Savunma Bakanlığı'ndan (MSB) yapılan açıklamada "Barış Pınarı bölgesine havan ve çok namlul...
Valilik duyurdu! Gösteri ve etkinlikler 15 gün yasaklandı
Bursagaz, Uludağ'ı doğalgazla buluşturdu
Yıldırım'da her mahalleye bir proje! 'Talepleri titizlikle değerlendiriyoruz'
Bursa imalathaneye çevirmişler! Kuru sıkıdan gerçek tabanca...

En Çok Okunan Haberler

15 günlük büyük sınav: Hafta sonu sokağa çık...

Avrupa'da koronavirüs vakalarındaki artışla birlikte...

Bursa'da açıldı! Memleket hasreti çekenler b...

Bursa'da 81 ilden gelen yöresel ürünlerin satıldığı ...

Restoranda ortalık savaş alanına dönmüştü! B...

Bursa'da eğlence mekanında çıkan kavganın, alkollü b...

Bursa'da sağlık hizmeti aracı ile otomobil ç...

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde Evde Sağlık Hizmeti ek...

Bursa'da sel! Uludağ'ın eteklerindeki mahall...

Bursa'da sabah saatlerinde başlayan sağanak yağmur, ...

Bursa'da yıldırım fırtınası! Vatandaşlar kor...

Bursa'da etkili olan yıldırım fırtınası vatandaşları...

Meteoroloji'den flaş Bursa uyarısı! Sıcaklık...

Bursa'da cumartesiden itibaren gök gürültülü sağanak...

Bursa'da feci kaza! Spin atan araç hurdaya d...

Bursa'da kontrolden çıkan araç 360 derece spin attı....

Bakan Koca: Bursa'daki artış tüm Türkiye içi...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Erzurum'da açıklamalard...

Şok istifa! Bursa İl Sağlık Müdürü görevi bı...

Yaklaşık 10 ay önce göreve gelen Bursa İl Sağlık Müd...

Bursa'da eğlence mekanında hesap kavgası! Şi...

Bursa'da eğlence mekanında garson ile müşteri arasın...

Bakan Koca vaka sayısı artan illeri açıkladı...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantıs...

Bursa'da maganda dehşeti! Önce saldırdı, son...

Bursa'da yol vermeme sebebiyle çıkan kavgada bir oto...

Geleceğin en yüksek ücretli 30 işi! Bakın il...

Yeni koronavirüs salgını, dünyada son birkaç ayda se...

Kilosu 18 lira! Bursa'da bu ormana giden zen...

Denize nazır çam ormanlarında yetişen ve bin bir der...