Her gün tüketiyoruz ama beyni küçültüyor

Günde bir kişinin tükettiği şeker miktarının 10-30 çay kaşığı kadar olduğunu biliyor musunuz? Farkında olmadan yediğimiz pek çok gıdayla şeker alırız. Ancak alınan rafine şekerse bunun sonuçları ciddi hastalıklar demektir.

SAĞLIK, 13 Mayıs 2020 Çarşamba, 14:47
Her gün tüketiyoruz ama beyni küçültüyor

Günümüzde kişi başına ortalama 10 ile 30 çay kaşığı, bir başka deyişle 40-120 gram şeker tüketildiği yapılan çalışmalarda ortaya konulmuş. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporuna göre; şekerin günlük kalori ihtiyacımızın yüzde 10'undan fazlasını oluşturmamalı. Çünkü fazlasını vücut tolere edemez ve zamanla birikim yaparak birçok ciddi sağlık sorununa neden olabilir. Amerikan Kalp Cemiyeti'nin yayınladığı rakamlara göre; günlük olarak alınabilecek şeker miktarı erkekler için 35 gram (150 kalori), kadınlar içinse 20 gram (100 kalori) olmalı.

ŞEKER TÜKETENLERİN KARŞILAŞABİLECEĞİ 10 SAĞLIK SORUNU

Şeker; şeker pancarından elde edilen, beyaz şeker olarak bilinen ve yarı yarıya fruktoz ile glukozdan oluşan bir bileşiktir. Protein, yağ, vitamin ve mineral gibi hiçbir besin öğesi içermez. Posa içeriği de olmayan boşa alınan bir kaloridir. Haliyle rafine edilmiş beyaz şekere vücudun hiç ihtiyacı yoktur. Rafine şekerde ve çoğu gıdanın içinde bulunan yüksek oranda fruktoz içeren mısır şurupları karaciğer tarafından metabolize edilir. Bu da karaciğerin daha fazla çalışması anlamına gelir. Bunun aksine günlük olarak tükettiğimiz ve kaliteli karbonhidrat kaynağı olarak adlandırdığımız tahıllar ile baklagillerden aldığımız şeker ise sadece glukoza dönüşerek vücudun her hücresinde kullanılır.

Dolayısıyla kaliteli karbonhidrat kaynakları, yani tahıllar ile baklagiller rafine şeker veya fruktoz şurupları gibi hem boş enerji kaynağı değil, hem de vücuda zarar vermeden şeker ihtiyacımızı karşılar. 'Sağlıksız şeker'in tüketilmesi sonucu vücutta yarattığı tahribat ciddi sonuçlar doğurur. İşte fazla şeker tüketenlerin karşılaşabileceği 10 sorun...

CİLDİ YAŞLANDIRIR

Şeker molekülleri vücutta fazla miktarda bulunduğunda proteinlere bağlanarak proteinin yapısını değiştirir ve bu olaya da glikasyon denir. Bu birleşme sonucu cildin en önemli yapıları olan kollajen ve elastin proteinleri zarar görebilir. Cildin elastikliğini ve sıkılığını sağlayan bu iki proteinin şeker molekülleri tarafından hasar görmesi de ciltte sarkma, kırışıklık ve yüzeyde bozulmalara sebep olabilir.

HAFIZA PROBLEMİ GÖRÜLEBİLİR

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nde yapılan çalışmaya göre; kan şekerinin uzun süre normal değerlerin üzerinde seyretmesi sonucu bu kişilerde beynin küçülme riski normal bireylere göre daha fazla oluyor. Avusturalya Ulusal Üniversitesi'nden araştırmanın sahibi Profesör Dr. Nicolas Cherbuin beyinde hafızayı oluşturan kısımlarda oluşan küçülmenin de hafıza sorunlarını ortaya çıkarabileceğini belirtiyor. Fazla tüketim ayrıca dikkat eksikliği ve öğrenme güçlüğü de yapabilir.

KANSERE ZEMİN HAZIRLAR

Amerika Diyet Rehberi'nin 2010 yılı raporlarında, diyetle ilgili 5 kronik hastalığın varlığından söz edilmiştir. Bu hastalıkların en önemlilerinden biri ise kanser. Doğal olarak şeker içeren tahıllar, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller aynı zamanda kansere koruyucu olarak görev yapan vitamin, mineral, antioksidan ve fitokimyasallar gibi maddeler içerirler. Bunun aksine sofra şekeri boş kalori olmasının yanı sıra hiçbir koruyucu madde içermez. Üstelik yüksek şeker alımı insülin direnci ve obeziteyi tetikleyerek indirekt olarak meme kanseri gibi bazı kanserlerin riskini artırır. Yapılan çalışmalarda besinlerin glisemik yükü ile meme, kolorektal, endometrium ve pankreas kanserleri arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir.

BAĞIŞIKLIĞI DÜŞÜRÜYOR

Bağışıklık sistemimizin önemli bir parçası olan alyuvar hücreleri, C vitamini ile şeker moleküllerinin yarışı arasında kalabilir. Şeker ile benzer molekül yapısına sahip olan C vitamini şekerin fazla tüketimi sonucu bağışıklık hücreleri tarafından kullanılamaz ve bağışıklık sistemini zayıflatmaya sebep olur. Bunun sonucunda da hastalıklara yakalanma riski daha da yükselir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

Ağzımızda pek çok farklı bakteri yaşar. Bunlardan bazıları dişlerimize fayda sağlarken, bazıları ise hasar verir. Basit şekerlerle beslenen zararlı bakteriler fırçalama veya tükürük ile temizlenmezlerse şekeri aside dönüştürerek ağzımızın içinde asidik bir ortam oluşmasına yol açar. Bu asitlerin diş minesinin en üst tabakasında yer alan ve dişlerimizin korunmasını sağlayan mineralleri çözmesi sonucu da diş çürükleri oluşur.

OBEZİTENİN TEMEL NEDENİ

Günümüzün önemli hastalıklarından biri olan obezitenin temel nedeni; aşırı şeker tüketmek. Yapılan çalışmalar açıkça gösteriyor ki fazla miktarlarda ve devamlı olarak şeker tüketildiğinde karaciğer şekerin bileşeni olan fruktozu yağ olarak depolar. Bunun sonucunda da özellikle bel çevresinde yağlanma hızla artar.

VÜCUTTA YAĞ OLARAK DEPOLANIYOR

Karaciğerde fazla trigliserid birikimi yağlı bir karaciğere sahip olmanıza neden olabilir. Yapılan çalışmalarda fazla fruktoz tüketiminin trigliseridlerin yükselmesine yol açarak karaciğer yağlanmasını tetikleyebildiği kanıtlanmış. Ayrıca fazla şeker tüketimi sonucu kilo artışı ve bunun sonucunda obezite ile gelen insülin direnci de karaciğer yağlanmasını tetikleyebilen diğer unsuru oluşturur.

KOLESTEROLLE KALBİ VURUR

Institute of Medicine'ın raporuna göre, şeker kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliseridlerin yükselmelerine neden olarak damar tıkanıklığına yol açabilir. Damarların içindeki bu parçacıkların artması da kalp krizi riskini yükseltir.

SEROTONİN HORMONUNU AZALTABİLİR

Şeker, 'mutluluk hormonu' olarak bilinen serotonin hormonunun salgılanmasını tetiklediği için keyif verici özelliği kişilerde bağımlılık yaratabilir. Beyinde bağımlılık yaratan etkisi de içinde şeker olan besinler tüketilmediği zaman mutsuzlukla sonuçlanabilir. Çünkü bağımlılık nedeniyle en ufak bir sorunda gerektiğinden fazla şeker ve tatlı tüketmek zamanla kilo alımına, bu tablo da mutsuzluğa sürükler.

İNSÜLİN DÜZENİNİ BOZAR

Vücudumuzdaki en önemli hormonlardan biri olan insülin, kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır. İnsülin direnci; kandaki şekerin hücre içerisine girmesi sonucunda kullanılamaması anlamına gelir. Yapılan birçok çalışma, şeker tüketiminin insülin direncine yol açtığını gösteriyor. İnsülin direnci oluşan kişilerde de metabolik sendrom, obezite, tip 2 diyabet ile kalp damar hastalıkları riski artar.

GÜNCEL
Bursa'da sahiller doldu taştı!
Bursa Güzelyalı sahilleri, sokağa çıkma izninin verildiği 65 yaş üstü vatandaşlarla doldu. Yaşlı...
DÜNYA
Putin'in sağ kolu koronavirüs pozitif günlerini anlattı: Çilekle tavuğu ayırt edemiyordum
Yeni koronavirüsü yenen Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, hasta olduğu dönemde koku ve tat alma duy...
GÜNCEL
Yeni normale yeni Osmangazi! Her hafta bir mahalle...
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını fırsata dönüştüren Osmanga...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sağlık turizminde çok ciddi bir sıçrama yapıyoruz
İstanbul'da inşa edilen Yeşilköy Prof. Dr. Murat Dilmener Acil Durum Hastanesi'nin açılış törenin...
GÜNCEL
Bakan Soylu, 12 Nisan'da neden istifa kararı aldığını ilk kez açıkladı!
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12 Nisan'da sunduğu ve 13 Nisan'da geri aldığı istifa süreci hakk...
TÜRKİYE
Kısıtlamanın son günü Bursa polisi kuş uçurtmadı...
Bursa'da hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasında görev alan 4 bin polis denetimlerine ar...
Başkan Yılmaz: Sorunları çözmede istişare kültürünü hakim kılıyoruz
Bursa'da deniz trafiği azalınca yunuslar kendini gösterdi
Yıldırım'da hasret sona erdi! Kurallara uyarak namazlarını kıldılar
Star Wars yıldızı isyan etti: Lanet olası ırkçılardan nefret ediyorum!

En Çok Okunan Haberler

Görüntüler Bursa'dan! Normalleşme döneminde ...

Bursa'da sokağa çıkma kısıtlaması olmasına rağmen ar...

Bursa'nın ölüm yolu! Sürücüler büyük korku y...

Bursa'da bir köy yoluna dağdan kayalar düşerken, yol...

Bursa Valiliği'den seyahat yasağının kaldırı...

Bursa Valiliği, seyahat yasağının kaldırılması ile k...

Diyarbakır'da polisi şehit eden şahıs teslim...

Diyarbakır'da dün silahlı saldırıda bulunup polisi ş...

Yer Bursa! 500 lirayla intihardan vazgeçti, ...

Bursa'da sokağa çıkma kısıtlamasına rağmen 2 saat ar...

ABD'de büyük öfke! 2. Dünya Savaşı'ndan sonr...

Koronavirüs salgını devam ederken, ABD'de son yıllar...

İşte restoran, kafe gibi yeme-içme yerlerind...

Yeni corona virüs (Covid-19) salgınının yayılmasının...

Acun Ilıcalı: İleride bir parti kuracağım, a...

"Sanırım kendi hayallerimi bitirdiğim için artık ins...

Kısıtlamanın son günü Bursa polisi kuş uçurt...

Bursa'da hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlama...

Başkan Aktaş'tan Selçuk Bayraktar'a: 'Bursa'...

Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi (GUHEM) için önemli...

Ege Ordusu Komutanı'nın emir subayı FETÖ'den...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk Silahlı Kuvv...

Bakan Soylu duyurdu: 'Kanın yerde kalmadı'

Bitlis Sehi Ormanları bölgesinde düzenlenen operasyo...

Açık öğretim sınav tarihleri belli oldu

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıkl...

Dip bucak dezenfekte edildi! Bursa terminali...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında iptal edilen şehir...

Bursa Büyükşehir, koronayla mücadelede dönem...

Dünyayı etkisi altına alan 'Covid 19' salgınıyla müc...