İhracat kayıpta! Bursa 3,8 oranında geriledi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Kasım 2020 verilerine göre Bursa'nın ihracatı, bu yılın 11'inci ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 oranında geriledi ve 1 milyar 319 milyon dolar seviyesinde kaldı.

EKONOMİ, 03 Aralık 2020 Perşembe, 08:58
İhracat kayıpta! Bursa 3,8 oranında geriledi

N. Nuri Yavuz

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisiyle küresel ekonomide yaşanan daralma ve özellikle Bursa'nın hedef pazarı olan Avrupa'da salgının ikinci dalgasıyla uygulanan kısıtlamalar sonrası derinleşen talep yavaşlaması, ihracat rakamlarına da yansıdı. Döviz kurunun ihracat iştahını artırdığı bu dönemde bilhassa salgın etkisiyle tedarik zincirinde yaşanan kopmanın üretime olumsuz sirayeti, ihracatta da hissedildi.

Aylık veriler

TİM tarafından açıklanan Kasım 2020 verilerine göre Bursa'da yılın 11'inci ayında 1 milyar 319 milyon 418 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Geçen yıl aynı ayda Bursa'nın ihracat performansı, 1 milyar 371 milyon 513 bin dolar idi. Bu yıl kasım ihracatında yüzde 3,8'lik bir kayıp yaşandığı belirlendi.

Toplam rakam

Ocak-Kasım dönemini içeren 11 aylık toplamda geçen yıl 13 milyar 759 milyon 431 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Bursa, bu yıl aynı dönemde 11 milyar 569 milyon 76 bin dolar seviyesinde kaldı. Geçen yılla kıyaslandığında bu yıl 11 aylık toplamda yüzde 15,9'luk bir ihracat kaybı yaşandığı gözlendi.

Otomotiv freni

Bursa ekonomisinin lokomotifi otomotiv endüstrisi, kasımda geçen yıla kıyasla yüzde 5,5'lik düşüşle 755,6 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. 11 aylık toplamda endüstrinin ihracatı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 20,7 oranında daraldı ve 6 milyar 79 milyon dolar seviyesinde kaldı.

Hazır giyimde daralma

Bursa'nın hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı, bu yıl aylık düzlemde geçen yıla kıyasla yüzde 6,2'lik gerilemeyle 113,4 milyon dolarda, 11 aylık toplamda ise yüzde 14,2'lik düşüşle 1 milyar 461,8 milyon dolar seviyesinde kaldı.

Tekstilde kayıp

Bursa'nın tekstil ve hammaddeleri ihracatı, kasımda yüzde 15,2 kayıpla 84 milyon dolara, 11 aylık toplamda ise yüzde 18'lik düşüşle 818,8 milyon dolara geriledi.

Savunma dikkat çekti

Son yıllarda ülke ve Bursa'da stratejik sektörler arasında yer alan ve önemli yatırımlar yapılan savunma ve havacılık sanayi, salgına rağmen ihracatta kız kesmedi. Bursa'nın bu sektördeki ihracatı kasımda yüzde 64 artışla 255 bin dolara, 11 aylık toplamda ise yüzde 112'lik yükselişle 12,1 milyon dolara çıktı.

YEP HEDEFİNE ULAŞACAĞIZ!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. İhracatın kasımda, Kovid-19 salgını ve takvim etkisiyle geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar, ithalatın ise yüzde 16,7 artışla 21 milyar 158 milyon dolar olduğu bilgisini veren Pekcan, kasımda dış ticaret hacminin yüzde 8,05 artarak 37 milyar 246 milyon dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 76, altın hariç karşılama oranının ise yüzde 86,3 olduğunu bildirdi.

Bakan Pekcan, Türkiye ekonomisinin 3'üncü çeyrekte yüzde 6,7 büyüyerek verisi açıklanan G20 üyeleri (17 ülke) arasında en hızlı büyüyen ülke olarak pozitif ayrıştığına dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Küresel ekonomideki daralmaya rağmen gerek büyüme gerekse ihracatımızdaki olumlu gidişat, toparlanmanın başarıyla devam ettiğini gösterirken, Türkiye ekonomisine yönelik olumlu beklentileri güçlendirmektedir. Dünya genelinde pandemideki artış seyri, en önemli ticaret ortağımız olan AB ekonomisindeki küçülme ve takvim etkisi nedeniyle kasım ayı ihracatımızdaki sınırlı daralmaya rağmen yılsonunda Yeni Ekonomi Programı (YEP)  hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyoruz. Önümüzdeki dönemde de ihracatımızı artırmak için tüm paydaşlarımızla beraber canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin dış ticaretine katkılarından dolayı ihracat camiamıza teşekkür ederim."

DIŞ TİCARET İSTATİSTİKLERİ

Ticaret Bakanlığının kasım ayı geçici dış ticaret istatistiklerinden oluşan veri bülteni açıklandı.

Genel Ticaret Sistemi'ne (GTS) göre ihracat kasımda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,95 azalarak 16 milyar 88 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. İthalat, yüzde 16,07 artarak 21 milyar 158 milyon dolara, dış ticaret hacmi, yüzde 8,05 artarak 37 milyar 246 milyon dolara, dış ticaret açığı da yüzde 155,37 artışla 5 milyar 71 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 76 olurken, altın hariç ihracatın ithalatı karşılama oranı ise yüzde 86,3 değerine ulaştı. Geçen ay en fazla ihracat yapılan ülke 1 milyar 511 milyon dolarla Almanya oldu. Bu ülkenin ardından 1 milyar 93 milyon dolarla İngiltere ve 952 milyon dolarla Irak geldi. Bu dönemde en fazla ithalat 2 milyar 353 milyon dolarla Almanya'dan yapıldı. Bu ülkeyi 2 milyar 237 milyon dolarla Çin ve 1 milyar 750 milyon dolarla Rusya takip etti.

'4 ÜLKEDEN BİRİYİZ!'

TİM Başkanı İsmail Gülle, kasım ayı ihracat rakamlarına ilişkin açıklama yaptı. Gülle, "Küresel talep daralmasına rağmen ihracattaki başarımız sürüyor. Üçüncü çeyrekte ihracatını artıran 4 ülkeden biriyiz. Kasım ayında ihracatımız, pandeminin ikinci dalgasında yaşanan ağır kısıtlamalara rağmen 16 milyar doları aştı. Özellikle dünyaya tıbbi ürün ihracatımız da dikkati çekici rakamlara ulaştık. Yılın 11 aylık döneminde Kovid-19 ürünleri ihracatı 780 milyon dolara ulaştı. 2 milyar 698 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren otomotiv sektörümüz liderliğini korurken, 1 milyar 638 milyon dolara ulaşan kimyevi maddeler sektörümüz ikinci, 1 milyar 523 milyon dolara ulaşan hazır giyim sektörümüz ise üçüncü oldu. Kasım ayında ihracatçılarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke; 1 milyar 511 milyon dolar ile Almanya, 1 milyar 93 milyon dolar ile Birleşik Krallık ve 952 milyon dolar ile Irak oldu" dedi.

SPOR
Bursaspor Kulübü: 'İstiyoruz inatla'
TFF 1. Lig'in ikinci devresine Adana Demirspor galibiyeti ile başlayan Bursaspor, şampiyonlu...
GÜNCEL
Bakan Koca paylaştı! İşte Bursa'da aşı olanların sayısı...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından Türkiye'deki Covid-19 aşılama haritasını pa...
DÜNYA
Türk gemisine korsan baskını! 1 denizci hayatını kaybetti...
Nijerya açıklarında bir Türk gemisine baskın yapıldı, Azerbaycanlı bir denizci hayatını kaybetti,...
SPOR
Bursaspor Teknik Sorumlusu Fazlı Tan: 'Oyuncularımı kutluyorum'
Bursaspor Teknik Sorumlusu Fazlı Tan, 2-1 kazandıkları Adana Demirspor maçı sonrası yaptığı açıkl...
SPOR
Bursaspor'dan 'demir' gibi galibiyet!
TFF 1. Ligin 18. haftasında deplasmanda Adana Demirspor'a konuk olan Bursaspor, Onur Atasayar ve ...
EKONOMİ
2021'de 200 bin TL'nin altında alabileceğimiz sıfır otomobiller!
Sıfır otomobiller her ne kadar ateş pahası olsa da fiyat olarak alınabilir seviyede kalan otomobi...
Jason Statham'ın Antalya'daki film çekimi başladı!
Hırsız deve kuşu çıktı
Altın neden yükselmiyor? Uzmanı açıkladı!
Muğla'da deniz 20 metre çekildi!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'ya dev sevkiyat! Bazı yerlerden döneme...

İzmir'den Bursa'ya tırlar üzerinde taşınan dev ...

Bursa Valiliği'nden kritik uyarı! Kuvvetli e...

Bursa Valiliği, yarın şehirde kuvvetli rüzgar beklen...

Bursa'da kısıtlamada korkunç kaza! Araç kağı...

Bursa'da kısıtlama vaktinde aşırı hızlı olduğu iddia...

Maske testinde korkutan sonuç! Yıkayıp kulla...

Kullanıldıktan sonra kolonya sıkılmış veya yıkanmış ...

Bakan Koca paylaştı! İşte Bursa'da aşı olanl...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabında...

Resmi Gazete'de yayımlandı! Yeni binalarda a...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, Planlı Alanlar İma...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İnegöl'e müjde! 'Y...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Vahdett...

Rekabet Kurulu inceliyor: WhatsApp'ta muz te...

Rekabet Kurulu, Mersin'in Bozyazı ve Anamur ilçeler...

Belediye başkanının tepki çeken doğum günü p...

İncirliova Belediye Başkanı 54'üncü yaş gününü arkad...

Koronaya iyi geliyor diye arıya kendilerini ...

Son zamanlarda özellikle bağışıklığı artırdığı için ...

Uludağ'da sömestir yoğunluğu! Tatilin ilk gü...

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da sömes...

Kadını iple boğup öldürdü! Hatırlayamadı!

İstanbul Bayrampaşa'da bir otelde, iple boğularak öl...

Milyonları ilgilendiren karar! Süre uzatıldı...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrü...

Rakamlar belli oldu! İnşaat sektöründe yapra...

2020 yılında en çok şirket kapanışı görülen sektör y...

Bursa'da savaş uçağını restore ederek ilk gü...

 Bursa'da modelcilik kulübü üyeleri hurda savaş...